וטרמן: השכונות החדשות ייבנו למרות שיפוע ההר התלול

לטענת מהנדס העיר, אריאל וטרמן, על אף השיפוע בשכונות החדשות כמו מורדות לינקולן, גבעת זמר ועוד, הכדאיות הכלכלית לקבלנים ויזמים היא עדיין גבוהה ובשנים הקרובות נראה בחיפה אלפי יח"ד חדשות.

אריאל וטרמן - מהנדס העיר חיפה

וטרמן התייחס בדבריו לטענה לפיה בשכונות החדשות יש שיפוע של מעל 10 מעלות, ולכן הבנייה תהייה יקרה מדי לקבלנים. הטענה היא שהפיתוח של השטחים הציבוריים, שהקבלנים מחויבים לפתח מעבר ליח"ד, כל כך יקר בגלל הזווית החדה, שהקבלנים והיזמים יתייאשו במהלך הבנייה, בגלל שהם יבינו שהם עתידים להפסיד בחשבון הסופי.

גורם נוסף שעלול לצמצם את הרווח הוא שבחלק גדול מהבנייה החדשה מדובר במבנים נמוכים יחסים שאינם מספקים רמת ציפוף גבוהה ביחס לשטח המוקצה לבנייה. לדוגמא, בשכונת גבעת זמר אין בניינים, שגובהם מעל 5 קומות, כמעט בכל השכונה.

שיפוע הכרמל המערבי באזור בו מיועדת להיבנות שכונת "רמת לינקולן"
מבט מכיוון הכרמל המערבי לכיוון טירת הכרמל

מהנדס העיר אריאל וטרמן אמר היום כי הטענה לפיה השיפוע בשכונות החדש ימנע בניית יח"ד, בגלל שלקבלנים וליזמים לא ישתלם לבנות, היא טענה חסרת בסיס:

"מעולם לא היה התבצע פיתוח כה מואץ ומאסיבי של שכונות מגורים בחיפה כפי שהוא מתבצע בימים אלה בהם נבנים אלפי יחידות דיור ב – 6 שכונות מגורים בו זמנית בין היתר ברמת הנשיא הכוללת מעל 1,100 יחידות דיור, נאות פרס הכוללת בשלב א' מעל 1,700 יח"ד ובהמשך תגדל ל – 8,000 ותהפוך לשכונה הגדולה הנבנית כיום בישראל, השכונה המוקמת על שטח אצטדיון קריית אליעזר עם כ – 500 יח"ד, מורדות ורדיה 270 יח"ד, סביוני דניה עם 800 יח"ד, ואלפי יחידות דיור הנבנות במסגרת תהליכי התחדשות בכל רחבי העיר.

וטרמן הוסיף עוד כי לשכונות אלה צריך גם להוסיף את השכונות שהבנייה החדשה בהן עוד לא התחילה. "לכל אלה יש להוסיף את רמת גוראל , לינקולן וקריית חיים שכל אחת מהן נבחנת לגופה ומקודמת בהתאם לתנאי השטח. כל אלה יחד עם שכונות רבות נוספות המקודמות בקצב מהיר שלא זכור כמוהו יביאו לכך שהמימוש בפועל יעלה על צפי התושבים בתכנית המתאר על פיה צפויה העיר לעבור את סף ה – 300 אלף תושבים בעשור הקרוב".

 

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
2 תגובות
  1. מיכאל אמר/ה

    מדבר מדבר מדבר והעיריה לא מגישה שום תכניות כבר שנה

    1. דוד אמר/ה

      גם תוכניות שהוגשו נתקעות במנהל הנדסה שנה ויותר מבלי שום פעולה בהם. מניסיון אישי שלי וכפי שקרה במקרה שלי תור ית נתקעה ללא כל עש שנה וחצי כמעט עד שסיימתי על עובד מנהל הנדסה והחלטתי או ו התחיל לזוז.

לא ניתן להגיב