הרעלת ילדים בבית • 18,135 מקרי הרעלה ב-2021

חומרי ניקוי ביתיים - אילוסטרציה (צילום: ירון כרמי)

94% ממקרי הרעלות ילדים מתרחשים בבית • וגם: 10 כללים לבית בטוח

כך נחשף בכנס בנושא הרעלות ברעלות הילדים שהתקיים לאחרונה ברמב"ם.

18,136 מקרי הרעלות וחשיפות בילדים בני שש ומטה, דווחו בשנת 2021 למרכז הארצי למידע בהרעלות שברמב"ם. נתון זה מהווה 44% מהפניות למרכז ההרעלות הארצי בשנה החולפת (41,400 ייעוציים שניתנו ב-2021), כך נחשף בכנס ארצי שהתקיים בנושא בשבוע שעבר במרכז הרפואי. הכנס אירח גורמי טיפול ומחקר מהארץ ומהעולם וסקר זוויות שונות. את הכנס ארגנו המרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם, החוג לרפואה דחופה בילדים, החברה הישראלית לטוקסיקולוגיה וארגון בטרם לבטיחות ילדים.

(תמונת אילוסטרציה: תרופות בשימוש ביתי – דוברות רמב"ם)

תרופות, כימיקלים וחומרי ניקוי ביתיים

עוד עולה מהנתונים שהוצגו, כי 94% מהמקרים בגילים הללו מתרחשים בבית, כאשר עיקר הגורמים להרעלה בגילים הצעירים הם חשיפה לתרופות (ב-45% מהמקרים) ונתון דומה (44%) עקב חשיפה לכימיקלים, ובעיקר חומרי ניקוי ביתיים.

מתוך הפניות אשר הגיעו לטיפול מרכז ההרעלות הארצי, 213 היו בדרגת חומרת פגיעה בינונית-קשה כבר בזמן מתן הייעוץ.

חומרי ניקוי ביתיים – אילוסטרציה (צילום: ירון כרמי)

אחסון מסוכן

על מנת להבין טוב יותר את מנגנון ההיפגעות של הילדים בסביבה הביתית, צוות מרכז ההרעלות הארצי מקיים בימים אלה מחקר, אשר תוצאותיו הראשוניות הוצגו אף הן בכנס. במסגרת המחקר, הוצגו שאלונים להוריהם של ילדים מתחת לגיל שש, בדגש על חומרי ניקוי ותרופות.

מתוצאות הביניים עולה כי 13% מהנשאלים נוהגים לאחסן תרופות ילדים במיקום תחתון ונגיש וב-32% מהמקרים במקרר, שאף הוא נגיש לילדים רבים. כאשר נשאלו לגבי אחסון תרופות מבוגרים, נמצא ש-14% מאחסנים במיקום תחתון ונגיש ואילו 27% מהנשאלים מאחסנים במקרר.

חומרי ניקוי – נתונים מדאיגים

נתונים מדאיגים יותר נמצאו בבדיקה לגבי מנהגי אחסון חומרי הניקוי הביתיים, בדגש על אקונומיקה ומסירי שומנים. 41% מהנשאלים ענו כי הם מאפסנים אקונומיקה בארון תחתון ו-54% מהם פועלים באופן דומה עם מוצרי מסיר שומנים.

רק 32% מהנשאלים מתקינים סוגר ביטחון על ארונות האחסון. 18% נוהגים להעביר חומרי ניקוי מהמכל המקורי למכל אחר, לא מסומן. רק 17% מהנשאלים קיבלו בעבר הדרכה לגבי אחסון בטוח ומאלו שלא קיבלו, כ-70%  היו מעוניינים בכך.

דר' יעל לוריא, מנהלת מרכז המידע הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם:

הנתונים הללו לא פשוטים, הם מסבירים את כמות המקרים הגדולה שאנו נתקלים בה כשמדובר בחשיפת ילדים קטנים לחומרים שעלולים לסכן את חייהם, אבל גם מלמדים אותנו עד כמה פשוט למנוע את המצב הזה.
דר' יעל לוריא, מנהלת המרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם – כנס בנושא הרעלות בילדים (צילום: דוברות רמב"ם)

הנגשת המידע לציבור

בעקבות הנתונים הללו, החליטו במרכז ההרעלות הארצי ברמב"ם לנקוט בגישה קצת שונה, ובימים אלו מתקיים פיילוט הסברה המיועד להפוך בעתיד לתוכנית מוסדרת של הנגשת מידע וכלים שימושיים בנוגע לשמירה על בטיחות בקהילה.

10 כללי בטיחות להורים – בית בטוח לילדים

"מזה כמה חודשים אנו פועלים בשיתוף עם מחלקת התינוקות ברמב"ם, כדי לספק הדרכה ראשונית להורים הטריים כבר בתהליך שחרור הילוד לביתו", מסבירה דר' לוריא, "האחות במחלקת ילודים מדריכה את ההורים לגבי התנהלות בטיחותית עם התינוק, ובקרוב תחלק להם מגנט למקרר עם 10 כללי בטיחות פשוטים לכל הורה. בהמשך אנחנו מתכוננים להגיע אל טיפות החלב, לגורמים המטפלים ולמערכת החינוך לגיל הרך, להעמיק את הקשר עם הציבור הרחב ולסייע ככל האפשר בהסברת הנושא. מידע חשוב יכול בהחלט להציל חיים".

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים:

פעוטות וילדים צעירים נמצאים בסיכון מוגבר להרעלות מכיוון שהם נוטים לחקור את העולם דרך הפה, לטעום ולגעת בכל דבר המעורר את סקרנותם. גופם קטן ומערכות גופם רגישות עדיין, כך שגם מעט חומר רעיל עלול לגרום לנזק קשה יותר מאשר אצל מבוגרים. בכנס הוצגו נתונים חשובים על עלייה בהרעלות מחומרים שונים ומגוונים, חלקם נגישים יותר לילדים בשנים האחרונות. הדרך הטובה ביותר למנוע הרעלות היא להקפיד לאחסן את כל התרופות, חומרי הניקוי וההדברה במקום גבוה או נעול, הרחק מהישג ידם של ילדים, ולשמור את כל החומרים המסוכנים באריזות המקוריות.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. אוי באמת, אמר/ה

  ילד חוטף הרעלה מחומר ניקיון בגלל שאמא השתמשה ביותר מידי ממנו על הרצפה,
  לא כי הוא פתח ארון ובמיוחד לגם מבקבוק אקונומיקה.

 2. אוכל חשוף לכימיקלים קשים בסופרמרקטים אמר/ה

  הסופרמרקטים מייצרים הרעלה המונית ואני בטוח שברגע שאגיד את הדברים כולנו נזכר במקרים כאלו.
  הם מנקים את הרצפות באקונומיקה ללא הפסקה, וקונים גם כזו שאין לה את הריח המוכר של אקונומיקה וממסכים אותה
  גם בריחות בישום כלשהם.
  הבעיה שבסופרמקטים במיוחד הקטנים מנצלים כל שטח לאחסון מזון כולל ממש ליד הריצפה. במיוחד זה נפוץ בלחמים.
  רואים לחמים חשופים ללא עטיפה 15-20 ס"מ מעל הריצפה. גם ירקות בקופסאות על הרצפה. כל זה מקבל הפגזה של האקונומיה. קצת טיפות שעפות של אקונומיה. ריחות כימיקלים. וגם לכלוך מבני אדם שעוברים.
  כל זה נכנס אליכם למערכת העיכול.
  משם להרעלה וכאבי בטן עזים הדרך מאד קצרה.

  1. אקונומיקה זה כלור אמר/ה

   בערך 70% מריכוז הנוזל בגוף שלך זה בכלור,
   משתמשים בו לעיקור ירקות במסעדות מקצועיות.

   אולי עדיף לחנך אנשים לשימוש נכון בחומרי ניקיון במקום לדמות את האדם הנורמטיבי לקוף שבקרבת בקבוק כלור עלול להרוג את עצמו?

  2. ויותר מזה - אמר/ה

   לחם פתוח כמה סנטימטרים מהרצפה פשוט לא קונים,
   בין אם היה ליד חומר ניקוי ובין אם לאו.

 3. אבי כהן אמר/ה

  כתבה חשובה ובדיוק בזמן, תודה 🙏🏼

הגיבו כאן לכתבה