באנר טירת כרמל עצמאות
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

בשיא עונת הרחצה – חול מוזרם לחוף • מתרחצים מתלוננים כי מי הים שמנוניים, עכורים ולא נעימים

(חי פה) – שאילתה בעקבות הזרמת חול לחוף קריית חיים, שהגישה הילה לאופר מ'הירוקים של חיפה'.


"כמה ימים לאחר הזרמת החול הוכרזו המים כמזוהמים"

חברת המועצה הילה לאופר מסיעת הירוקים, הגישה שאילתה לראש העיר, בנושא הזרמת חול לחוף קריית חיים.

לאופר כתבה בשאילתה, כי במהלך חודש יולי האחרון שוב החלה פעולת הזרמת חול לשטח חוף קריית חיים, הצמוד לנמל המפרץ.

"כמה ימים אח"כ – מי הים מזוהמים"

"כמה ימים לאחר התחלת הזרמת החול, הוכרז כי מי הים מזוהמים", כתבה לאופר. "בעבר, כאשר שאלתי על איכות החול המוזרם, נאמר לי כי חול נקי מוזרם לחוף נאות, ואילו חול שאינו נקי מוזרם לחוף אשר צמוד לנמל המפרץ".

"מים חומים ושמנוניים"

"תוצאות הזרמת החול עגומות ביותר!" ציינה לאופר ופירטה: "אני מקבלת תלונות ממתרחצים על מים מלוכלכים, תחושה לא נעימה בגוף מהמים, שצבעם הפך חום, ועוד. כמי שגולשת בקביעות בחוף קריית חיים אני יכולה להעיד כי כל התלונות מוצדקות: העיניים צורבות, המים חומים ושמנוניים השיער יבש ודביק ועוד תופעות מעין אלה שניתן לחוש באופן ברור בעקבות הכניסה למים", כתבה לאופר. עוד ציינה, כי בעלי מועדוני הגלישה נאלצו לעצור את פעילותם בעקבות הזיהום הימי.

המים בחוף קריית חיים לאחר הזרמת החול (צילום: הילה לאופר)

שיאה של עונת הרחצה – התקופה הכי לא מתאימה

לאופר, כגולשת ותיקה ותושבת קריית חיים, מכירה את הים ובפרט את החוף המדובר, הוסיפה: "תקופת זו היא שיאה של עונת הרחצה, התקופה הכי לא נכונה לבצע הזרמת חול. זאת בנוסף לליקויים האחרים שישנם בחופים, אותם העליתי לפני מספר חודשים ונמסר לי שטופלו, אך גם הטיפול שנעשה התבצע בצורה שלחלוטין אינה משביעת רצון. לדוגמה – הנפה שתוקנה, אך עובדת אחת לכמה ימים בלבד, במקום שתעבוד יומיום כעניין שבשגרה. סככות צל אכן הותקנו, אך בכמות שרחוקה מלהספיק – שטח החוף הוא גדול והמקומות המוצלים בו הם מעטים".

לאופר גולשת בחוף קריית חיים (אלבום פרטי)

'רק כדי לסמן "וי"'

"נראה כי כל הליקויים שדרשתי לתקן, טופלו במינימום האפשרי, רק כדי לסמן וי ולא באמת כדי לדאוג לרווחת התושבים", סיכמה לאופר. "עקב הזרמת החולות, ברור כי החול לא יישאר במקומו, דבר שיוצר כאוס מוחלט בחופי קריית חיים ואני מניחה שגם השכנה קריית ים נפגעת מהפעולות המזיקות שמתבצעות בחופים הללו".


השאלות שמציגה לאופר:

 • מהיכן נלקח החול שמוזן מול חוף נמל המפרץ?
 • מהו טיבו של החול, האם החול נקי או מזוהם?
 • האם הגורמים המקצועיים בחנו את התכנית לפני ביצועה? האם קיים אישור כתוב לביצוע הפעולה? אבקש להציגו, שהרי כל בר דעת יודע כי החול נודד לאזורים אחרים מאלו שאליהם הוזרם.
 • מדוע עיריית חיפה מאפשרת הזנת חול בעונת הרחצה?
 • מתי תהליך הזנת החול צפוי להסתיים?

החוף אמש 9/8/22 (צילום: שחיין בחוף קריית חיים)

לאופר אמרה היום לחי פה:
"קריית חיים לא תמשיך לכהן כ"לכלוכית" של חיפה. אני לא אאפשר הרס החופים שלנו. לאחר דרישתי לתיקון הליקויים בחוף נאות וסביבתו, הליקויים טופלו בחלקם, אך במינימום, רק כדי לסמן ש"טופלו". ומה עכשיו? מזרימים חולות לאזור נמל המפרץ, שככל הנראה נודד לחופים המוכרזים ויוצר שם כאוס מוחלט. המים עכורים, חומים ושמנוניים, לא נעימים למגע כלל. וחשוב לציין כי ימים ספורים לאחר התחלת הזנת החולות הוכרז כי הים מזוהם! בנוסף לנושא שיידון במועצת העיר, הוצאתי דרישה לעצירה מיידית של פעולות הזנת החול עד שיתבהר כל הנושא, לא ייתכן כי בשיא עונת הרחצה, במקום מים כחולים נקבל מים חומים, עכורים, מסריחים ושמנוניים. זה פשוט בלתי נתפס!"

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

מוטי מנדלסון, חוקר ימי ותיק שמכיר את החוף על בוריו ולאורך שנים, התייחס לנושא:
"הזרמת חול היא פעולה חשובה מאוד, אך מדוע דווקא בתקופה הזו? הזרמת חול בחודש אוגוסט, כשרבים מגיעים לבלות בחופים ולהתרחץ, אינה ברורה. החול, גם אם מדובר בחול נקי, מכיל חלקיקים קטנים שלוקח זמן עד שהם שוקעים, דבר שגורם לעכירות המים, ותחושה הרבה פחות נעימה. עדיף היה לבצע הזרמת חול בעונת הסתיו או באביב, ולא להעכיר את המים בשיאה של עונת הרחצה. יש לציין שככל שהים גלי יותר, כך יעבור זמן רב יותר עד שהחול שהוזרם ישקע, והמים ישובו לצלילותם".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

7 תגובות

 1. לקלקל למתרחצים את מי הים, צלילותם וניקיונם, בשיא עונת הרחצה, ובחודש ספט', שהוא הנעים ביותר לרחצה במי המפרץ – זו חוצפה ושרלטנות שאין שיים להם.

 2. שמי זאב מגן. אני שוחה בים ק.חיים מעל 15 שנים. גם בחורף. לצערי, ולעוד מאות מתרחצים. נוצר הרושם, שלעירית חיפה, אין שום עניין בנושא תרבות הים. בכל חופי הארץ. יש שובר גלים)אפילו השכנים שבי ציון. ונהריה( סככות רבות לנוחיות המשפחות והילדים. ואצלנו פשוט לא מעניין את הרשויות. מדוע????

 3. רשות הנמלים שולטת בנמל ובאזור שמסביב לעיריה כבר מזמן אין שליטה על כך.

 4. מתי תבינו שרצח עם במלוא מובן המילה בכי לדורות כל נושא זיהום הים האויר ביבשה בפרט באיור ובים בחיפה . אני בעלים של יאכטה אין מצב שאני נכנס למי הים ברדיוס של חמישים קלימוטר בנוסף לא מומלץ להגיע לאיזור פארק נחל קישון יש לי קבלות על כל מילה תבדקו אותי

 5. בטח בקרוב תסתיים הכנת התיק להעמדה לדין בלהב 433
  וכל מה שקורה בעירית חיפה וחוצה מחלקות, יהיה ברור לתושבים.

 6. האוניה שואבת מתוך נמל חיפה ,מעמיקה את התעלה לפני נמל הקישון …זה חול מזוהם ומטונף ..ואחכ מרוקנת אותו מול חופי הקריות הדרומיים. מה הפלא שהמים שמנוניים בקרית חיים ??
  איפוא המשרד לאיכות הסביבה?
  מי מאשר הזנת חופי הקריות מחול שנכרה בתוך נמל חיפה ?????

 7. כל החול שמוזרם לחוף מקורו משפך הקישון שמזוהם לאורך שנים על ידי מפעלי הכימיכלים .מעמיקים את המים של נמל המפרץ ומזהמים את החופים מאוד מוזר מענין אם מישהוא חקר את ההשפעה של בנית נמל המפרץ על נדידת החולות הטבעים

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הנחיות להדלקת מדורות ל"ג בעומר לתושבי חיפה

(חי פה) - השנה יחול ערב ל"ג בעומר במוצאי שבת הקרובה 25/5/24 ובעיריית חיפה פועלים ליישום הנחיות צו נציב הכבאות הארצי, האוסר על הדלקת...

רוכב אופניים נפגע מרכב ברחוב נתן אלבז בחיפה

ממד"א נמסר לחי פה: בערב יום ג', 21/5/24, בשעה 18:40, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על רוכב אופניים שנפגע מרכב ברחוב...

המשך השבעת חברי מועצה וקידום מספר נושאים ◄ צפו בשידור ישיבת מועצת העיר חיפה

(חי פה) - מועצת העיר חיפה תתכנס הערב (שלישי 21/5/24) בשעה 18:00 באולם הישיבות להמשך השבעת חברי מועצת העירייה שטרם הושבעו, העלאת הצעות לסדר...

אם וילדה קטנה הותקפו באבנים בחיפה

(חי פה) - אישה ובתה בת ה 8.5 שנים הותקפו באבנים ע"י צעירים דתיים ברחוב הפועל בחיפה. הילדה סובלת מחרדות והאם נחבלה ברגלה ונזקקה...

ריקודים סלוניים: אלופי ישראל הם הרקדנים מוסטפא וליאל מחיפה

(חי פה) - הכירו את שני הילדים המבטיחים שמביאים הרבה כבוד לעיר חיפה, מוסטפא עודה בן 10 וליאל ברישב גם כן בת 10 זוג...