ד”ר פורמן: “יהב מעדיף עוד בית מלון ולא טיפולי שיניים לניצולי שואה בחינם”

שתי קומות בבניין ברחוב הגפן הוחכרו לפני כ - 50 שנה ושימשו כמכון לרפואת שיניים במסגרתו הוקמה עמותה שסייעה לניצולי שואה ונזקקים לקבל טיפולי שיניים בעלות מופחתת או ללא עלות כלל. בעוד שנתיים תקופת החכירה תסתיים והמבנה יחזור לעירייה, המייעדת אותו לבית מלון (בהתאם לייעודו המקורי). עיריית חיפה: על פי התב"ע המקורית ייעודו של המבנה הוא למלונאות

בניין שהוחכר לעמותה לטובת טיפולי שיניים בניצולי שואה ומיעוטי יכולת לפני קרוב ל – 50 שנה ברחוב הגפן, עומד לחזור לידי העירייה בעוד כשנתיים. מי שמנהל את העמותה, ד”ר נתן פורמן, פנה לראש העיר יונה יהב על מנת שיוכל להמשיך לסייע לניצולי שואה ולנזקקים מחיפה והערים הסמוכות, אך לטענתו יהב השיב שהוא מעוניין שהבניין יחזור לייעודו המקורי: בית מלון.

“בשנות ה – 60 הקמנו את העמותה בשתי קומות בבניין ברחוב הגפן”, הסביר ד”ר פורמן, “החכרנו שתי קומות מתוך 3 ל – 50 שנה, ובזמן הזה עשינו טיפולי שיניים לאוכלוסייה. כיום המקום משמש מכון ללימודי המשך ברפואת שיניים ובנוסף אנחנו הקמנו גם עמותה, שעושה טיפולי שיניים לניצולי שואה ולאנשים, שידם אינה משגת לשלם על טיפולי שיניים (בהצגת אישור של אגף הרווחה).

בשנת 2019 ההסכם עם העירייה עומד להסתיים. לכן פניתי לראש העיר יונה יהב על מנת שאני אוכל להמשיך עם העמותה, שעוזרת לניצולי שואה ולמעוטי יכולת מחיפה והערים הסמוכות.

יהב ענה לי שהבניין מיועד לבתי מלון, ובעוד שנה הוא מעדיף שיוקם ברחוב עוד בית מלון. אני לא מצליח להבין מה ייתן לעיר ולתושביה מלון ברחוב הגפן. אם יהב היה רואה קשיש בן 90, שמסתכל בראי ומחייך אחרי שנים ללא שיניים שבהן הוא לא היה מסוגל לאכול תפוח עץ ובוודאי שלא חייך, כי לא רצה שיראו שאין לו שיניים, הוא היה מבין עד כמה קשיש אחד כזה יותר משמעותי מבית מלון”.

 

טקס השקת ניידות לטיפולי שיניים

 

ניידות טיפול שיניים לניצולי שואה

המכון ללימודי המשך ברפואת שיניים ע”ש יאורית בחיפה בראשות ד”ר נתן פורמן ערך טקס השקת 2 ניידות חדשות נוספות שמתווספות למערך הניידות לטיפולי שיניים לניצולי שואה שאינם ניידים. הניידות שנתרמו ע”י קרן העזבונות אובזרו בציוד החדיש ביותר בעזרת תרומתה של חברת אוסדה היפנית. בכך המכון ללימודי המשך מרחיב את פעילותו למען ניצולי השואה שאינם ניידים. כעת יוכלו ניצולי שואה מכל הארץ ליהנות מטיפולי שיניים חינם ובכך, מרחיב המכון את פעילותו לכל רחבי הארץ.

העמותה נוסדה לפני 50 שנה ע”י הסוכנות היהודית, משרד הבריאות, עיריית חיפה והסתדרות רפואת השיניים על מנת לתת מענה לציבור מיעוטי היכולת ובמיוחד לגל גדול של עולים חדשים שהגיעו ממזרח אירופה ורופאי שיניים שכדי להיקלט בשוק הישראלי היו זקוקים להכשרה נוספת ולקורסים והשתלמויות. בעמותה פועל בי”ס ללימודי המשך שבו לומדות סייעות, שינניות, רופאים עולים חדשים, תושבים חוזרים הזקוקים לקורסים והשתלמויות בכדי לעבור את בחינת הרישוי.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

מעיריית חיפה נמסר בתגובה

על פי התב”ע המקורית, ייעודו של המבנה הוא למלונאות. כיום במבנה אשר נמצא בבעלות משותפת של עיריית חיפה ורמ”י, פועל בי”ס להכשרת סייעות לרופאי שיניים, אשר מהווה עסק פרטי לכל דבר. עיריית חיפה הקצתה את המשרדים לבעל המכון לתקופה קצובה מראש והיא עתידה להסתיים בשנים הקרובות. בעל המכון קיבל מס’ התראות על מנת שיוכל להיערך בהתאם למציאת מקום חלופי.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.