מוות בעריסה: למה זה קורה דווקא בחורף ומה ההמלצות למניעה

ארבעה מקרה מוות בעריסה נרשמו בשבוע שעבר שלושה מהם ביום אחד בטירה, תל אביב ופרדס חנה בהפרש של שעות. למה זה קורה? למה דווקא בחורף? ומה ההמלצות למניעה? הכל בראיון מיוחד עם ד"ר מיקי שטיין, מומחה ברפואת ילדים בשירותי בריאות כללית, מחוז חיפה וגליל מערבי.

ד"ר מיקי שטיין בראיון לחי פה בנושא מוות בעריסה

בשבוע שעבר נרשמו ארבעה מקרי מוות בעריסה שלושה מתוכם ביום אחד. בדיוק באותו החודש בפברואר בשנה שעברה נרשמו שישה מקרים של מוות בעריסה בשבוע אחד, שבוע שכונה "שבוע שחור". למה זה קורה? מה הסיבה העיקרית? למה בחורף? למה בתינוקות מתחת לגיל שנה? ומה ההמלצות? על כל השאלות עונה ד"ר מיקי שטיין, מומחה ברפואת ילדים בשירותי בריאות כללית, מחוז חיפה וגליל מערבי.

"למרות המחקרים הרבים שנעשו משך שנים אנחנו לא יודעים מה הסיבות", אומר ד"ר שטיין, " יש תיאוריות רבות, ביניהן: חוסר בשלות של מערכת הלב או קצב הלב, בעיות נוירולוגיות, חוסר בשלות במערכת שמווסתת את קצב הנשימה בין החמצן והפחמן דו חמצני בדם אבל שוב אלה רק תאוריות".

"אנחנו יודעים ששכיבה על הגב מפחיתה מקרים, ומאז הקמפיין בשנות התשעים להשכבת התינוק על הגב אנחנו רואים ירידה דרסטית ומשמעותית מאוד במקרים של מוות בעריסה".

"סיבות נוספות שאנחנו יודעים שיש עונתיות. יש עליה בעונת החורף, במקרה השנה התרחשו ארבעה מקרים נוראיים אבל אין סיבה שמקשרת ביניהם".

סיבות נוספות שמעלות את הסיכון:


*השכבה במיטה של ההורים.
*השכבה בכיסוי הדוק של השמיכה, עיטוף הדוק מאוד.
*עישון – כשההורים מעשנים בחדר של התינוק או בסביבתו.
*חום קיצוני או קור קיצוני בחדר.
עובדה סטטיסטית שאנחנו באמת לא יודעים יכול להיות שיש חוסר בשלות של מערכות הוויסות בגוף אבל שוב זה בגדר תיאוריה ולא הוכח.

המלצות:


*להשכיב את התינוק תמיד על הגב. (כשהוא ער ניתן להשכיב אותו על הבטן כדי לחזק חגורת הכתפיים אבל בשינה בין אם מדובר בשנת בוקר או שנת לילה חייבים להשכיב אותו על הגב).
*לווסת את החום בחדר שיהיה 22-23 מעלות ולאוור את החדר.
*להפסיק לעשן ולא לעשן בסביבת התינוק.
*לא לעטוף את התינוק בעיטוף הדוק כדי שיוכל לנשום.
*את השמיכה יש להדק לקצה התחתון של המיטה כדי שלא תכסה את הראש של התינוק בטעות.
*להימנע מצעצועים שיכולים לחסום לתינוק את הנשימה.
*לא רצוי שהתינוק ישן במיטה של ההורים בחודשים הראשונים וגם לא אחר כך כמובן. (אבל מומלץ בחודשים הראשונים להשכיב אותו במיטה ליד ההורים בחדר של ההורים זה מפחית את הסיכון).
*לבחור מזרון קשיח וישר כדי שהאף של התינוק לא יתקע במזרון ויפריע לו לנשום.
*להשכיב אתה התינוק ללא כרית.

מכשירי ניטור רבים הומצאו בשנים למניעת מקרים של מוות בעריסה. מכשירים שלא הוכיחו את אמינותם כך לדברי ד"ר שטיין, כך שמכשירי ניטור למיניהם לא מומלצים בשל היותם לא אמינים.

568 תינוקות נפטרו בישראל כתוצאה ממוות בעריסה בשנים 2005-2013


יש לציין כי בחודש נובמבר האחרון התקיים כנס תחת הכותרת "מוות בעריסה – לא רק גזרת גורל" של עמותת עתיד לחקר ולמניעת מוות פתאומי בתינוקות והמרכז הרפואי שערי צדק. במסגרת הכנס הוצגה תמונת מצב של מוות בעריסה בעולם ובישראל. ע"פ הנתונים שהוצגו ע"י עמותת עתיד 568 תינוקות נפטרו בישראל כתוצאה ממוות בעריסה בין השנים 2005-2013. עוד עולה כי ב- 24 השנים האחרונות חלה ירידה דרמטית של עד 70% במקרי מוות בעריסה בעולם המערבי, בעיקר בשל יישום ההמלצות להשכיב את התינוק על הגב ולהימנע מעישון בסביבת התינוק – אבל בארץ ועל אף המודעות לגורמי הסיכון היישום עדיין נמוך וב-90% מהמקרים של מוות בעריסה בארץ נמצא כי התינוק שכב על בטנו ו וב-90% מהמקרים אמהות התינוקות עישנו.

במסגרת הכנס גם פורסם סקר אחיות ארצי שערכה עמותת "עתיד" , ממנו עלה כי 82% מההורים נשמעים להנחיות האחיות בבתי החולים וכן בטיפות החלב. והועלו סוגיות נוספות שנידונו – ביניהן תכנון הריון ולידה במשפחות שחוו מוות בעריסה – תפקיד האחות בהפחתת גורמי הסיכון למוות בעריסה וחקירת זירת האירוע וחשיבות הנתיחה שלאחר המוות הפתאומי.

IMG_4827.JPG

ד"ר מיקי שטיין – צילום: סמר עודה

כללית

לא ניתן להגיב