ערימות של פסולת בניין נותרו לאחר השיפוץ • מערת אליהו בחיפה

פסולת בניין ( צילום: חי פה בשטח)

(חי פה) – כשנה וחצי לאחר פתיחת מערת אליהו (ינואר 2024) לה חיכו אזרחים רבים, פסולת הבניין של העבודות שנזרקה למרגלות ההר הירוק והיפה, לא פונתה.

בחודש יולי 2022 נפתחה מערת אליהו הנביא בחיפה לאחר עבודות שיפוץ נרחבות שנעשו במקום וארכו כשנתיים. העבודות כללו בין היתר חיזוקם של המבנים הקיימים, שיקום החזיתות המקוריות, הקמת מערך הנגשה לטובת אנשים עם מוגבלויות, הקמת מרכז מבקרים עם חנות מזכרות, חלל אירועים והנגשת המקום למבקרים עם מוגבלויות. עלות העבודות מסתכמת בכ-15 מיליון שקלים.

אלא שהיום 18/1/24 כשנה וחצי לאחר סיום העבודות ופתיחת המערה פסולת הבניין של השיפוץ שזרוקה למרגלות ההר היפה והירוק, לא פונתה, כמו גם המכולה ששימשה את העובדים ואת הקבלן בתקופת השיפוצים.

לחי פה נודע כי לפני כשבועיים הקבלן קיבל קנס.

מכולה (צילום: חי פה)
פסולת בניין קנס

פינוי פסולת בנייה מחייב היתר כחוק. אי טיפול בה מסב נזק לאדם ולסביבה

כזכור בשנת 2018 הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את התיקון בחוק שמירת הניקיון שנועד להסדיר את הטיפול בפסולת הבנייה. זאת במטרה לצמצם השלכת פסולת בנייה ברשות הכלל ולטפל בבעיה באמצעות מיחזור שלא מזיק לאדם ולסביבה.

התיקון מטיל על מי שייצר פסולת את החובה ליצור התקשרות חוקית עם מתקן בעל רישיון לטפל בפסולת בנייה ולאסוף את פסולת הבנייה במכולות רשומות כחוק. כמו כן, על פי החוק מוטלת החובה על המשרד להגנת הסביבה לקבוע אמות מידה לרישוי מתקנים לאיסוף פסולת בנייה כמו גם לפקח על הביצוע, וכן על הרשות המקומית מוטלת החובה לפרסם מכרז פומבי להקמה של אתר לאיסוף פסולת בנייה וטיפול בה.

מהמרכז למקומות קדושים נמסר לחי פה בתגובה:

אנחנו רואים בחומרה רבה את התנהגות הקבלן בנושא אי פינוי פסולת הבניין. התרענו בפניו לא אחת כי עליו לפנות את פסולת הבניין מהמקום אך הוא מתעלם מהאזהרות. הוא גם קיבל דו"ח על זה. בכל מקרה אנחנו נקזז לו מהתשלום הסופי המגיע אליו בגין העבודות ולא נעבוד איתו יותר.

מעיריית חיפה, לא נמסרה תגובה.

פסולת בניין ( צילום: חי פה בשטח)
פסולת בניין ( צילום: חי פה בשטח)

אין תגובה מעיריית חיפה – כל הכתבות עליהן העירייה מסרבת להגיב לתקשורת…

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. אורי חיפאי אמר/ה

  בוקר טוב. אני מטייל שם. הגרוטאות האלה, ואחרות, זרוקות שם כבר שנים. שנים! ליד מקום קדוש (לכמה דתות). בושה וחרפה לעיר ומבוכה גדולה שככה תיירים וצליינים מגיעים לחיפה ורואים את זה. בנוסף, בור מים עתיק ששימש את הכנסיה מאות שנים שנמצא במורד השביל פתוח באופן מסוכן, עם ערימות אדירות של אשפה בתוכו, שלא נוקתה מזה עידן ועידנים. המקום פשוט נראה מזעזע!!! וניכר בהחלט ששנים רבות לא עבר שם ולו גורם אחד ויחיד מהעיריה לפקח ולבדוק מה קורה ובכלל לטפל. גם הקפלה למעלה וסביבותיה מטונפות, ומבנה ציבורי נטוש והרוס 'מקשט' את תחילת השביל שיורד למערה. בכל מדינה מתוקנת מקום כזה היה מבריק ומסודר. חיפה גמורה והרוסה לגמרי בכל מקום. נמאס כבר לראות ולהכיל את זה ואין אף מושיע באופק. בושה בושה בושה לחיות כאן.

 2. חוסר עניין אמר/ה

  זה הכיתוב לתמונה שצורפה –
  " פסולת בניין קנס "

  הצלם נתן שם (קוד) לתמונה – והעריכה המעולה שלכם הותירה את השם ללא בידוק נוסף..

  (כלשונכם/ן) : פסולת . בניין . קנס (ההא?!?)

  עוד פעם ויקנסו — אותכם.
  ישנם בני-נוער בלתי מועסקים אשר ישפרו את תהליכי בדיקת האיכות של הדפים פה..

 3. עופר .א חיפה אמר/ה

  למה לרוב השיפוצניקים אין ילדים???

  הם לא יודעים – לגמור .

 4. רונית פיקן שלם אמר/ה

  מאוד כואב הלב לראות את פסולת הבניין סביב איזור שעבר שיפוץ, אם זה מערת אליהו או כל שיפוץ אחר ברחבי העיר. בנוסף יש המון פסולת זרוקה בין השיחים, לצידי שבילים אשר אף אחד לא דואג ולא אכפת . כמובן שלא כל הפסולת היא מבנייה: יש פסולת שעפה ברוח לאחר שאנשים משאירים אשפה ליד הפח, או שחזירים הפכו פח והרוח מעיפה עטיפות של אוכל ועוד … הניקיון בעיר שלנו דורש בהחלט תשומת לב תוך עזרת התושבים בדיווח על לכלוך סביבתי. בשורות טובות לכווולם

 5. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  עיריית חיפה לטיפולכם

הגיבו כאן לכתבה