באנר גורדון 230524

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו',...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

ילדים, שירים ואבטיחים במקום לימודים ביום העצמאות

בית הספר עין הים יורד לים מחצלות נפרשו על החוף,...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי...

עיריית חיפה הורתה לעצור בניית מלונית למען ילדים חולי סרטן ◄ צפו

(חי פה) – בית המשפט קבע: עמותת לב ח"ש יכולה להמשיך בבניית מלונית בניגוד לדרישת העירייה


הבוקר, ה' 18/8/22, קבע בית המשפט לעניינים מקומיים כי צו הפסקת העבודה (שניתן לפני 3 ימים) שהגישה עיריית חיפה במורה על הפסקת בניית המלונית עבור משפחות ילדים חולי סרטן ומחלות ממושכות אחרות, בסמוך למרכז הרפואי רמב"ם, יצומצם וכי העבודות יימשכו, פרט לסעיפים משניים.

יוזמת הקמת המלונית והיא עמותת לב ח"ש, עמותה ללא כוונות רווח הפועלת ללא לאות כבר מעל 20 שנה למען חיזוק וסיוע לשכבות מוחלשות באוכלוסיה, כמו קשישים, משפחות מעוטות יכולת, ניצולי שואה, ילדים חולים ועם לקויות שונות, באמצעות קשת רחבה מאוד של יוזמות, בטווח הארוך ובטווח הקצר, אם זה דרך סיוע כלכלי, בריאותי, נפשי ועוד ועוד.

להקל על הילדים ועל משפחותיהם

המלונית, שכאמור, מוקמת סמוך לביה"ח רמב"ם, מיועדת למשפחות של ילדים חולי סרטן ומחלות ממושכות שמטופלים בביה"ח רמב"ם ונדרשים להגיע לטיפולים יומיים או מאושפזים, אינם גרים בחיפה, כשהמטרה היא כמובן, להקל על המשפחות בנסיעות הממושכות ולאפשר להם ללוות את ילדיהם במהלך הטיפולים הקשים.

מלונית לילדים חולי סרטן ◄ צפו


שלבי בנייה אחרונים

מהבקשה שהגישה עמותת לב ח"ש להסרת הצו, עולה כי על אף הקשיים בבנייה, כיוון שאגף השימור היה מעורב בבנייה, הפרויקט מצוי כעת בשלבי עבודות הגמר, הותקנו כל מערכות החשמל, המיזוג, וכיו"ב, וכעת נמצא המבנה בשלבי צביעה אחרונים. ההערכה היא שבעוד 3 חודשים תושלם בניית המלונית ויהיה ניתן להתחיל לקלוט את המשפחות הראשונות.

לטענת העמותה לא ייתכן לעצור את כלל העבודות באתר הבנייה, שכן ההפסד היומי עומד על סכום שנע בין 50,000 ש"ח ל-100,000 ש"ח ביום. העמותה טוענת עוד שאם קיימת בעיה נקודתית במרתף, כפי שטוענת העירייה, אפשר לעצור את העבודות במרתף עד לבירור הנושא, אך במקביל להמשיך את הבנייה בשאר האתר.

ילדים מטופלים ברמב"ם (צילום מסך: לב ח"ש)

ממתינים בקוצר רוח לפתיחת המלונית

גורם שמקורב לעמותה אמר כי המלונית נבנית במשך שנים על מנת לתת מענה לילדים חולים שמשוועים לכך שהמלונית תפתח והם יוכלו להגיע למקום, לשהות בקרבת משפחתם, לנוח בו ולישון בו על מנת לשפר את התמודדותם על המחלה הקשה ולחסוך, לפחות, נסיעות מפרכות שמקשות על הקושי הקשים גם כך.

"מרגיש כמו בריונות"

"לא יכול להיות שתיעצר בניית המלונית בגלל טענה לחריגה בכמה מטרים בקומת המרתף. אני לא מכיר משהו דומה לזה, שבגלל שתי חריגות קטנות מפסיקים עבודה בכל אתר הבנייה. אנחנו מרגישים שמדובר בבריונות לשמה. כשבונים מבנה כל כך גדול ייתכן מצב של אי בהירות, ועושים בדיקה ומתקנים, אם אכן מתברר שיש צורך, אבל אי אפשר לעצור את כל העבודות. יש באתר הרבה עובדים ואנשי מקצוע, אנשים מתפרנסים מהקמת המבנה הזה. חייבים לחשוב על כל ההשלכות, לצד החובה לעבוד על פי החוק כמובן".

"לקרא ולא להאמין"

ב-15/8/22 הוגשה לבית המשפט בקשה מצד עמותת לב ח"ש להסיר את צו הפסקת העבודות שהגישה העירייה ולאפשר לה להמשיך לבנות את המלונית. בבקשה ציינה העמותה, באמצעות עורך הדין רון ברנט, כי היא גייסה למעלה מ-13,000,000 ש"ח מתורמים רבים שהעניקו ממיטב כספם למען הקמתה המלונית. "גם העירייה (בטרם החלפו קברניטיה), הכירה בנחיצות המלונית וקידמה את הקמתה. המשיבה עצמה הגישה את הבקשה להיתר הבנייה להקמת המלונית, כפי שיפורט להלן, לעובדה זאת חשיבות עצומה לנימוקי הבקשה, שכן צו העבודות ניתן בין היתר בנימוק שתוקף ההיתר, שהמשיבה עצמה היא בעלת ההיתר, פג. לקרוא ולא להאמין".

בבקשה נכתב עוד שלא הגיוני בישורת האחרונה ואחרי שנים של בנייה והשקעה של מיליונים הבנייה תיעצר. "צו הפסקת העבודה, שהוציאה המשיבה (העירייה) הוא כאבן נגף להשלמת הפרויקט ותותיר את מבנה המלונית כאבן שאין לה הופכין. עד למיצוי ההליך התכנוני שהחליטה המשיבה לכפות על המבקשת (עמותת לב ח"ש) יהיה מבנה המלונית כפיל לבן במקום לשמש למטרה המקודשת לשמה תוכנן".

בהמשך הבקשה מתוארת ההתקשרות בין העירייה לעמותת לב ח"ש. לטענת העמותה כל בקשה של העירייה נענתה באופן מיידי, על אף שחלק מהדרישות לא נראו נחוצות לעמותה. העירייה פנתה לעמותה וביקשה ממנה לטפל בכך שהיתר הבנייה הוא על שמה של העירייה ולא על שם העמותה ולגבי חריגות בנייה. העמותה הגישה, באמצעות האדריכל תמיר לזר, בקשה להיתר שינויים. לטענת לב ח"ש, על אף שלאורך כל הדרך כל בקשה של העירייה נענתה באופן מיידי, העירייה פעלה במקביל על מנת להוציא צו מנהלי להפסקת עבודות. יותר מכך, העמותה פנתה אל העירייה משנודע לה שהאחרונה מנסה להוציא צו הפסקת עבודה והציעה לה חלופות להפסקת העבודות, שיהיו הרסניות פחות להתקדמות הבנייה. העירייה התעלמה מהפניות והוציאה את צו הפסקת העבודה לעמותה.

הערמת קשיים מצד העירייה – לא בפעם הראשונה

כזכור, אין זו הפעם הראשונה שעיריית חיפה מערימה קשיים על עמותת לב ח"ש, שכל כולה מוקדשת לסיוע לנזקקים ולמוחלשים בחברה. זכור היטב ניסיונה של העירייה לפנות את העמותה ממקום משכנה בשכונת הדר, ממנו הוא מפעילה את שלל הפעילויות עבור קשישים, נזקקים, ניצולי שואה, משפחות מעוטות יכולת, ובעזרת מאות מתנדבים שתורמים מזמנם ומרצם דואגת לסלי מזון, ביגוד, ריהוט ותמיכה נרחבת באמצעים שונים. מי שהתגייסו על מנת שהעמותה תוכל להישאר במקום היו חברי אופוזיציה שנרתמו למאבק.

מלונית למשפחות של ילדים חולי סרטן (צילום: לב ח"ש)

מדוע יש צורך במלונית ליד בית החולים רמב"ם?

המרכז הרפואי רמב"ם הוא בית החולים הגדול ביותר בצפון הארץ. במתחם בית החולים נמצא גם בית החולים לילדים על שם רות רפפורט, שנותן שירות לכל תושבי הצפון. מדי שנה מתגלים בישראל 450 ילדים חולי סרטן בטווח הגילים 0-18, 80% מהם מבריאים. בין האשפוזים ילדים חולי סרטן נאלצים להתמודד עם טיפולי יום אינטנסיביים, כימותרפיים או ביולוגים. 60% מהילדים אינם תושבי העיר, ולכן הם צריכים מדי יום לעשות את דרכם מיישובי הצפון לחיפה כדי לקבל טיפול רפואי הכרחי. הטיפול נמשך מספר שעות ובסופו הם חוזרים לביתם על מנת להגיע בבוקרו של היום הבא. הנסיעות הארוכות לעתים בתחבורה ציבורית וההמתנה בבית החולים מקשות על תהליך ההחלמה, מתישות ולעתים אף גורמות לתחושות ייאוש. בגלל המצוקה הזו העמותה החליטה ליזום הקמת בית זמני למשפחות אלו. מדובר במקום חם, אוהב ותומך לחולים ולבני משפחתם. במלונית המשפחות יוכלו לישון, לנוח, לאכול ולקבל טיפולים משלימים. בנוסף, במלונית הילדים והמשפחות ייהנו מפעילות פנאי, תרבות והעשרה, שינעימו את זמנם בין הטיפולים הרפואיים.

המלונית – 1,150 מ"ר לטובת ילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם

המלונית היא בית אירוח איכותי בגודל 1,150 מ"ר, 5 קומות, שנבנה על גבי מבנה קיים המיועד לשימור, מרחק של דקות ספורות הליכה מבית החולים רמב"ם. המלונית תנוהל על ידי צוות מקצועי בשילוב מתנדבים. במלונית מתוכננים 15 חדרי אירוח לחולים ולבני משפחותיהם, מרכז טיפולי לטיפולי רפואה משלימה וטיפולים רגשיים, חדר אוכל, מרכז תרבות ופעילויות חברתיות ומרכז לימוד, שבו יהיו חדר מחשבים וספריה.

עמותת לב ח"ש – 24 שנה של תרומה לקהילה

לב ח"ש היא עמותה הומניטרית הפועלת ללא כוונת רווח בשקיפות מלאה ובפיקוח אנשי מקצוע ורואה חשבון. העמותה פועלת 24 שנה ומסייעת לעשרות אלפי אנשים בשנה בחיפה והצפון באמצעות מעל 1,000 מתנדבים בשנה. העמותה פועלת בשיתוף פעולה עם ארגונים ומוסדות רבים וביניהם עיריית חיפה, אלביט מערכות, אינטל, אלקטרה, הטכניון, פלוריסטם ועוד.

העמותה מפעילה עשרות פרויקטים וביניהם מרפאת שיניים לנזקקים, מרכז מחזור והשבה המשמש לנזקקים, מרכז חלוקת מזון גדול, תכנית חניכה לילדים חולים ואחיהם, בית קפה חברתי במחלקה האונקולוגית ברמב"ם ועוד.

עו"ד רון ברנט: אני לא יכול לעמוד מנגד כשאני רואה חוסר צדק

עו"ד רון ברנט (צילום: אלבום פרטי)

את עמותת לב ח"ש מייצג פרו בונו בבית המשפט עו"ד רון ברנט: "אני יושב בהנהלה בהתנדבות", אמר היום לכתבת חי פה עו"ד ברנט, "ולא יכול לעמוד מנגד כאשר אני רואה את חוסר הצדק והשימוש לרעה בכוח המשרה. אנחנו כעורכי דין מצווים לעשות שימוש בכלים המשפטיים ובניסיון שלנו לסייע למי שגורלו לא שפר עליו".

העירייה: לא נאפשר בנייה ללא היתר

מעיריית חיפה נמסר בתגובה כי היא תמכה ותומכת בהקמת המלונית, אך לא תאפשר עבירה על החוק. "צו הפסקת העבודה ניתן בשל בניה ללא היתר בניה. ככל שהוגשה בקשה לביטולו הרי שזו תידון ע"י בית המשפט כמקובל".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. פתאום כשזה נוגע לעמותה שעושה רק טוב למען נזקקים וילדים חולים, נזכרים נחשון צוק, מיכי אלפר ואריאל ווטרמן שעומדים בראש הועדה המקומית, כי צריך למנוע בניה לא חוקית…איפה הנחישות הזו מול קבלנים שעוקרים עצים ללא היתר, משליכים פסולת בנייה לואדיות, מבצעים חפירות מחוץ לשטח המגרש, וגם מבצעים חריגות מההיתר?
    מתי העירייה תפסיק להתעמר בעמותת 'לב ח'ש' שבסה"כ נאלצת להוציא כספים וזמן יקר בכלל העירייה כדי להתמודד מול ההתעמרות הבוטה הז ולא לעסוק במה שצריך באמת, לעזור לאותן אוכלוסיות ?!

  2. לא מוסבר כלל בכתבה מהי הבנייה ללא היתר.
    ואיך זה קשור למלונית. בנו עוד קומה? חרגו מהתוכנית?
    הסבר???

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

הודעת מטה "מחאת העם חיפה" חיפאיות וחיפאים, תושבי הצפון האמיצים,ביום שבת 25/5/24שימו לב ל*שינוי השעות: חד פעמי❗עקב הגבלות המשטרה בשל מדורות ל״ג בעומר 🔥♦ 18:00...

תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) התמונות קשות לצפיה

(חי פה) - מכת חזירי הבר בחיפה - לחי פה מגיעים דיווחים על תאונות בין כלי רכב, כמעט מדי שבוע. שמאי הרכב מדווחים לחי...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו', 25/5/24. בשעות הערב התנשאו הגלים לגובה של כ-150 ס"מ והזרמים היו חזקים מאד. סביב השעה...

הסוף לחניית רכבים על המדרכות • מטפלים בחוויה של הולכי הרגל בחיפה

קבוצת "הרחובות של חיפה" התחילה מהלך שמטרתו לשפר את החוויה של הולכי הרגל במרחב הציבורי. ביום שלישי 21/05/2024, נערכה הפגישה הראשונה של הקבוצה, שהחליטה...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי שיש. הוא עבר לחיפה לפני כעשור, ומאז הוא מכתיב טון של יצירה עצמאית וחיפאית. המדיום...