חדשות חיפה
film izle

רשימת משתלות שנמצאו נגועות בנמלת האש הקטנה באזור חיפה

הורדת האפליקציה איכות אוויר – איגוד ערים WB

בבדיקות שקיים האגף ללחימה במזיקים במשרד להגנת הסביבה בחודשים האחרונים נמצאה נמלת האש הקטנה (להלן – המזיק) במספר משתלות.
המשרד להגנת הסביבה פנה למשתלות על מנת שתנקוטנה באמצעים הדרושים להדברת המזיק. למרות פעולות שביצעו המשתלות כאמור המזיק לא הודבר עד לרמה הדרושה ולפיכך עדיין קיים בחלקים מהמשתלות.

כאשר נמצא כי משתלה נגועה וכי היא לא הצליחה במיגור המזיק בשטחה פרסם המשרד את הדבר לצורך מניעת המשך הפצת המזיק בארץ. לבקשת הציבור, להלן רשימה מרוכזת של המשתלות והתאריכים בהן נבדקו ונמצאו נגועות במזיק:

עין המפרץ (עין המפרץ) – 22 ליוני
יגור (יגור) – 29 ליולי

יצוין, כי בכוונת המשרד להמשיך ולעקוב אחר הימצאות המזיק במשתלות. במידה והמשתלות האמורות ימצאו נקיות מהמזיק בבדיקה החוזרת יינתן אישור בכתב על כך למשתלה. כמו כן, ככלל, כל משתלה שנבדקה ונמצאה נקייה מהמזיק, יכולה לקבל על כך אישור בכתב מהמשרד.

בכוונת האגף ללחימה במזיקים להעלות בימים הקרובים לאתר המשרד את כל המידע הרלבנטי אודות המשתלות שנבדקו. מידע זה יתעדכן באופן שוטף.

אתוס כללי מתחלף מאוזן

נמלת האש הקטנה (Wasmannia auropunctata) היא מזיק פולש שהתגלה בישראל בשנת 2006. מקורה בדרום אמריקה והיא בין 100 המינים הפולשים הבעייתיים ביותר בעולם. נמלים קטנטנות אלה מתרבות מאוד, עקיצתן מכאיבה, הן פוגעות בחיות בית, בגידולי השדה ובמגוון הביולוגי בסביבה, ועלולות לגרום לנזק כלכלי כבד למדינה, לרשויות המקומיות ולגורמים פרטיים.
מיד עם גילוי נמלת האש הקטנה בארץ, החלו פעולות נמרצות לאיתור כל מוקדי הנגיעות ולהדברת הנמלה. המזיק נמצא עד היום ביותר מ – 85 ישובים רובם באזור השרון, גוש דן, דרום הכרמל, עמק יזרעאל וסובב כנרת.

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן מסר כי נמלה זו מתפשטת בארץ בצורה פאסיבית במעבר עציצים, גזם, אדמה ומוצרי עץ נגועים ע”י האדם. מהמידע הנמצא בידנו עולה כי דרך ההפצה העיקרית של הנמלה הוא ע”י מעבר של עציצים נגועים ממשתלות נגועות.
המפגע עלול להתפשט במהירות ליישובים רבים נוספים, וקיים הסיכון שהנמלה תתפשט לכל היישובים במדינה. ככל שתתבסס הנמלה בעוד ישובים אזי הסיכוי להגביל את תפוצתה יקטן מאוד. היווצרות מפגעים נרחבים כאלה תגרום נזקים כלכליים ובריאותיים גבוהים מאוד.

השר ארדן הוסיף כי לאור אופי המפגעים המשרד להגנת הסביבה הנחה את המשתלות הנגועות לבצע הדברה מיידית, לחזור ולנטר את המשתלה לנוכחות נמלת האש הקטנה ולבצע פעולות הדברה חוזרות עד להצלחה מלאה.

ד”ר אורי שלום, מנהל אגף לחימה במזיקים במשרד להגנת הסביבה אומר כי קיים חשש שמשתלות נגועות בנמלת האש הקטנה ימכרו עציצים נגועים והיקף המפגע יתפשט, וקורא לציבור לסייע במלחמה כנגד התפשטות הנמלה ולמיגורה.
_______________

הערת מערכת חי-פה בעניין נמלת האש


במערכת חי-פה התקבל מידע מאימו של פעוט שנעקץ בעמק הירדן, כי עקיצת נמלת האש גורמת לצריבה חזקה ואזור אדום ומגורה בקוטר של כ-10 עד 20 ס”מ שנשאר במשך מספר ימים סביב אזור העקיצה ודומה לכוויה.
הנמלה היא קטנה מאד, עד כדי כך שלא מבחינים בנוכחותה עד לרגע העקיצה.
עוד נמסר למערכת כי נמלת האש הגיעה לישראל ככל הנראה בגזעי עץ שיובאו מדרום אמריקה למפעלי עיבוד עץ שהיו פעילים בישראל בשנות ה-60 עד שנות ה-80 המאוחרות.
אחד המפעלים האלה היה ממוקם ביישוב בעמק הירדן וזו הסיבה לכך שסביב הכנרת נמצא אזור בו אותרו מספר רב של מוקדים.
במהלך השנים האלה התפשטה נמלת האש לאט לאט בישראל וכעת היא מהווה איום של ממש.
נמל חיפה היה זה שבאותם שנים ביצע את פריקת האוניות ולכן לא מן הנמנע כי הנמל מהווה אחד מהמוקדים העיקריים להתפשטות הנמלה בישראל.
תמונות רבות של נמלת האש תמצאו [url=http://www.google.co.il/images?q=Wasmannia%20auropunctata&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&hl=iw&tab=wi:etrabgjr]בקישור כאן[/url:etrabgjr]
נמלת האש – וידיאו

נמלת האש הקטנה – תמונה

תמונת אדם שנעקץ על ידי נמלת האש – מתוך ויקיפדיה

תאטרון חיפה – רחב
תגובות
בטעינה...