30 שבועות של מחאה בחיפה – 30 כוסות קפה בדקה • השפעת ההפגנות על העסקים

במהלך 30 השבועות האחרונים נערכות בכל מוצ"ש הפגנות נגד הרפורמה המשפטית, כאשר בחיפה לרוב הן מתחילות במרכז הכרמל ומתקדמות בצעדה עד למרכז חורב. לעיתים, מתוך עשרות אלפי המשתתפים בהפגנות, ישנם כאלה שמעוניינים בכוס קפה או משהו לנשנש, אז עומד לרשותם בית הקפה הסמוך "קפאין", שבבעלותה של נטלי לביא.


איך חווית את השבועות הראשונים של ההפגנות?

"בהפגנה הראשונה היו כמה אלפי אנשים, אז עוד בכלל לא הבנו את המצב. בהפגנה השנייה כבר תגברתי מלצרים, טבחים, סחורה, אבל עדיין לא התחלנו להבין את הגודל והעוצמה. בהפגנה השלישית היינו כבר מוכנים 'למלחמה'. מאות אנשים נכנסים ויוצאים, תחלופה מטורפת תוך דקות ספורות, כולם רוצים לשבת אבל פשוט אין מקום. ההפגנה מתחילה בשעה 18:30 וכבר ב-17:30 הכול תפוס", מספרת לביא. "הלקוחות הקבועים, שהיו רגילים לשמור מקומות בשבת, בערב לא יכולים להגיע אלינו. רק לקוחות ה'טייק אווי' מגיעים למשהו כמו 300 איש בחצי שעה.

טירת כרמל – רחב

איך מתמודדים עם כמות כזו של האנשים?

"אנחנו עושים את המירב, בכוח הכי מתוגבר שיש. עד שהתחילו ההפגנות, לא עבדתי בשבתות, זה היה הזמן שלי עם המשפחה. עכשיו כמעט כל שבת אני עובדת. יש אנשים מדהימים, ובלי שום קשר לפוליטיקה, אני אוהבת לאהוב אנשים. אנשים מגיעים להפגנה ואלינו עם המון אמוציות ולא תמיד יש להם איפה לפרוק, ואז, כשהקפה יוצא אחרי 7 דקות, קשה להם לקבל את זה".

תארי קצת מה קורה במהלך ההפגנות

"בדקה אחת מודפסות 30 כוסות קפה, גם של הישיבה וגם בלקחת (take away). אנחנו מנסים בכל דרך לעשות הכול בצורה הכי שירותית שיש, אבל לפעמים, עברה דקה והקפה עוד לא יצא, יש לקוחות שמתעצבנים. לפעמים גם מבטלים הזמנות אחרי שכבר יצאו".

בית הקפה קפאין (צילום: אלבום פרטי)
בית הקפה קפאין (צילום: אלבום פרטי)

"לתת הכל במצב בלתי אפשרי"

נטלי ממשיכה: "אתמול (29/7/23) למשל, איזה זוג ממש צעק עליי כי הם לא היו מרוצים מכמה דברים. מצאתי את עצמי עומדת מולם במצב מאוד קשה. אני לוקחת דברים כאלה מאוד ללב, במיוחד כשאנחנו כל כך מתאמצים לתת את השירות הכי טוב שאפשר בתנאים כמעט בלתי אפשריים.

אני מנסה להיערך עם צוות ומוצרים, אבל זה מאוד קשה להצליח לרצות את כולם. קשה מאוד לתת שירות מהיר כשיש כל כך הרבה לקוחות. העובדים שלי לא רוצים לעבוד בהפגנות. אני לא מקטרת, אני פשוט עוצרת ומבקשת שאנשים יבינו שעם זה שאנחנו נותני שירות, אנחנו בני אדם. אנחנו מנסים להוציא את הכול ברמה הכי גבוהה של רשת קפאין. אנחנו מגישים אוכל טרי ולא מקצרים תהליכים. אני פשוט מבקשת מהלקוחות סבלנות וכבוד.

מדי שבת יש כאן לקוחות שמגיעים לבית הקפה שלא קשורים להפגנה. הם יושבים בבית הקפה, והם לא מוכנים לקבל את זה שיש פה הפגנה וזה משפיע על השירות שהם מקבלים".

הפגנה – ארכיון • מוצ"ש בחורב (צילום: דרור שמילוביץ)

אני בטוחה שאת מרוצה מזה שיש פרנסה…

"ברור! אני מברכת על הפרנסה ומברכת את כולם. אני רק מבקשת כבוד וסבלנות כלפי העובדים שלי וכלפיי. הדברים לוקחים יותר זמן כי חשוב לשמור על הרמה הגבוהה של רשת קפאין. אנחנו עושים את המקסימום האפשרי לתת את השירות המהיר ביותר.

מבחינת הכנסות, הן אכן עלו, וגם ההוצאות עלו, אם זה על העובדים ועל הסחורה. אני לא מקטרת חלילה, אני מברכת על כל פרנסה שיש, אבל שלא תעלה במחיר של פגיעה בי ובעובדים. כועסים עלינו, צועקים עלינו ועל מה? אני לא אכין קפה וסלט מראש. אני לא מוכנה להתפשר על הדברים האלה. בסוף אנחנו מקבלים ביקורות גרועות על עומס ועיכובים, כאילו אנשים מנותקים ממה שקורה פה", היא אומרת.

"לא מובן מאליו"

"קפאין חורב זו אני, אני לוקחת מאוד קשה את מה שקורה פה. קשה לי מאוד עם כל השליליות הזו. אבל כן חשוב לי להדגיש שמהבוקר אני מוצפת בהודעות וטלפונים ויש אפילו אנשים שבאו פיזית לבית קפה כדי להביע תמיכה בצוות, במקום ובי. אני מעריכה את זה מאוד ומודה להם על כך. אני לא רואה את האהבה הזאת כמובנת מאליה.

התמיכה הזו ואהבה זה הכוח שלי להמשיך. הכי חשוב זה שנמשיך להיות איתנים פה ולא להתפשר על האיכות, עם כל המורכבות וכל מה שאנחנו עוברים".

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. איל אמר/ה

  בכל קבוצה של עשרות אלפי אנשים יש גם כאלו מנותקים ומתלוננים ללא סיבה. עדיין מבחינת אלימות מילולית ופיזית הימין הרבה הרבה יותר אלים. כל מעשי הרצח הפוליטיים ב-70 השנים האחרונות היו מצד ימין.

 2. איל אמר/ה

  הבעייה שיש ממשלה שהתחילה עם לא סופרים אתכם.
  אין שכונות שאי אפשר לצאת מהם. המשטרה דואגת לכך למשל בסמולנסקין כאשר אי אפשר היה לצאת המשטרה אפשרה תנועה בכיוון הפוך.

 3. ממש נהיה טרנד אמר/ה

  זה התחיל עם ההיא שביקשה מהשוטרים חמלה

 4. ענת לוי אמר/ה

  זה הרי ברור שהמפגינים הפריבילגים שמלאי שינאה ושחצנות יהיו להם טענות וחוצפה כלפי בית הקפה. אלו אנשים שמרגישים שהם בעלי המדינה לכן כולם צריכים לשרת אותם..כמו בית הקפה

 5. עופר אמר/ה

  כל הכבוד על הסבלנות והשירות, בתנאים כל כך מאתגרים. מול המוני בני אדם.
  גאים בך נטלי.
  תודה

 6. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר. אמר/ה

  בית קפה נחמד. שבוע טוב לכולם

 7. פרי אמר/ה

  צרות של שמאלנים פריבילגים

 8. בוזי אמר/ה

  זו בדיוק דוגמא למה שוות ההפגנות האלה …..
  לכוס קפה עם החבר׳ה

 9. אייל אמר/ה

  חחח היא מבקשת כבוד וסובלנות כלפי העובדים שלה ממי שאין להם כבוד וסובלנות כלפי סביבה שלמה שסובלת חודשים מעוצר מטרדי לכלוך, רעש רמקולים, שכונות שלא מסוגלים לצאת מהן.
  לאנרכיסטים אין כבוד לכלום ואין טיפת סובלנות לדעות של רוב הציבור שלא חושב כמוהם.
  יאללה תארזו לברלין, על מי אתם מאיימים

 10. יוגב אמר/ה

  בית קפה נחמד ובעצם היחיד בחורב שהשכיל לענות על הביקוש בשעות אחה"צ של שבת. אבל, כבר הגיע הזמן להתארגן ולהתייעל לקראת הלחץ הצפוי בשעות אלה. אולי תכינו תפריט מיוחד, שניתן להכין מראש ולהחזיק בקירור ותימנעו ממה שאורך זמן הכנה. כדאי גם להכין כמות מתאימה מראש של מצרכים; למשל, אם נגמרה לכם הגלידה בשעה 18:00 – זה לא ביקוש בלתי צפוי אלא תכנון לקוי. גם תוספת כ"א לשעות אלה לא תזיק. בסה"כ יש כאן עניין הדדי של בית קפה ולקוחות.
  זה המקום להביע תמיהה מדוע יזמים לא מגיעים (באישור חוקי) עם פוד טראקס ומדוע יזמים אחרים דמוכרים מוצרי מזון לא פותחים עסקים בשעות אלה. אכן, זה לא למי שמקפיד על כשרות אבל אפשר למצוא פיתרונות.

הגיבו כאן לכתבה