באנר טירת כרמל עצמאות

הצביעו בסקר: האם יש ירידה בכמות החזירים ברחובות חיפה?

(חי פה) - עיריית חיפה עושה מאמצים לדילול בירי...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

בגלריית מוחין בחיפה – כשהתותחים רועמים המוזות אינן שותקות

בעיר התחתית בצהרי יום שבת (4.5.24) נפתחה תערוכה אשר...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי שיש. הוא עבר לחיפה לפני כעשור, ומאז הוא מכתיב טון של יצירה עצמאית וחיפאית. המדיום שלו: קירות. אבל להבדיל מאמן גרפיטי טיפוסי, בן לא עושה רק קירות, אלה גם יצירה משלבת תפיסה קלאסית.

מספריי על קנבס ועץ הוא יוצר דימויים עדינים, כמעט קלאסיים, שמתמקדים בתווי פנים ענוגות, אשר נגלות אלינו מתוך כתמים והתזות כאוטיות. אלו דימויים ענוגים ומדוייקים. היצירה שלו היא מושא אספנים ובתי מכירות כבר שנים והוא מוכר יצירות שלו באלפי שקלים.

האמן בן משיח (צילום: ינון שמשינס)

כיום בן עובד בהייטק במרכז הארץ. יש לו סטודיו מדהים בעיר התחתית בחיפה – חובה לבקר בו. הוא עובד גם עם מכונות ומחשבים. בתקופה האחרונה בן התחיל להעביר סדנאות פרטיות לקבוצות קטנות, באורך 3 שעות. הגיעו אליה יוצרים ואמנים שרצו להכיר את המדיום והטכניקה שלו.

ציור (יצירה של בן משיח)

איך התחלת לעסוק באומנות?

״אני מצייר מאז שאני ילד, אבל רק מאז שהתחלתי לעשות גרפיטי לפני 8 שנים התחלתי באמת לצייר. הייתי ער ליצירה במרחב והרגשתי שאני פשוט יכול להיצטרף אליה באופן מיידי. הקיר הראשון שלי התרחש עוד כשהייתי ילד. הדבקתי קצת פיססטאפים (טכניקה של הדבקת כרזות).

אני לא מתגנב ומצייר מבלי לשאול את הבעלים. בחיפה אני מכיר את כולם זה מרגיש לי כמו לצייר בשכונה שלי, זה ״איזי״. אם בא לי לצייר על קיר מסוים, אני פשוט אומר לסוחר בשוק ואם הוא לא מכיר אותי אז אני אומר לו ״אני עשיתי את הקיר ליד״. כולם די זורמים.״

ציור (יצירה של בן משיח)

מה השם של המדיום בו אתה יוצר? 

״לטכניקה בה אני עובד אין שם. התחלתי לעשות עבודות סטודיו תוך כדי שאני מצייר על קירות. קנבס לא הכי עבד לי כי לא היתי מרוצה מהטקסטורה. אני אוהב לצייר על דיקט לבן, זה משטח שסופג בצורה הכי טובה. בעולם של קירות הרבה אומנים יותר מאיירים מאשר ציירים, וזה מה שכנראה מוזר ביצירה שלי – בניגוד אליהם אני מצייר בספריי, בלי קווים. כמו להניח כתמים כך שיישבו נכון. זו גישה מעולם הציור ולא מעולם האיור.

ציור (יצירה של בן משיח)

הגישה מנוגדת לכתיבה – האופן בו אני משתמש בספריי כשאני מצייר זה לא איך שמשתמשים בו בגרפיטי. הטכניקה שלי היום זו הטקסטורה, רוב הפוקוס שלי זה הגימור, הכתם. הכול די ברור לי, זהו סט חוקים שיצרתי לעצמי. 

ואני זה שבוחר על מה לשים את הדגש, זה כמו ג’אז. אנחנו כולנו אנשים של חומרים – אני מת על ענתיקות, על היסטוריה ועל חפצים. מאז שהתחלתי לעבוד בסטודיו אני גם עובד עם מתכות – עולם מרתק שמצריך המון ידע וטכניקה.״

הבנים של נח זה spray on wood 150 * 200 CM

בסטודיו שלו יש אין ספור מכונות – אם לא תדעו שבן אמן תחשבו שהוא עוד אחד מהעובדים בבית המלאכה.

״הגרפיטי לימד אותי להיות בסיטואציה לא אידיאלית ליצירה, לקחת צעד אחורה ולהתבונן.״

החבושים הממוסגרים הם 80×100 cm Spray on wood

איך הגעת לחיפה?

במקור בן מפתח תקווה. הוא גדל ברעננה, אך מספר כי אין לו שום סנטימנטים למרכז, ומדגיש כי הוא לא בקשר עם החלק הזה של חייו. בגיל 16 הוא הגיע לחיפה, ולבסוף עבר לכאן.

כמו כל דבר בחיים, אם אתה רוצה להגיע לתמונת מצב מסויימת – למכור אומנות בחיפה, אתה מוצא את עצמך שואל איך אתה יוצר את התנועה כדי שזה יקרה. היה לי ברור איפה אני רוצה למקם את עצמי. הגישה שלי היא שאני משקיע בקטלוג מתוך הנחה שאני אמן מוכר. אני לוקח את עצמי ברצינות. כך, אני מציג בסביבה שקונה אומנות. כשסגרתי את הסטודיו הקודם, עשיתי מכירה, מכרתי את רוב העבודות ועברתי לחלל החדש עם 3 יצירות. זה גרם לי להבין שלמכור ציורים זה אפשרי. 

החבושים הממוסגרים הם 80×100 cm Spray on wood

איך אתה חווה את חיי האומנות בחיפה?

אני מאוד אוהב את העיר. אני אוהב את החברים האמנים פה שיוצרים במרחב, אני אוהב את ה די אי ואי. מעט היוזמות הפרטיות שקיימות במרחב הם הנפח הגדול של האומנות בחיפה. בחיפה היצירה לא מתחנפת. אף אחד לא עושה פרופגנדה. אין פה אובססיה של זהות לאומית אוף אחד לא מתיימר לייצג פה שום קיצון למרות שאנחנו החברה הכי מעורבת בארץ המורכבת מקיצונים. 

הבנים של נח זה spray on wood 150 * 200 CM

איך אתה ניגש לעבוד על תערוכה או פרויקט? בקרוב יש לך פתיחה מאוד מקומית וחיפאית

״אני מאוד אוהב להתאהב ברעיון. אני רוצה להיות מרותק. לפעמים, כשעולים לי רעיונות, אני מבצע אותן ״פיקס״, ולפעמים צריך להירגע ולחכות להן להגיע. לפעמים יש את הקונספט שמוביל אותי ולפעמים זה פשוט שאלה שאני שואל, ניסוי וטעיה, שילוב חומרים. הרבה פעמים הרעיון הוא השאלה. לחבר אלומיניום ופלדה על עץ זו בדיקה טכנית הנובעת מסקרנות, לפעמים הניסוי לא מצליח. 

הכי משמח אותי הרגע הזה שזו כמעט הצלחה ואז ברור לי איך השלב הבאה ייראה. אתה לא צופה מראש לתוצאה, אבל ברגע שיש ״מומנט״, אתה מגלה שזו הצלחה. 

ציור (יצירה של בן משיח)

הקורס של בן

בתקופה האחרונה בן התחיל להעביר סדנאות פרטיות לקבוצות קטנות באורך 3 שעות. הגיעו יוצרים ואמנים, שרצו להכיר את המדיום והטכניקה. אני נכחתי ומאוד נהניתי מתהליך הלמידה. התערוכה הבאה תתרחש ב 6/6/24 בגלריה בשוק הפשפשים.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

אליזבת קרוגלוב
אליזבת קרוגלוב
אליזבט קרוגלוב - יוצרת ויזמית מקומית, חיפאית, בעלת גלריה לאמנות חיפאית בשם לא-קל או local שנמצאת בשוק הפשפשים, כתבת בנושאי אומנות.

כתבות קשורות לנושא זה

8 תגובות

 1. בעיני הדימויים מתאימים יותר לקירות במוסקבה או וורשה..
  קודר, מלא דימויים אלימים סתמיים.
  זה לא קשור לצילומים שציין א.א. זה קשור למדיום, חומר ונושא.
  הכל משדר איזה זרות וניכור שמתאימות לערים הקודרות באירופה.
  לא ים תיכוני, לא מקומי, לא צבעוני, לא מקומי.
  יש איזה גל כזה שמנסה לעשות כאן בתי קפה פאבים ומסבאות בחיקוי מזרח-מרכז אירופה
  לא מובן למה אנחנו צריכים חיקוי כשהתקדמנו ויש כבר סגנון מקומי באוירה ישראלית צבעונית פתוחה ומוארת שמתאימה למקום לאויר לעיר לשמש.

 2. לתשומת לב המערכת:-

  כתבה מעניינת, אך חבל מאוד שכל הצילומים מאוד כהים עד כדי חשוכים ואי אפשר להנות מהיצירות ומהתמונות.
  מקווה שתתקנו כדי שאני לפחות אוכל להנות ולפרגן.
  תודה מראש, אליסיה.

  * תגובתי הזו היא אל המערכת, עורך, הכתב, הגרפיקאי, הצלם, המגיהה וכו'

 3. מהתמונות אפשר להבין שהוא שונא הדת. כי הראה שהדתי או רב שופך את כולו על "מסכן" שהרב אוחז בידיו בחוזקה . האמת לא אהבתי. ויתר ציוריו נגד צבא ונגד משטרה כי צייר לובשי מדים תופסים בחוזקה האגם המתואר על פי. ציור מסכן .
  ציוריו מלא כעס ותסכול. גם הצבעים אפורים מדכאים כך נראה .

  • א.א.
   כמה שטויות כתבת באבחת מקלדת… על זה נאמר:
   "נו, באמת!!!"

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

תאונת עבודה בחיפה: פועל נפל במהלך עבודתו

(חי פה) פועל נפל במהלך עבודתו באזור התעשייה חוף שמן בחיפה. ממד״א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 05:37 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על פועל שנפצע במהלך עבודתו באזור תעשייה חוף שמן...

תאונת דרכים בחיפה: 2 רוכבי אופנוע נפגעו מרכב

(חי פה) - 2 רוכבי אופנוע שנפגעו מרכב בשדרות ההגנה בחיפה ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 15:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א...

קריאה להחזרה (ריקול) – שמן זית כתית מעולה "GAVELIR"

הודעה זו היא בנוסף להודעת ריקול קודמת, עליה דיווחנו ב-31/05/24 ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חברת הזית שיווק שמן זית פארק התעשיה קדמת...

"אליפות שבועות", תחרות הטניס הארצית, הגיעה לסיומה

מרכז הטניס והחינוך חיפה אירח את אליפות שבועות לטניס לנוער ע"ש נחום ברק. לראשונה, התחרות התקיימה רק במתכונת זוגות. ביום חמישי 13/06/24 הגיעה לסיומה התחרות...

לילה של אמנות במגדל ארמון בחיפה • 23/06/24

מגדל ארמון המשופץ ייפתח ללילה אחד של מופעים • אירוע חינם לקהל הרחב מגדל ארמון המחודש, מהמבנים האייקונים ביותר בחיפה, יפתח ללילה אחד את חלליו...