פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

דילול החזירים בירי יצא לדרך בחיפה – צפו

(חי פה) - תושבים בשער העלייה שמעו קולות ירי...

חיפה • חילוץ בלב ים בתנאי רוח קשים

התהפכו עם קייקים נסחפו ללב ים וחולצו על ידי...

איים להרוג את הצוות הרפואי ברמב״ם • "רוצה להיות שהיד"

(חי פה) - היום, רביעי 24.4.24, צעיר בחיפה הודיע...

55 קילו של קוקאין בשווי מיליוני שקלים נתפסו בחיפה

כ-55 קילוגרם של סם מסוג קוקאין, בשווי המוערך במיליוני...

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

כנגד כל הסיכויים – כלב הים שהיה אמור להיכחד מהעולם מתאושש!

יום כלב הים הבינלאומי

לדברי חוקרי עמותת דלפיס, הערכה מחודשת של מצב המין כלב ים נזירי ים־תיכוני, מצביעה על אישוש באוכלוסייתו. בדלפיס ממשיכים לפעול להחזרת כלבי הים לישראל באמצעות פרויקט רחב היקף, שנכנס גם למערכת החינוך הארצית.

בשורה משמחת לרגל יום כלב הים הבינלאומי, המצוין היום, 22 במרץ 2024:

זוכרים את יוליה? כלבת הים שביקרה אותנו במאי האחרון היא ממין כלב ים נזירי ים־תיכוני – מין שעד לא מזמן הוגדר בסכנת הכחדה חמורה והחוקרים צפו כי ייעלם מן העולם. אז עכשיו נראה, כי מין זה מתאושש באופן מרשים!

בקיץ האחרון ארגון שימור הטבע העולמי (IUCN) הגדיר מחדש את מצבו של המין כ'רגיש' (שתי רמות מעל 'סכנת הכחדה חמורה') לאחר שמספר הפרטים הבוגרים הוערך על ידי חוקרים ב־444-600.

החודש  התבשרנו בדלפיס על ידי החוקר היווני אלכסנדרוס קרמנלידיס, כי האוכלוסייה העולמית מוערכת ב־815-997 פרטים, עם כ־170 גורים חדשים שנולדים בכל שנה.

מצב המין ברחבי הים התיכון

ההערכה המעודכנת פורסמה יחד עם סקירה מקיפה של מצב המין ברחבי הים התיכון והאוקיינוס האטלנטי. כיום מפוזרים ריכוזי האוכלוסייה העיקריים בקאבו בלנקו ובמדירה שבאוקיינוס האטלנטי ובמזרח הים התיכון (יוון, טורקיה וקפריסין), כאשר חוסר היכולת לנקוב במספר מדויק של הפרטים נובע מפיזורם בין האיים הרבים ביוון.

החוקר הקפריסאי האריס ניקולאו, שדלפיס אירחה בישראל לפני כשנה לצורך סקר בתי הגידול של כלב הים הנזירי הים־תיכוני באזורנו, סיפר לנו כי אוכלוסיית כלבי הים בקפריסין צמחה מאפס לכ־15  פרטים בתוך פחות מ־20 שנים, עם שלוש גורים חדשים הנולדים מדי שנה.

גרעין הרבייה העיקרי של המין נמצא ביוון עתירת האיים והמערות, ותת־האוכלוסייה שם מתהדרת בקצב רבייה גבוה יחסית, שהולך ויורד ככל שנעים דרום־מזרחה.

עם זאת, לדברי ד"ר מיה אלסר מדלפיס, מובילת הפרויקט להחזרת כלבי הים לישראל, הסימנים המשמחים להתאוששות הדמוגרפית מלווים באופטימיות זהירה:

האוכלוסייה עברה פגיעה משמעותית במגוון הגנטי שלה במאות השנים האחרונות (צוואר בקבוק גנטי) וכלב הים הנזירי הים־תיכוני עדיין מוגדר כאחד היונקים בעלי המגוון הגנטי הנמוך ביותר בעולם, מה שעלול להעמידם בסכנה, במיוחד לנוכח שינויים סביבתיים משמעותיים.

על כן, מדגישים החוקרים, חייבים להמשיך במאמצים לשימור המין

ישראל היא אחת הארצות באזור בהן תועדו תצפיות אקראיות של המין לאחר היעלמות לתקופה ממושכת, כאשר המחסור במערות מתאימות מצוין במאמר האחרון שפורסם כאחד הגורמים המגבילים להשתקעותם המחודשת.

בימים אלה ממשיכים לפעול בדלפיס להתנעת פרויקט שיקום המערות בראש הנקרה ובמאמצים לגייס את הדרוש לצורך הקמת מחסה מלאכותי גם במרכז הארץ. בינתיים פרויקט יוליה של העמותה, בשיתוף משרד החינוך, קרם השנה עור וגידים וכבר מעל ל־140 בתי ספר מרחבי הארץ משתתפים בו ולומדים על כלבי הים ועל הדרכים האפשריות להחזרתם לחופי ישראל.

מיה זהבי
מיה זהבי
מיה זהבי - עורכת בחי פה - תאגיד החדשות

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איתי אלימלך "ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה"

"ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה" איתי אלימלך, יו"ר מחוז חיפה והצפון בארגון נכי צה"ל, קרא להידוק וחיזוק הקשר בין מוסדות הממשלה והרשויות...

איסור דיג בים התיכון במהלך עונת הרבייה

עונת הרבייה והגיוס מתחילה • חל איסור על הדיג למעט חריגים וסייגים הודעה משותפת - משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מודיעים על תקופת האיסור על...

מרכז הכרמל מרכז מבקרים ומגדלור של תקווה • יוסי לובלסקי

בצומת הרחובות שער הלבנון עם הציר המרכזי שדרות הנשיא מיתמרים מעלה צמד בניני פנורמה המזוהים ומאפיינים את המרכז. מגדלי פנורמה אחד המגדלים הוא מגדל דירות...

"מבט מרענן על משמעות המלתחה שלנו" / לילי מילת תופסת מדף

בימי המלחמה, כשאני לוקחת ספר חדש ליד, אני רוצה שהוא ייקח אותי מכאן. לאנשים שונים התמודדויות שונות. אני מכירה כאלה שדווקא מחפשים ספרים שיהיו...

טֶקֶס הַדְלָקַת הַמִּשְׁוָאוֹת

אמוּל קְבַל עַם וְעֵדָה הִתְיַצְּבָה הִיא לַטֶּקֶסכֹּה זְקוּפָה, עֵרָנִית וְגֵאָה.הִיא הִרְגִּישָׁה מַמָּשׁ כְּמוֹ שֶׁלָּהּ הוּא הַנֶּכֶס,וְרַק לָהּ הִיא כָּאן זְכוּת הַדֵּעָה.בבְּיָדָהּ אָחֲזָה בָּרְשִׁימָה הַמֻּמְלֶצֶתכְּמוֹ...