צפו בהשקת תערוכה חדשה וייחודית במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית חיפה ◄ "אדמה, מים, רוח, אש… וריקות" • חי פה-TV

מיזונו קצנורי, מים נופלים, צילום: מיזונו קצנורי (Mizuno Katsunori)

להכיר את הטבע בדרך חדשה • תערוכה ייחודית מעבודותיהם של אומנים יפנים ואומנויות ישראליות

תערוכה חדשה במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בחיפה ○ פתיחה: 25/5/23
מבחר אמנים יפנים ואמניות ישראליות שמים במרכז את חמשת האלמנטים מהם מורכב עולמינו תערוכה חדשה וייחודית המזמינה את המבקרים להכיר את הטבע בדרך חדשה.


◄ יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה, מציג את התערוכה – אדמה, מים, רוח, אש… וריקות

(צילום: חי פה-TV)
משורר לי-באי מתבונן במפל, קאנו יאסונובו, מתוך אוסף איתמר פרוקצ'ה (צילום: חיים זיו)
בקצה מכחול עננים ורוח, אובאקו קוסן, מתוך_ אוסף איתמר פרוקצ'ה, (צילום: חיים זיו)

אדמה, מים, רוח, אש ו…

ב־25 במאי 2023 תיפתח במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בחיפה התערוכה "אדמה, מים, רוח, אש… וריקות".

◄ צפו בדבריה של ד"ר אתי גלס גיסיס – אוצרת התערוכה

(צילום: חי פה-TV)

התערוכה יוצאת הדופן מבקשת לשפוך אור על חמשת האלמנטים מהם מורכב היקום בו אנו חיים ועל יחסי הגומלין ביניהם, החיוניים לשמירת האיזון בטבע. החיבור הטבעי אך המסקרן בין ארבעת האלמנטים הראשונים: אדמה, מים, רוח ואש, מדגיש את התפיסה הבסיסית לפיה הם מזינים זה את זה וכל מרכיב בעולמנו תלוי הדדית במרכיב אחר ואיננו מתקיים כאלמנט נפרד. כך למשל, המים מזינים את האדמה והעצים מזינים את האש, אך בה בעת, המים מכניעים את האש והאדמה כובשת את המים. האלמנט האחרון והמפתיע, הריקות, הוא הבסיס המאפשר לשאר האלמנטים להיות בפעולה מתמדת ולהשתנות.

◄ יעל הרניק – אמנית – אידיגו

(צילום: חי פה-TV)
יעל הרניק, הצבר – צילום: למאסאשי מיקומה (Masashi Mikuma)

במבוק ועץ

האלמנטים והקשרים ביניהם יוצגו מנקודת מבט חדשה דרך עבודותיהם המגוונות של מבחר אמנים יפניים ושלוש אמניות ישראליות. בפרויקט ייחודי, יוקם בפטיו של המוזיאון מיצב במבוק שיתכתב עם העצים הנטועים בו, בידי אמן הבמבוק טאקאיוקי שימיזו שהגיע ארצה מעיירת הבמבוק בפו בדרום יפן, במיוחד למטרה זו.

יוקי היראקאווה, נרות נופלים, צילום – יוקי היראקאווה (Youki Hirakawa)
vanishedtree02. – צילום יוקי היראקאווה (Youki Hirakawa)

בשיתוף פעולה מעורר השראה ייצרו אמן הבמבוק, שימיזו, ואמנית הקרמיקה הוותיקה, עירית אבא, את המייצג "מחוץ לקופסה", שדרכו יבחנו את החיבור בין שני חומרים קרמיקה (אדמה) ובמבוק. בחלל הגלריה המרכזית יוקם "גן תחום" המבקש לרמוז באמצעים חזותיים על אווירה כללית של גן יפני ובמילים אחרות, של "הר ומים". בתוך ה"גן התחום" ומסביבו יוצגו יצירות וידיאו, ציורי דיו, טקסטיל והדפסים מודרניים, שנוצרו בהשראתו.

◄ מאיה כהן-לוי – ציירת

(צילום: חי פה-TV)
מאיה כהן לוי, סודות העצמים (צילום: רון ארדה)
מאיה כהן לוי, ללא כותרת (צילום: רון ארדה)
מאיה כהן לוי, ללא כותרת (צילום: רון ארדה)

בנוסף, יציגו בתערוכה גם אמני וידיאו יפניים, יוקי היראקאווה וקאצונורי מיזונו. בעבודתיהם ניתן לראות כיצד הטבע משתנה לאיטו ולחוש דרכן את ארעיות האדם בתוכו; אמנית הטקסטיל יעל הרניק – יוצרת, בדומה לציורי דיו יפניים, עולם עשיר של גוונים על ידי שימוש בצבען אחד בלבד, האינדיגו. שלא כמקובל, היא צובעת בדים המאתגרים את הטכניקה ומחליפה את בד הכותנה השכיח במשי וקטיפה, אותם היא יוצרת באמצעות סטנסילים שהיא חותכת בעצמה; והאמנית הוותיקה מאיה כהן לוי – מחברת בין שתי מסורות יפניות – ציור דיו ואמנות הסטנסיל, בהשראתן מייצרת תצלומים מקולפים, מעין חיתוכי דיו. לצד עבודותיהם יוצגו מבחר יצירות מודרניות ומסורתיות מאוסף מוזיאון טיקוטין ואוסף איתמר פרוקצ'ה, הכוללות ציורי דיו המתארים נופי הרים ומים ואת האדם המתנהל בתוכם.

מיזונו קצנורי, מים נופלים, צילום: מיזונו קצנורי (Mizuno Katsunori)

קיום ארעי ושברירי

מגוון היצירות הנפלאות מאפשר לחוות מצב קיומי של ארעיות, התפוגגות ושבריריות. אוצרת מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, ד"ר אתי גלס גיסיס: "התערוכה מזמינה את המבקרים לעצור ולהתבונן בסבלנות וברגישות בטבע שאנו חלק ממנו; להבין הקשרים עמוקים שנוצרים בה בין אמנות יפנית מסורתית, למודרנית ועכשווית ובין אמנים יפנים לאמנים ישראלים שהאסתטיקה היפנית היא מקור השראה עבורם".

"אדמה, מים, רוח, אש… וריקות" – תערוכה חדשה במוזיאון טיקוטין
פתיחה: 25/5/23
נעילה: נובמבר 2023


מוזיאון טיקוטין לאומנות יפנית
שדרות הנשיא 89, חיפה.


הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר. אמר/ה

  כל הכבוד לידידי יותם יקיר.

 2. איזי בן דרשני אמר/ה

  כשמדובר בחמשת האלמנטים הלקוחים מהפילוסופיה הסינית שהם אדמה ,מתכת ,מיים ,עץ ואש ברור שעניינם ביסודות מוחשיים ,פיזיים שניתן לגעת ולחוש אותם , הדבר קשור גם לאסטרולוגיה העתיקה שבה רק חמישה כוכבי לכת היו ידועים לאסטרונומים וכמובן ברפואה הסינית הכל מתחלק על פי חמישה יסודות…. לכן לא ברור מדוע אצל היפנים שקיבלו את הפילוסופיה הסינית מזכירים רק ארבעה יסודות , אדמה מיים אש ורוח כמו למשל שמוזכרים באסטרולוגיה המערבית המבוססת כמובן על התפיסה המיכאניסטית המערבית של ארבעה היסודות אדמה מיים אויר ואש….זה מעורר הירהור כמובן בעניין הניגוד כביכול, למשל בין העץ הקבוע והנטוע לבין הרוח הבלתי קבועה והמתחלפת ….כלומר אצל היפנים החליפה הרוח את העץ כאלמנט יסודי ואילו יסוד המתכת הסיני נעלם ,אולי כי היפנים לא הבדילו בינו לבין אלמנט האדמה ,בכל אופן ההתייחסות היפנית לריקנות או לאינות ,מעניינת בפני עצמה….באמנות היפנית מודגשים תמיד הניגודיות וההשלמה בין אלמנטים כמו מיים ורוח כגלי הים הסוערים או כמו מיים ואדמה רוח ואש או אש ורוח כשהרוח היא היסוד הדינאמי , אך מעניין כיצד הריקות או האינות באה לידי ביטוי כשהרי הריקות כמובן אינה אלמנט פיזי מוחשי , האם מציגים את הריקות כמוות המאפשר את החיים?

 3. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר. אמר/ה

  יישר כוח למוזיאוני חיפה. שבוע טוב

 4. יוסף אמר/ה

  אפרופו פתיחת תערוכה, רוב האנשים לא יודעים אבל בחלק גדול מהמקרים פריטי האומנות והאספנות היקרים ביותר החלו את דרכם בפינוי תכולות דירה של אנשים מבוגרים שעוברים לבית אבות. אין ספק שניתן להפיק רווח כספי משמעותי מתכולת הדירה של ההורים המבוגרים. אם בתכולת הדירה ישנם ספרים ישנים, בגדי ווינג', תקליטים, מסמכים עתיקים, פריטי יודאיקה או כל פריט משנות החמישים, יש מצב שהם שווים לא מעט כסף. חפשו בגוגל "פינוי דירות ואספנות יוסף" וקבלו מאמר שיסביר לכם איך להעריך באופן עצמאי את הפריטים הישנים שלכם.

 5. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר. אמר/ה

  כל הכבוד למוזיאוני חיפה. שבוע טוב

הגיבו כאן לכתבה