שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר גורדון 240624
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר מוזאוני חיפה 230624

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

רפרטואר מגוון, ייחודי ואמיץ • תיאטרון חיפה מעלה על הבמה את אלאור אזריה, הטבח בדומא והורות בעידן המודרני ◄ צפו

תיאטרון חיפה חשף את הרפרטואר לשנת 22-23 יש לך לצפות

במסיבת עיתונאים, אל מול קהל גדול של כתבי תרבות מחיפה ומרחבי הארץ, הציגו מנכ"לית תיאטרון חיפה ניצה בן צבי והמנהל האמנותי משה נאור, את רפרטואר התיאטרון לעונת 23/23.

לצד מחזות זמר, ו-3 מחזות מקוריים, יעלו בחיפה מחזות פוליטיים, דוגמת המחזה שעוסק במקרה של אלאור עזריה. אוהד חיטמן יעלה עם מחזמר שעוסק בשנת ההורות הראשונה שלו בכיכובו של לי בירן, וכן יעלה קברט אימפרוביזציה שכל כולו על טהרת האלתור, שיבוצע ע"י שחקנים חיפאים – "הטוב הרע והנערה".

משה נאור, המנהל האומנותי של תיאטרון חיפה (צילום: מיכל גרובר)

בפברואר 2023 יתקיים מפסטיבל הקריאה המבוימת של התיאטרון, הפעם בסימן מחזאות פוליטית, במחזה שנכתב על החייל שירה במחבל שהיה שכוב על הרצפה והרג אותו, אלאור אזריה, וכן מחזה שנכתב על הצתת המשפחה בדומא.

"השנה היפה בחיי" – לי בירן ◄ צפו


פרויקט החממה ◄ לחבר את הנוער לתיאטרון

לצד המחזות החדשים, ממשיך התיאטרון בפרויקט החממה שהחל בתקופת הקורונה ופועל כדי לחבר בין עולם הבמה לתלמידים, ילדים צעירים ונוער. מי שעומדת בראש הפרויקט היא צביה הוברמן. הוברמן דיברה על כך שקיים חשש בקרב אנשי התיאטרון, לגבי יחסו של הקהל בעוד כמה שנים מהיום, היות שכבר כעת, רוב הקהל שפוקד את אולמות התיאטרון הוא קהל מבוגר. לכן, יש לחפש ולמצוא דרכים לחבר גם את בני הנוער לעולם התיאטרון. מהמקום הזה הוחלט על מספר פרויקטים, שמביאים את התלמידים החיפאיים לתיאטרון כדי לתת הזדמנות להכירו.

צביה הוברמן (צילום: מיכאל גרובר)

כך גם מגיעים שחקני תיאטרון חיפה לבתי הספר ברחבי העיר ומעבירים שיעורים קצת אחרים לתלמידים, כשהמטרה היא לגרום לתלמידים למצוא את הקשר לתיאטרון ולמחזות דווקא בתקופה שבה קרנם של המקצועות ההומניים בירידה. חלק מהפרויקטים מיועדים לתלמידים בבתי הספר היסודיים, אחרים מיועדים לתלמידי התיכון, שבמסגרתם יוכלו התלמידים ללמוד ולהיבחן בבחינות הבגרות.

הוברמן ציינה כי בעבר כולם היו לומדים את אותן היצירות בבית הספר והיה בסיס תרבותי אחיד לכלל בני הנוער, ולעניות דעתה היה זה דבר מאוד חיובי, בשונה ממה שקורה היום, כשכל אחד לומד יצירה אחרת ואין נקודת מוצא תרבותית משותפת.

"סווינג" ◄ סיפור אהבה בתל אביב של שנות ה-40

אחד המחזות שיעלו השנה בחיפה הוא המחזה "סווינג" מאת צביה הוברמן ובבימויה. במשך 4 שנים ניהלה הוברמן את הפסטיבל הבינלאומי להצגות ילדים בחיפה: "אני אוהבת מחזות זמר", אמרה הוברמן, "המחזה 'סווינג' מתאר את מה שהיה קורה לו היינו ממשיכים לחיות תחת שלטונם של הבריטים. המחזה מתרחש בתל אביב של שנת 1942. ומתואר בו הסיפור של מועדון תל אביבי שמתארחים בו בריטים. המשוררים אלתרמן, פן וגורי מתחילים לכתוב שם. אותי עניין הנשים שעובדות במועדון ודרכי הישרדותן מול החיילים הבריטים. כשהבריטים כבשו את הארץ אמרו ליהודים לארח אותם, אבל במלחמת העולם השנייה החלו להישמע בחברה אמירות על נשים יהודיות שהולכות עם הבריטים, אלה כמובן נחשבו לנשים לא מוסריות. על הקרע הזה מתפתח סיפור אהבה…"

המחזמר "סווינג" ◄ צפו


"מטורללים" ◄ מחזמר שכולו לא צפוי

בינואר 2023 יעלה המחזה "מטורללים" של מוריס פון מיינבורג בבימוי שרון שטרק. המחזה מתאר זוג שחוזר מחופשה ומגלה שהדירה שלו מוזנחת וכי חברת החשמל מאיימת לנתק את החשמל. הזוג, שאמור היה לשמור על הדירה מופיע ומתברר שבעצם הם בעלי הדירה. כל כמה דקות שני הזוגות מחליפים ביניהם את הזהויות. ההצגה עצמה מפתיעה וכך גם סיומו. השחקנים הם מעיין בלום, יעל טל, עומר עציון ואיילת רובינסון.

איילת רובינסון – "סוניה" (צילום: מיכל גרובר)

"סוניה" ◄ סוניה ושמעון פרס כפי שמעולם לא הכרתם

מחזמר מקורי של שחר שמאי על בני הזוג פרס, שמתמקד דווקא בסוניה ובחוויה שלה כאישתו של פוליטיקאי ואיש ציבור מוביל במשך עשרות שנים. סוניה הוא מחזה מוזיקלי שאת המוזיקה שלו כתב גיא פרטי, ומתוארת בו מערכת היחסים של בני הזוג לצד ההיסטוריה של מדינת ישראל. השירים במחזה מביאים לקהל נקודת מבט שונה ואינטימית על יחסיהם המיוחדים של הזוג פרס.

תזמורת חיה תלווה את ההצגה על הבמה ותספק זוויות נוספות על מחלוקות ומורכבויות איתן מתמודדים בני הזוג, כששמעון מושקע כל כולו בפוליטיקה ובעניינים המדינה וסוניה רק רוצה לחיות חיים רגילים.

אוהד חיטמן (צילום: מיכל גרובר)

"השנה היפה בחיי" ◄ כמה זוהר יש בהורות לתינוק?

אוהד חיטמן כתב מחזה אודות שנת ההורות הראשונה שלו, הבכורה צפויה ב-17 בספטמבר, בהפקה משותפת של תיאטרון חיפה ותיאטרון הבימה ויוצג גם על הבמות במרכז הארץ. את המחזה מביים משה קפטן. במחזר ישתתפו לי בירן, רוני דלומי, מיקי קם, אורנה דץ, בן יוסיפוביץ ועוד. ויבוים ע"י משה קפטן.

"השנה היפה בחיי" – לי בירן ◄ צפו


בהצגה מובא סיפורם של דנה ורוני בלומנטל, זוג צעיר שעסוק בקריירה, לצד היותם הורים לאריק שזה אתה נולד. לזוג בלומנטל יש גם אימא וחמה שרוצות בכנות לעזור, אך בפועל, לא פעם רק מוסיפות קשיים על בני הזוג. המחזה בוחן את המעבר מזוג רומנטי להורים לתינוק, שמנסים לשמר את הרומנטיקה מפעם, לא תמיד בהצלחה.

"הטוב הרע והנערה" ◄ הקהל בוחר נושא, השחקנים מאלתרים

ההצגה היא קברט אימפרוביזציה, כשהשחקנים קרן צור, רון ריכטר ונעם רובינשטיין מפקידים בידי הקהל את בחירת הנושא ובמקום מאלתרים הצגה שלמה בליווי מוזיקלי. כל ערב הוא חד פעמי. הדרכה ובימוי של המופע – על ידי עמרי הכהן.

עמרי הכהן, קרן צור ונעם רובינשטיין (צילום: מיכל גרובר)

פסטיבל מקור: אלאור עזריה ועמירם בן אוליאל, הפיגוע בדומא

בפסטיבל מקור יוצגו שני מחזות פוליטיים. עודד ליפשיץ כתב את המחזה "שירת אלאור" העוסק בסיפורו של החייל אלאור עזריה ומסופר בסגנון הטרגדיה היוונית. המחזה עוקב אחר העדויות שליוו את פרשת אזריה בבית המשפט. הדמויות הבולטות בסיפורו של אזריה יוצרות פסיפס של הלך הרוח הישראלי העולה וצף מתוך הטרגדיה הישראלית הבלתי אפשרית.

"עמירם"

המחזה "עמירם" בבימויה של יעל גולדברג, מתאר את המקרה המזעזע שהתרחש לפני 7 שנים, כשעמירם בו אוליאל שרף משפחה שלמה באמצעות בקבוקי תבערה בישוב דומא, כשרק בן אחד, בן 4, ניצל מהתופת. המחזה הוא קולאז' שירי-דרמטי המתחקה אחרי עמירם, אב צעיר העובד בשיפוצים, שלילה אחד שומע קולות הקוראים לו לבצע מעשה קיצוני. נשמעים גם קולותיהם של איש ציבור, איש ציוד, צלמת הדיוקנאות ועלי התינוק, המביטים על המתרחש מנקודות שונות על ציר הזמן.

מחזות נוספים שיעלו בתיאטרון חיפה השנה, הם "מנו והלפרין עושים את זה שוב", "הכתובה" שכתב אפרים קישון ו"המחיר" מאת ארתור מילר.


צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

מסרקנית טורפת שטרפה מסרקנית זהרורית • התמונה שלי משתתפת בתחרות צילום של הנשיונל ג'יאוגרפיק • אשמח להצבעה ושיתוף

שלום לכולם, אחרי אינסוף תיעודים מיוחדים מתחת למים בריף בת גלים, בחרתי את התמונה של מסרקנית טורפת שטרפה מסרקנית זהרורית לתמונה המשתתפת בתחרות של...

כדורגל: קבלו את המדים החדשים של האדומים לעונת 2024/25

מועדון כדורגל הפועל לאוס מדיה חיפה חשף בראשון 23/06/24 את מדי המשחק שלו לעונה הקרובה. בנוסף צולם קמפיין תלבושות בהשתתפות ילדות וילדים שאוהדים את...

פרוטקשן בחיפה • בעלי עסקים נסחטו באיומים במשך חודשים

(חי פה) - בעלי עסקים נסחטו באיומים ונדרשו לשלם עשרות אלפי שקלים. נגד 4 חשודים הוגש כתב אישום בבית המשפט בחיפה. פרקליטות מחוז חיפה...

מנוע מקרר עלה באש בדירה בחיפה • האישה הספיקה להימלט

(חי פה) - שריפה פרצה בדירה בחיפה לאחר שמנוע המקרר נידלק. מכבאות והצלה נמסר לחי פה: שריפה פרצה בדירה ברחוב ציון שבחיפה אמש (שני 24/6/24)...

עונת הנחשים • גבר עם סימני הכשה פונה לביה"ח בחיפה

(חי פה) - בן 60 במצב קשה פונה לביה"ח כרמל עם סימני הכשה. ממד"א נמסר לחי פה: בשעה 08:45 התקבל דיווח במוקד 101 של...