"העברת המידע לכוחות בשטח באמצעות אפליקציה": סמ"ר טל כהן, בן 21 מחיפה יוזם חידוש טכנולוגי

סמ"ר טל כהן, בן 21 מחיפה גר כל חייו בעיר חיפה בנווה שאנן. הוא למד בתיכון אליאנס, יש לו שתי אחיות, אחות גדולה בת 24 ואחות קטנה בת 17. טל, ילד הסנדוויץ' של המשפחה התגייס בנובמבר 2014 להיות לוחם באיסוף קרבי, עבר הכשרה של שנה שכללה על הדרך גם קורס מפקדים. על חיפה מספר כי הוא מאוד אוהב את העיר, הוא אוהב את הייחודיות שלה ואת כך שיש בה הכל מהכל. "היא עיר המשלבת ים בו אתה יכול להיות עם כולם או לחילופין במידה ואתה רוצה לברוח קצת ולהתנתק אתה תמיד יכול ללכת לכרמל. הנופים מדהימים והייחודיות של העיר היא שהיא משלבת מגוון תרבויות כאשר חיים בה גם ערבים וגם יהודים".

את שירותו הצבאי החל טל בנובמבר 14' כאשר הוא מספר שהוא מאוד רצה להתגייס להיות לוחם באיסוף קרבי. הוא עשה מיונים לכל מיני יחידות נוספות אך ידע כי בסוף יתגייס לאיסוף קרבי. הוא מאמין שתפקיד זה הוא תפקיד לוחמה ייחודי שכן מדובר גם בתפקיד פיזי אך גם משלב בפנים חשיבה. "בתור לוחם איסוף אתה צריך להפעיל המון שיקול דעת, לעבד מידע רב ובסופו של דבר על פי זה לתת הוראות לכוחות בשטח". לאחר קורס המפקדים חזר טל לגדוד 595, גדוד היושב בעוצבת הגולן על הגבול עם סוריה. הוא שימש שם כמפקד צוות בערך שנה עד שקודם להיות עוזרו של קצין אגף המבצעים במטה של הגדוד, תפקיד אשר אותו עושה עד היום.

טל מאוד אוהב את הגדוד, הוא מאמין בעבודתו ובשנה האחרונה אפליקציה אותה הוא פיתח זכתה להיות בעשירייה הראשונה מטעם תחרות אשר אותה יזם מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק.

"לפני כמה חודשים יצא קול קורא מטעם מפקד פיקוד הצפון, בנושא מצוינות וחדשנות" מספר טל כהן "המידע לכוחות האיסוף, ההבנה והידע לא תמיד ממומש בסופו של דבר אצל הכוחות בשטח ומועבר בצורה הטובה ביותר. אנחנו בתור גדוד האיסוף אשר אמון על הגזרה משמשים כמקור הידע לכל הכוחות אשר באים ותופסים קו בגזרה. לכן, כאשר יצא הקול קורא התחלנו לחשוב איך אנחנו מפתחים אפליקציה אשר משתפת את הכוחות הנמצאים בשטח ומתחלפים כל כמה חודשים במידע אשר נמצא אצלנו".

בדרך כלל, המידע המועבר לכוחות בשטח קורה בקשר ולכן הוא לא נשמר ונאגר. כאשר טל וחברו, קצין המודיעין של היחידה, חשבו איך אפשר להעביר את המידע לכוחות בשטח בצורה שגם תישמר לאורך זמן הם הגיעו למסקנה של בניית אפליקציה. האפליקציה זמינה על פי הרשאה אישית מטעמי ביטחון מידע וככה רק מי שמורשה לקבל המידע חשוף אליו. היתרון באפליקציה הוא שניהול הידע משתנה כל הזמן ונשמר וככה האפליקציה שומרת על רלוונטיות לכל כוחות השטח המגיעים לגזרה הרלוונטית.

האפליקציה אשר פיתחו הביאה את טל וחברו לגמר. הטקס שנערך היה רשמי ומכובד במעמד מפקד הפיקוד ואנשי המטה. מתוך 47 פרוייקטים רק 10 נבחרו להגיע לגמר ולבסוף האפליקציה זיכתה אותם במקום השישי והם זכו בפרס. טל מספר כי זה היה כבוד גדול כל המעמד והוא לא ציפה להגיע לרגע הזה.

בנובמבר הקרוב, במקום להשתחרר, ממשיך טל את שירותו הצבאי ונכנס לקבע. הוא מספר כי יש יחס טוב ביחידה, חופש פעולה לעשות דברים ורצון גדול לפתח עוד פרוייקטים וזה מה שגרם לו לרצות ולהשאר. בנוסף בעיניו התפיסה של מלש"בים על גדודי האיסוף הקרבי לא מספיק טובה והוא חושב שיש צורך לשפר את תדמית האיסוף הקרבי. "התפקיד מאוד משמעותי. נותנים לך לגעת ביכולות טכנולוגיות מתקדמות ובנוסף יש לך גם שטח. יש שילוב של הכל והעבודה מאוד מספקת ומתגמלת. התפקיד הוא עם המון אחריות ויש לך המון חופש פעולה וחשיבה. אני ממליץ על גדודי האיסוף לכל מי שרוצה שירות משמעותי ומספק".

עיריית טירת כרמל – רחב

 

לא ניתן להגיב