קליש בהאשמה חמורה: "בחול שיועד להזנת חוף קריית חיים נמצאה כספית"

הזנת חול בחוף קריית חיים (20/5/21) | (צילום: מוטי מנדלסון)

(חי פה עם נסיגת החול בחופים) – ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, פרסמה בדף הפייסבוק שלה פוסט בו היא טוענת כי עצרה את תחילת פעולות הטלת החול בחוף קריית חיים, כיוון שהחול שיועד לכך הכיל כספית (שהיא, כידוע, חומר רעיל).


אמש (א' 5/6/23) כזכור, פרסמנו בחי פה כתבה על כך שפעולת הזנת החול בחוף קריית חיים, מתעכבת על אף שכבר החלה עונת הרחצה ועל אף מחסור החול החמור בו, שנכון לעכשיו אינו מאפשר שימוש בשטחים משמעותיים מהחוף בשל מסוכנותם למתרחצים.

נסיגת החול חשפה את תחתית הבנייה בטיילת (צילום: מוטי מנדלסון)

נושא נסיגת החול בחוף קריית חיים אינו חדש, ומטופל, כאמור, ע"י חנ"י (חברת נמלי ישראל) שמבצעת את עבודות השבת החול אל החוף בשנים האחרונות.

הנושא עלה שוב אמש, בעקבות פנייתו של אביהו האן, המועמד לראשות העיר, יחד עם חבר סיעתו מוטי בליצבלאו, אל שרת התחבורה מירי רגב, בבקשה כי השרה תדרוש מחנ"י להחזיר באופן מיידי 75 אלף קוב חול לחופי המפרץ וקריית חיים.

כזכור, מחנ"י נמסר אמש, כי בחברה ערוכים ומוכנים להטלת החול לאחר שנבדק ואושר ע"י המשרד להגנת הסביבה, אך מי שמונעת את ביצוע העבודה היא הנהלת העירייה והעומדת בראשה.

הזנת חול בחופי קריית חיים (צילום:מוטי מנדלסון)

הבוקר (ב' 5/6/23) פרסמה ראש העיר עינת קליש את תגובתה לפרשה, בפוסט שהעלתה בדף דף הפייסבוק, וזוהי לשונו:

"בחול שחנ"י (חברת נמלי ישראל) רוצה להזין לחופי קריית חיים נמצאה כספית. הוא נלקח משפך הקישון (היכן שחנ"י חופרת כדי להקים את נמל הדלק).

זה לא מפריע לה לנסות להפיל עלי את האחריות שלה להזנת החופים, לה היא המחויבת על פי הסכם הקמת נמל המפרץ ההרסני.

הזנת חול חשובה ואף קריטית, אך בריאות הציבור חשובה אף יותר, ולכן נמשיך לעמוד על דרישתנו שהחול שיוזן יהיה נקי ובטוח לשימוש הציבור".

ד"ר עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)
ד"ר עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)

לאור ההאשמות הקשות הללו כלפי חנ"י וכן כלפי המשרד להגנת הסביבה, שתפקידו לבדוק את תקינותו של החול המוטל ולוודא כי אין בו כדי לגרום נזק כלשהו לציבור המתרחצים ובאי החוף, פנינו אליהם בשנית, כדי לברר האם קיים בסיס כלשהו לטענותיה של ראש העיר.

מחנ"י נמסר בתגובה:

"חברת נמלי ישראל ערוכה כאמור להטלת 150,000 מ"ק מזה כשבועיים, עם אניית מחפר ייעודית, צוות עבודה ובתקציב של שישה מיליון ₪, כמידי שנה. כאמור, המשרד להגנת הסביבה אישר את הטלת החול ואת החול שיוטל, אחרי שעבר בדיקות מעבדה מתקדמות ומקיפות.

כפי שצוין, הגורם המונע את הזנת החול הינו הנהלת עיריית חיפה והעומדת בראשה, שאיננה מאשרת את ההטלה בשל טענות בדבר גוון החול, שהוא שונה במעט, זאת בשל העובדה שנלקח מקרקעית הים ולא נחשף לאור השמש.

כאמור, המשרד להגנת הסביבה וחנ"י פועלים מדי שנה למדידת מצב החופים לשם קביעת הכמויות להזנת החול, לאיתור מקור חול מתאים ולבדיקות איכות בנושא מזהמים אפשריים".

תגובת המשרד להגנת הסביבה:

"חופי קריית חיים סובלים מארוזיה קשה (התבלות, כתוצאה משחיקת מים). משום כך, על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה, החל משנת 2015 חברת נמלי ישראל מזינה מדי שנה את חופי קריית חיים בכמות של כמה עשרות אלפי מטרים מעוקבים של חול נקי בממוצע בכל פעם. השנה פנתה חברת נמלי ישראל באיחור רב אל המשרד, והציעה מקור חול נקי בעל גוון כהה ושונה מזה המצוי בחוף, אך שאינו מסכן את הסביבה החופית.

המשרד להגנת הסביבה לא מתנגד להזנת חול בעל גוון זה, אך מכיוון שאנו מצויים באמצע עונת הרחצה ולפני חופשת הקיץ, בשל השוני בגוון החול, דרש המשרד מחברת נמלי ישראל לאשר את הטלת החול הכהה גם עם עיריית חיפה".


פנינו לעיריית חיפה על מנת לברר על סמך מה קבעה ראש העיר כי החול שיועד לחוף קריית חיים מכיל כספית, והאם יש בידה ממצאי בדיקות המעידים על כך, אך לא קיבלנו כל תגובה.

הגיבו כאן לכתבה

20 תגובות
 1. אריאלי רוצה ללכת הביתה אמר/ה

  איזו תגובה של הזקנה הזו, לכי כבר הביתה וקחי איתך את צוקי המכוער.

 2. […] יוני 2023 קליש בהאשמה חמורה: "בחול שיועד להזנת חוף קריית חיים נ… הזרמת חול לחופיםחופי חיפהכתבות ראשיותקריית חיים […]

 3. עמרי אמר/ה

  בואו נעזוב רגע את נושא החול מסרטן או לא. עיריית חיפה יודעת שיש נסיגת חופים גם בחופי דדו וחוף הכרמל. חמורה מאד.
  בין היתר בגלל בניית המרינה בהרצליה שגרמה נזק רב בהסעת חולות צפונה ממנה.
  הפתרון שידוע שיכול לעזור זה שוברי גלים. 20 שנה יש תוכנית להקמת שוברי גלים כמו בתל אביב מול חופי דרום חיפה.
  למה העירייה לא מבצעת?? למה התושבים צריכים לסבול חופים ללא חופים.
  יצרו חניונים ענקיים בחוף דדו שגמרו על חוף דדו. שוב הרכב הפרטי היה חשוב מכל דבר אחר כולל הרס חוף הים. בנו טיילת שהייתה במרחק 50-100 מטר מהים. במקום לתת רצועה של 150 מטר חול שהייתה (אפשר לראות אותה עד כביש החוף..)
  הרסו את חופי הים – מגדלי חוף הכרמל. מרינה ענקית בהרצליה. נמל המפרץ. חוסר חשיבה מוחלט על הסעת חולות. זו התוצאה.

 4. שישי אפריים אמר/ה

  ראשת עיר ללו אוכלת ביכלל לא עשתה כלום לקירית חיים הולכת הביתה עוד מעט אלוהים מה זה כול קשיש רוצה השלמת הכנסה על גבניי

 5. שישי אפריים אמר/ה

  כול ראש עיר יעשה הכול העיקר לא קירית חיים הזנחה שלה לגביי ניקיון היסתובבתי ליד תחנת רכבת היום אייך ניראת ק חיים זוועת עולם למה למה כול ראש עיר שמגיע ההזנחה גדלה וגדלה למה אבל לקחת ולי שדוד את כספיי הארנונה של התושבים זה בסדר

 6. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר. אמר/ה

  יישר כוח לך ד"ר עינת קליש רותם ראש העיר חיפה. בוקר אור

 7. אז יש או אין כספית? אמר/ה

  האינפורמטיביות פה זועקת לשמים

 8. אייל אמר/ה

  המשרד לשמירת איכות הסביבה.. או הגנת הסביבה.. או מגננת האקלים.. או כל המיתוג שעוד יעבור… שמים בו שרים בלי שיניים. זכור לכולנו לרעה גדעון עזרא, שנתפס אומר שצריך להקל על החברות המזהמות ולא להציק להן.. טוב זו הגישה של כל השרים יש לומר ביושר. הם שם למסמס מה שאפשר ולא להזיז את הגבינה יותר מדי לפטרוכימיה.
  עם כל הביקורת על הממשלה הקודמת התוכנית לניקוי ופינוי מפרץ חיפה ("ל-100,000 דירות" לטענת אילן בורנשטיין) הרי שדבר אחד לפיד וגנצ'לה יודעים לעשות וזה ספינולוגיה. הקימו גוף והעבירו תוכניות ועשו ממש המון כאילו הנה אוטוטו הכל קורה וזו באמת אחת ההצגות הכי משכנעות שיכלו להעלות בתאטרון 'עשייה בכאילו'.
  אני אספר לכם שאף אחד מאיתנו גם אם נחייה עוד 50 או 70 שנה לא יזכה לראות את מפרץ חיפה הופך לעיר ענקית כמו מרכז תל אביב בשטחה מלאה בשדרות עצים, מבני ציבור, מגדלי מגורים וטיילות על הקישון. זה באמת נהדר להדמיות.
  בנתיים חנ"י בונה עיר נמלים שגומרת על מעט האופטימיות שעוד הייתה לקבל פארק מטרופוליני על גדות הקישון. נקבל פסולת סינית מלאה כספית ועוד מאות מתכות ומתכות מרוכבות שלא נדע אפילו איך חדרו למי התהום ולמי הקישון… נשחה בבוצה של נמל המפרץ עם מסופי כימיקלים ענקיים שאופס, יהיה בהם מדי פעם תקלה וזה ייסחף לחופים.
  אין לי ספק שבחול הזה יש כספית ואולי עוד רעלים. ברור דבר אחד: ניתן לבדוק את אחוז המסוכנות שלו בכמה דגימות על ידי מקור לא תלוי. ואם חנ"י משקרת אז שראשיה יעמדו לדין עם קלון. ואם קליש משקרת אז שהיא תעמוד לדין עם קלון.
  מסכימים?

 9. יורם אמר/ה

  הים תמיד הכיל ויכיל כספית. בשעתו היתה בהלה גדולה על כמות הכספית בדגי טונה והועלתה טענה שמסוכן לאכול יותר מידי טונה, עקב הכספית במים.
  המשרד לשמירת איכות סביבה אישר את החול לאחר בדיקות, טענות העירייה פסיכולוגיות בלבד.

 10. אשר אמר/ה

  המים נקיים לא צריך בכלל חול

 11. אשר אמר/ה

  לא אמרתי על הקליש כלום שלא ישימו חול זה מקלקל את המים חבל

 12. אשר אמר/ה

  כל הכבוד קליש לא לשים חול זבל הבנאדם יותר חשוב מהכל

 13. אילן בורנשטיין אמר/ה

  אז שנה אחת יהיה חול בגוון שחור לייט, זה לא גוון שחור דעאש. ירצו המתרחצים יזדהמו, לא ירצו, לא יזדהמו; מחר עוד תחליט קליש שאסור להקים 100,000 דירות במקום בתי הזיקוק כי האזור מזוהם ורגיש מאוד לרעידות אדמה שיימחקו באחת את פתרונות עטיפת הפלסטיק של המזהמים והמקום לא ראוי למגורים או לשימוש אינטנסיבי של בני אדם רבים, אז יבטלו את 100,000 הדירות, או שלא יבטלו, ירצו יזדהמו, לא ירצו, לא יזדהמו. בעידן שלנו הנבואה הרי ניתנה לשוטים אז אנחנו לא יודעים מה ייפול עלינו עוד רגע, מקווים להפסקת הרס ואדי אזוב ושיקומו מחדש, מקווים לטוב.

 14. דהאן דוד אמר/ה

  בתגובה שפרסמתי לפני כחדשיים.על כוונת חני
  לשאוב חול מבריכת הנמל החדש.ציינתי שהחול
  הנל אינו יכול להיות נקי מאחר והחול מצטבר
  בשפך נחל הקישון אשר מהווה אגן שיקוע
  לסחף המגיע מכל מיני גורמים במהלך החורף
  ובקיץ.ואם כוונת חני להזרים חול זה לחוף
  רחצה הרי שעושה כדי להעמיק את הנמל
  ולחסוך בעלויות. פנוי הסחף המזוהם ללב ים
  ובשאיבת חול נקי לחוף הרחצה

 15. אייל אמר/ה

  חנ"י – חברת נמלי ישראל מקימה עיר נמלים במרכז חיפה. אקס טריטוריה. הואסת ופוגעת בקישון ובחופי חיפה. הקימה נמל סיני למדינה זרה ל-50 שנה. חנ"י מקימה נמלי דקל וחומרים מסוכנים ורוצה למלא מיכלי ענק בגובה עד בניין 10 קומות מול גדות הקישון בפסולת סינית רעילה שאריות שניסתה לזרוק בעשרות מדינות כולל באפריקה שם הקימה תשתיות נמלים למדינות נחשלות כמו כאן וכל המדינות סרבו בתוקף לתת לה שטחים לוגיסטים לזריקת אשפה תעשייתית מזהמת למעט אחת – ישראל הסכימה כלומר חנ"י פועלת לסדר לסין את הנושא. זאת החברה המסוכנת ביותר לעתיד חיפה.
  הכוונות שלה להשתלט על הבסיס הטכני של חיל האויר, על חוות מיכלי תש"ן וגם אותה למלא בפסולת תעשייתית, שטחי חוף שמן. הכל עיר נמלים מבוצרת עם חומות ושערי כניסה והשתלטות על הקישון כולו. סילוק המעגנה. סילוק חיפה. סילוק חופים. מה שקורה כאן זה האסון הכי גדול שידעה חיפה וחיסול מרכז העיר ועל תוכנית לפינוי הפטרוכימיה כי מי יגור ליד נוף של מיכלי פסולת תעשייה לבנים ענקיים??

 16. קובי אמר/ה

  לא יודע אם ראש העיר קליש צודקת אבל בתגובה של חנ"י לא שמעתי הכחשה לטענה של ראש העיר בעניין הכספית…לכאורה, נשמע קצת מחשיד…

 17. שרלי ינקי חאלוש - חיפה פובליציסט אמר/ה

  ישר כח לך גבירתי ראש העיר חיפה הד"ר עינת קליש רותם על נחישותך וערונותיך והדאגה הרבה לבירת הצפון – חיפה.
  כאזרח ותיק בעיר חיפה אני מודה לך מקרב לב על המנהיגות והמסירות ומייחל לראותך בקדנציה נוספת בעיר למען תושבי חיפה היקרים.ערב נעים.

 18. יצחק התשואל אמר/ה

  רבותי ,אזרחי חיה הנכבדים !
  הנני ממבקריה הנחושים ,של עיריית חיפה ,
  א ב ל , ו א ב ל ענק – באם אכן קליש צודקת – אז שלא יעיז חכמולוג כלשהו ,אפילו לצייץ ציוץ קטן !
  מישהו מכם שכח על מאות אנשי השייטת / חיל הים / יחדת הצוללים ההגנתיים ,אשר נחשפו וחלו בסוגי סרטן ,רבים ומשונים ,וכמה עשרות –
  מ ת ו ,בגלל המחלה ?
  ( כזכור – וועדת החקירה המשפטית / ממלכתית – לא הוכיחה ,חד משמעית כי המאות שנפגעו ,מתו ,היא תוצאה של הצלילות בקישון ,והמדינה וצה"ל – לא הכירו בהם כנכים / חללים של הצבא !
  לבסוף – " לפנים משורת הדין " – אחרי כ40-50: שנה – צה"ל /משרד הבטחון – הכירו בהם כנכים/ חללי מערכת הביטחון !)
  לסיכום –
  לכל ת א ב י ה פ י ר ס ו ם ,ובעיקר – הפוליטיקאים
  ה י ש מ ר ו כי ב ד י נ י נ פ ש ו ת ע ס ק י נ ן !

  1. נילי אמר/ה

   אם היינו מבינים צ’ה כתבת היינו מגיבים…

  2. יורם אמר/ה

   הזיהום במימי הקישון והרעלת אנשי השייטת וקורס חובלים לא קשורים לחול ולא קשורים לכספית. גם אם החול היה מזוהם, העתקתו למקום בים, הופכת את הזיהום לבטל בשישים

הגיבו כאן לכתבה