מבנה חמישי משלוחות "ליאו באק" בעיר מוחזר לידי עיריית חיפה

מרכז קלור שלוחת מתנ"ס ליאו בק בעין הים (באדיבות פייסבוק מרכז קלור)

המרכז הקהילתי קלור בשכונת עין הים, המהווה את שלוחת המתנ"ס של מרכז ליאו באק, יוחזר בימים הקרובים לשימוש עיריית חיפה, בעלת המרכז.

תושבי שכונת עין הים קיבלו רק אמש (א' 18/4/21) הודעה רשמית על כך, מאת הרב אופק מאיר – מנהל מרכז ליאו באק. בהודעה נכתב, בעברית ובערבית, כי בימים הקרובים מבנה המתנ"ס השוכן ברחוב יאיר שטרן יושב לידי העירייה, על פי דרישתה.

מרכז קלור שלוחת מתנ"ס ליאו בק בעין הים (באדיבות פייסבוק מרכז קלור)
מרכז קלור שלוחת מתנ"ס ליאו בק בעין הים (באדיבות פייסבוק מרכז קלור)

זהו המבנה החמישי משלוחות "ליאו באק" שמשיבה לידיה עיריית חיפה, והכל במהלך החודשים האחרונים. לפניו היו אלה המבנה של גן 'רימון' ומבנים של שלוש שלוחות מתנ"ס נוספות שנוהלו ע"י ליאו באק: מרכז 'בית אל' ברמת התשבי, 'בית לגדול טוב' ומרכז קהילתי 'רות' בקרית שפרינצק.

המרכז הקהילתי קלור פעל בעין הים בניהולו של מרכז ליאו באק במשך 18 שנה, והתקיימו בו פעילויות חברתיות ולימודיות, אירועים ופרויקטים קהילתיים משמעותיים, כגון הגינה הקהילתית, סובב עין הים ומשפחות מארחות.

באתר הרשמי של מרכז ליאו באק מתואר מרכז קלור כפנינה של ממש, המורכבת מפסיפס אנושי מגוון, ומקום המהווה בית חם לכל הקהילות בעין הים ומאפשר חוויות של לימוד ושל הנאה גם יחד. המרכז מהווה בית שני לכל תושבי השכונה ומקדם עשייה מתמשכת של קיום משותף, הבנה וסובלנות.

ההודעה שקיבלו תושבי עין הים מהרב אופק מאיר:

הודעה של מרכז ליאו בק לתושבי עין הים
הודעה של מרכז ליאו בק לתושבי עין הים

לפני כשנתיים, חברת "א.מ.ח.ז מהנדסים בע"מ" הרסה את המבנה הקודם של מרכז קלור ובנתה תחתיו מבנה חדש לגמרי, בן שלוש קומות, שאותו מסרה לעיריית חיפה. באתר החברה מצוין כי המבנה משתרע על שטח של 1000 מ"ר ועלות הפרויקט עמדה על 7,800,000 שקלים.

גינה קהילתית במרכז הקהילתי קלור (באדיבות עמוד הפייסבוק מרכז קלור מתנ"ס ליאו בק)
גינה קהילתית במרכז הקהילתי קלור (באדיבות עמוד הפייסבוק מרכז קלור מתנ"ס ליאו באק)

פאוזיה פייסל, מתנדבת במרכז קלור כ-15 שנה, מספרת את הפעילויות שמתקיימות בו:

בשנים האחרונות ובמיוחד בקורונה, עשינו הרבה דברים למען ילדי השכונה. בכל חג אנחנו מכינים פעילויות ומחלקים מתנות שמתקשרות אליו וגם מגיעים מפעילים בשביל הילדים. בקורונה חילקנו, בשיתוף עם העירייה, ספרים וצבעים. ברמדאן אנחנו עושים ארוחה חגיגית לתושבי כל הדתות והעדות בשכונה. ביום האישה ארגנו תהלוכה עם נשות שכונות עין הים ושפרינצק. יש לנו במרכז פרויקט "סובב עין הים" שבמסגרתו באים אורחים מכל מיני מקומות ועושים סיור בשכונה. יש לנו פרויקט יפה מאוד של גינה קהילתית, שבה משתתפים תושבי כל העדות. לפני הקורונה אירחנו משפחות מארצות הברית לארוחת צהריים, עם מאכלי עדות שונות, זה היה דבר מהמם. אין עוד דו קיום כזה כמו שיש לנו בשכונה. יש במרכז מועדון נשים ופעילויות לגמלאים, חוגי התעמלות לנשים, סדנאות בישול וסידורי פרחים ובלונים. בקיץ מתקיימים טיולים משפחתיים. יש במרכז קבוצת כדורגל וחוגי ציור, בוקס וחדר מחשבים. מגיעים גם סטודנטים מתנדבים מהאוניברסיטה כדי ללמד ילדים. רוב ילדי השכונה מגיעים למרכז. יש לנו המון פעילויות טובות, מגיעים אלינו תושבים מהעיר התחתית ומוואדי ניסנאס. במידה שמרכז קלור ייסגר, אנחנו לא נסכים. אין עוד מבנה כזה בשכונה.
מרכז קלור שלוחת מתנ"ס ליאו בק בעין הים סדנת עיצוב בלונים (באדיפות עמוד הפייסבוק מרכז קלור מתנ"ס ליאו בק)
מרכז קלור שלוחת מתנ"ס ליאו בק בעין הים סדנת עיצוב בלונים (באדיפות עמוד הפייסבוק מרכז קלור מתנ"ס ליאו בק)

לחי פה – תאגיד החדשות נודע כי בימים אלו, מפונים ממרכז קלור ציוד ותכולה השייכים ל-ליאו באק, שב-4 במאי אמור כבר למסור את המבנה ריק לחלוטין, לעיריית חיפה. "השכונה סוערת והאנשים חסרי ישע", אומר לחי פה אחד מפעילי המרכז. "יש כאן פינה חמה שאנשים מגיעים אליה ועכשיו האירועים יתקיימו כנראה רק בתוך המשפחות ובתוך האולמות של מרכז ליאו באק. לא יהיה מתנ"ס בעין הים, אלא אם העירייה תחליט שהיא מקימה מתנ"ס. העירייה מחסלת מרכז תוסס, עם עשרות אירועים, שמיועד לקהילה, ומודיעה שבעוד כחודשיים היא פותחת מרכז חדש. איפה נשמע דבר כזה? זה מרכז התרבות היחיד בשכונה, אנשים מגיעים לפה כי אין להם פינה חמה אחרת, ובזכות היחס האישי שהמקום מעניק. איפה יש מקום נוסף בחיפה שמקיים אירוע "זיכרון בסלון" שבו נכחו יהודים, נוצרים ומוסלמים?"

מרכז קלור שלוחת מתנ"ס ליאו בק בעין הים (באדיבות פייסבוק מרכז קלור)
מרכז קלור שלוחת מתנ"ס ליאו בק בעין הים (באדיבות פייסבוק מרכז קלור)

פדואה סרוג'י, פעילה קהילתית בשכונת עין הים, תומכת בסיום ההפעלה של מרכז קלור על ידי מרכז ליאו באק:

קיבלנו את הידיעה אתמול. מרכז קלור לא מורגש בשכונה, הוא לא מימש את ייעודו. פעילים בו מספר מצומצם של אנשים, שלא מגיע אפילו לחמישית ממספר תושבי השכונה וחלקם אפילו לא מכאן. המרכז לא הוכיח את עצמו. חשוב שהמקום לא ייסגר, אלא שעיריית חיפה תמסור אותו להנהלה חדשה שתנהל אותו באופן כזה שייתן מענה לכל הקהילות בשכונה ושתעשה זאת בשיתוף פעולה עם התושבים. מגיע לנו מרכז קהילתי ולא יכול להיות שעיריית חיפה תשאיר אותנו בלעדיו. לא כך זה צריך להיות.

מעיריית חיפה ומהחברה למתנס"ים, האחראיות על מרכז קלור, נמסר לחי פה – תאגיד החדשות: המרכזים הקהילתיים ימשיכו בפעילותם, תוך הקפדה על מתן מענה איכותי ומקצועי לתושבי השכונות.

מרכז קלור שלוחת מתנ"ס ליאו בק בעין הים (באדיפות עמוד הפייסבוק מרכז קלור מתנ"ס ליאו בק)
מרכז קלור שלוחת מתנ"ס ליאו באק בעין הים (באדיפות עמוד הפייסבוק מרכז קלור מתנ"ס ליאו באק)


9 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  ומה תעשה בהם עיריית חיפה?

 2. ירון חנן אמר/ה

  הרב ראובן סמואלס ז"ל בטח מתהפך בקברו לנוכח סגירת פעילויות כה רבות של המרכז הקהילתי ליאו-באק שאני זכיתי להיות אחד מצוות ההנהלה שלו בצעירותי, כשהיה בשיא תפארתו. חבל שלא השכילו לשמר את המשכיות תנופת הפעילות הקהילתית המוצלחת של ליאו-באק לאורך השנים. חיפה ומרכז ליאו-באק רק מפסידים מכך!

 3. עפרי אמר/ה

  עצוב
  דבר מוזר מתרחש בעיריית חיפה.
  פגיעה אנושה בשכונות שזקוקות לפעילות של מרכז קלר וגם רות וגם בית לגדול בו טוב.
  מכת מוות לאזור שזקוק לכל הפעילויות הנ"ל.

  עצוב וחמור במיוחד.

 4. תושב מודאג אמר/ה

  ליאובק קורס מי היה מאמין!!!!!!! מאז כניסתו של מנכל ליאובק החדש כל פעם שומעים על עוד משהו שנסגר
  הייתי מנוי במתנס והיה לנו ממש כיף לי ולאשתי והשתתפו בפעילות ויצא לנו גם לבקר במרכז הזה
  אפילו בית הכנסת שמעתי מחברים שהקהילה שנמצאת והרבנים עוברים לאור חדש לא טוב להם יותר
  אין מישהו שיעצור את זה חבל על המקום הזה

 5. ליאור אמר/ה

  כהורה שילדיו הם בוגרי ביה"ס אני רואה את הקריסה של המוסד המפואר הזה בעבר .
  לאובק בניהול הנוכחי החובבני עובר משבר גדול ולאט לאט סוגר את פעילויותיו ( בתוך שנה נסגרו גן ילדים , מועדון ספורט , מתנ"ס והיד עוד נטויה ) . עד מתי יתרצו את האשם בקורונה , שרק הצילה אותם עד היום מבחינה תקציבית .
  צריך להדיח מיד את המנכ"ל הגיטריסט חסר כישורי ניהול ויכולת מנהיגות , שמנהל את המוסד בצורה הרסנית ושלומיאלית .
  לצערי הרב , הספינה הזו נמצאת בצלילה חופשית והדרך לקרקעית נראית בטוחה .

 6. זיוה אמר/ה

  קליש שמה לעצמה מטרה להרוס את כל מה שנשאר בעיר הזו! לכי הביתה והניחי לנו למה שנשאר מהעיר הזו!!

 7. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  מה תעשה בהם עיריית חיפה.

 8. גילי אמר/ה

  בית כנסת נוסף יופעל בעיר העבר ? מה בדיוק תעשה העיריה עם הבניין ?

 9. אייל אמר/ה

  מנכל לאו בק סוגר בלי סוף.. כנראה הגיע להיות קברן המוסד הזה.
  מדהים השתיקה של כל הקהילה סביב לאו בק, שפשוט נותנת לו לזרוע הרס בלי הפסקה.

לא ניתן להגיב