גשם ביולי 2024: מראה נדיר בצפון

בראשון 14/7/24 תושבי צפון הגולן הופתעו לגלות שמים נפתחו...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

יום הבסטיליה • רשמים מקבלת הפנים בחיפה

ביום שישי, 12 ביולי, ערך קונסול צרפת בחיפה, מר...
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חזית הים רחב
באנר חברה כלכלית 100724
באנר גורדון 240624
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

"לב הכרמל״ בחיפה ממשיך לפעול אחרי השתלה מוצלחת

במרחק של כ-100 מטרים ממגדל המים ותחנת מכבי האש...

קדחת הנילוס המערבי: מאושפזים במצב קשה ברמב"ם • המלצות התמגנות לנשים הרות ◄ צפו

רמב"ם: שני מאושפזים במצב קשה עקב סיבוכי קדחת הנילוס המערבי; המרכז הארצי למידע בהרעלות יוצא בהמלצות לנשים הרות.

גבר בשנות ה-50 לחייו ואשה בשנות ה-40 לחייה מאושפזים במחלקת נוירולוגיה ברמב"ם לאחר שחלו בקדחת הנילוס. מצבם של השנים מוגדר קשה-בינוני והם סובלים מסיבוכים נוירולוגיים שונים הקשורים בווירוס.

ד"ר שחר שלי מדווח על מצבם של שני המטופלים • צפו

(צילום: רמב"ם)

על פי המידע שנמצא בידי הצוות הרפואי, שני המטופלים נעקצו, ככל הנראה, באזור המרכז בימים האחרונים. "למרות העלייה הגדולה במספר המקרים בישראל עד כה, עצם אשפוזם ברמב"ם אינו מעיד על הימצאותן של יתושות נגועות באזור הצפון בשלב זה", מציינת ד"ר מיכל פאול, מנהלת המכון למחלות זיהומיות ברמב"ם.

לדבריו של ד"ר שחר שלי, מנהל מחלקת נוירולוגיה ברמב"ם, למרות מצבם של המטופלים, ישנה אופטימיות.

ד"ר שחר שלי

"השניים מקבלים טיפול תומך ונמצאים תחת השגחה רפואית קפדנית. לצערנו, לאחר שאנשים נדבקים במחלה, אין הרבה ביכולתנו לעשות, אבל אנו מקווים שמצבם ישתפר בהקדם".

כמה צעדים פשוטים לצמצום סיכון החשיפה – מומחה רמב"ם מסביר • צפו

(צילום: רמב"ם)

בהריון? שימי לב: המלצות להתמגנות מפני עקיצת יתושות בקרב נשים הרות

בתוך כך, המרכז הארצי למידע בהרעלות שברמב"ם, הפיץ בימים האחרונים הנחיות לנשים הרות, זאת בשל ריבוי המקרים והתפשטות ההתפרצות באזורים שונים בארץ.

"בשבועות האחרונים אנו עדים להתפרצות קדחת הנילוס המערבי במספר אזורים בארץ", אומרת ד"ר נועה מרקוביץ, רופאה בכירה במרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם, ומרכזת תחום הייעוץ בהריון והנקה. "המחלה נגרמת על ידי נגיף, המועבר באמצעות עקיצת יתושות. למרות שהמחלה קלה על פי רוב, עשויים להיות תסמינים קשים אצל חלק מן הנדבקים. בעקבות פניות שונות שהגיעו אלינו, החלטנו לרכז את המידע הרלוונטי. חשוב להדגיש כי המידע תקף לגבי התמגנות מפני עקיצות בישראל. ככל שאישה הרה נוסעת למדינות בהן קיימת סכנת הדבקה במלריה או במחלות אחרות המועברות על ידי מעופפים – יש להתייעץ עם הגורמים המוסמכים במרפאות המטיילים".

מהי דרך ההתמגנות הטובה ביותר מפני עקיצת יתושות?
ההגנה הטובה ביותר הינה הימנעות משהייה במקומות בהם קיימים מצבורים של יתושים.

בנוסף, מומלץ ככל הניתן ללבוש בגדים ארוכים ולהכניס את החולצה לתוך המכנסיים או החצאית, ובכך להקטין את שטח העור החשוף.

מהם החומרים הנמצאים בתכשירים דוחי יתושים?
קיימים שני כימיקלים, הפועלים לשיבוש חוש הריח של היתושים, כך שאינם נמשכים לבני אדם. הוותיק יותר הינו, DEET (N,N-Diethyl-meta-toluamide, והחדש יחסית הינו Icaridin. שני החומרים הינם בעלי יעילות דומה כדוחי יתושים. חשיפה עורית עשויה לעיתים נדירות לגרום לגירוי או צריבה של העור, אך לא תוארו תופעות לוואי סיסטמיות. בנוסף לכך, קיימים תכשירים המכילים שמן אקליפטוס (Citriodiol או Citrepel), לעיתים בשילוב עם שמן ציטרונלה.

האם ניתן להשתמש בתכשירים דוחי יתושים בתקופת ההיריון?
תכשירים המכילים Icaridin / DEET נחשבים בטוחים לשימוש עורי בהיריון. למרות היעדר מידע שמקורו במחקרים מבוקרים, לא התקבלו דיווחים אודות תופעות לוואי מיוחדות בקרב נשים הרות, וכן לא התקבלו דיווחים אודות עליה בשיעור סיבוכים של היריון הקשורים בשימוש בתכשירים הללו (לרבות עליה בסיכון למומים מולדים, עליה בסיכון ללידה מוקדמת, או פגיעה בהתפתחות התינוק).

גם תכשירים המכילים שמן אקליפטוס וציטרונלה נחשבים בטוחים בהיריון, על אף היעדר מחקרים מבוקרים לגביהם.
מהם התכשירים המומלצים לשימוש בהיריון?
ניתן להשתמש בתכשירים המכילים ריכוזים נמוכים של החומר הפעיל.

ריכוזים נמוכים (DEET בריכוז 9% או Icaridin בריכוז 10%) נמצאים לרוב בתכשירים המיועדים לתינוקות ולילדים (יש לעיין בתווית המוצר).

תכשירים בריכוז נמוך יעילים למשך כשעתיים, ועל כן בחשיפה ממושכת יש להימרח בשנית.

ניתן גם להשתמש בתכשירים המכילים שמן אקליפטוס/ציטרונלה, ובמידה שאינם יעילים – להחליפם בתכשירים המכילים ריכוז נמוך של Icaridin / DEET.

במידה שאישה הרה נעקצת למרות אמצעי המיגון המקובלים ולמרות שימוש בתכשיר המכיל Icaridin / DEET בריכוז נמוך, מומלץ להשתמש בתכשיר המכיל ריכוז גבוה יותר של החומר הפעיל (DEET בריכוז של 26%-25%, או Icaridin בריכוז של 20%). תכשירים אלה צפויים להיות יעילים למשך זמן ארוך יותר, עד כ-4 שעות.

איך משתמשים בתכשירים השונים?
יש לקרוא את הוראות היצרן לפני השימוש, ולהשתמש בתכשיר בהתאם להוראות. בנוסף לשימוש על העור, ניתן – בהתאם להוראות – לרסס או למרוח את החומר גם על שולי הבגדים.
אין למרוח או לרסס את חלקי העור המוגנים על ידי בגדים או את החלק הפנימי של הבגדים.

מומלץ, בעת חשיפה לשמש, להימרח גם בקרם הגנה מפני קרינת UV. תחילה יש למרוח את קרם ההגנה מפני השמש, ורק לאחר שהתייבש ניתן למרוח את דוחה היתושים.

מה לגבי מכשירים דוחי יתושים לשימוש ביתי?
קיימים מכשירים צורכי חשמל, המכילים נוזל/ לוחיות אידוי דוחי יתושים. החומר הפעיל במכשירים אלו הינו קוטל חרקים ממשפחת ה-pyrethroids, וריכוזו נמוך. שימוש ביתי במכשירים אלו, על פי הוראות היצרן, אינו מהווה תוספת סיכון כלשהי לנשים הרות.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם
רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם
רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם - החזון: להוביל את הרפואה בישראל ולהטביע חותם בארץ ובעולם בטיפול, בחדשנות, במחקר, בטכנולוגיה ובפיתוח הצוות המקצועי, תוך הצבת האדם, המטופל והעובד, בלב העשייה. לפניות ושאלות: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

מוקירים את המתנדבים בכללית

ביום רביעי 10/7/24 נערך בבית ספר לרפואה הדסה עין כרם, טקס "מגן שר הבריאות למתנדבים במערכת הבריאות" לשנת 2023, בין הזוכים בהוקרה המתנדבת רחל...

בן 37 עם חבלות • תאונת דרכים בקרית אתא

(חי פה) - היום, שני 15/7/24 אירעה תאונת דרכים בקרית אתא בין שני כלי רכב, במהלכה נפצע גבר בן 37 עם חבלות בגפיים. ממד"א נמסר...

עדי נאווי כרמלי • מנהלת חדשה לבית ספר בקריית ביאליק

ראש העיר קריית ביאליק, אלי דוקורסקי, נפגש ביום א' 14/7/24 בלשכתו עם עדי נאווי כרמלי, שנבחרה כמנהלת החדשה של בית ספר פסגות בקריית ביאליק. עדי נבחרה...

אדם איים, תקף ושדד אישה בחיפה

(חי פה) - ביום ראשון 14/7/24 פקח אגף האכיפה העירוני סייע ללכוד גנב ברחוב הרצל בחיפה. מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: ביום ראשון 14/7/24,...

איזה סוג צמיד מתאים לכן?

בואו נדבר על צמידי יוקרה, צמידים אלו הם הרבה יותר מרק פריט אופנתי, הם גם סמל ליוקרה, סטייל אישי וסטטוס. בחירת הצמיד המושלם למפרק...