24 שעות לתחילת שנת הלימודים: אין להורים אישור להביא בודק אסבסט מטעמם

(חי פה) – 24 שעות לפני הצלצול הראשון ועדיין יש חוסר הסכמה בין ההורים בחטיבת הנעורים ליאו באק ובין משרד החינוך. ההורים מעוניינים לממן מכיסם בדיקה של מומחה אסבסט בכיתות חטיבת הנעורים, ואילו משרד החינוך טוען שעל פי חוזר מנכ"ל, הורים לא יכולים לממן בדיקה שקשורה למבנה בית הספר. ההורים טוענים, שזה נתון לפרשנות כיון שהבדיקה לא קשורה למבנה בית הספר, אלא לבטיחות התלמידים. בנוסף, לטענת ההורים לא הייתה כאן גבייה או לחץ כלשהוא על ההורים, ורק מי שרצה העביר את התשלום.

משרד החינוך: אסור להורים לממן בעצמם את מה שקשור למבנה בית הספר

אתמול, ג', 30/8/22, בשעה 10:00, נערכה ישיבה נוספת בנושא ובה ההורים ניסו לשכנע את העירייה ואת משרד החינוך לאפשר להם לערוך את הבדיקה על חשבונם.

לטענת משרד החינוך, כיון שמדובר במבנה עירוני, היחידה שיכולה לתקצב את הבדיקה היא העירייה. ההורים ביקשו מהעירייה למצוא תקציב, אבל בגלל שחטיבת הנעורים נמצאת ברחוב טשרנחובסקי 71, היא לא מספיק קרובה לתיכון ליאו באק ולכן לא זכאית לבדיקה בשטחה. יותר מכך, אם העירייה הייתה נעתרת ומוצאת תקציב על מנת לבצע את הבדיקה, עוד בתי ספר סמוכים, ששוכנים גם הם במבנים עירוניים היו יכולים לבקש בדיקה דומה.

אם תהיה בדיקה – איזה כיתות יבדקו?

בעיה נוספת שעולה בימים אלה היא שבחטיבת הנעורים לאו באק יש כ-30 כיתות. ההורים החליטו כי על מנת להתקדם במהירות, איסוף הכספים יהיה לפי כיתות. כל כיתה אספה את הכספים, ששילמו ההורים מהכיתה המסוימת. עכשיו העירייה אומרת שאם ההורים ישיגו אישור לביצוע הבדיקה, זה לא יהיה שוויוני אם הכיתות שיבדקו יהיו רק אותן הכיתות, שבהן יש הורים, ששילמו. לטענת העירייה, הוועד של חטיבת הנעורים צריך לקבל החלטה מה הכיתות שהכי משמעותי לבדוק אותן בלי קשר האם באותן כיתות ההורים שילמו על הבדיקה או לא.

ההורים אומרים, שברגע שיבדקו מספר כיתות מכלל כיתות בית הספר, לא משנה אם הכיתה של הילד שלך נבדקה או לא, תהיה אפשרות לדעת אם המבנה בסבירות גבוהה נקי או לא.

לא כולם חושבים שיש צורך בבדיקה

לצד ההורים שמוכנים לשלם על בדיקה וחושבים שהיא קריטית לפני שהלימודים מתחילים, יש גם הורים, שמבחינתם אישור האכלוס של המבנה מספיק להם והם לא חושבים שיש צורך בבדיקה מטעם ההורים.

גם אם הכיתה של הילד שלך לא נבדקת, בדיקה מדגמית של כיתות תאפשר להורים להבין שהמבנה בטוח

"חשוב להבין שהתלמיד לא נמצא כל הזמן בכיתה שלו", אמרה הבוקר לכתבת חי פה אחת האימהות שמובילה את נושא הבדיקות (השם שמור במערכת), "לומדים בהקבצות בכיתות אחרות, יש חצר, יש אולם, יש סיפריה. ברגע שאנחנו מביאים בודק והוא דוגם כמה חללים מרכזיים, אנחנו נדע האם אפשר לשלוח את הילדים שלנו לבית הספר רגועים או לא.
אנחנו מרגישים שיש כאן פרשנות מחמירה לנושאים, שאותם הורים יכולים לממן מכיסם, במקום להתייחס לזה שמדובר בפרויקט יוצא דופן של הסרת אסבסט, שאין אליו התייחסות, וככה צריך לבדוק את זה. אנחנו לא מבקשים כסף מאף אחד ולא הפעלנו שום לחץ על שום הורה לשלם. רק הורים שהיו מעוניינים העבירו את הכספים, והם ישמשו על מנת שכל ההורים והתלמידים יהיו בטוחים".

האם הורים לא ישלחו את הילדים לבית הספר?

היוזמה לערוך את הבדיקה היא יוזמה של הורים, אבל לא של ועד הורי בית הספר. נכון לעכשיו לא ברור האם הורים לא ישלחו את הילדים לבית הספר אם לא יאפשרו להם לערוך את הבדיקה העצמאית.

בכל מקרה, שביתה לא על הפרק

עופר גרין, יו"ר ועד ההורים היישובי – הנהגת חיפה

יו״ר ועד ההורים היישובי עופר גרין אמר לחי פה שההורים מחכים לתוצאות הבדיקות של איגוד ערים ובכל מקרה נכון לעכשיו אין שום כוונה שלא לפתוח את שנת הלימודים בחטיבת הנעורים ליאו באק.

תגובת העירייה לכתבה תצורף כשתתקבל.

3 תגובות
 1. פיטר פן גוטמן אמר/ה

  הורים יקרים אם אתם מוותרים לקלישאה המסתובבת פה אתם הורים מאד לא אחראים וכל ילד שילקה בעתיד בסרטן חס וחלילה זה על ראשכם !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  תביאו בודק ותגנו עליו בעת הבדיקה בגופכם מהמפלצת

 2. לאמור את האמת אמר/ה

  רוצים לטאטא מתחת לשטיח…תשלחו את השטיח לניקוי יבש ותגלו כל מה שמתחתיו…

 3. לימבו אמר/ה

  אסור להורים ….
  וגםגם אסור להגביל את מספר הנכנסים למירון.

לא ניתן להגיב