פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

מעובש ועד נזילות: הדרכים הכי טובות לטפל בבעיות האיטום הנפוצות

לטיפול בבעיות הקשורות לאיטום יש השפעה משמעותית על איכות החיים של דיירי הבית, לצד מניעת נזקי בריאות שונים. בעיות איטום שטיפולן נדחה עם הזמן נוטות להתגבר ובמקרי קצה גם לגרום להרס התשתית. ככל שמקדימים לטפל ברטיבות שהתגלתה, בצינור התקול או בריחות העובש שמתחת לריצוף – כך נמנעים מעלויות תיקון גבוהות, שומרים על אורך חיי המבנה וכן על בריאות הדיירים.

אספנו בשבילכם את בעיות האיטום הנפוצות והדרך הכי טובה לטפל בכל אחת מהן.

סדקים, קילופים ורטיבות בקיר חיצוני

זה לא סוד שבעיות בקירות חיצוניים בבניין משותף גורמים לא פעם לכאב ראש ומחלוקות בין הדיירים: בעלי דירה בבניין שסובלים מהמפגע מוצאים את עצמם לבד בעת הצורך לתקן את הבעיה כיוון שמדובר בקיר הקומה "שלהם". אבל האמת היא שבעיה בקיר חיצוני של קומה אחת משפיעה בסופו של דבר על כלל התשתית בבניין, ותיקון הבעיה בהקדם זה אינטרס משותף לכלל דיירי הבניין.

הדרך הזולה והיעילה כיום היא איטום רטיבות בהתזה של קירות חיצוניים בסנפלינג בבניין משותף זה נשמע אולי כמו צמד מילים לא קשור, אבל האמת היא שזוהי דרך שהוכיחה את עצמה: האיטום הופך לעבודה פשוטה הרבה יותר מחסימת המדרכה על ידי מנוף או במת הרמה, חוסך זמן יקר של התעסקות ועל הדרך גם מוציא בזול (יחסית) את בעלי הדירה.

את האיטום בסנפלינג מיישם קבלן איטום מורשה ויועץ איטום מוסמך שעבר הכשרה מתאימה לכך. לאחר עיגון המערכת בתקרת הבניין הוא יורד אל המיקום המדוייק של הכשל ושם מבצע התזה או מריחה של החומר האיטומי, בשתי שכבות או יותר, לפי הצורך. במידה וקיים חיפוי על הבניין, בעל המקצוע יעריך האם יש צורך להוריד חלק מהחיפוי ולהחזירו על מנת לתקן את הכשל האיטומי.

נזילות בחדר רחצה

נזילות בחדרי אמבטיה ושירותים הן שכיחות מאוד, כמו גם בעיות שונות במרזבים וצינורות ניקוז שונים בתשתית הבית. אחד האתגרים המשמעותיים במצבים אלו הוא מציאה ואיתור של המוקד המדוייק של הכשל.

הדרך ששימשה בעבר על מנת לאתר מוקדי כשל איטומי הייתה באמצעות הרמת מרצפות או הרס קירות, מה שגרם לעלויות הוצאה גבוהות במיוחד. כיום קיימים עזרים טכנולוגיים רבים שמאפשרים לתקן את התקלה – ובלי צורך להרים אפילו בלטה אחת. שיטות אלו נקראות בשם "אל הרס" ומטרתן כשמן: איתור נזילות ותיקון צנרת מים ומרזבים ללא הרס.

הראשון והבולט מביניהם הוא הרובוט הזעיר: רובוט שמוחדר לצנרת ויכול לשמש לאיתור הבעיה – באמצעות מצלמת סיב אופטי, או לתיקונה – באמצעות מערכת התזה חכמה שמותקנת עליו. הרובוט "מטייל" בצנרת ומשדר את תמונת פנים הצנרת לבעל המקצוע. כשמאותר סדק, חור או תקלה אחרת בצינור – בעל המקצוע מפעיל את מערכת ההתזה שבאמצעותה ניתז חומר איטום אל עבר הסדק. לאחר יישום החומר וייבושו ניתן להחזיר את הצינור לתפקוד רגיל.

עוד דרך לאיטום צינור מבפנים היא באמצעות בלון: מחדירים עטוף בחומרי הדבקה אל תוך הצינור ומצמידים אותו אל הדופן הסדוקה. לאחר ההידבקות מפוצצים את הבלון ומוציאים את השאריות, והחומר עצמו נשאר להתייבש בפנים הצינור.

במקרה של צינור שאין דרך לתקן, קיימת שיטה שבה ניתן להחליפו ללא הרס הרצפה: אל הצינור המקולקל מחדירים צינור אחר, עשוי מחומרים חזקים ועמידים במיוחד, והצינור החדש מתפקד במקום הישן. בדרך זו חיסכון משמעותי של כסף, מאמצים וזמן, וגם הארכת חיי הצנרת לעוד שנים קדימה.

רטיבות בקירות מרתף

איטום קירות מרתף ורצפת מרתף נקרא – איטום שלילי בהזרקה. הכוונה במילה "שלילי" היא שזוהי עבודת איטום שנעשית מהצד הנגדי לכיוון חדירת המים, שלא כמו באיטום רגיל. זאת כיוון שבמקרה של מרתף לא ניתן להגיע אל מקור הנזילה – צדו החיצוני של הקיר שנמצא מתחת לקרקע.

איטום בהזרקה הוא הדרך היעילה ביותר לאיטום קירות מרתף, ולמרות שחברות האיטום ובעלי מקצוע לא בדרך כלל לא מעניקים אחריות על איטום מרתפים, שעבודת יסודית ומקצועית של איטום שלילי בהזרקה של קירות מרתף ורצפת מרתף יכולה להבטיח עוד שנים ארוכות של שימוש במרתף ללא בעיות נזילה.

המילה האחרונה בתחום איטום קירות מרתף היא ההידרו-ג'ל – חומר איטומי דו-רכיבי, שמתאפיין בהיצמדות חזקה לתשתית המרתף לצד גמישות ויכולת חדירה גם לסדקים וחרירים קטנים בקיר. אופן היישום של החומר הוא באמצעות פיוני הזרקה: מעין צינורות קטנים שמחדירים אל תוך הסדקים בקיר באמצעות קדיחה. החומר מוזרק אל תוך הפיונים ומתמצק בתוך סדקי הקיר.

גם ברצפת מרתף ניתן לעשות שימוש באופן איטום זה, אך בדרך כלל נהוג להשתמש ביריעות ביטומניות לרצפות מרתף על מנת למנוע חדירת מים אל תוך פנים החדר.

רטיבות כלואה מתחת לריצוף

מצב שמאפיין בדרך כלל בתים חדשים: בעיות איטומיות ברצפת הבית שגורמות להצטברות נוזלים מתחת לרצפות הדירה, בין אם בגלל פגעי מזג אוויר וגשמים ובין אם בעת שטיפת רצפות. במצב כזה נוצרת רטיבות שעלולה לגרום לריחות עובד בלתי מוסברים בבית ובמקרים חמורים גם לנזקים בריאותיים באין טיפול הולם לבעיה.

הפתרון הטוב ביותר במקרה זה הוא ייבוש באמצעות מכונת ייבוש תת רצפתי. אם בעבר היה צורך להרים את מרצפות הבית, לייבש ולהחליפן באחרות, הרי שכיום ניתן לעשות שימוש במכונה לצורך ייבוש רטיבות תת רצפתי וייבוש חול רטוב ורטיבות כלואה מתחת לריצוף.

פעולת המכונה מלווה ברעש משמעותי, ומכיוון שהיא יכולה לארוך בין מספר ימים לכשבועיים צריכים דיירי הבית לשהות בבית אחר למשך זמן הייבוש. המכונה פועלת באמצעות צינורות שמוחדרים אל מתחת למרצפות הבית, ששואבים את האוויר שמתחת לריצוף. עם השאיבה מתנקדת גם הרטיבות שנכלאה שם והחלל שמתחת לרצפה מתייבש אט אט. לאחר פעולת המכונה יש צורך לאתר את מוקד הבעיה – הסדק או הפתח שדרכו חדרו המים – ולאטום אותו בהקדם.

עבודות איטום ותחזוקה בבית הם לא משהו שרוב בעלי הבתים שמחים לעשות, אך הם הכרחיים. התעלמות מבעיה של רטיבות או נזילה רק תחריף אותה בדרך כלל, מה שיצריך תיקון בעלויות גבוהות יותר. אם גם אתם זיהיתם בעיית איטום כזו או אחרת בביתכם – מומלץ לפנות בהקדם לחברת איטום מקצועית, שתתן פתרון הולם לבעיה בבית וראש שקט לשנים הבאות.

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....