האנטנה ברמת בגין/גולדה בחיפה: הקרב עבר לבית המשפט

דיון סוער ומשמעותי התקיים היום (ה') בבית המשפט המחוזי בחיפה, בנושא חוות האנטנות שהוקמה באישון לילה ליד השכונות רמת בגין, רמת גולדה ודניה. זאת לאחר שוועדת הערר סירבה פעמיים לשמוע את טענות התושבים באמצעת עו"ד ליאור כץ, וסירבה לאפשר להם להציג ראיות שיוכיחו שמתקן השידור שהוקם הוא בלתי חוקי.

עו"ד ליאור כץ עם חלק מתושבי גולדה ובגין בסיום הדיון- צילום סמר עודה

בנוכחות תושבים מרמת בגין ורמת גולדה שממשיכים להיאבק בכל הכוח כנגד מתקן השידור המפלצתי עליו הופעלה נכון לעכשיו אנטנה של חברת סלולר אחת מבין שלוש חברות שעתידות לפעול במקום, ובהשתתפות בא כוחם עו"ד ליאור כץ, ועורכי הדין של חברת פרטנר, סלקום, פלאפון ועיריית חיפה התנהל דיון ארוך, סוער וקשה בו הושמעו טיעונים קשים ומשמעותיים גם של התושבים וגם של חברות הסלולר והעירייה.

אחת הטענות המשמעותיות אותן טען עו"ד כץ, בפני השופטת ברכה בר זיו, היא שאין את החתימה של העירייה על תוכנית ההתר להקמת החווה, ואכן על פי המסמכים שהוצגו לכבוד השופטת בר זיו, אין חתימה של העירייה אם כי עורכת הדין מטעם העירייה טענה אחרת וציינה כי לא כל המסמכים נמצאים ברשותה בעת הדיון.

נטען גם כי נושא הכוונה להקמת מתקן שידור לא פורסם בעיתונות דבר אשר מחוייב בחוק. עורכת הדין מטעם חברת פלאפון הציגה העתקים כי הדבר אכן פורסם בעיתון. השופטת הביעה פליאה כיצד מפרסמים שמקמים מתקן אך לא מציינים את המיקום.

חבר מועצת העיר אביהו האן, שמלווה את התושבים מתחילת המאבק ציין בפני השופטת כי הנושא של הקמת המתקן, לא הוצג בפני חברי המועצה ולא לאישור במועצת העיר.

עורכת הדין מטעם העירייה ציינה כי תמיד קשה לקבל החלטה היכן למקם אנטנות חדשות ולא תמיד כל התושבים מרוצים, אך ההחלטה מתקבלת בכובד ראש אחרי בחינה קפדנית. וכי המיקום הספיציפי שנחבר הוא האתר הטוב ביותר והמרוחק ביותר מבתי התושבים.

טענה מעניינת ונוספת שנטענה, היא כי הועדה המקומית לתכנון ובניה מקדמת תוכנית בניין עיר בשטח עליו הוקם מתקן השידור וחברות הסלולר התחייבו כי ברגע שתתקבל החלטה שהתוכנית יוצאת לפועל הן יפרקו את המתקן. דבר שאינו חוקי כי לפי תמא 36א אסור להקים מתקן שידור בשטח המיועד לבניה.

בא כוחם של התושבים עו"ד ליאור כץ: "התקיים היום בבית המשפט המחוזי דיון ארוך ומשמעותי ביותר, בטענות של עשרות תושבים משכונת רמת בגין ורמת גולדה על כך שליד הבתים שלהם הוקם מתקן שידור סלולרי מפלצתי ובלתי חוקי. השופטת שמעה את כל הטענות ואת כל ההסברים מדוע המתקן בלתי חוקי, כי היתר הבניה שהעירייה הוציאה למתקן ניתן שלא כחוק ובניגוד לתוכנית שאוסרת לתת היתר בניה כזה".

"כל הפרטים הוצגו בפני השופטת. יותר מכך הסתבר היום בדיון שמתוך שלוש חברות סלולריות שביקשו להקים את המתקנים שלהם במקום שתי חברות עדיין לא הקימו את המתקנים שלהם באתר הזה ולכן אנחנו ביקשנו מהשופטת לשמוע את העתירה שלנו על כל הפרטים לדון בעתירה וכאשר ובמידה והשופטת תחליט לעשות כן המשמעות של אחת מבין שתי הטענות המרכזיות שלנו היא משמעות שאי אפשר על פי תוכנית המתאר הארצית לתת היתר בנייה לאנטנות טכנולוגיות מתקדמות מכיוון שתוכנית המתאר הארצית מסתבר אוסרת לעשות את זה זאת טענה מאוד משמעותית שאם היא תישמע והיא תתקבל ע"י בית המשפט בהחלט יתכנו לה משמעויות מרחיקות לכת לא רק בעיר חיפה אלה בכל הארץ ולא רק שלושת החברות שישבו כאן באולם אלא כל חברות הסלולר".4

השופטת ברכה בר זיו,  שמעה את כל הטענות גם הטענות של התושבים ושל חברות הסלולר והעירייה וכעת ממתינים להחלטתה.

תמר מגדל, תושבת רמת בגין  מזה 30 שנה, אמא וסבתא מודאגת שהגיעה לבית המשפט מספרת לחי פה: "יום אחד התעוררתי ומול המרפסת שלי אני רואה אנטנה, תורן ענק ומסתבר שעליו הולכות להיות ממוקמות הרבה אנטנות סלולריות. יש לי בשכונה ארבעה נכדים שגרים ברחוב יונה אנגל שיורד לכיוון האנטנה. אני סבתא מודאגת יש לי נכדים שגדלים בצל האנטנה הזאת ואני יצאתי למאבק בתור סבתא מודאגת. בנוסף לכך עבדנו קשה כל החיים כדי לקנות דירה ולחיות במקום שקט בשכונה טובה שיש בה בית ספר ומתנ"ס ואנחנו חיים  במעגל הזה שהאנטנה יושבת מעלינו ומקרינה. אנחנו חוששים לצד הבריאותי של ילדינו ונכדינו שביום שנרצה למכור את הדירה שלנו שעבדנו בשבילה קשה מאוד כל חיינו לא תהיה בערך הראוי בגלל "השכנה" שלנו האנטנה.

איריס בנדור ממובילי המאבק אמרה לחי פה: "אנו התושבים חשים כי חברות הסלולר ועיריית חיפה מזלזלים ומסכנים את בריאות ילדינו בהקמת חוות אנטנות ענקית המשקיפה ומקרינה על כל חלונות חדרי הילדים שלנו. לצערינו הרב עיריית חיפה חברה לחברות הסלולר לשם מתן אישורים במחשכים תוך זלזול בוטה באלפי תושבי השכונות. אני קוראת לכל התושבים על רכס הכרמל להצטרף למאבקינו . זהו מאבק על שמירת איכות חיינו ובריאות משפחותינו".

 

לא ניתן להגיב