עמותה המעניקה טיפולי שיניים לניצולי שואה ונזקקים קיבלה דרישת פינוי מעיריית חיפה • "אם נאלץ להתפנות, הכול ייגמר" ◄ צפו

ד"ר נתן פורמן עם מטופל (צילום: המכון ללימודי המשך ברפואת שיניים בחיפה)

(חי פה) – סכנת סגירה מרחפת מעל המכון ללימודי המשך ברפואת שיניים בחיפה – שהינו למעשה עמותה ללא כוונת רווח, המעניקה טיפולי שיניים לניצולי שואה, למעוטי יכולת ולמוגבלי ניידות – שזוכים לשוב לאכול, לדבר ולחייך, בזכות ניידות טיפולי שיניים של העמותה, שמגיעות עד אליהם, וכל זאת ללא כל תמורה. בנוסף לכך מפעיל המכון קורסים במקצועות הסייעות והשינניות, במימון מלא של הביטוח הלאומי ומסייע לעולים חדשים במאמציהם להשתלב בשוק העבודה, ובכך תורם המכון גם בהפחתת שיעור האבטלה בחיפה.

כעת, כאמור, מרחפת מעליו סכנת סגירה, בשל צעדים שמפעילה כלפיו עיריית חיפה.


לטענת מנכ"ל העמותה, ד"ר נתן פורמן, לפתע, ללא כל הכנה או הודעה מוקדמת, דורשת העירייה את פינוי הנכס בו פועל המכון עוד משנות ה-60 של המאה הקודמת. יש לציין כי אם יפונה, יבוטלו כל פעילויות העמותה, דבר שיפגע קשות באוכלוסיות רבות שנעזרות בו לאורך עשרות שנים.

כזכור, בחודש אוקטובר האחרון עלה לדיון במועצת העיר נושא הארכת חוזה חכירה לנכס ברחוב הגפן 26 בחיפה, המשמש מזה שנים ארוכות את המכון ללימודי המשך ברפואת שיניים, שמפעיל בו מרפאות שיניים קהילתיות המעניקות טיפולים לאוכלוסיות מוחלשות ונזקקות בעיר, כמו ניצולי שואה, נזקקי שירותי הרווחה, קשישים, עולים חדשים, נכי צה"ל ונכי תאונות, נזקקי סל שיקום ועוד. חלק מהתשלום עבור הטיפולים מסובסד ע"י האגודות השונות ובמקרים רבים העובדים במרפאות מטפלים במעוטי יכולת (ניצולי שואה וקשישים) ללא כל תמורה כספית.

ד"ר נתן פורמן עם מטופל (צילום: המכון ללימודי המשך ברפואת שיניים בחיפה)

כספים מחשבון העמותה עוקלו ע"י העירייה

יש לציין כי דרישת העירייה באה אחרי שנתיים מתום מועד החכירה. אם לא די בכך, העירייה אף עיקלה כספים מחשבון העמותה, זאת לאחר שהחליטה להטיל על העמותה תשלומי ארנונה, דבר שלא קרה מעל 50 שנה. העירייה עיקלה סכום של 80,000 שקלים אשר מיועדים לטיפולי שיניים לאוכלוסייה נזקקת!

סכנת הפינוי מרחפת מעל העמותה עוד משנת 2017, כאשר ראש העיר הקודם, יונה יהב, רצה להחזיר את הנכס לידי העירייה בתחום חוזה החכירה שהיה אמור להסתיים ב-2019, במטרה לייעד את הבניין למלונאות. שנה לאחר מכן הפסיד יהב בבחירות המקומיות לראש העיר המכהנת, ד"ר עינת קליש רותם, אשר החליטה לפתע, כאמור, לשלוח דרישת פינוי של הבניין ולהשיב את הנכס לידי העירייה.
חשוב להדגיש שוב כי מדובר בעמותה שמעניקה שירותים וסיוע לנזקקים ולמיעוטי יכולת, ללא כל בקשת תמורה.


"רוצים להמשיך לטפל ולסייע לכל מי שזקוק לנו" • המכון ללימודי המשך לרפואת שיניים – צפו


ד"ר נתן פורמן, מנכ"ל העמותה, מספר לחי פה:
"מה שאנחנו רוצים הוא להמשיך לשרת את הציבור החיפאי ומבקשים להאריך לנו את החכירה ולפטור אותנו מארנונה, כשהמטרה שלנו אחת: להמשיך להעניק שירות לציבור שזקוק לכך ושידו אינה משגת. הנושא עלה לדיון במועצת העיר בחודש שעבר ולכן בינתיים הוקפא נושא החכירה, אך לא קיבלנו שום ביטול לעיקול שהוטל עלינו. נכון להיום אנחנו מקבלים תקציב ועזרה ממשרד הבריאות, וכן תרומות, כדי שנוכל להמשיל לטפל ככל הניתן".

ד"ר נתן פורמן (אלבום פרטי)

מסייעים לעולים חדשים להשתלב בשוק העבודה

"בבניין יש את המרפאות הקהילתיות", אומר ד"ר פורמן, "ובנוסף, אנחנו מקיימים בו קורסי השמה שמסייעים לקליטת עולים חדשים, תוך שאנחנו עוזרים להם בקבלת רישיון, זאת במימון הסוכנות היהודית. בנוסף יש לנו גם בית ספר לשינניות שכולל תואר ראשון. אני מצפה מראש העיר שמי שעושה טוב לעיר ותורם לתושביה, יקבל איזושהי הכרה וכן, גם עזרה. לצערי, מאז שנכנסה לתפקיד, ראש העיר לא עושה זאת. היה מצופה ממנה להתחשב בתושבים ולהביע הערכה ותמיכה בפרויקטים שעושים ופועלים למען הקהילה ולמען האוכלוסייה הנזקקת".

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה.


8 תגובות
 1. חיפאית אמר/ה

  גם יונה יהב וגם עינת קליש סברו שצריך לפנות את העמותה הזו מהביניין בו היא שוהה ללא תשלום. כדאי לבדוק אם באמת מדובר בעמותה.

 2. חיפאי אמר/ה

  2 ראשי עיר שונים דורשים לפנות אז חובה לפנות,

 3. אייל אמר/ה

  מעניין שלעמותה המיסיונרית הערבית שהשתלטה על מבנה ציבור שלא כחוק ברחוב הגפן – אחרי איומים ומתוך חנופה של קליש לצרכים פוליטיים – לפתע העירייה חזרה ובה ומאפשרת לאה לפעול מתוך מבנה ציבור השייך לעיריי וזאת ללא שיש לה אפילו דו"ח התנהלות תקינה כעמותה.
  איפה ואיפה.
  תעברו על הפרוטוקולים ותתבעו את העירייה על אפלייה נגד יהודים.

 4. מנשה אמר/ה

  זו הנהלת עיריית חסרת רחמים, חמלה ואהבת אדם – הם לא איבדו את דרכם מאחר שלעולם לא היתה להם דרך.
  לכו כבר הביתה, לא הרסתם די?
  בושה

 5. יורם אמר/ה

  עיריית חיפה היתה צריכה להירתם לפרויקט הזה שבו זוכים תושבי העיר לטיפול שיניים המוסיף בטחון וחיוך לזקוקים לכך.
  קליש אמרה פעם שהעיר מתה , היא הורגת אותה במו ידייה. שניים מילדי עזבו את העיר לטובת תעסוקה ומגורים שפויים .
  אני מניח שיש עוד רבים וטובים מהצעירים שהם דור העתיד של העיר שעוזבים בחיפוש אחרי חיים אחרים .

 6. רחל אמר/ה

  עד שלא יפנו את ראשת העיר ואנשיה לא יהינ שינוי כלדהו לטובה

 7. א. אמר/ה

  בושה לעיריית חיפה

 8. מורדי אמר/ה

  למה אני לא מופתע.. עינת קליש במיטבה. כל כך משקף את מהות כהונתה. ואוהדיה מהלכים אחריה כמו אחרי החלילן מהמלין לתהום..

לא ניתן להגיב