באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

הפיכתה של העיר חיפה לאימפריית מדעי חיים ולמרכז ידע עולמי

01_החברה_הכלכלית.jpg

מימין לשמאל: דוד סלובוטסקי מ-PWC, ד"ר גלית רנד – מנהלת אגף תכנון אסטרטגי ומחקר בעיריית חיפה, דדי פרלמוטר – יו"ר המכון הישראלי לחדשנות, שמואל גנץ – יו"ר דירקטוריון החברה הכלכלית לחיפה ואור שחף – מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה.

"אנו בעיצומו של תהליך שילוב אקטיבי של רופאים ביזמות וחדשנות ובהחדרת טכנולוגיות דיגיטליות למרכזים הרפואיים בחיפה"

החברה הכלכלית לחיפה פועלת להפיכתה של העיר חיפה לאימפריית מדעי חיים ולמרכז ידע עולמי בתחום המכשור הרפואי והבריאות הדיגיטלית.

כחלק מחזון זה, בנוסף לפארק מדעי החיים המוקם בהובלתה בימים אלה במבואותיה הדרומיים של העיר ומיועד לחברות משלל תחומי מדעי חיים, מפעילה החברה, בשיתוף המכון הישראלי לחדשנות, את מיזם BeWell.Haifa, זירת חדשנות שנועדה לתת כלים ליזמים בתחום.

bewell_(91)_(Large).JPG

אורחים
את זירת החדשנות בבריאות BeWell.Haifa מובילה יעל אופיר, שחזרה לאחרונה לחיפה על מנת לקדם את האקוסיסטם החיפאי בתחום הבריאות ולאפשר בסיס תעסוקתי מוצלח ליזמים מהתחום.

מדינת ישראל, אומת הסטארט אפ, ידועה כמרבץ צפוף ותוסס של חברות הזנק טכנולוגיות ומעיין נובע של רעיונות שמשנים את פני הטכנולוגיה. הפיתוחים הישראליים נוגעים לתחומים רבים, החל מניווט, סייבר, תשלומים מקוונים, תוכנה ועוד. בעקבות ההצלחה הישראלית הוקמה מערכת שלמה התומכת בפעילות זו. החל מגופים שמטרתם לחבר בין משקיעים ליזמים, גופי מימון, הכשרה, ליווי ועוד.

יחד עם ההתפתחות המואצת, ישנו תחום אחד בו אימפריית ההיי-טק הישראלית עדיין עושה רק את צעדיה הראשונים – חדשנות דיגיטלית ברפואה ובריאות.

bewell_(192)_(Large).jpg

אורחים
תחום זה נחשב לחדש לא רק בישראל, אלא גם בעולם, ובכך יוצר קשיים שלא היו מוכרים עד כה. הקושי המרכזי הוא שאם עד כה היו צריכים היזמים לאתר משקיעים בעלי הון והבנה טכנולוגית, הרי שעכשיו נדרשות קרנות השקעה בעלות רקע גם בתחום הרפואה. מכשול נוסף הוא התחום הרגולטורי והוא מהווה קושי מרכזי שמאתגר את היזמים.

בעת פיתוח אפליקציה או מוצר, אפשר להעביר אותם לקבוצת בודקים אשר תחווה דעה ותיתן משוב. בתחום הרפואי יש צורך למצוא נסיינים שלא רק יתנו משוב רפואי, אלא גם נדרש אישור לכך – מכיוון שמדובר בהליך ניסוי רפואי לכל דבר.
לצורך דוגמה, נניח כי פותחה אפליקציית ניווט חדשה. בשלב הפיילוט ניתן לתת אותה להתנסות לקבוצת מתנדבים שיחוו עליה דעה ויחזירו למפתחים הערות וביקורות על מנת שתהיה אפשרות להטמיע תיקונים במוצר. גם בשלב שבו האפליקציה תהיה זמינה לשימוש, הדבר הנורא ביותר שיכול לקרות בגלל תכנון לקוי שלה הוא טעות בניווט של המשתמש, שתלווה כנראה בצרור של "ברכות" עסיסיות – ובמקרה הקיצוני ביותר, מחיקת האפליקציה על ידי המשתמש הכועס. בתחום הרפואי מדובר במוצרים שיותר מזה שהם יכולים להשפיע על איכות החיים, יהיה באפשרותם להשפיע על "החיים עצמם", כפי שהטיב לנסח ראש הממשלה. טעות בתכנון של המוצר יכולה להשפיע על חיי אדם.

יעל_אופיר.jpg
יעל אופיר
לדברי יעל אופיר, העומדת בראש זירת הבריאות BeWell.Haifa, קשיים אלה ונוספים, מהווים מכשול משמעותי בדרך לפיתוח. על מנת להתגבר על הקשיים, השיקה BeWell.Haifa את סדרת הסדנאות "ToolBox". בסדנאות אלה עוברים היזמים סדרת הרצאות אקטיבית בנושאים המשיקים לתחום.
BeWell.Haifa הינה זירת חדשנות בבריאות שנוסדה בשיתוף החברה הכלכלית לחיפה, עיריית חיפה, המכון הישראלי לחדשנות, כללית שירותי בריאות, ישראל דיגיטלית ומשרד הכלכלה. זירת חדשנות זו מתמקדת בתחום הרב השפעה של בריאות, בדגש על בריאות דיגיטלית. הזירה יוצרת פלטפורמה המאפשרת בניית אמון הדדי, שיתוף ידע ושיתופי פעולה בין השחקנים הפועלים במסגרתה. הדבר מתבצע על-ידי יצירת היכרות עם השחקנים השונים, הבנת התמריצים והצרכים שלהם, ומינוף הבנה זו לחיבורים ולתכנים רלוונטיים. הזירה פועלת לתמיכה ולהעצמת היזמים וחברות הזנק הפועלות בתחום, המביאים רעיונות ומוצרים חדשניים לשוק ודוחפים אותו קדימה. הזירה שמה כיעד מרכזי יצירת ממשק בין חברות הזנק לקופות החולים, במטרה להביא להטמעה של פתרונות טכנולוגיים מתקדמים במערכת הבריאות, דבר אשר יוביל לשיפור שירותי הרפואה בישראל, ובד בבד ימצב את ישראל כ"מנבטה" לחברות הזנק בשלבים המוקדמים של המיזם.

סדנאות ה-ToolBox מציעות ליזמים בתחום הבריאות, שמתמודדים עם אתגרים ייחודיים לתחום, סט נרחב של כלים וידע החל מסדנה בנושא הקניין הרוחני, דרך סדנאות רגולציה, מיט-אפים בנושא הדרכים הנכונות להביא לגיוס משקיעים ועוד. כל ההכשרה מוכוונת לעולם החדשנות הרפואית. את תוכן הסדנאות בנו אנשי המכון הישראלי לחדשנות, ארגון ללא כוונות רווח שהוקם במטרה לחולל קפיצת מדרגה משמעותית בשירות הציבורי. המכון הוא גורם אינטגרטיבי המקיים שותפויות בקרב גורמים ציבוריים ופרטיים כדי לקדם פיתוח, בחינה, והשמה של פתרונות פורצי דרך בתחומי אתגר גלובליים. פעילות זו נועדה לתרום לפיתוח חברתי, לצמצום פערים, לפיתוח כלכלי ולמיצוב של ישראל כשותפה מרכזית בהתמודדות עם אתגרים גלובליים. כיום פועל המכון בשלושה תחומים: תחבורה חכמה, בריאות דיגיטלית וטכנולוגיות בחינוך.

יעל אופיר, מנהלת BeWell.Haifa שמגיעה מתחום הביוטק והרפואה, בעלת תואר שני במדעים ביורפואיים וניסיון בפיתוח עסקי בתחום הסרטן, חזרה לאחרונה לחיפה על מנת לקדם את האקוסיסטם החיפאי בתחום הבריאות ולאפשר בסיס תעסוקתי מוצלח לחיפאים מהתחום: "חיפה מורכבת משחקנים איכותיים ומגוונים בתחום. על כן, מטרתנו היא לרתום את כל הגורמים לפעילות משותפת באפיקים מרובים. שנת הפעילות הנוכחית תשים דגש מיוחד על הקשר בין היזמים והטכנולוגיה לפרקטיקה הרפואית. אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך שילוב אקטיבי של רופאים ביזמות וחדשנות וכן בהחדרת טכנולוגיות דיגיטליות למרכזים הרפואיים בחיפה”.

ביום רביעי שעבר ערכה Be.Well.Haifa יחד עם Haifa Connect – Wearables, Mobile & IoT, 'מיטאפ' מיוחד, מפגש ליזמים בתחום הרפואה שמטרתו ליצר שיח וחילופי ידע בין מומחים בתחום הרפואה הציבורית בדגש על טכנולוגיות לבישות(wearables) , IoT ובריאות הציבור. האירוע, שהתקיים במשרדי PWC במת"ם חיפה, נערך עם 130 יזמים וסטארטאפיסטים.

באירוע נערכו הרצאות מאת מומחים בתחום ה-IoT, ביניהם פרופ' חיים ביטרמן, מנהל בית החולים הציבורי החדש 'אסותא', יונתן בניהו מ-IBM Watson Health על הפיתוח המשותף עם Medtronic לחולי סכרת Sugar.IQ. כמו כן, השתתף ירון חקלאי, מנהל חדשנות eHealth בקופת חולים כללית שסיפר על חזון 'בית החולים הווירטואלי' ועל הצרכים והצעדים המשמעותיים שצריכים להיעשות על מנת לממשו.

קישור לאתר: BeWell.Haifa
https://www.bewellil.org
קישור לסדנאות ה-TOOLBOX
https://www.bewellil.org/copy-of-12-09-16-meetup

[bs-thumbnail-listing-2 columns="4" title="החברה הכלכלית חיפה" tag="351" count="4" pagination-show-label="0" pagination-slides-count="3" slider-animation-speed="750" slider-autoplay="1" slider-speed="3000" bs-show-desktop="1" bs-show-tablet="1" bs-show-phone="1" paginate="slider"]

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

פעילות אכיפה כנגד טרקטורונים ואופנועים משופרים שמסכנים את הציבור וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר • צפו

(חי פה) מאבק המשטרה בם שנוסעים בניגוד לחוק, מסכנים את הציבור ברכס הכרמל וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר https://youtu.be/Ct3yu5crbE0 מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: במסגרת...

הנחיות להדלקת מדורות ל"ג בעומר לתושבי חיפה

(חי פה) - השנה יחול ערב ל"ג בעומר במוצאי שבת הקרובה 25/5/24 ובעיריית חיפה פועלים ליישום הנחיות צו נציב הכבאות הארצי, האוסר על הדלקת...

רוכב אופניים נפגע מרכב ברחוב נתן אלבז בחיפה

ממד"א נמסר לחי פה: בערב יום ג', 21/5/24, בשעה 18:40, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על רוכב אופניים שנפגע מרכב ברחוב...

המשך השבעת חברי מועצה וקידום מספר נושאים ◄ צפו בשידור ישיבת מועצת העיר חיפה

(חי פה) - מועצת העיר חיפה תתכנס הערב (שלישי 21/5/24) בשעה 18:00 באולם הישיבות להמשך השבעת חברי מועצת העירייה שטרם הושבעו, העלאת הצעות לסדר...

אם וילדה קטנה הותקפו באבנים בחיפה

(חי פה) - אישה ובתה בת ה 8.5 שנים הותקפו באבנים ע"י צעירים דתיים ברחוב הפועל בחיפה. הילדה סובלת מחרדות והאם נחבלה ברגלה ונזקקה...