האם חיפה מוכנה לרעידת אדמה?

פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית, הוביל השבוע בשיתוף ארגוני החירום והרשויות המקומיות תרגיל רחב היקף המדמה רעידת אדמה בחיפה. רס"ן אילן נפתלי, ראש ענף אוכלוסיה במחוז חיפה של פיקוד העורף: "ניתן להציל חיים בצורה טובה במהלך הרעידה בתנאי שנשמור על המוכנות של האזרחים".

תרגיל פיקוד העורף בחיפה - ארכיון (צילום: פיקוד העורף)
צילום: דובר צה"ל

התרגיל המרכזי והמעניין ביותר שקרה במחוז חיפה בדק את היכולות של המחוז בקבלת מידע ממגוון מקורות: קבלת מידע באמצעות מסוקים מן האוויר שמטרתם לאמוד את נזק הרעידה ולאתר "ניצולים" ולחלצם. תרגיל זה נעשה בשיתוף עם מחלקת המודיעין של המחוז וחיל האוויר. כמו כן, נבחנה האפשרות בה אזרחים שמוסרים דיווח דרך מוקד, ודרך רשתות חברתיות.  במסגרת כך נבחנה היכולת של המחוז להרכיב את תמונת המצב המהימנה ביותר.

במסגרת התרגיל גם פעלה פלוגה של מחלצים והתרחשה עבודה בשיתוף פעולה גם עם משטרת ישראל, וניתן דגש על "מודל האיסוף", אשר במהלכו בחנו איסוף מידע באופן מוסק על תא שטח אזורי ברעידת אדמה לטובת גיבוש תמונת מצב כדי לתת את המענה המבצעי הטוב ביותר.

"מחוז חיפה אחראי על האזור שבין חדרה לקריות, בין הים לבית שאן ומונה כמיליון וחצי תושבים, וחמישים ושבע רשויות מקומיות", מסביר רס"ן אילן נפתלי, ראש ענף אוכלוסיה במחוז חיפה של פיקוד העורף שבמהלך השגרה תפקידו הוא להוביל את המוכנות של הרשויות המקומיות ואת האוכלוסייה לשעת חירום, ביחד עם צוות שמונה כ-40 חיילים. מחוז חיפה פועל בשיתוף פעולה עם משרד הרווחה ומשרד החינוך ובחירום על מנת לכוון את האוכלוסייה להתנהגות המיטבית בעת רעידת אדמה.

רס"ן נפתלי: "מדובר בתרגיל רחב היקף בו אנחנו בעצם מדמים רעידת אדמה שמכה בכל הארץ ובעיקר במרחבי הצפון וביחד עם ארגוני החירום עימם אנו עובדים בשיתוף פעולה. במהלך התרגיל דימינו אירועים של פגיעה בתשתיות, מפעלים ובתי חולים".

כיצד בונים תמונת מצב בעת רעידת אדמה?

נפתלי: "אני מקבל נתון על פגיעה קשה באזור מסוים, וכדי לטפל בו בצורה המיטבית אני צריך לחשב סיכונים מול סיכויים, לבדוק כיצד להעביר את ההנחיות להתגוננות התושבים, ולגזור מכך משמעויות בקשר לחוסן האוכלוסיה. נדבך חשוב של העבודה של פיקוד העורף הוא הסיוע למשטרה ולמשרד הרווחה ולעיריות באזור כדי שכמה שיותר אנשים יוכלו להתמודד עם רעידת האדמה. חשוב לציין את  יחידות סע"ר (סיוע עצמי ראשוני) של אזרחים שמתנדבים, לנתינת המענה הראשוני.

כיצד מתייחסים למבנה הטופוגרפי של מחוז חיפה?

"רעידת אדמה היא אירוע מורכב בכל מקום, מצד אחד קיים אתגר הכרמל עם מדרונותיו, ומצד שני יש את אזור המפרץ והקריות המישורי. אזור הוא רגיש לתופעת "ההתנזלות" שבה הופכת הקרקע להיות אלסטית. יש אזורים יותר רגישים ומושפעים יותר מרעידת אדמה".

המסר החשוב של נפתלי: "ניתן להציל חיים בצורה טובה במהלך הרעידה בתנאי שנשמור על המוכנות של האזרחים. לכל מן האזרחים  יש כח רב לסייע אחד לשני, אם נתכונן ונהיה מוכנים ככל הניתן נוכל להגדיל את הצלת החיים בצורה משמעותית".

קמפיין ראשון מסוגו לתושבי חיפה לשעת חירום 

צילום כהן ראובן

במסגרת התרגיל עיריית חיפה השיקה קמפיין ראשון מסוגו שכולל הנחיות היערכות עבור התושבים לשעת חירום והפעולות בהן יש לנקוט בשעות הראשונות שלאחר התרחשות אירועי חירום כמו: רעידת אדמה, התקפת טילים, שריפה או דליפת חומרים מסוכנים. התושבים מתבקשים להכין בביתם מלאי של מזון יבש, מי שתייה, פנסים וטרנזיסטורים הפועלים על סוללות למקרה של הפסקות חשמל ארוכות.

הקמפיין מבוסס על ההנחה כי בשעות הראשונות שלאחר אירועים כמו רעידת אדמה יתקשו כוחות הביטחון להגיע לתושבים שיזדקקו לעזרה. הקמפיין נערך במספר ערוצים כך למשל, התקיימו מפגשים אישים של נציגי כוחות החילוץ וההצלה עם תושבים חרדיים ויוצאי העדה האתיופית והוכשרו נציגים של קהילות אלו להעברת מסרים בחירום.  ערוץ נוסף במסגרתו מתנהל הקמפיין הינו במסגרת שיעורי מוכנות לחירום המתקיימים בכל מוסדות החינוך החל מגני הילדים ועד לכיתות העליונות.

העירייה גם פיתחה משחק אינטרנטי בו על הילד למצוא בתוך אזורים שונים ברחבי הבית את הפרטים החשובים לצורך היערכות לחירום. לאחר שימצאו את כל הפריטים החיוניים יקבל כל ילד תעודת הצטיינות מטעם ראש עיריית חיפה כהוקרה למוכנותו לשעת חירום.

בנוסף, הקימה העירייה אתר אינטרנט ייעודי בחמש שפות: אמהרית, ערבית, רוסית, אנגלית ועברית.  האתר כולל הנחיות להיערכות המשפחה לחירום, הכנת המרחב המוגן, התמודדות עם מצבי לחץ וכדומה.

הקמפיין עושה שימוש גם בפנקסי הארנונה שנשלחו לתושבים ובהם נכללו המסרים העיקריים של הקמפיין. במקביל החלה העירייה לפרסם השבוע מודעות בעיתונים המקומיים. כאשר המודעה הראשונה שפורסמה השבוע הוקדשה לשעת חירום ובשבועות הבאים תפרסם העירייה מודעות נוספות כשכל אחת מהן תוקדש למצבי חירום שונים לרבות רעידות אדמה, שריפות, התמוטטות מבנים, צונאמי ומלחמה.

בהתאם לתפיסת ההיערכות לחירום, הקימה העירייה מרכז לניהול משברים [מנ"מ] הכולל מערכות הפעלה, שליטה ובקרה מהמתקדמות בישראל שמסייעות בגיבוש תמונת מצב עדכנית בכל נקודת זמן תוך ביצוע אינטגרציה של נתונים בזמן אמת.

ראש העיר יונה יהב: "כמי שהתנסה בניהול שלושה מצבי חירום קשים, החשיבות להיערך לשעת חירום עומדת בראש סדרי העדיפויות שלנו בעיריית חיפה. בשל כך אנו נערכים באופן מקיף, יסודי וברצינות רבה לכל תרחיש ואיום אפשרי על מנת לתת את המענה הטוב ביותר לתושבים שלנו גם בשעת משבר".

לא ניתן להגיב