תלמידי ליאו באק הקימו מוזיאון ובו אוסף עשיר של פריטים מהשואה

תלמידי ליאו באק הקימו מוזיאון ובו אוסף עשיר של פריטים מקהילות יהודיות שנחרבו בשואה.

התלמידים הם תלמידי הכתה התקשורתית י שחקרו את ההיסטוריה של המוצגים השונים, תיארכו את הפריטים ויצרו את הגרפיקה והמוזאולוגיה המקצועית של חדר המוזיאון שהוקם בליאו באק. במקום יתקיימו שעורי היסטוריה ויהדות פעילים.

בשבוע שעבר ניפתח בליאו באק מוזיאון לחיי יהודים בקהילות אירופאיות. האוסף הוא אוסף פרטי של דר עופר ריינהורן מורה ומחנך בליאו באק. לאחרונה הוחלט בליאו באק להקצות לו חדר תצוגה בו ניתן יהיה לשמור על האוסף, ובו זמנית ניתן יהיה לאפשר לתלמידים ללמוד ולחקור במקום על הפריטים השונים ותוך כך ללמוד על חיי הקהילות היהודיות באירופה שלפני מלחמת העולם השניה. בשלב זה רתם עופר, מחנך הכתה התקשורתית, את תלמידי הכתה להקמת מוזיאון חינוכי שיציג את האוסף.

במשך שנים אוסף דר עופר ריינהורן וטרינר, מורה לביאולוגיה ומחנך הכתה התקשורתית, פריטים שונים ששמשו בעבר בקהילות יהודיות ממזרח אירופה בעיקר מאזורי המדינות הבלטיות רוסיה פולין וממרכז אירופה, גרמניה ואוסטריה. באופן עצמאי הקים עופר מוזיאון משפחתי קטן ומרשים בביתו.

מוזיאון_לחיי_יהדות_אירופה.jpg
צילום: ליאו באק.
האוסף משקף ומייצג חיי יהודים ממזרח אירופה ומרכזה, על הגוונים השונים של חיי הקהילה שלפני מלחמת העולם השנייה. בין השאר מרכז האוסף סיפורים אישיים וסיפורים קהילתיים. מציג בעזרת חפצים שונים מוצרים מבתי חרושת של יהודים ששגשגו במרכז אירופה, חרושת מתכות ותעשיה יהודית שהתקיימה בגרמניה ופולין. מתאר חיי יום יום במשפחה היהודית באמצעות ספרי בישול ואף ספרי הוראה איך להיות עקרת בית טובה באמצעות הוראות מדוייקות המרוכזות בספר שיצא לאור עי ארגון הנשים של ויצו בגרמניה בשנת 1933. מספר עופר: המטרה בהקמת חדר המוזיאון, היתה להציג תערוכה שתהווה בסיס ללימוד אקטיבי, בה ימשיכו תלמידים לחקור באוספים ולהתקרב לתרבות היהודית תוך הכרות מעמיקה. תלמידי הכתה התקשורתית נרתמו ברצון רב כשרון ומוטיבציה להקים את חדר המוזיאון. הם גילו סקרנות חקרו תיעדו. הגיעו אף לחקר הרכב המתכות מהן יוצרו פריטים שונים והגיעו למסקנות מחקריות מעניינות ביותר הקשורות לתיארוך הפריטים ומקום הייצר שלהם. הוסיפו גרפיקה ועיצוב ויצרו בכישרון רב חדר מוזיאלי מקצועי ממש".

לא ניתן להגיב