באנר גודון 240624

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...
באנר גורדון 230524
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

בגלריית מוחין בחיפה – כשהתותחים רועמים המוזות אינן שותקות

בעיר התחתית בצהרי יום שבת (4.5.24) נפתחה תערוכה אשר...

"בלי חמלה ובלי אנושיות – אם עמותת 'שייט חיפה' תפונה, עשרות ילדים עם צרכים מיוחדים יאבדו מקום שהוא בית בשבילם"

בעקבות דרישת העירייה כי עמותת שייט חיפה תתפנה תוך חודש מהחוף השקט בבת גלים מספר דוד חבוב על ההלם מההחלטה, אותה הוא מגדיר חסרת חמלה וחסרת אנושיות ועל גורל הילדים עם הצרכים המיוחדים שהעמותה היא בת עבורם.

השלכות קשות על הילדים

דוד חבוב, יו"ר עמותת שייט זבולון חיפה לשעבר, מרכז קבוצת הילדים עם צרכים מיוחדים בעמותת שייט חיפה ומנהל דף הפייסבוק "אוטיזם ופיתוח יכולות בבית הספר של החיים", מספר על ההשלכות של החלטת העירייה לפנות את עמותת השייט ועל המשמעות העצומה של העמותה עבור אותם ילדים.

הוצאו ממסגרות

את קבוצת הילדים, שמונה 40 ילדים, צעירים ובוגרים על הרצף האוטיסטי, שלחלקם מוגבלויות פיזיות נוספות, מלווה חבוב כבר תקופה ארוכה מאוד. מדובר בילדים מגיל 10 ובוגרים עד גיל 27, שכל פעילותם מתקיימת תחת חסות העמותה שאספה אותם לאחר שהוצאו ממסגרות אחרות.

ילדים עם צרכים מיוחדים במהלך פיילות בעמותת השייט חיפה (צילום: דוד חבוב)
ילדים עם צרכים מיוחדים במהלך פיילות בעמותת השייט חיפה (צילום: דוד חבוב)

הבוגרים הם המחנכים של הצעירים

הם מגיעים ממסגרות החינוך המיוחד, חלקם סיימו מסגרות של תעסוקות לימודיות, כמו כפר גלים ומרכז מילמן ועובדים לפי יכולתם. הבוגרים שבקבוצה הם המחנכים של הצעירים. יש לי ילדים מעל 10 שנים במסגרת, שלמדו וקיבלו כאן כלים, איך מתנהלים בחברה ואיך עושים את הדברים בצורה נכונה והם בעצם מלמדים, תחת ניהולי, את הצעירים איך להתנהל ונותנים להם יד.

"איך עושים דבר כזה?"

הפעילות היא בחסות ובזכות שייט חיפה ומתקיימת ארבע פעמים בשבוע. בימי ראשון אנחנו גולשים בסרף קלאב מטעם שייט חיפה. בימי שלישי מקיימים פעילות חוף בחוף השקט בשייט חיפה. בימי חמישי אנחנו מטיילים מטעם שייט חיפה. בשבתות, נכון להיום, הים סגור מבחינתנו, זאת לאחר שלפני יותר מחצי שנה העירייה לקחה את החלק הטוב במזח הצף בחוף השקט, עליו יכולנו לעלות ולהגיע לסירות, והעבירה אותו לקישון, לצופי חיפה. אין לי משהו נגד צופי חיפה אבל כן יש לי נגד העירייה שחסמה לילדים את הים. הילדים לא יכולים לעלות על סירות, ילדים עם מוגבלות לא יכולים לשחות עד הסירה. איך עשו דבר כזה? זה מאוד פוגעני.

כשהייתי יו"ר עמותת השייט זבולון חיפה ובזמנו הקמתי וריכזתי את הפעילות של הילדים עם הצרכים המיוחדים, הפעילות התרחבה וגדלה ופניתי למנכ"ל העירייה דאז, כדי לדאוג לבטל את חובות הארנונה של עמותת זבולון חיפה וגם כדי שלא תידרש לשלם ארנונה. העירייה עשתה את זה ומועצת העיר אישרה את הבקשה".

דוד חבוב (צילום עצמי)

"בלי מסגרת אין כלום"

"עדיין מתקיימת בעמותת זבולון חיפה פעילות לילדים עם צרכים מיוחדים, אבל לא הקבוצה שאני מרכז כיום. אחרי שיצאתי מעמותת זבולון חיפה, מנהל צופי הים חיפה לשעבר קיבל אותנו בצורה יפה וקיימנו פעילויות תחת חסות צופי הים. לאחר שאותו מנהל סיים את תפקידו ובמקומו נכנס מנהל חדש, הוא לא אהב את הפעילות המשולבת של ילדים בוגרים עם ילדים צעירים, ואחרי חודש הוציא אותנו משם. עמותת שייט חיפה אספה אותנו למסגרת שלה, כי בלי מסגרת אנחנו לא יכולים לקיים כלום. הם אספו אותנו מתוך חמלה ואפשרו לנו את המשך הפעילות שהיא פעילות ערכית, פעילות התנדבותית, בלי שום תמורה כספית. לחלק מהילדים שבמסגרת אין אוכל בבית ואני בעצמי מכין להם סנדוויצ'ים ומסדר להם הכל, כדי שהמחר שלהם יהיה ויראה יותר טוב".

ילדים עם צרכים מיוחדים בחסות עמותת השייט חיפה (צילום: דוד חבוב)
ילדים עם צרכים מיוחדים בחסות עמותת השייט חיפה (צילום: דוד חבוב)

ילדים של חיפה

"הפעילות הזאת מתקיימת בשייט חיפה, ואם בעוד חודש סוגרים את הפעילות בשייט חיפה הכל נסגר בפני הילדים הללו. אני חושב שהעירייה צריכה לפעול כפי שפעלה בעבר עם שייט זבולון חיפה ולבטל את חוב הארנונה, כי כל הפעילות שם התנדבותית, וצריכה לדאוג לילדים האלה. אלה ילדים של חיפה, אנחנו לא חצר אחורית של אף אחד, ואם מתנהגים לילדים האלה כמו חצר אחורית, כל פעם אומרים להם "תלכו מפה", למרות שזו פעילות יפה וטובה, זה רצף שמייצר תסמונת שהילדים האלה עוברים שוב ושוב, אז החברה שלנו חולה".

ילדים עם צרכים מיוחדים (צילום: עמותת השייט חיפה)
ילדים עם צרכים מיוחדים (צילום: עמותת השייט חיפה)

ילדים שבנוסף לקשיים אין להם אוכל בבית

חבוב מספר: "הילדים באים מהרבה מסגרות. לפני תקופה קיבלתי ילד בן 14. בזמנו באה אליי המלווה שלו ואמרה לי "הילד הזה אבוד, אין הרבה מה לעשות איתו, הוא נשכב על הרצפה, בועט ברצפה, הוא שמן, הוא עושה קקי במכנסיים, אין לך סיכוי איתו". יצרתי קשר עם ההורים שלו וצירפתי אותו לקבוצה ומאז הוא חלק בלתי נפרד ממנה. הוא הפסיק לעשות צרכים במכנסיים, הוא משתף פעולה עם כולם. לילדים האלה יש קבוצת וואטסאפ, אנחנו עושים טיולים ביחד והם מתנהגים טוב מאוד.

"היינו באקווריום ירושלים ושם פתחו בפנינו את הלב ונכנסו בחינם. פניתי למנכ"ל הרכבת וגם ביקשתי נסיעה חינם והוא מיד נענה, הוא מכיר את הפעילות שלנו. כפי שציינתי, יש ילדים אצלי שלחלקם אין אוכל בבית בנוסף למוגבלות ממנה סובלים. הצירוף הזה של הדברים האלה ביחד – גם כשאין אוכל וגם התמודדות עם צרכים מיוחדים, זה לא טוב".

ילדים עם צרכים מיוחדים בחסות עמותת השייט חיפה (צילום: דוד חבוב)

"צריך לראות איך הילדים באים שמחים ומאושרים"

"בהחלטה הזו של העירייה אין אנושיותו ואין חמלה. צריך לראות את הילדים, איך הם מגיעים לפעילות שמתקיימת במהלך השבוע. הילדים באים שמחים ומאושרים, בריצה. פשוט אין לי מה לומר. המסגרת תורמת לקבוצת הילדים המון. דבר ראשון וחשוב הוא שמשלבים אותם בחברה, דבר שני זה ההשתתפות שלהם בעבודת צוות. הילדים עובדים בצוות ונדרשים לעזור אחד לשני ולא להיעזר במטפל או מטפלת שעוזרים להם, יש להם אחריות. ילד מעל גיל 21 הוא זה שמלמד את הצעיר יותר וככה עושים עבודת צוות. המסגרת הזאת היא בית עבורם והיא מתקיימת כל השבוע. איך אפשר לסגור דבר כזה, אני לא יודע… "

חברי מועצת העיר – האן, לאופר ובליצבלאו, עם מנהלי עמותת שייט חיפה (צילום: הירוקים של חיפה)

"כך פותרים בעיות ואי הסכמות? עם מכתבי פינוי, איומים והתעמרות?"

אביהו האן, מוטי בליצבלאו והילה לאופר, חברי סיעת הירוקים של חיפה, סיימו לפני זמן קצר פגישה עם מנהלי העמותה ומסרו לחי פה:

"אנחנו מלווים את המאבק של מועדון השייט כבר חודשים רבים. נראה כי עיריית חיפה שמה לה למטרה לחסל את הפעילות המבורכת של מועדון השייט, מועדון שמייצר אלופים, מועדון עם פעילות ענפה שפונה לכל המגזרים ולכל הגילים, ילדים על הספקטרום האוטיסטי ועוד… איך ייתכן שבמקום הידברות עיריית חיפה פונה לצעד הקיצוני ביותר ודורשת ממועדון שנמצא שנים רבות בחוף השקט, פשוט להתפנות? איפה שלבי ביניים, הידברות, הגעה להסכמה, כך פותרים בעיות ואי הסכמות? על ידי מכתבי פינוי ושלל איומים, התעמרות ופגיעה?

כפי שעצרנו בכוחות משותפים את רעיון כריית החול ההרסני, כפי שדאגנו שיפנו את הרתכיה שהוקמה באמצע מועדון שייט גדול וסיכנה ילדים, כך נילחם על שמירת מועדון השייט ונעשה ככל שביכולתנו שלא ייפגע. לא נאפשר פגיעה במאות ילדים. הכל ניתן לתיקון וגישור וכך אנו מצפים מעיריית חיפה לפעול".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

20 תגובות

 1. ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם ,נותנת להם ,לילדים, להתאמן. כל הכבוד לך עינת,ידידתי הטובה.עוד לא היה לעיר חיפה ראש עיר כל כך טובה כמו גברת קליש.יישר כוח לך עינת.חג פסח כשר ושמח ושבת שלום.

  • היה פעם עו"ד יונה יהב שידע כי זו עבירה על החוק להעיף את המועדונים, ושתק אפילו שעפו. ולכן עדיין ישנו סיכוי שגם קליש תגמור את הקדנציה עם עוד הרשעה פלילית , וטוב הלב הוא לא יותר מנגזרת של הרצון לא להגיע לכלא, שמא דרישות כוזבות של נושא משרה בתאגיד…

 2. למה צריך עמותה פרטית?
  למה שאגף הרווחה בעיריה על שלל תקניו לא ימצא אחד לזה ויפעיל את זה בעצמו?

  • עם כל הכבוד לתחמנים ולג'ובניקים בעיריה- אושרו בתב"ע בשטח המדובר 2000 מ"ר מבנים מקורים חדשים ע"י הממשלה , מיועדים לחינוך ימי, כאשר על העיריה הוטל לממן מים חשמל וכיו"ב. דהיינו דרישות העיריה אין להן בסיס חוקי , מה גם שייעוד השטח הוא חוף ים בתחומי נמל חיפה עם מבנים לתועלת הציבור – שלפי סעיף 5(ד) לחוק שמירת הסביבה החופית , אסור לגידור ע"י העיריה.

 3. עצוב מאוד. לא מספיק לא מסייעים גם מתנכלים גועל נפש

 4. ממש מצמרר לקרוא איך הסביבה שיכולה לעזור לילדים, מפנה את גבה והילדים שקופים. הינו בסינגפור וראינו כיצד החברה עוזרת מאוד , מטפחת ודואגת לעבודות למתבגרים ולמבוגרים כאחד. צריך להבין שאם אותם ילדים ואנשים מאתגרים יחיו איתנו ולא נפנה להם את הגב, נרוויח כולנו. פונה לענת קליש אנא שימי נושא חשוב זה כצורך קיומי . אני סבתא של אחד הילדים, ורואה כיצד הילד נהנה מהפעילויות שדויד חבוב יוזם ויוצר כל פגישה, אדם אמין, עם לב ענק. אנא עזרי בנושא זה.
  תודה מראש ברכה פרכטל.

 5. פשוט בושה וחרפה שעיריית חיפה עושה רע וכאב לילדים המיוחדים האלה ומונעת מהם את השמחה והאושר מהפעילויות ולא מתחשבים בילדים האלה פשוט בושה וחרפה

 6. כל הכבוד לחברי המועצה הירוקים שהגיבו מיד ומהר להחלטה המכוערת של עיריית חיפה להוציא צו פינוי לעמותה כה חשובה לילדים ובני נוער, כולל צעירים עם צרכים מיוחדים. אסור לוותר פה. אני קורא לכל נבחרי הציבור בחיפה להתגייס למאבק הזה ולמנוע את הסגירה!

  • ברגע שיפנו לבימ"ש לקבלת צו , יתברר לעיריה שהשטח ממשלתי ולעיריה אין זכות לאיים על האגודות

 7. מוטי !!!!
  ולו הפעם – אל תזניחו ותברחו באמצע !!
  המשיכו , תימכו והילחמו .
  לא הכל… מסחרה של תועלת !!!

 8. לקרוא –
  ולא להאמין .רק…לבכות.
  עירית חיפה הינה …הגוליית
  המתעמרת באנשים /ילדים ,
  שלא בדיוק יכולים להשיב מלחמה
  ו…שוב : מעוללות שותפות – קליש את צוק

 9. התשובה נורא פשוטה – לעיריה אין זכויות במבנים בשטח השטח ממשלתי – שקרנים ונוכלים.

 10. אנחנו 3 ימים מערב פסח. למה האשה הזו והסגן שלה מאכילה אותנו את הילדים את ההורים את המדריכים את השייטים במרור. מה האנשים הללו אשמים במה פשעו שכך מתעמרים בהם. עד לאן הרוע יכול להגיע ? כול ראש עיר אחר היה מחבק, מעצים, תומך בנכס כזה הנמצא תחת ידיו. מוקד לאומי , להרוס . אולי בגלל חג החירות הבא עלינו לטובה נוציא את השייטים הנוער הנפלא חוף מעבדות לחרות.

 11. כואב הלב לקרוא שבחיפה מוגבלות הינה בסדר העדיפויות הכי נמוך.

 12. , מועדון שייט חיפה זה הבית של ילדים חיפאים רבים, שייט חיפה מגדל דור איכותי מלא בערכים, עניין ואיכות. שייטים רבים מייצגים את חיפ. בגאווה בארץ ובעולם וכך ימשך, לא ניתן לאף אחד בעולם להרוס חלקה טובה כזאת⛵️

 13. עצוב. בתקופה שבה אנחנו , המבוגרים , צריכים וחייבים להוות דוגמא לדור הצעיר , ולהראות להם שחייבים וצריכים לקבל את השונה ולקרב אותם לחברה הבריאה. הם , חלק מאיתנו ואנחנו חלק מהם. לקבל את השונה כל עוד והוא לא בביתי? פשוט עצוב. אני סבתא ל2 נכדים על הרצף.אוהבת אותם וגאה בהם לא פחות ואולי אפילו יותר מאת נכדי "הנורמלים".
  .

 14. מרגיז ומקומם. חייב לתת לילדים האלו מקום ובית לפעול בו.
  דוד חבוב עושה עבודת קודש ולילדים האלו יש מזל גדול שהוא לא מתייאש מכל הבירוקרטיה והאטימות שמפגינים כלפי האוכלוסיה המוחלשת הזו !!

 15. קליש, תעזבי את הילדים שלנו בשקט! תני להם להתאמן!

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

ייערך שיתוף ציבור בתוכנית הקזינו • הדיון בוועדת המשנה לתכנון ובנייה

(חי פה) - ועדת המשנה לתכנון ובנייה בחיפה התכנסה ביום ב' 24/06/24 ודנה בעתיד בניין הקזינו בבת גלים והתכנית להפיכתו לבית מלון. מתנגדים משכונת...

סאמר בלאן מחליף את בשארה עבסאוי כנשיא רוטרי סטלה מאריס בחיפה

ביום חמישי 20/06/24 קיים מועדון רוטרי סטלה מאריס חיפה טקס מרשים של חילופי נשיאים בהיכל עיריית חיפה, במסגרתו העביר הנשיא היוצא רו"ח ועוה"ד בשארה...

ד"ר דורון מייזלס – רופא חדש בצפון

ד"ר מייזלס, מומחה ברפואת ילדים, הצטרף למרפאת כללית ביקנעם עילית ד"ר מייזלס (35), נשוי + 1, מתגורר בקרית טבעון. הוא בוגר לימודי רפואה בהצטיינות מהטכניון....

אחמד ספי, מנהל אדמיניסטרטיבי חדש במרפאת כללית

אחמד ספי (38) תושב דיר אל אסד, בוגר B.A בניהול מערכות בריאות במכללה האקדמית רמת גן ותואר שני בבריאות הציבור מאוניברסיטת תל אביב. בעברו...

בוטלו קנסות לתלמידים בחיפה שלא הצליחו לתקף רב קו באוטובוס

(חי פה) - הורים של חמישה ילדים הלומדים בבתי ספר בחיפה פנו לנציב תלונות הציבור והלינו על כך שילדיהם קיבלו דוחות בגין אי-תשלום דמי...