באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

החטא ועונשו • מלחמת קיום בחופי חיפה ◄ צפו

(חי פה בחופים) – הם נמצאים כאן, קרובים ממש, נלחמים על מקומם בעולם וכל זאת מבלי שנהיה מודעים לכך… בעלי חיים שפלשו לים שלנו מים סוף.


עולם נסתר

אז לא מדובר בחייזרים שאין ממש הוכחה לכך שהם כאן, לא במבקשי מקלט, שנמלטו מארצם השסועה, אלא בפרטים מהטבע, צמחים, בעלי כנף, זוחלים ואלפי יצורים החיים בים שאנחנו, רובנו כלל לא רואים, לא בכדי נכתב בגמרא "עלמא דאתכסיא" – העולם הנסתר.

אספרגון – אצה פולשת (צילום: מוטי מנדלסון)

מתחת לרדאר חודרים לישראל דגים, סרטנים, רכיכות, אצות ועוד חסרי חוליות שונים המצפים… או למעשה נכון יותר לא מצפים, להתגלות.

◄ מתחת לרדאר, במים, אבל ממש כאן • צפו


מלחמת קיום

לאור הכתבה האחרונה שפרסמנו בחי פה אודות הסרטן הפולש שחדר לנחל שיח ועורר את החשש (המוצדק) מפני התפשטותו למקורות מים אחרים, אתם מוזמנים כעת להכיר עוד שלל פולשים שכבר מצויים פה בסביבתנו ומנהלים מלחמה שקטה על קיומם בין הפולשים המקומיים הוותיקים.

מין פולש – מטותא טורף שישן צעיר (צילום: מוטי מנדלסון)
שייטית פולשת מים סוף (צילום: מוטי מנדלסון)

נדרשות אלפי עיניים, ניסיון רב שנים ושעות על גבי שעות מתחת למים כדי לערוך מפקד שכזה… לאחרונה פרסמנו בחי פה כמה וכמה כתבות אודות דג הזהרון שפלש לפני כעשור לים התיכון, ולפני שנתיים, לאחר שכבר היה מוכר היטב בצפון הארץ, הופיע באזור חיפה ונצפה בשוניות העמוקות ואף במים הרדודים.

דג הזהרון (צילום: מוטי מנדלסון)

טעים וארסי

דג הזהרון הוא ארסי מאוד, גורמים רפואיים בארה"ב אף מדווחים על מקרים של פגיעות קשות שנגרמו ממנו. על אף שהוא נחשב לדג טעים במיוחד, בלכידתו קיים גם סיכון. אויבים כמעט ואין לו בארץ, צייד מתוחכם ביותר ונראה לאחרונה במספר מקומות בצפון – הספינה הטורקית, ספינת הרעפים מול דרום קריית חיים, הספינה ארלוזורוב ועוד שוברי גלים ושונית ספרטה.

זהרון חי נפלט לחוף הרחצה בחיפה (צילום: מוטי מנדלסון)
זהרון חי נפלט לחוף הרחצה בחיפה (צילום: מוטי מנדלסון)

רגישים ופחות רגישים

בין הסרטנים שנכנסו ישנם סרטנים קצרי בטן, כמו האטרגטיס רוזנוס (או בעברית – פצחן אדום) שייטיות ועוד. חלק מבעלי החיים יכולים לשרוד, חלק לא יצליחו להיקלט כאן, חלק יקלטו חלקית ולמעשה, הדוגמאות הן מגוונות מאוד ואת כל אחת מהן נוכל לראות בשטח, כעובדה קיימת.

ישנם בעלי חיים הרגישים לזיהום, ישנם כאלה שפחות או כמעט בכלל לא, ישנם כאלו שמתפתחים בשפכי נחלים בעלי מליחות נמוכה (כך למשל הוסר החשש מפני פלישת המדוזה הקובייתית מאוסטרליה).

להקות ענק של גרזינונים צעירים (צילום: מוטי מנדלסון)
מפגשים בין מינים פולשים – גרזינון הכוכים וסיכן משויש (צילום: מוטי מנדלסון)

מזיקים לאוכלוסייה המקומית

דגי הבורי, לדוגמה, פחות רגישים לזיהומים, כך גם החוטית הנודדת אינה רגישה, ויש עוד מינים שונים שניתן לראות כאן בצילומים.

הפולשים גורמים נזק לאוכלוסייה בעלי החיים המקומית, לעיתים הנזק כה עמוק, עד כי יידרש זמן רב לתקנו, אם בכלל יהיה זה אפשרי. לאחר שהם כבר פה, ודאי אם מדובר בשהייה ממושכת, יהיה קשה מאוד לשקם את הנזקים וקרוב לוודאי שבלתי אפשרי. לעיתים הדבר הנכון הוא לטפל בפולשים ברגע שהתגלו, עד כמה שזה עלול להישמע אכזרי, כיוון שהם גורמים לפגיעה אנושה בדור הקיים.

רעיל למאכל – אבו נפחא שנפלט לחוף (צילום: מוטי מנדלסון)

טמפרטורות משתנות

לטבע חוקים משלו, ונראה שמכורח המציאות, לחלק מהפולשים השינויים באקלים גורמים נזקים.
טמפרטורת המים הגבוהה בים בעונת הקיץ, לעומתה הטמפ' הנמוכה מידי בחורף והמעבר מהטמפ' בים סוף גורמים לא פעם לפגיעה בהם.

הסתגלות למצבים קיימת בטבע, וכדוגמה לכך השנה לא הגיעו מדוזות לחיפה, כשהסיבה המדויקת אינה ידועה. מי ש"נהנה" ממעט המדוזות השנה, היו אנשי מרכז דרום, אך עקב מיעוט במספרן, הן לא הגיעו למרכז ולצפון.

אך גם כשהיו פה הנחילים, היו מי שנהנו מטעמן, היו אלו הצבים, דגי צינית, סיכנים ולאחרונה צולמו גם מינים אחרים שאוכלים את זרועות הציד של המדוזות המכילות חלבון.

דיאדמה – פולש מים סוף שפגיעתו רעה (צילום: מוטי מנדלסון)

אח"כ זה כבר בלתי אפשרי

מוזר ולא מובן, לתפיסתי, האיסור לדוג או להוציא מהמים מינים מסוימים של פולשים, כמו הדיאדמה למשל, שכן, לאחר שהפולשים כבר פה, יהיה זה בלתי אפשרי להרחיקם, בעיקר אם למין הפולש אין כל אויבים כאן. קיפוד הדיאדמה, (או בעברית ניזרית ארוכת קוצים) פגיעתה רעה מאוד, והיצורים הללו מסתגלים ומתרבים וכבר נמצאים כעת במספר ריכוזים בצפון. קל מאוד להוציאם מהמים, אך מעשה זה מנוגד לחוק. חבל שבשל ההחלטה להשאירם כאן באופן גורף, צפויים רוחצים רבים לדרוך עליהם.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מוטי מנדלסון
מוטי מנדלסון
חוקר ימי (צלילה, צילום תת ימי) ואקולוגיה ימית וסביבתית במשך 35 שנה. מרצה בתחום כ-20 שנה. ניתן להזמין הרצאה או סדרת הרצאות מלוות בתמונות ייחודיות ומרהיבות, שצולמו במהלך שנות מחקר רבות, בארץ ובחו"ל • 050-7271157 • [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

14 תגובות

 1. אומרים שההגנה הכי טובה היא התקפה, אז אני מציע כתגובה, להעביר מינים באותו השיעור מהים התיכון לים סוף, ואז יהיה שיוויון. יכול להיות שכשים סוף יראה שהים התיכון תוקף בחזרה, הוא יתקפל ויפסיק את הפלישה.

 2. שלום אורית.
  אמת הדבר, וזו העונה שבה נושבות רוחות צפוניות הנסיעות פלסטיקים מסוריה ומלבנון.

 3. גם הפלסטיקים הרבים שאנשים משאירים בחוף (שקיות, כלים חד פעמיים, מכלים עם חמרי ניקוי, כולל ג'ריקנים מלאים בחמרים רעילים).

 4. הי ברוך.
  אתן לך תשובה על כל שאלה.
  פשוט תציין את החיה שאתה מתעניין בנזק שהיא גורמת.

 5. מעניין מאוד המינים הפולשים בים , פולשים גם במגביל מהאויר ומהיבשה .
  עופות במינים שונים , לדוגמה המאיינות, דרארות ,
  וביבשה נמלות אש , ובנוסף גם מסתננים חארות שפולשים למדינת ישראל .
  השאלה מה הנזק שהם גורמים בפלישתם?

 6. תודה על כתבה מסקרנת מוטי היקר בזכותך אני לומדת יותר ויותר על הים ומי שנמצאים בתוכו ♥️♥️

 7. at the end of the story,it will be exactly what happened in haifa with the wild pigs,you did nothing in the beginning,and look what had happened at the end.(accept it's still going on,did not end)

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

טירת כרמל מתחדשת: קורס התחדשות עירונית לתושבי העיר

במרכז היזמות והחדשנות בטירת כרמל התקיים ביום שלישי 28/5/24 המפגש הראשון במסגרת קורס בנושא התחדשות עירונית. הקורס, שנפתח במסגרת הכשרות מקצועיות לבעלי דירות, הוא...

נחלים בצפון מזוהמים – הכניסה מסוכנת

משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מודיעים לציבור המטיילים ולמועצות האזוריות והמקומיות על תוצאות חריגות בדיגום מים שבוצע לבחינת מצב הזיהום בנחלים בצפון.לנוכח תוצאות אלו,...

קריית ביאליק אירחה את חידון ביאליק זו השנה ה-13

זה כבר הפך למסורת שקריית ביאליק מארחת את חידון ביאליק ומיוצגת בו בכבוד על ידי תלמידי בתי הספר בעיר. השנה (2024) התקיים החידון בסימן 90...

אבא ליום אחד…..וחוזר חלילה • סיפור קצר

מתאים לקריאה גם לילדים! מתחם של שלושה מגרשי כדורגל שימש בעבר הרחוק את השחקנים בחיפה. עבר ישן שהיה קרוב להקמת המדינה. מגרשי הבכירים "מכבי" ו"הפועל"...

סמים בחיפה • כ-1.5 ק"ג סמים נתפסו על-ידי פקח עיריית חיפה

(חי פה) - פקחי עיריית חיפה הגיעו לאירוע אלימות במשפחה ומצאו שקית מלאה בחומר החשוד כסם מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: מהלך סיור...