צו הסגירה למיכל האמוניה הוארך אבל משחק הרולטה הרוסית נמשך

בית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה, האריך היום (ה’) את תוקף צו הסגירה למיכל האמוניה של חברת חיפה כימיקלים עד לקבלת החלטה בעניין ביום ראשון.

אסור לשכוח את הדו”ח שבעקבותיו הוצא הצו, ואת דברי אחד מעורכי הדו”ח פרופ’ חנוך קינן, שאמר כי שינוע מיכליות האמוניה מידי יום בכבישי ישראל הוא כמו רולטה רוסית. ואת הנס שמתרחש כל חודש בעת מילוי המיכל.

בדיון שהתקיים היום (ה’) בבית המשפט לעניינים מנהליים בצו הסגירה של עירית חיפה למפעל ׳חיפה כימיקלים׳ הוחלט להאריך את צו הסגירה עד שתינתן החלטה בעניין ביום ראשון. יש לציין כי משמעות הצו היא שאסור למלא את מיכל האמוניה אבל הוא לא אוסר על המפעל לשאוב או להשתמש באמוניה.

במועצת העיר שהתקיימה ביום שלישי השבוע בעיריית חיפה הסביר פרופ’ חנוך קינן, מהפקולטה לכימיה בטכניון ונשיא החברה הישראלית לכימיה, ואחד מעורכי הדו”ח שבעקבותיו ניתן צו הסגירה, כי כל פעילות מיכל האמוניה באזור צפוף באוכלוסיה לא צריכה להיות כאן. במדינה מסודרת זה לא היה קורה, אם היה כאן רגולטור חזק מיד דואג שזה לא יקרה. 97% מהאמוניה שמגיעה למקום הזה יוצאת החוצה בצורה של דשנים להודו ולסין ורק 3% משמש לצורכי מדינת ישראל (בערך 3000 טון זה מה שמדינת ישראל צריכה בשנה) 120,000 טון זה לא מה שישראל צריכה. אפילו הרווחים לא הולכים לישראל הם הולכים לארצות הברית כי החברה היא חברה אמריקאית.

צפו בריאיון וידאו עם הפרופסור קינן, מחבר דו”ח האמוניה
צילום: סמר עודה. עריכה: חדר החדשות של חי פה

על פי הדו”ח שהוצג במועצת העיר ישנם ארבעה גורמי סיכון:
1- הסיכון הגבוה ביותר הוא מהאוניה
2- הסיכון השני שהוא גדול מאוד הוא מהמיכל
3- הסיכון השלישי הוא משאיות שינוע המיכליות
4- הרביעי זה חולשת הרגולטור והרגולטור בישראל הוא מאוד בעייתי ולא עושה את העבודה שלו.


במקרה של התבקעות האוניה מוות בין 5 עד 8 דקות בטווח של 20 קילומטר


פרופ’ קינן: “אם האוניה מתבקעת נשפכים כ-16,000 טון שזה מה שאוניה מכילה – חצי מהמכות 8000 טון הופכים לגז והענן הזה מתחיל לנסוע לפי כיוון הרוח ותנאי מזג האוויר והסיכוי הוא שיגיע למרחק של 20 קילומטר. צריך לעשות חישוב מי נמצא בטווח 20 קילומטר מנמל הקישון ולהבין שחצי אחוז באוויר זה מוות תוך 5 עד 8 דקות. גם אם יהיה פחות מחצי אחוז אנשים לא יכולים לפנות את עצמם כי הם משתתקים ולא יכולים לתפקד”.


כל חודש קורה נס באזור כאשר בעת מילוי האמוניה לא מתבקע המיכל

09_פרופסור_אהוד_קינן__-_דיון_מיכל_האמוניה_עיריית_חיפה.jpg
פרופסור אהוד קינן
“חיפה כימיקלים טוענת שביצעה בדיקה. אנחנו הסתכלנו על תוצאות הבדיקה שלהם, זאת לא בדיקה רצינית. המשרד להגנת הסביבה אפילו לא היה מעורב בבדיקה או בתוצאה הוא היה ניטרלי לחלוטין. וצריך לזכור שזה הסיכון הגדול במזרח התיכון לא רק בישראל. המיכל הזה בעייתי יש בו המון פגמים. המיכל יכול להתבקע בכל מילוי. האוניה נכנסת פעם בחודש ובכל פעם שהאניה ממלאת את המיכל מופעל עליו לחץ והוא יכול להתבקע כמו קופסת שימורים כששמים אותה במדורה. כל חודש מתרחש כאן נס כי ברגע שהמיכל מתבקע יש 12,000 טון אמוניה, וקרו דברים כאלה בעולם במיכל שהיה יותר צעיר בן 11 כשהתבקע המיכל. בחיפה המיכל בן 30 ולא נבדק מעולם צריך לבדוק אותו לפחות כל 10 שנים. המצב של המיכל מאוד קשה יש בן סדקים יש בעיות בעיקר בחלק התחתון שלו והוא עלול להתבקע כל יום”.


משחקים ברולטה רוסית


“מיכליות הכביש זה דבר הזוי. 40,000 טון בשנה נוסעים בכבישי ישראל כל יום 260 קילומטר מחיפה ועד מישור רותם. 10 מיכליות ביום ושוב אנחנו בתחום המזל, משחקים ברולטה רוסית כשמכולה במשאית כזאת נפתחת באזור כמו בני ברק צריך לתאר מה יקרה”.

בפורום אדם סביבה במטרופולין חיפה- פורום התיאום בין ארגוני הסביבה המובילים בחיפה, נשמעים קולות ספקניים לגבי יכולת הצלחת הרשות המקומית לבצע מהלך משפטי ללא תמיכת הגנ״ס.

ד״ר רויטל גולדשמיד, דוברת פורום אדם סביבה במטרופולין חיפה: ״דחיית ההחלטה ומשיכת הזמן לראשון- כמוה כהשלמה של ממשלת ישראל עם העובדה כי מיליון איש חיים במפרץ חיפה תחת מטריית זיהום אויר וסכנה קיומית. לא מתקבל על הדעת שהדיונים מתרחשים בעוד מערך האמוניה רוחש בתוך מטרופולין הומה, ובסמיכות לרצפטורים ציבוריים. אנו דורשים לסגור את מערך האמוניה לאלתר, וכאשר הוא סגור ובתנאים בטוחים לציבור – לשקול ולדון בחלופות למפעל חיפה כימיקלים המסכן, לכאורה, חיי אדם. אנו דורשים משלמה כץ, מנהל מחוז חיפה, המשרד להגנת הסביבה לעמוד על רגליים אחוריות בשביל הציבור במפרץ חיפה- ולא לחדש את היתר הרעלים למערך האמוניה”.

עו״ד שרית גולן, פורום אדם סביבה במטרופולין חיפה: ״אני מברכת על הצעד המשפטי, בעת הזו כאשר אין שרים בירושלים מקווה למצוא שופטים בחיפה. הגיע הזמן לקבוע עובדות בשטח ולתת לחיפה כימיקלים למצוא הפתרונות ולא שזו תמתין שמדינת ישראל תייצר בשבילה פתרונות למפעל שברור לכל שאינו חיוני”.

איתמר אפתר, מהוועד המנהל של סביבתית, המרכז לניתוח תלונות סביבה של הציבור בחיפה: ״אנו מברכים על הצעד שעשתה עיריית חיפה, ומקווים שבית המשפט יאמץ את בקשת העירייה ויהפוך את הצו לחלוט. הסכנה שטומן בחובו מיכל האמוניה מחייבת את סגירתו המיידית וסילוקו מסלון ביתם של מיליון התושבים בנפת חיפה. מברכים על התגייסותה של העירייה ומקווים שלאחר הדיון מחר תפעל העירייה בכל כוחה למניעת שאר התוכניות שעל הפרק”.

מוטי בליצבלאו, חבר ועד קרית חיים הירוקים של חיפה: ״עד אשר לא ניתן צו קבוע לסגירת המיכל, מה שנראה כמפוקפק, לא נשקוט, ולא נרגע. זו הפעם המי יודע כמה שיהב ממהר לפנות לבית המשפט, אין סיכוי שמיכל יסגר לפעילות עד שלא יוגשו אלטרנטיבות מחיפה כימיקלים”.

אבי שגב, יו״ר הועד המנהל של הקואליציה לבריאות הציבור: ״לו הפוליטיקאים ומקבלי ההחלטות בישראל היו משקיעים % 10 ממאמציהם בטיפול בעניין ״עמונה״ – בעיית ״האמוניה״ במפרץ-חיפה, הייתה נפתרת כבר לפני 12 שנה !!!. בנוסף, העובדה שרק כ % 8 מכמות האמוניה שבמיכל במפרץ-חיפה משמשת את התעשייה הישראלית בכלל ואת ״חיפה כימיקלים״ בפרט – ושאר האמוניה במיכל משמשת ״סחורה״ ליצוא של ״חיפה כימיקלים״, מעידה ש״עשיית ריווחי ענק – ״ח ש ו ב ה״ ל חיפה כימיקלים הרבה יותר מבריאותם ובטיחותם של כ- 1,000,000 תושבי ״עוטף מפרץ-חיפה והקריות !!”.

ההחלטה בדיון צו הסגירה שהגישה עירית חיפה למערך האמוניה בחיפה כימיקלים, הבוקר, הסתיים בדחיית החלטה ליום ראשון 12/02/17.

בחיפה כימיקלים טרם הגיבו לידיעה עד לשעת סגירת הכתבה

הגיבו כאן לכתבה