שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שביל סביוני דניה בחיפה

תושבים רבים מדי לא יודעים שליד הבית שלהם עובר שביל, נמצא נחל או מרחב אקולוגי עם צמחיה נדירה. קהילת "בשבילי חיפה" פועלת כבר שלוש שנים כדי לחשוף את הטבע שליד הבית לתושבי השכונות על מנת שתוכלו לשוב ולטייל בשביל המוכר. בקבוצת הפייסבוק עשרות פוסטים על כל השבילים בטבע החיפאי, חפשו את השביל שלכם.

סיור בשביל סובב סביוני דניה (צילום: ענבר אושפיז)
סיור בשביל סובב סביוני דניה (צילום: ענבר אושפיז)
מרווה משולשת (צילום: ענבר אושפיז)
מרווה משולשת (צילום: ענבר אושפיז)

לטייל עם אהוד סבירסקי

ביום שישי 19/1/2024 נפגשנו לטיול ב"שביל סובב סביוני דניה", במסגרת היוזמה של תושבים מובילים טיולים של קהילת "בשבילי חיפה". במקום המפגש נאספה קבוצה סקרנית וקשובה, מאתגרת בשאלות, סופגת ומעניקה. איזה כיף היה לטייל ביום חמים, אחרי כמה ימים של גשם, כאשר השמש החורפית משחקת איתנו מחבואים.

אהוד סבירסקי, מוביל הסיור (צילום: ענבר אושפיז)
אהוד סבירסקי, מוביל הסיור (צילום: ענבר אושפיז)
שביל סובב סביוני דניה (צילום: ענבר אושפיז)
שביל סובב סביוני דניה (צילום: ענבר אושפיז)

מספר לבניני צנון קיבלו את פנינו ממש בתחילת השביל, ליד הצתרה הורודה. המסלע הגירני של הכרמל, שהוא דל ומאתגר מבחינת תכולת המים, הוא גן עדן לצמחי תבלין ממשפחת השפתניים. הצתרה מוכרת ע"י הדרוזים בכרמל בשם זעתר רומי או זעתר פארסי… אך, לא נוהגים לכלול אותו בתערובת הים תיכונית שאנו מכנים "זעתר". את האזוב המצוי, המרכיב העיקרי ב"זעתר" פגשנו, הרחנו וטעמנו בהמשך השביל.

על המדרון המואר עלים ופרחים ראשונים של העירית הגדולה, וכמובן, איך אפשר בלי- רכנף העירית, פשפש שחור-אדום, עם חדק המציצה שלו שעושה שמות בעלי העירית. הכל ירוק ורענן, וסלסלות קורי עכביש מכוסים באגלי טל מקשטות את המסלול.

מרקולית מצויה, צמח חד-מיני דו-ביתי. הצמח הזכרי מימין, הנקבי משמאל (צילום: ענבר אושפיז)
מרקולית מצויה, צמח חד-מיני דו-ביתי. הצמח הזכרי מימין, הנקבי משמאל (צילום: ענבר אושפיז)
שבלול הגינה (צילום: ענבר אושפיז)
שבלול הגינה (צילום: ענבר אושפיז)

חיצי אהבה

דיברנו על חיי המין הקינקיים של שבלול הגינה (הרמפרודיטיות, "חיצי אהבה"), וכמובן- דיקלמנו את ברל'ה ברל'ה צא החוצה. לצד השביל פגשנו צמח צנוע ונחבא אל הכלים, מרקולית מצויה, שמדגימה זוגיות בשני בתים נפרדים, הזכר עם פרחים גבוהים ובולטים על צמח אחד והפרחים הנקביים על צמח אחר (צמח חד-מיני דו-ביתי, כך קוראים לזה הבוטנאים).

עורית ים תיכונית (צילום: ענבר אושפיז)
עורית ים תיכונית (צילום: ענבר אושפיז)

עורית ים תיכונית

טחבים חזזיות ופטריות מדהימות, קישטו את השביל הלח ואת גדמי העצים. במיוחד בלטה פטריה כדורית מוזרה בצבע בז' שהציצה מהאדמה. הפטריה זוהתה כ: עורית ים-תיכונית, בגלל המעטה דמוי עור קשה שמכסה את גוף הפרי של הפטריה. ממש בהמשך מגלה יגאל גרייבר פטריה זערורית, כובע של כ-3 ס"מ בקוטרו, בצבע אדום בוהק שנראית כמו בית של גמדים. היא זוהתה כ: לחית חרוטית. בהמשך השביל מתעקל ונעשה מוצל ומעט טחוב, בית גידול מצויין לפטל הקדוש, שיח שעל פי המסורת מזוהה כסנה. עוד עליה קטנה, במקטע שלצערנו מרופד בפסולת בניין, גרם מדרגות מאתגר ואנחנו בנקודת הסיום.

חזזיות במעבה החורש הלח (צילום: ענבר אושפיז)
חזזיות במעבה החורש הלח (צילום: ענבר אושפיז)

תוואי השביל

ניתן להכנס אל השביל ברח' יעקב אורלנד (בנקודה שבה מסתיימת הגדר) ולסיים במדרגות ציבוריות הצמודות לבניין המגורים ברח' מנדל זינגר. השביל הוא נח להליכה, משורי, ומשקיף על ואדי בן דור ויער רמת אלון. באמצע השביל ירידה לנחל בן דור שמוביל את ההולכים עד לשכונת רמת אלון ולכניסה לכפר המשתלמים של הטכניון.

תוואי שביל סובב סביוני דניה (צילום: ענבר אושפיז)
תוואי שביל סובב סביוני דניה (צילום: ענבר אושפיז)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ענבל חן ברגב
ענבל חן ברגב
ענבל, מורה ועו"ד , מייסדת קבוצת "בשבילי חיפה" בפייסבוק המחברת טבע חיפאי וקהילה מקומית. פועלת להעלאת המודעות לטבע העירוני ולשימור ואדיות חיפה.

כתבות קשורות לנושא זה

22 תגובות

 1. תודה לכל הקוראים והמגיבים. אכן, רבים מדי לא יוצאים לטבע שליד הבית ומעדיפים נסיעות ארוכות ליעדים רחוקים. ואדיות חיפה המערביים והמזרחיים ושלוחותיהם מאפשרים לנו להרחיק מרעשי העיר, להיות קשובים לשירת הציפורים ולנשום עם העצים במרחק הליכה ברגל. מה שהיה נוף ילדותנו , לא יחזור, אבל מחובתנו לוודא שאת הקיים לא יהרסו ולכן חשוב שראש.ת העיר הבא יציג חזון לשימור ואדיות חיפה והטבע ולא בניה על שטחים פתוחים! בהנאה לכל המטיילים, מוזמנים להמשיך ולעקוב אחר הפעילות שלנו בקבוצת הפייסבוק "בשבילי חיפה", שם גם מופיעים עדכונים על סיורים שמובילים תושבים בהתנדבות לאורך השנה.

 2. אני גר יותר מ 30 שנה בסביוני דניה ולא הכרתי! תודה.
  עוד כמה שנים חברת יובל אלון תחסל גם את השביל, אז צריך למהר ולטייל בו (מחר כבר).
  השביל האחר שאני מכיר יוצא מול הבניינים של רחוב התאנה ומגיע עד לאוניברסיטה. לא מישורי.

 3. בילדותנו טיילנו כמעט בעל יום שבת בחורף, בסתיו ובאביב ליד הבתים כי הין הרבה שטחים חשןפים: גבעות, הרים, שבילים וראינו את כל הצמחיה העןנתית: כלניות בדטח הפתוח ונרקיסים סביב הסלעים וחובייזה לקטוף ולאכול וקנה סוף או עקסוס טו חרובחם למצוץ וגם תותי עץ ודומים… זו הייתה ילדות תמימה וטבעית כשהבטחון האישי של האזרלים בימי שלום החה גבוה יוץר… כולם הין מחוברים ל"טבע" במלוא הדאו וקסמו הטבעי…@
  אנחנו היינן שותפים ל"שתילה" בעל שנה בט"ו בשבט = חג האילנות…!

 4. המפה לא טובה, ללא ציוני שמות הרחובות ולמעשה לא נותנת אפשרות להבין מספיק טוב את המסלול. חבל.

 5. נראה יפה מאוד.
  קצת פרטים טכניים בבקשה – מה אורך המסלול, איפה מחנים את המכונית, מסלול הלוך-חזור או שצריך שתי מכוניות?

 6. שכחתי להוסיף, שכל הכבוד לשילוט שמשתלב בנוף, שדאגתם להתקין, יישר כוח. אפשר אולי לארגן סיור קבוצתי של ילדי בי"ס או תנועות נוער, לאיסוף הזבל בואדיות במיוחד בדרך היוצאת מרח' אורלנד.

 7. אכן, הואדי יפיפה, גם במסלולו המקוצר, המסתיים במדרגות ליד בית הכנסת וגם במסלול היורד לרמת אלון ועולה בשביל אחר, חזרה לואדי של סביוני דניה. בימים גשומים אלה, המסלול רטוב וחלקלק, יש בו פטריות מסוגים שונים, ממליצה ללכת עם מקל/ות טיולים.

 8. לשביל המתחיל באורלנד משני צידיו שווה להגיע בעונת הפריחה של הנרקיסים והצבעונים. כל זה במרחק של עשרות מטרים בודדים מהכביש. כל כך חבל שהולכים להרוס הכל ולבנות מפלצות של 23 קומות שלא ישאירו זכר לפנינית טבע זו.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

פריחת החמנייה – צהוב עולה

חודש יוני 2024 ושוב צבע צהוב עז נותן את אותותיו בשדות עמק יזרעאל והקריות. ג'יימס הנרי לי האנט, עיתונאי ומשורר אנגלי שנולד במאה ה 18...

גבר נמשה מהמים מחוסר הכרה בחוף בת גלים

nמד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בת גלים 15/06/24 בשעה 10:15 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על גבר שנמשה מהמים מחוסר...

הפגנה נגת ממשלת נתניהו בקריאה לבחירות עכשיו – שבת 15/6/24

(חי פה) - על רקע כשלון ממשלת נתניהו-בן גביר-דרעי במגוון רחב של תחומים וביניהם הביטחון, הכלכלה, לכידות החברה הישראלית, השיוויון בנטל ועוד, נמשכות ההפגנות...

כיבוי רכב בוער ברחוב עבאס בחיפה

מכבאות והצלה נמסר לחי פה: הלילה (בין שישי לשבת 15/6/24), צוות לוחמי אש מתחנת חיפה, בפיקודו של רס''ר טל איזנבנד, פעלו ברחוב עבאס שבחיפה שם...

שייט בתעלות של ברייר-צרפת עם יין קר וגבינה ריחנית: ניקוי ראש בסגנון צרפתי • סיפור מסע

עמק הלואר. הרבה מים, הרבה ירוק, עצים ושיחים כמו שאירופה יודעת לתת עם מזג האוויר הקריר והשמש המלטפת שמגיחה מדי פעם מבין העננים. העיירה...