הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מפגינים פרו-פלסטינים תקפו ופצעו שוטרים בהפרת הסדר בחיפה

(חי פה) - הפגנה פרו פלסטינית, בלתי-חוקית, בחיפה הידרדרה...

ביטול • צו סגירה למסעדת 'לואיזה' בחיפה: "מצב תברואי ירוד מאוד"

כזכור ב 16/05/24 ניתן צו סגירה למסעדת לואיזה במרכז...

תחזית – עומס חום כבד ואובך – ה' 13/6/24

מהמכון המטאורולוגי בבית דגן נמסר: אזהרה כתומה - עומס חום...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

דיון ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת: "מעקב אחר החלטת ממשלה להתחדשות מפרץ חיפה"

ביום שלישי, 14.3.2023, התקיים בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת דיון בנושא "מעקב אחר החלטת ממשלה, 1231, להתחדשות מפרץ חיפה". מטעם עיריית חיפה לא נכחה כל נציגות בוועדה.

בדיון השתתפו יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר, מנכ"ל מנהל התכנון מר רפי אלמליח, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה וראש ועדת ההיגוי למפרץ חיפה – פרופ' אבי שמחון, ראש המנהלת לפיתוח מפרץ חיפה מר יובל אדמון, מנכ"לית איגוד ערים מפרץ חיפה ד"ר ליהי שחר ברמן, נציגי ממשלה ונציגי ציבור.

פרופ' אבי שמחון – ארכיון (צילום: נגה כרמי)

חלק מהנוכחים עוסקים כבר מעל 6 שנים בתוכנית הבראת המפרץ, כמו פרופ' אבי שמחון יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה ויועץ ראש הממשלה נתניהו, יובל אדמון סגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה וראש המנהלת לפיתוח מפרץ חיפה במשרד ראש הממשלה, רפי אלמליח מרמ"י, נציגי משרדי האוצר, הגנת הסביבה, התיכנון, איגוד ערים מפרץ חיפה ונציגי רשויות במפרץ.

ומי בלט בהיעדרותו? ובכן, בוועידה לא נכח אף לא נציג אחד מטעם עיריית חיפה, אף לא אדם אחד שישמיע את עמדת העירייה, תהיה אשר תהיה.

ד"ר ליהי שחר ברמן, מנכ"לית איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה (צילום: ירון כרמי)

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

"עיריית חיפה כבר הביעה את עמדתה בישיבות רבות, כי מדובר בתכנית שמטרתה לזרות חול בעיני הציבור. חיפה לא תשתתף בתהליכי אחיזת עיניים בזמן שמסתירים מהציבור את הסוגיות הכבדות שמתרחשות במפרץ חיפה, כגון אישור נמל הדלק החדש, הגדול פי 6 מהקיים, ורציף הכימיקלים החדש הגדול פי 3 מהקיים, תחת תכנית תת"ל 118.
רק השבוע פירסמה בז"ן את רווחיה העצומים. המדינה לא תיקצבה את סגירת החברה וגם לא את ניקוי הקרקעות של המפרץ ולכן מדובר בדיוני סרק".

רוית שטוסל, מרכזת קהילת מנקים את מפרץ חיפה, אמרה:
"אתמול נערך עוד דיון משמעותי ודי מרגש בנוגע לעתידה של חיפה בועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת. מעבר לעדכונים הספציפיים בסקירת החלטת הממשלה לפיתוח ולקידום מפרץ חיפה ושלבי הביצוע להערכות יישום ההחלטה, בלטה מחוייבותם של המועצה הלאומית לכלכלה, של מנהל התכנון, של המנהלת לפיתוח מפרץ חיפה ושל הועדה עצמה והעומד בראשה לטובת יישומו של החזון החדש למפרץ ותוך פרק הזמן הקצר ביותר.

רוית שטוסל, מרכזת 'קהילת מנקים את מפרץ חיפה': (אלבום פרטי)

שטוסל אמרה עוד: "בלטה עוד היעדרותם של נציגי הנהגת והנהלת העיר חיפה מהישיבה ובאין הנהגת עיר אכפתית ומתפקדת, מזלה של חיפה שיש לה נציגים ראויים אחרים ומשמעותיים כדוגמת איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, רשות נחל הקישון ואירגוני סביבה וזאת בנוסף לתומכים יקרים מקרב חברי הכנסת ומשרדי הממשלה השונים אשר דואגים לאינטרסים של הציבור החיפאי בדיונים קרדינלים לעתיד העיר ועתיד המטרופולין כולו. רשויות סמוכות כמובן ששלחו נציגים מטעמן. מצער מאוד שבנושא כה משמעותי לעיר ולמאות אלפי תושביה, הנהגת העיר חיפה והעומדת בראשה בוחרים לצייץ בדיות מסולפות בטוויטר במקום להתמודד בעולם המציאות, לשלוח נציגים לדיונים סביב הנעשה והמתוכנן בפועל. שוב ושוב בוחרת הראשה שלא לאתגר את ציוציה ההזויים ולא להתמודד עם המענה בעובדות ונתונים.
לשם מה נלחמה להגיע למעמד מקבלת ההחלטות הראשונה של העיר ועוד מפנטזת על סיבוב שני?"

שי דנון (אלבום פרטי)

שי דנון, פעיל סביבה, אמר לאחר הוועידה:
"כפעיל חברתי וסביבתי במרחב חיפה, אני מופתע ומאוכזב מרשויות מקומיות כמו עיריית חיפה למשל. מעסיקות בשגרה מעל ל6000 עובדים אבל לא מצאו לנכון לשלוח עובדת נציגה אחת לשמוע ולהשמיע את עמדת הראשות הגדולה והמשמעותית באזור המפרץ. מקווה שבדיונים הבאים הדבר ישתנה למען תושבי העיר והמפרץ".

תגובותיהם המאוכזבות של הפעילים ממחישות ומייצגות את התחושות הקשות של כלל פעילי הסביבה.

תקצוב ייעודי בהיקף של כ-620 מיליון ₪

יובל אדמון, ראש המנהלת לפיתוח מפרץ חיפה וסגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה מסר בדיון בוועדת הפנים כי בכוונת הממשלה לאשר במסגרת תקציב המדינה לשנים 23-24 שיובא לאישור הכנסת תקצוב ייעודי בהיקף של כ-620 מיליון ₪ לתכנון והקמה של מתקני אחסון גפ"מ, שהם רכיב קריטי במסגרת היערכות משק האנרגיה להפסקת פעילות התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה. זוהי בשורה של ממש לתושבי חיפה והאזור – שמשמעותה העיקרית היא שהמדינה לוקחת אחריות מעשית לנושא פינוי המפעלים ופיתוח המפרץ.

יובל אדמון (צילום: לע"מ)
יובל אדמון (צילום: לע"מ)צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

עליזה ברקן
עליזה ברקן
פעילה סביבתית, חברתית ולמען זכויות בע'ח • תושבת קריית חיים • "חייה ותן לחיות".

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

  1. אני מקווה שלא ייסגר בזן נותן עבודה לפחות 10000 מישפחות באזור ולא כולם אייטק יש עוד אנשים עובדי כפיים שצריחים פרנסה תיבדקו היום שבזן עומד יפה מאוד בזהום אויר

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...