האם תבוצע תכנית סטטוטורית ארוכת טווח למפרץ חיפה ?

ח”כ אכרם חסון אמר בכנס התעשיינים שנערך בינואר 2017: “אין מנוס מתכנית סטטוטורית לטווח ארוך בתמיכה ממשלתית רחבה בכדי להלחם בנושא הזיהום, אין כל כוונה לפגוע בתעשיינים ומאידך אין כל כוונה לוותר לאף מפעל מזהם, “אם נצטרך להעביר מפעלים בכדי להפחית הזיהום, לא נהסס לעשות זאת”

09_חכ_אכרם_חסון_בועידת_התעשיינים.JPG

חכ אכרם חסון בועידת התעשיינים

מתגברים הקולות להקמת תכנית סטטוטורית, אשר תקבע את עתיד מפרץ חיפה

תכנון מפרץ חיפה מתנהל כאוסף של תכניות בשיטת הסלמי, כאשר בכל פעם מאושר מפעל מזהם נוסף. כך הגענו למצב בו, נמצאים במפרץ חיפה כמאה מתקנים מזהמים ותכניות נוספות נמצאות בהליכי אישור כאלה ואחרים.

בתוך סבך התכניות ומעל 1000 ארובות הפולטות מזהמים לאוויר, מתרוצצים כמה פקחים של המשרד להגנת הסביבה ומנסים לאכוף באמצעים דלים את חוק אוויר נקי. משימה כמעט בלתי אפשרית, לנוכח שלל הלחצים המופעלים עליהם מכל כיוון אפשרי ולנוכח הגיבוי שמקבלים המפעלים בבתי המשפט בהליכים כאלה ואחרים המתרחשים חדשות לבקרים כנגד מנהליהם.

אז לאן בעצם מתכוונת הממשלה לקחת את עתידו של מפרץ חיפה?
איך ייראו פני המפרץ בעוד 20, 50 100 שנה?
האם יהיה זה מפרץ נקי ממזהמים או ארץ אשר מכלה את יושביה ושכניה?

על שאלות אלה אמורה לענות תכנית סטטוטורית כוללת לעתיד מפרץ חיפה.
תכנית שכזו יכולה לקום רק בהובלה של ממשלת ישראל, תוך הפנמה שמדובר בבעיה לאומית, המצריכה יוזמה ושיתוף של מספר משרדי ממשלה.

ח”כ אכרם חסון התמנה בשנת 2016 לתפקיד המחייב: ראש ועדת המשנה לתכנון מפרץ חיפה
במסגרת תפקידו, למד חסון את הסוגיות השונות הנוגעות למפרץ חיפה בהווה ובעתיד.

ועידת_התעשיינים_-_תל_אביב_-_ינואר_2017.JPG

ועידת התעשיינים – תל אביב – ינואר 2017
ח”כ חסון אמר בועידת התעשיינים אשר התקיימה היום במלון “דיוויד אינטרקונטיננטל” במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין ושר האוצר משה כחלון, נשיא איחוד התעשיינים שרגא ברוש, בכירי התעשייה בישראל ובכירי המשק והתעשייה:

“בקרוב אפרסם דוח ומסכנות חותכות ואינן משתמעות לשתי פנים בנושא הזיהום במפרץ חיפה”!,
“ביקרתי בכל המפעלים ועמדתי מקרוב על כך נושא, שמעתי את התעשיינים ואת הגופים הרלוונטיים, קיבלתי חוות דעת שונות בנושא הזיהום, בנושא מתקן האמוניה ולא בכדי הציבור אינו מאמין באף גוף”.

עוד אמר ח”כ חסון כי כל נושא הזיהום במפרץ ובארץ בכלל מונע משיקולים פוליטיים ומעולם לא טופל הנושא בצורה הולמת, תלו טלאי על טלאי עד שהגענו עד הלום.

בתקופה הקרובה, אנו המערכת חי פה נעקוב מקרוב אחרת התפתחותו ל הרעיון לתכנית סטטוטורית לאומית לעתיד מפרץ חיפה ונדווח לכם על כל התפתחות בעניין.

הגיבו כאן לכתבה