טוראי איתמר מרום, בן 19 מחיפה! מתכנת העתיד

 

היום ה' 15.09.16 איתמר מרום מסיים קורס התכנות. קורס התכנות הוא קורס הדגל של אגף התקשוב בצה"ל.

 

הקורס התקיים בבסמ"ח, האקדמיה הצבאית למקצועות המחשב וההגנה בסייבר ונמשך כשישה חודשים. התוכניתנים מהווים את חוד החנית הטכנולוגי בתחום הפיתוח הממוחשב ותוצרי עבודתם משפיעים על תחומים מבצעיים ושוטפים כאחד.

טוראי איתמר מרום מספר על עצמו: "אני בן 19, גר מגיל שלוש בחיפה, גדלתי בעיר.
אני אח בכור לשני אחים קטנים. אני מנגן בגיטרה, משחק כדורסל ומתמיד בשחייה כבר כמה שנים.
למדתי בליאו באק והרחבתי חמש יחידות פיזיקה ועשר יחידות מחשבים. אבא שלי עובד בחברת אינטל והוא זה שחיבר אותי לעולם המחשבים. יש לי גם קרובי משפחה שפתחו חברות הייטק שונות בסן פרנסיסקו, תמיד שאבתי מהם השראה ונהניתי לשמוע מהם סיפורים על העולם הגדול.

במגמת המחשבים למדתי חמש מתוך עשר היחידות במחשבים היו עבודת גמר. למדנו והעמקנו בנושא הבינה המלאכותית בבית הספר, כלומר קידוד יכולת למידה עצמית למחשב. עבודת הגמר שלי הייתה משחק מחשב שמשולבות בו יכולות בינה מלאכותית. לכל מערכת ממוחשבת יש מטרה ספציפית לשמה היא הומצאה. במשחק מחשב המטרה היא לנצח. למחשב מספר דרכי פעולה אפשריות ובכל משחק הוא יאסוף מידע בו יוכל להשתמש במשחק הבא. בגדול המחשב ילמד אילו מהלכים נותנים לו את הסיכוי הסטטיסטי הטוב ביותר לנצח.

בחרתי בקורס תוכניתנים כי התעניינתי מאוד בסייבר ושמעתי שיש קורס צבאי להגנה בסייבר. כשהגעתי למיונים נחשפתי לקורס התכנות. בסוף כששאלו אותי מה אני מעדיף, בחרתי בתכנות. הקורס הוא קדם צבאי ונמשך כחצי שנה. הקורס אינטנסיבי ומאתגר, מתחילים כל יום בשמונה בבוקר ומסיימים בתשע בערב. לומדים מכל עולמות התכנות, שפות תכנות מגוונות, ניהול דטא בייס, אתרי אינטרנט ואפליקציות. התרגילים שלנו מאוד מחוברים לשטח ולעשייה הצה"לית. אנחנו לומדים על מערכות מבצעיות כמו "כיפת ברזל" ומערכת "משואה" שמטרתה שליטה ובקרה על כוחות לוחמים בזמן אמת. בנוסף, לפני שנה וחצי הקורס שונה, שודרג והותאם לחידושים הטכנולוגיים האחרונים בעולם ההייטק. אנחנו לומדים מעניין וחדשני שרלוונטי לעבודה גם בכל חברת טכנולוגיה אזרחית.

נקודת שיא בקורס התכנות היו בשישה פרויקטים, מבחנים גדולים שנקראים "מדרגות". המדרגה האחרונה הייתה ממש גדולה ונמשכה שבוע וחצי. הכל היה קרוב מאוד לעבודה שתהיה לנו ביחידות צה"ל השונות. בדיוק כמו בחברות אזרחיות, מדובר בעבודה בצוותים. כשסיימנו את המדרגה האחרונה בהצלחה הרגשתי שעברתי דרך מטורפת. נזכרתי בתקופת התיכון והבנתי כמה אני יודע עכשיו. הבנתי כמה התפתחתי, הרגשתי תחושת סיפוק. הבנתי שיש לי את הכלים לעשות מה שאני רוצה והרגשתי ברמה מקצועית גבוה. אחרי שישה חודשים אני גאה בכל מה שלמדתי ועברתי.

הקושי הגדול שהיה בקורס היתה הלמידה. החניכים נדרשים ללמוד הרבה חומר באמצעות למידה עצמית. זה קשה בהתחלה לכל מי שלא התנסה בזה. יש הרבה זמן של ניסוי וטעייה מול המחשב ולמידה מטקסטים שונים. זה מכין אותנו לעבודה האמיתית, ביחידות אף אחד לא ילמד אותנו חומר חדש כמו בבית הספר והעולם רק הולך ומתפתח, לכן בקורס מחדדים את היכולת הזו. אחרי כמה זמן התגברתי על הקושי הזה פשוט כי לא התייאשתי. פיתחתי יכולת למידה עצמית גבוהה במהלך הקורס.

המסר שלי לדור הצעיר: אני מאוד ממליץ להגיע לקורס! הקורס מתאים למי שנושא התכנות מעניין ומושך אותו, זה מקום אידיאלי. אני חושב שכדאי ללמוד ולהעמיק יותר לקראת הקורס, להתנסות בלמידה עצמית ולהתכונן למיונים, זה לא המתכון היחיד להצלחה אבל זה יכול לעזור ולהקל מאוד. לבסמ"ח יש אתר באינטרנט דרכו ניתן להתחיל ללמוד חומר לקורס התכנות. גם מבחינה מקצועית וגם מבחינה אישיותית החניכים עוברים שינוי משמעותי בקורס. חוץ מתכנות יש המון הרצאות מבחוץ, גם טכנולוגיות וגם ערכיות. מקפידים ומנסים לעצב את האופי שלנו גם כתוכניתנים שהולכים לעבוד בצוות וגם כחיילים בצה"ל ואנשים מוסריים באופן כללי. לא חייבים להגיע עם רקע קודם בתכנות, יש כמה מסיימים שלמדו בקורס את נושא התכנות מאפס, זה לא קורה בהרבה מקומות. המפקדים בקורס משקיעים ועובדים קשה מאוד למען הצלחתו של כל חניך וחניך. ידע קודם עוזר אבל נחישות וראש פתוח ללמידה הם התכונות הנדרשות. בנוסף, האווירה בקורס מצוינת והוא פשוט חוויה נפלאה".

חינוך טכנולוגי בחיפה


מצטייני צהל

תגובה
  1. מלכה אמר/ה

    הכל ענין של קשרים. כדי להגיע למיונים ולהתקבל צריך פרוטקציה. אני מכירה מצטיינים במדעי המחשב והפיזיקה שלא התמיינו או לא התקבלו בגלל חוסר קשרים.

לא ניתן להגיב