ביטחון אישי בירידה – חיפאים מדווחים על שינוי לרעה בתחושת הביטחון

אילוסטרציה - shutterstock (נ)

בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על מקרים של אלימות ברחבי חיפה, אנשים מותקפים או מאוימים, חוששים ללכת בגפם ברחובות ומדווחים על תחושת ביטחון מעורערת. ממצאים ראשוניים שעלו מסקר שנערך בנושא ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מראים כי הירידה בתחושת הביטחון של התושבים מתרחבת.

11.6% מהחיפאים מרגישים כי חל שינוי לרעה בתחושת הביטחון האישי שלהם כך עולה מממצאיו הראשוניים של סקר "ביטחון אישי", שמפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

הסקר בודק את תחושת הביטחון האישי והיקף ההיפגעות מעבירות מסוגים שונים, בקרב האוכלוסייה הקבועה של מדינת ישראל, מגיל 20 ומעלה. עבירות של גנבה, אלימות או איום באלימות, הטרדה מינית, עבירת מין, עבירה מקוונת וכן נתונים על היפגעות משקי הבית מעבירות רכוש והיפגעות של ילדים ובני נוער).

סקר ביטחון אישי מתקיים החל משנת 2014 בכל שנה, ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ובהזמנת המשרד לביטחון הפנים ובמימונו.

שיעור ההיפגעות מעבירות בקרב יהודים ואחרים גבוה פי שניים ויותר מהשיעור בקרב ערבים

אלה הם הממצאים הראשונים של הסקר שפורסמו בשבוע האחרון ונערך מאוקטובר 2020 עד ספטמבר 2021, מושוות תחושת הביטחון לשנה שקדמה לסקר.

במהלך השנה שקדמה לסקר נפגעו מעבירות מסוגים שונים 763.9 אלף בני 20 ומעלה (13.0%).
שיעור ההיפגעות מעבירות בקרב יהודים ואחרים גבוה פי שניים ויותר מהשיעור בקרב ערבים (14.3% לעומת 7.1%, בהתאמה).

פער משמעותי בין הערבים ליהודים במידת החשש להיפגעות באזור המגורים

19.5% מהערבים ציינו כי הם חוששים "במידה רבה מאוד" או "במידה רבה" להיפגע מאלימות באזור המגורים, בפער משמעותי לעומת יהודים ואחרים (7.5%).

בקרב יהודים חרדים אחוז החוששים להיפגע "במידה רבה מאוד" או "במידה רבה" מאלימות באזור המגורים היה הנמוך ביותר (4.8%), ואילו האחוז הגבוה ביותר היה בקרב מסורתיים-דתיים (10.0%).

ככל שהאשכול החברתי-כלכלי של היישוב גבוה יותר, החשש להיפגע מאלימות נמוך יותר

בחשש להיפגע מאלימות באזור המגורים ככל שהאשכול החברתי-כלכלי של יישוב המגורים של הפרט גבוה יותר, כך החשש להיפגע מאלימות באזור המגורים ב"במידה רבה מאוד" או "במידה רבה" נמוך יותר.

עבירות רשת (אילוסטרציה)

חשש מפגיעה מעבירות אינטרנט

בחשש להיפגע מעבירה מקוונת כתוצאה משימוש באינטרנט המגמה הפוכה ככל שהאשכול החברתי-כלכלי של יישוב המגורים של הפרט נמוך יותר, כך החשש להיפגע מעבירה מקוונת ב"מידה רבה מאוד" או "במידה רבה" נמוך יותר. האחוז הגבוה ביותר (36.6%) נצפה ביישובים מאשכולות 10-9, ואילו האחוז הנמוך ביותר נצפה ביישובים מאשכולות 2-1 (17.6%).

נשים חשות בטוחות פחות מהגברים

נשים חשות בטוחות פחות מהגברים הן בקרב אלו שנפגעו מעבירה והן בקרב אלו שלא נפגעו מעבירה בכלל תחושות הביטחון האישי.

22.7% מהאוכלוסייה הערבית ציינו כי חל שינוי לרעה בתחושת הביטחון האישי לעומת שנה קודמת, לעומת 9.5% בלבד מהיהודים והאחרים.​

בחלוקה לערים – 11.6% מתושבי חיפה מרגישים כי חל שינוי לרעה בתחושת הביטחון האישי שלהם בהשוואה לשנה הקודמת • 7.9% מרגישים שחל שינוי לטובה.

תחושת ביטחון סקר
גרי קורן, חבר מועצת העיר (אלבום פרטי)

יש לציין כי השבוע התקיימה ישיבה של ועדת הביטחון של עיריית חיפה, בה נכחו מפקדי משטרת חיפה וזבולון, מנהלי אגפי הביטחון והפיקוח של עיריית חיפה. חבר הועדה גרי קורן, העלה במסגרתה את הבעיות הכואבות בביטחון האישי הרעוע של תושבי העיר, ולעמוד על כך שהן תטופלנה עד מיגור מוחלט.

הנושאים שהעלה קורן, בפני נציגי המשטרה והעירייה שהובטח לטפל בהם:

טיפול שורש בהיעדר הביטחון האישי בחיפה:

 • סיורים משולבים, משטרה ועירייה
 • מאבק בפשיעה הלאומנית נגד יהודים בשכונות חיפה
  (חלה עלייה דרסטית במקרים כאלה, למשל תקיפת אייk לבקוביץ והלינץ' בויקטור דמקוב)
 • רישות במצלמות ברחובות מסוימים כמו עמק הזיתים ושוק תלפיות
 • רישות מצלמות באנדרטאות וגני זיכרון לחללי צה"ל שעוברים השחתות מזעזעות, למשל גן יפתח בכבירים

מיגור טרור מירוצי הלילה והרעש:

 • הורדת רכבים משופרים מהכביש.
 • דיון מעמיק בהצעתי לפיילוט מצלמות רעש מיוחדות במוקדי הפורענות.
 • יציאה לשטח של משטרת ישראל בשיתוף פקחי עירייה על בסיס קבוע, בייחוד בסופי שבוע.

מאבק בהסתה לטרור בחיפה:

 • מניעה מראש של הפגנות תומכות טרור.
 • היה ונשמעו קריאות הסתה לטרור ואלימות, מעצר במקום.
 • תיעוד בשטח על ידי משטרה ופקחים עירוניים יודעי השפה הערבית והגשת כתבי אישום כנגד מסיתים.
איציק בלס (צילום: ירון כרמי)
איציק בלס (צילום: ירון כרמי)

יו"ר ועדת הביטחון בעיריית חיפה, חבר מועצת העיר איציק בלס מסר לחי פה:

תחושת ביטחון נמדדת גם בהרגשה הפנימית של כל אחד ואחת מאיתנו. כאשר אנו רואים, יודעים וגם בטוחים שדואגים לנו, שומרים על ביטחוננו, ופועלים כפי שהחוק מחייב, חיי אדם לפני הכל, תחושת הביטחון עולה. יתרה מכך כאשר אנו רואים שהביטחון שלנו בידיים אחראיות ומתבצע הלכה למעשה ע"י אלה שנבחרו, מונו, לדאוג לנו, אפשר ללכת לישון בשקט ולחיות את חיינו עם פחות דאגות. אבל מה קורה שאלה שנבחרו שוכחים שבבחירות המוניציפאליות בוחרים תושבי העיר, ושוכחים שחיי אדם קודמים לחיי חזירי הבר, מה קורה??? מרבית תושבי העיר חיים בפחד, גם כשהחזירים לא תוקפים, הם מפחידים ואנשים מהפחד רצים ושוברים חלקים בגוף, ולכן ביטחון זה לבצע את המתבקש כדי לשמור על העיר ותושביה, וזה לא רק חזירים שפוגעים בביטחון, חשוב שבכבישים תתבצע אכיפה מסודרת, חשוב שבחופי הים ובכל מקום תושבי העיר ירגישו בטוחים.

ביטחון זה גם לדאוג לציוד מתאים לאלה שמאבטחים אותנו, בקשה לחמש ב50 אקדחים את הפקחים, בעקבות המצב והפיגועים שהתרחשו במרכז הארץ ובדרום לא מתבצעת. כמובן לאחר אמונים הדרכה, והכשרה מתאימה.
אביהו האן (צילום: עומר כרמי)
אביהו האן (צילום: עומר כרמי)

יו"ר הירוקים של חיפה, וחבר ועדת הביטחון אביהו האן מסר לחי פה:

חמור מאוד שבשלוש שנותיה של קליש מצב הבטחון בעיר הדרדר קשות. הסיורים המשולבים עם המשטרה והפיקוח העירוני נעלמו כלא היו, משטרת ישראל צמצמה כוחות בחיפה לעומת ערים אחרות והפשיעה והאלימות עולים. אין ספק שהסקר שהתפרסם מציג תמונת מצב רעה לחיפה. תחושת הבטחון של התושב נמוכה ביותר. בשכונות הדר והעיר אלימות ופשע זו תופעה יום יומית. אין אכיפה, אין כוחות משטרה ואין פיקוח משולב. לצערי ראש העיר מתעלמת לחלוטין ממצב הבטחון בעיר ואינה לוחצת לחזק את כוחות המשטרה בעיר, אינה משלבת ומחזקת כוחות פיקוח עירוני משולב עם משטרה לטובת צמצום הפשיעה. אפעל עם גורמי ממשל להקצות כוחות משטרה נוספים לעיר כדי לצמצם פשיעה ולייצר אכיפה.הגיבו כאן לכתבה

17 תגובות
 1. אלון אמר/ה

  מעניין מי משלם לכם להשמיץ ולהכפיש את קליש ועיריית חיפה מבוקר עד ערב , אולי תהיו הוגנים ותעשו טבלת השוואות בין קליש ליהב וכמה גרעון הם עשו? תהיו יותר הוגנים ומבלי לחוות דעה אישית כי ככה לא מתנהג תאגיד או איך שאתם קוראים לעצמכם

  1. אריק שטיינר אמר/ה

   כל מילת ביקורת במקום.
   מתגעגעים ליהב…

   )מול קליש- אפילו לגוראל…(

  2. א.א. חיפה אמר/ה

   אלון נמאס להגן עליה. נמאס מאנשי כמוך הא לסנגר עליה. אני נולדתי בחיפה ולא היה מצב כזה דאפחדמחקנות בואדי ניסנאס. הייתי מטיילת שם כי גם משפחתי היתה גרה שם עוד 1936. תבי זה לא סתם תפח . בעבר בתקופת גוראל לפני העליות מרוסיה במיוחד. היו הרבה בתים שלא גרו בהם. בתים נטושים ותוך זמן קצר פלשו ערבים מהכפרים . מרווחה ופקחים של העיריה דיווחו על הפלישה. גוראל תוך זמן קצר השתלט על האירוע שלח פקחים דאג לפנות אותם וכל המבנים או נהרסו בגלל מבנים שלא ניתן לגור בהם .לחלקם פנה לבעלי הבתים לסגור כל הפתחים שלא יהיה ניתן לגור בתוכו. ככה הצליח למגר את השליטה בבתים נטושים. היום ברור שבעלי דירות מכרו את בתיהם לערבים . מצטערת ,היו תגובות אמיתיות מדיירים כי החיים נהפכו להם קדים מאז כניסת ערבים לשכונתם. הם מרגישים לא בטוחים בבתיהם כי שכנים אלה אינם קשובים למצוקת השכנים שלהם ונעשה במכוון כך חשים. כי הרעש לא הופסק ןמגוריהם נהפך למקום לא נעים לגור בו. נכון זאת לא בעית קאליש זה יהודים שמכרו הסתנוורו מהכסף שנתנו להם מהערבים . כי ליהודים המחיר נשמע מוגזם. מצטערת בעבר היהודים שמרו על צביון מגוריהם .לכן הרעש בבתים וברחוב לא היה מוכר.

 2. אריק שטיינר אמר/ה

  ברור שתחושת הבטחון יורדת.
  אין משטרה, אין סיורים, אין אכיפה של העבריינות ההולכת ומתפשטת, בושה. אבל רחוק מלהיות בעיה חיפאית.

 3. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  הלילה עד שעה 01.45 רחוב קלר פינת וולפסון היה עם תחרויות מכוניות, 3 שחורות ראיתי מהחלון, לכיוון כבביר. הבלמים חרקו ברעש עצום, מהירות מטורפת כל 20 דקות בערך. מאד מבהיל/מסוכן. ולא ניתן לישון. ויחד עם זה, בקלר פינת וולפסון הורים+ 6 גורים, הסתובבו הלוך חזור על המדרכה, אחרי קרוב לשעה המשיכו לכיוון הסופר, או גן מניה. הכיוון היה לשם. דיווחתי לעירייה. שכחתי לקחת מספר פנייה.

 4. אריאלה אמר/ה

  טרור מרוצי הלילה:
  גם אתמול בלילה נערכו מרוצים ברחובות שדרות הנשיא, יפה נוף ושער הלבנון. המרוצים האלה מתקיימים לילה, לילה, ואין כל זכר לשוטרים בסביבה, למרות ההבטחה לטפל בתופעה. כשזה מתרחש, אין כבר טעם להתקשר למשטרה, כי עד שהשוטרים יגיעו, לרכבים המשתתפים במרוץ, כבר לא יהיה זכר בסביבה.

 5. אריאלה אמר/ה

  לא יכול להיות שהתגובה הזו כבר קיימת. גם אתמול ניניסיתי לכתוב על טרור המרוצים וקבלתי את אותה תשובה. הטרור קיים, אף כי משטרת ישראל הבטיחה לטפל בו. אם אינה מטופלת, והיא אכן אינה מטופלת, יש הצדקה לכתוב על כך שוב ושוב.
  טרור מרוצי הלילה:
  גם אתמול בלילה נערכו מרוצים ברחובות שדרות הנשיא, יפה נוף ושער הלבנון. המרוצים האלה מתקיימים לילה, לילה, ואין כל זכר לשוטרים בסביבה, למרות ההבטחה לטפל בתופעה. כשזה מתרחש, אין כבר טעם להתקשר למשטרה, כי עד שהשוטרים יגיעו,
  לרכבים המשתתפים במרוץ, כבר לא יהיה זכר בסביבה.

 6. בת גלימית אמר/ה

  אין בטחון בעיר חיפה. תראו מה הולך בטיילת לואי בסופי שבוע. מה הולך בכבישים של יםה נוף טשרניחובסקי ושדרות הנשיא. פחד, רעש איימים של מכוניות ואופנועים משופרים, בני נוער יורדים ביפה נוף והנשיא צועקים בקולי קולות. אפס אכיפה. בושה וחרפה לכל מי שאחראי על בטחון התושבים.

 7. עליזה אמר/ה

  אכן התחושה קשה אני מפחדת ומודאגת אפילו בשעות היום חווינו יריות באור יום אין נוכחות משטרה לא ביום ולא בלילה בשאר מדינות העולם השוטרים פרוסים לאורך השווקים במרכזי קניות בכיכרות וכאן בחיפה אני משתוקקת לראות אפילו רכב משטרתי כדי לחוש קצת בטחון.

 8. נוני אמר/ה

  תפסיקו לדבר על תחושת בטחון.
  דברו רק על בטחון אמיתי.

 9. אייל אמר/ה

  טרור מרוצי מכוניות בלילות
  טרור נסיונות חיסול בין עבריינים ברחובות
  טרור חזירי הבר
  טרור כנופיות הצתה, דמי חסות, סחר בסמים ונשק.
  רבותי זה לא "תחושה" זה המצב בשטח. זה הכותרות הפליליות החמורות יום אחרי יום. זה העדר משטרת תנועה לאכוף עבירות קטנות ואז גדולות, ואז גם העדר פיקוח עירוני ואכיפה של השתוללות ובריונות גם בכבישים, גם תפיסת מדרכות על ידי עסקים ומסעדות, זה גם האלימות כלפי נהגים, רופאים ושוטרים, זה הלינצ'ים לפני שנה והפגנות אלימות ומסיתות
  זה ההפתרעות של בני נוער מישובי הצפון שבאים לחיפה לפרוק עול להציק בטיילות העיר ולהשתולל ולשתות
  רבותי זה לא תחושה זה ג'ונגל זה המצב בשטח זה מדינה בלי הרתעה.

 10. אחת שאכפת לה אמר/ה

  אף אחד לא משלם לנו
  אנחנו גרים כאן ואכפת לנו. סימפל אס דאט !

 11. "11.6% מהחיפאים" אמר/ה

  זה שלושה האנשים ששאלתם ברחוב בשביל הסקר הזה.
  אין תושב אחד בחיפה שלא מרגיש מרגיש שהעיר הלכה פקקט.

  1. א.א. חיפה אמר/ה

   הי, הסקר לא מעניין אותי. מספיק לקרוא תגובות ואז להבין. קראתי שהיו יריות בחיפה בכל מיני מקומות שבעבר טיילתי. היום פחד אולי.אני אכנס לסטטיסטיקה שעוד אחד נפגעה מירי או נהרגה באזורים שצוינו. מכו לא נעים שהעיר נהפכה למועד לפורענות נורא. דרך אגב חיפה עיר מעורבת ותמיד היו פרעות בחיפה עוד לפני הקמת המדינה והלאה.

 12. "ככל שהאשכול החברתי-כלכלי של היישוב גבוה יותר, החשש להיפגע מאלימות נמוך יותר" אמר/ה

  חברים, ניסחתם פה משפט כמו השערת מחקר והרשו לי לומר לכם שהמחקרים אומרים אחרת.
  ואם כבר עסקינן בסקרים ושאלונים – אחוז הלא משיבים על סקר גדול בהרבה מאלו שמוכנים להשיב עליו, זה כל כך ידוע בקהילה המדעית של מדעי החברה שכל מה שיש לי זה לצחוק על הסקר שלכם.

  במקום להיתקע על דיווחי תושבים (שהרי אומרים פעם אחר פעם שאפילו למשטרה הם כבר לא מדווחים דבר) – לכו למחשב ותתחילו לקדד נתונים מתועדים.

  תתחילו במעמד סוציו-אקונומי, שכר חציוני של תושב בעיר והשוואה לציר עליית מחירי השכירות והמחייה,
  שימו לב למגמות המעניינות – היכן שיש הכי הרבה סכנה ופגיעות תהיינה ככל הנראה הכי פחות תלונות(!).

  די לשטות בקוראים, אולי הגיעה העת שמישהו מכם יעשה השלמה באוניברסיטה במקום ויוכל לכתוב כתבה עצמאית ואינפורמטיבית,
  במקום לזהות מגמות מיותרות בתגובות ולהפליץ מהן כתבה.

 13. סילביה אמר/ה

  אני בהחלט מרגישה שינוי לרעה בבטחון האישי וגם הציבורי מאז מבצע "שומר חומות" בשנה שעברה. בשכונה המעורבת בה אני מתגוררת, רבים מקרי ההפרעה במתכוון מצד צעירים ערביים, אם על ידי סיבובים רעשניים שלא לצורך בקטנועים , גם לאחר 12 בלילה, ואם במשך חודשים לאחר מבצע שומר חומות כאשר היו פיצוצי זיקוקים גם ביום, גם בלילה וגם בסופי שבוע, ולא בהכרח כתוצר נלווה לארועים משמחים וחפלות. גם היום זה נשמע בסביבה, אך בתדירות הרבה יותר נמוכה. למרבה המזל. חיפה קולטת יותר ויותר ערבים העוברים להתגורר בה, ואין לי ספק שרוב אלה שמפריעים את מנוחת השכונה והשכונות הסמוכות במתכוון, לא בהכרח באו לגור בעיר מתוך רצון לשדרג את חייהם. אם הסקר שלכם אומר שאחוז גבוה יותר של ערבים בעיר מרגיש ירידה בבטחון האישי ובאלימות, הרי שאני טוענת שאחוז היהודים לא פחות גבוה. צריך לומר את האמת בפנים וגם להביט בה. ההסלמה ביחסי ערבים ויהודים בארץ שבאה לביטויה בחיי היום ובהפגנות ובהנפת דגלי פלסתין לא יכולה לדלג על עיר מעורבת וגדולה כחיפה. וכן, אני משערת שלא חסרים גורמים מסיתים ופשיעה גם מקרב יהודים תושבי העיר. צדיקים יש רק בגן עדן.

 14. רמי אמר/ה

  מנסים להבריח את התושבים היהודים שלאט לאט מוכרים את הנדל"ן לערבים.

הגיבו כאן לכתבה