ירי מקלעים כבדים מול חופי חיפה

(חי פה) - תושבי חיפה שמעו הלילה, 11/7/24, 22:50,...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

קדישמן קו ראשון לנוף

מנשה קדישמן (צילום: ענבל חן ברגב)

חיפה על מפת העולם עם מטוס ראשון של ״אייר חיפה״

"אייר חיפה" נוחתת: המטוס הראשון של חברת התעופה החדשה...
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר גורדון 240624
באנר חברה כלכלית 100724
באנר חזית הים רחב
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר מוזאוני חיפה 230624

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

פרקינסון • הליך פורץ דרך ברמב"ם העמיד את החולה על הרגליים

טטאינה סבלינה, בת 66, תושבת עכו, עומדת מול המראה במחלקת האשפוז ברמב"ם ומסדרת מטפחת על ראשה. היא הולכת למיטה, לוקחת את התיק, יוצאת מהחדר ונפרדת מהצוות, לפני שהיא משתחררת הביתה. "זה לא להאמין".

אחות במחלקה:

זה פשוט נראה כמו נס. רק לפני כמה ימים היא ישבה בכיסא גלגלים והייתה צריכה עזרה כמעט בכל פעולה. תראו אותה עכשיו. כאילו כלום.

זה הניתוח שסייע לחולת הפרקינסון לקום מכיסא הגלגלים • צפו

הליך פורץ דרך ברמב"ם

מאחורי התרחיש המופלא הזה עומד הליך רפואי חדשני שמאפשר למטופלים עם בעיות תנועה, להחזיר את איכות החיים שלהם, בתוך שעות ספורות, ללא פעולה פולשנית במוח. סבלינה, עולה חדשה מרוסיה, שחיה עם פרקינסון במצב מתקדם, הפכה לאחרונה לראשונה בישראל שעברה את הפרוצדורה.

טטאינה סבלינה, אחרי הטיפול ברמב"ם (הקריה הרפואית רמב"ם)
טטאינה סבלינה, אחרי הטיפול ברמב"ם (הקריה הרפואית רמב"ם)

לפני מספר שנים, עוד כשחיה ברוסיה, עברה סבלינה השתלת קוצב מוחי (DBS) – טיפול מוכר וידוע להתמודדות עם מחלת הפרקינסון, הניתוח הוביל לסיבוכים, ולפני תשעה חודשים, אחרי שכבר עברה להתגורר בישראל, היא הגיעה לרמב"ם, עם זיהום חמור באזור ההשתלה.

הצוות הרפואי ברמב"ם טיפל בזיהום באנטיביוטיקה, ובתרופות נוספות, במטרה לייצב את מצבה ולשמר את השימוש בקוצב המוחי שסבלינה הייתה תלויה בו באופן משמעותי. "הייתה התלבטות גדולה פה", מסביר ד"ר ליאור לב טוב, נוירוכירורג בכיר ואחראי על תחום נוירוכירורגיה תפקודית ברמב"ם, אשר טיפל בה, "מצד אחד הקוצב מסכן את בריאותה בגלל הזיהום, מצד שני היא תלויה בו לביצוע פעולות. ידענו שאם נחליף את הקוצב הישן בחדש, נאלץ לחזור על ההליך בשלב מסוים, מה שעלול לגרום למטופלת זיהום כרוני מסכן חיים. בהיעדר תגובה לטיפול התרופתי, האפשרויות שעמדו לרשותנו היו מאוד מוגבלות".

כשטובת המטופלת עומדת לנגד עיניהם, החליט הצוות הרפואי ללכת דווקא על פתרון קיצוני – כזה שכמוהו עדיין לא בוצע בעולם: הקוצב הוצא ממוחה לפרק זמן של כמה חודשים על מנת לתת לאזור להתאושש ולהשתלט על התהליך הזיהומי. בשלב הזה, עקב התלות הגדולה שהייתה לסבלינה במכשור שהוצא ממוחה ולמרות ניסיונות רבים לאיזון על ידי טיפול תרופתי משולב, היא הפכה לסיעודית ועברה להתגורר בדיור מוגן. משמצבה אפשר את המשך הטיפול, חזרה סבלינה לרמב"ם, כדי לבצע הליך של FUS – צריבה על ידי גלי אולטראסאונד ממוקדים תחת ניטור MRI . בהליך פורץ דרך, שבוצע במספר בודד של מרכזים בעולם עד כה ובפעם הראשונה בישראל, ביצע ד"ר לב טוב צריבה בחמישה מוקדים שונים במוחה של המטופלת, כדי להשתלט על תסמיני מחלת הפרקינסון: נוקשות, איטיות ורעד גם יחד. אחרי הניתוח חל שיפור עצום במצבה של המטופלת, והיא מתהלכת ומבצעת פעולות שונות בהצלחה, ללא כל סיוע.

"ברמב"ם העזו לעשות משהו שלא עשו קודם"

ד"ר אילנה שלזינגר, מנהלת המכון להפרעות תנועה ופרקינסון ורופאה בכירה במחלקת נוירולוגיה ברמב"ם:

כיום חולים עם מחלת פרקינסון מתקדמת עוברים ניתוחי מוח פולשניים, אבל לתהליך עלולים להיות סיבוכים קשים, כפי שראינו במקרה הזה. כעת אנחנו מציעים טיפול שלא רק מוריד רעד, אלא מטפל בכל התסמינים של מחלת הפרקינסון, באופן שאינו פולשני. אין קדיחות בגולגולת. אין סיכון לדימום. אין סיכוי לזיהום. במקום ניתוח של שעות רבות, מדובר בניתוח שלוקח בין שעה לשעתיים. אנו עדים למהפך בטיפול בפרקינסון. זו בשורה אדירה למטופלים בארץ ובעולם.

את המיומנות רכש ד"ר לב טוב בזמן שעבר התמחות במחלקה הנוירוכירורגית בסטנפורד במשך מספר שנים. "הטכנולוגיה שקיימת כיום מאפשרת לנו לחשוב על פתרונות מחוץ לקופסא עבור מטופלים שבעבר היו נאלצים לחיות עם איכות חיים ירודה", אומר ד"ר לב טוב, "מדובר בהליך פורץ דרך, שמתבצע במספר מאוד מצומצם של מרכזים בעולם. טטאינה גם הפכה להיות חולת הפרקינסון הראשונה אי פעם בעולם שעברה הליך של צריבה ב- FUS אחרי שכבר בוצעה בה השתלת קוצב מוח. לראות אותה עוברת ממצב של קושי עצום בתפקוד, למצב שבו היא מתנהלת כמעט באופן רגיל, זו נקודת מפנה מרגשת. זה הרגע שבו אתה מבין את הכח שיש לנו לשנות לאנשים את החיים".

לדבריה של סבלינה, היא לא האמינה לרגע שכך יסתיים התהליך: "אני כל כך שמחה", היא אומרת בתמציתיות ימים ספורים אחרי שעברה את ההליך, "אין מה להשוות בין מה שהיה קודם לעכשיו, וזו רק ההתחלה", היא מבטיחה בחיוך.

ניתוח מוח ללא סכין: השמיים הם הגבול • מדובר בהליך לא פולשני, מונחה MRI

הטיפול ברעד ראשוני או רעד פרקינסוני בעזרת אולטרסאונד (FUS), פותח בישראל כבר לפני מספר שנים על ידי חברת הזנק ישראלית בשם "אינסייטק". הטיפול ברעד ראשוני הוכנס לשימוש ברמב"ם דרך סל התרופות בשנת 2013.

מדובר בהליך לא פולשני, מונחה MRI, אשר עושה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת – קסדה עם יותר מאלף משדרי אולטרסאונד לצורך צריבת אזורים מסוימים במוח, ללא קידוח או פתיחה של הגולגולת, וללא שימוש בסכין מנתחים, על מנת לטפל ברעד. בתום הטיפול, שאורך מספר שעות, נצפה שיפור משמעותי עד העלמות מידית של הרעד. רמב"ם נחשב למרכז המוביל בטיפול בעולם, עם אחוזי הצלחה גבוהים. לאחרונה רמב"ם נבחר להיות המרכז הראשון בעולם להוביל את הדור החדש של מכשיר ה-FUS (EXABLATE PRIME), המהווה קרש קפיצה משמעותי באיכות ובטיחות הטיפול.

כעת, עם הטיפול בסבלינה, הטיפול באמצעות ה-FUS, עלה שלב ומאפשר לבחון את הטיפול במחלות חדשות ובמצבים שבהם לא בוצע בעבר. רמב"ם וחברת "אינסייטק" משתפים פעולה למעלה מעשור בפיתוח הטכנולוגיה, כאשר המרכז הרפואי משמש כבסיס מחקרי וטיפולי בתחום ה-FUS, מהמובילים בעולם.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם
רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם
רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם - החזון: להוביל את הרפואה בישראל ולהטביע חותם בארץ ובעולם בטיפול, בחדשנות, במחקר, בטכנולוגיה ובפיתוח הצוות המקצועי, תוך הצבת האדם, המטופל והעובד, בלב העשייה. לפניות ושאלות: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

10 תגובות

 1. כייף לשמוע צורבים מדכאים את האזור הבעייתי מבלי שאזורים הקרובים שלא יפגעו הגיוני כל הכבוד עלו והצליחו

 2. שלום.שמחתי לקרוא אודות הטיפול בחולה הנ"ל(חולת פרקינסון).
  שאלה-האם טיפול זה או אחר יועיל לתסמין אטקסיה צרבלרית.

 3. עברתי טפול בfusלפני 3 שנים על רעד ראשוני ביד אחת ואני מרגיש מצוין תודה לדר שלזינגר.

 4. באמת מדהים ומרגש. מענין אם יש תופעות לוואי .
  האם FUS יעזור למי שמתמודד עם כאבים עצביים כמו נוירופטיה?
  תודה על תשובתכם,
  א.ג

 5. אין ספק זה נשמע ממש על גבול המדע בדיוני
  השאלה מה הנזקים הפיזיים האחרים שיוצרת צריבת האולטרסאונד במוח בעוצמה כזו? כלומר.. האם זה רצוי רק לגיל המבוגר למחלות ניווניות כאלו?

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הפגנה בחיפה בקריאה לעסקה להשבת החטופים – 13/7/24

(חי פה) - בחיפה נמשכות ההפגנות נגד ממשלת נתניהו בקריאה לבחירות עכשיו ולאישור עיסקת החזרת החטופים. אנחנו נשדר כאן את הנאומים. הודעת מטה "מחאת העם...

חברת החשמל בתרגיל מלחמה ראשון מסוגו

חברת החשמל בתרגיל מלחמה רחב היקף שיתנהל לאורך חמישה ימים ובמספר זירות. התרגיל יתחיל ביום ראשון 12/07/24 בשעה 07:00 ויסתיים ביום חמישי, 18/07/24 בערב....

31 נפטרים מקדחת מערב הנילוס

משרד הבריאות מעדכן כי עד כה דווח על 31 נפטרים כתוצאה מקדחת מערב הנילוס. כ-80% מהנדבקים בקדחת מערב הנילוס אינם מפתחים תסמינים כלל. עם זאת,...

בלורות • מי שלא שיחק……סימן שהוא צעיר…. • סיפור קצר

בערבית מדוברת גביש זכוכית נקרא בלורה. שם זה שמור לחיפה רבתי עם ייחוד לעמק-הזיתים, קסל ובן-יהודה. הארץ חולקה לאזורים לא על פי חלוקת "בזק"...

מוצרי בשר של מפעלי אירנה לבצק ממולא בע"מ – קריאה להחזרה (ריקול)

לאחר דיגום שיגרתי של שירות המזון במשרד הבריאות נמצא חיידק סלמונלה במספר מוצרים, וכמשנה זהירות ומתוך חשש להימצאות החיידק וממצאים מיקרוביאלים חריגים נוספים, החברה...