8 חודשים לאחר השריפה – החיים ברחוב זלמן שז"ר עדיין בלתי נסבלים

חייהם של דיירי רחוב זלמן שז"ר בגבעת אורנים שחזרו לבתיהם המשופצים והמתוקנים אחרי השריפה האחרונה בחיפה, עדיין בלתי נסבלים והרחוב נראה כמו אתר בניה אחד גדול. הם מגלים הבנה וסובלים בשקט בגלל חשיבות העבודות המבוצעות לשיקום הבתים שנשרפו כליל, אך מצפים גם מהעירייה להתחשב בהם ולפחות להוריד להם להם את מחיר הארנונה לתעריף של אזור ב' עד לסיום העבודות.

עבודות בנייה זלמן שזר - עבור חי פה 11

כזכור, בחודש נובמבר 2016, בגל השריפות שפקד את הארץ, פרצה שריפה גדולה בשכונת רוממה בחיפה,  שהתפשטה לשכונות נוספות. השכונה שנפגעה באופן הקשה ביותר בשרפה זו היתה שכונת גבעת אורנים הקטנה, הגובלת לרוממה החדשה וכוללת שלושה רחובות: זלמן שז"ר, הצוללת דקר ומרטין בבור.

הבתים שנפגעו באופן הקשה ביותר ונשרפו כליל, היו ברחוב זלמן שז"ר, שעד עצם היום הזה, מבוצעות בו עבודות מסיביות לשיקום, בניית והחזרת הבתים שנשרפו כליל, על מנת שדייריהם ישובו אליהם בהקדם.

דיירי זלמן שז"ר, שבתיהם ניזוקו מהשריפה, אך טופלו ושוקמו, חזרו זה מכבר להתגורר בהם. אך עם כל השמחה והנחת, הדיירים ברחובות אלה ממשיכים לסבול, מדי יום ביומו, בעקבות העבודות המבוצעות עדיין בשטח, אשר הופכות את הרחוב לאתר בניה גדול.

רחוב זלמן שז"ר בימים אלה – אתר בניה (צילום: סמר עודה)

דיירי הרחוב מבינים את חשיבות השיקום, הם מגלים הבנה וסובלנות, מכיוון שחשוב להם שכל שכניהם יזכו לשיקום מלא וישובו לבתיהם. יחד עם זאת, פנו תושבי הרחוב לעירייה בבקשה להתחשבות במצבם הקשה, על ידי הקלה זמנית בתעריף הארנונה לתקופה בה יימשכו העבודות. התושבים מצפים להקלה במסגרתה ישלמו תעריף של אזור ב', במקום התעריף הקבוע  של אזור א'.  בקשה זו נדחתה ע"י העירייה.

בנוסף, התושבים מבקשים שיציבו בקצה של הרחוב שירותים כימיים, על מנת שיהיה לפועלים שעובדים משעות הבוקר ועד הערב היכן לעשות את הצרכים שלהם, דבר שימנע מקרים מביכים בינם לבין דיירי הרחוב. פניה כזאת נעשתה אך בעירייה ביקשו מהתושבים לפות לאגף התברואה ובינתיים הנושא עובר מגורם אחד לשני.

דיירת ברחוב זלמן שז"ר סיפרה בשיחה לחי פה:

אנחנו מתחשבים ומגלים סובלנות עד כמה שאנחנו יכולים. אבל בעקבות העבודות אנחנו סובלים רבות,  כי כל הרחוב הפך לאתר בניה, בנוסף לרעשים ואבק, שאת זה אנחנו יכולים לספוג ולסבול,  אנחנו מצפים שגם העירייה תגלה הבנה ותתחשב בנו ובסבל שלנו ולפחות שתוריד לנו את הארנונה לתקופה מוגבלת עד סיום העבודות ולאפשר לנו לשלם ארנונה בשיעור המגודר לאזור ב' ולא א'. בנוסף הפועלים עובדים שעות רבות והפועלים נאלצים להשתין במקומות כמו חדר זבל. היה מקרה מביך שאני הלכתי לזרוק את הזבל ופתאום אני רואה את הפועל עושה את צרכיו זה לא נעים לא בשבילי ובטח לא בשבילו מה גם שהריחות לא נעים במיוחד שאנחנו בעונת הקיץ. אנחנו דורשים מהעירייה שתציב שירותים כימיים בקצה הרחוב כמו שהיה כשהוקם חמ"ל באזור בזמן השריפה. זה ישפר את המצב גם עבורנו וגם עבור הפועלים.

פנינו יותר פעם אחת למוקד 106 ומשם כל פעם מעבירים אותנו לאגף אחר שמטפל בנושא שעליו אנחנו מתלוננים.

 

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

"כל הדירות שניזוקו ואינן ראויות למגורים קיבלו פטור מלא מתשלום ארנונה. אשר לעבודות השיקום המתבצעות במקום הרי שאלו מתבצעות בשיתוף ובתיאום מלא עם הדיירים. מנהלי האגפים והמחלקות הביצועיות בעירייה מסיירים במקום באופן קבוע ועוקבים אחר העבודות תוך היענות לבקשות השונות המופנית אליהם. במסגרת זו מקיים האגף לפניות ציבור מפגשים סדירים עם התושבים. בחלק מהמפגשים השתתף גם ראש העיר. במפגשים אלה לא עלתה מעולם בקשה להצבת שירותים כימיים. הנושא ייבחן ע"י העירייה ובאם ימצא צורך יוצבו גם שירותים כימיים במקום".

רחוב זלמן שז"ר בימים אלה – אתר בניה (צילום: סמר עודה)

 

רחוב זלמן שז"ר בימים אלה – אתר בניה (צילום: סמר עודה)
רחוב זלמן שז"ר בימים אלה – אתר בניה (צילום: סמר עודה)
רחוב זלמן שז"ר בימים אלה – אתר בניה (צילום: סמר עודה)

לא ניתן להגיב