“כשתחושת הביטחון בחיפה בשפל – העירייה הפכה את סיירי הביטחון לפקחים כלליים”

גולן ונקש לראש העירייה קליש רותם: “תחושת הביטחון האישי בעיר בהידרדרות – ניידות סיור ברחובות חיפה הן הכרחיות”

חברות מועצת העיר – שרית גולן וסופי נקש, הגישו שאילתה לראש העיר קליש, בנושא ביטול סיירות הביטחון העירוניות ורכישת אופנועים “מבצעיים”.

סיירי הביטחון הפכו לפקחים כלליים

בשאילתה שהגישו, כתבו גולן ונקש לראש העיר:
“לפני למעלה משנה החלטת לבטל את סיירות הביטחון העירוניות שהיו כפופות לאגף הביטחון, ולהעביר את כל העובדים אשר הוכשרו לשמש כסיירי ביטחון, לאגף הפיקוח הכללי. משם הועברו העובדים לשמש כפקחים כלליים ביחד עם פקחי רשות החניה.

“מהלך זה מעיד בעיקר”, כך ציינו חברות המועצה, “על חוסר הבנתך שבאבחנה בין שני התפקידים ומטרותיהם. בעוד סיירת הביטחון הוקמה כדי לשקם את תחושת הביטחון של תושבי חיפה ולתת מענה לצרכיהם בנושאי ביטחון ומטרדים, תוך שהם עובדים באופן צמוד עם המשטרה, בין אם במסגרת הסיור המשולב (שלוש ניידות שהיו משולבות בשיתוף עם שוטר) ובין אם ללא המשטרה בכל הנוגע למטרדים, וקריאה להפעלת המשטרה, בהתאם לצורך. מנגד, הפיקוח הכללי אחראי לאכוף את חוקי העזר העירוניים, בעיקר בנושא שמירת הסדר והניקיון והסדרת חניה”.

אנשי הסיירת העירונית של חיפה ושש ניידות שיטור משולב בחיפה (צילום: צבי רוגר)
אנשי הסיירת העירונית של חיפה שפורקה (צילום: צבי רוגר)

תחושת הביטחון של תושבי חיפה מידרדרת

עוד הוסיפו גולן ונקש: “במצב בו החלטת להעביר את כל העובדים תחת אגף הפיקוח, הבעת למעשה את עמדתך, כי עיקר העבודה תתמקד במתן דו”חות והטלת קנסות, ולמעשה הפקרת את תחום הביטחון העירוני, כך שכיום אנו עדים להתדרדרות הולכת ומחריפה של תחושת הביטחון האישי בעיר. דווקא בימים אלו, כאשר הפשיעה גואה ומקרי הרצח מתגברים, הרי שנוכחות של ניידות סיור ברחובות היא הכרחית ביותר. למרבה הצער שני צעדים שעשית לאחרונה מאששים את העובדה כי את פועלת להגדלת ההכנסות מקנסות בעיר, במקום להשרות ביטחון לתושבים”.

נקש וגולן מפרטות:

 1. טיוטת תקציב 2022 מעלה כי את מבקשת להגדיל ההכנסות מקנסות בעשרה מיליון שקלים בתוך שנתיים. הדבר בא לידי ביטוי בהגברת מתן דו”חות חניה בשכונות בעיר מבלי לטפל במצוקת החניה באופן אמיתי ויסודי, ורדיפה אחר מאכילי חתולים על רקע כישלונך בטיפול בחזירי הבר בעיר.
 2. אישרת רכש של 8 אופנועים מבצעיים לטובת הפיקוח הכללי, על מנת שלמפקחים יהיה קל יותר לחלק דו”חות ברחבי העיר. לא למותר לציין, כי אופנועים אלו פועלים בשימוש מבצעי בלבד של משטרת ישראל לצרכי אכיפה פלילית גרידא. ברור שכאשר הציבור יודע שמי שרוכב על האופנוע הוא פקח, אז גם לא מתקיים אפקט של הרתעה בנוכחות במרחב לגורמים פליליים, ומהצד השני, התושבים הנורמטיביים נמצאים תחת מורא והפחדות ממתן דו”ח על חניה או על אי איסוף צואה של כלב (האם בשלב הבא יבוצעו מרדפים אחרי מאכילי חתולים?).
אופנועי הפיקוח של עיריית חיפה (צילום: עיריית חיפה)

חברות המועצה מבקשות לקבל לידיהן את כלל החומרים המקצועיים שעמדו בבסיס ההחלטה לרכוש את האופנועים המבצעיים, לרבות סיכומי ישיבות בנושא זה.

שאלותיהן:

 • מהי עלות רכישת האופנועים והחזקתם השוטפת? מבקשות את ציון הסעיף התקציבי שממנו נרכשו האופנועים.
 • האם בחלוף הזמן נשקלה מחדש האפשרות להקים את סיירות הביטחון תחת אגף הביטחון?
 • האם נעשתה פניה חוזרת למשרד לביטחון פנים להקמת שיטור עירוני כפי שקיים ברשויות אחרות? האם הוקצה לכך תקציב להתאמה מצד העירייה?

ירי וחיסולים

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. Shaniqua אמר/ה

  1. הלוואי אמן השיטור העירוני במהרה בימינו. 2. כל האינפורמציה, השיקולים והסעיפים יועברו, כל המרבה בשקיפות הרי זה משובח. 3. בגלל קצב גידול מספר המכוניות, השקעה של זמן ומשאבים על פתרונות חנייה נותן תועלת שולית זניחה לעומת היתרון היחסי שתביא אותה השקעה בפתרונות תחבורה ציבורית. 4. אנחנו בעד קנסות עבור כל עוולה. גם מי שמתקן עוולה בעוולה, עדיין יקבל קנס על העוולה שהוא אחראי לה.

 2. אבי אמר/ה

  הסיירת פורקה היות ולא היתה התחחנות משפטית. למרות שהם עובדי עיריה זו מאין מליציה עירונית שאסורה על פי חוק. רק המשטרה מיועדת לשמור כל החוק. הם יכולים להסתובב בעיר ולעשות קולות של שומרים אבל לא מעבר לזה. אף אחד לא מחויב להקשיב להם.

 3. יהודה אמר/ה

  ביג דיל אולי עדיף שפירקו אותם גם ככה חוץ מלהציק לאזרחים תמימים שירדו לזרוק את הזבל או לקפוץ לחנות ולבקש מהם סתם ללא סיבה תעודה מזהה הם לא תרמו לכלום וגם כפקחים הם לא תורמים לכלום סתם מסתובבים כל היום אוכלים שווארמה פה פלאפל שם דופקים כמה דוחות על פארש לאנשים והולכים הביתה פשוט ביזיון.

 4. דני אמר/ה

  כבוד ראש העיר הגיע הזמן שתשמרי על התושבים הגיע הזמן שאגף הבטחון והסיירת יש להפריד אותם מאגף הפיקוח הכללי הגיע הזמן שתפרידי ביניהםומספיקי שתחסחי על חשבון התושבים .

 5. מנחם מנדל אמר/ה

  הכי טוב לפקחים זה אופניים חשמליים
  אפנוע זה סתם מסוכן

 6. אחת שנמאס לה מהפחדות של עסקנים עסקנים אמר/ה

  שתי קשקשניות גולן ונקש שהיו מתות להחליף אותה ועושות פוליטיקה זולה! העובדים בעיריה ברובם יושבים שם על ג’ובים שסידרו להם, יושבים על משכורות ותנאים מטורפים ולא עושים כלום בעיקר כי הם לא מתאימים. קליש ניסתה לעשות סדר, קם עליה כל הוועד שתושבי העיר הם הדבר האחרון שמעניין אותו, כל מה שמעניין אותם זה החוזה שלהם בעיריה שאותו לא השיגו ביושר. חי פה נותן במה גדולה מאוד לכל מי שמנסה לעשות פוליטיקה זולה כדי לגרום לקליש להתפטר. אין שום פחד ברחובות לא להירצח ולא מחזירים, תפסיקו לייצר פאניקה ולחפור!

 7. אסתי אמר/ה

  שרית וסופי אתן התקווה של העיר שלנו
  מחזקת ידיכם .
  אתם הקול השפוי
  תודה לכן על שליחותכם

 8. רוני אמר/ה

  ראש/ת העיר הכי גרועה שהיתה לחיפה.
  היא יודעת, שלמעשה לא הצבענו עבורה אלא נגד יהב.
  להעיף אותה לכל הרוחות בבחירות הבאות.

 9. שידורי המועצה אמר/ה

  פניה לחי-פה: ראשת העיר עינת קליש, שבקמפיין הבחירות שלה הבטיחה שקיפות, שוב מחשיכה מסכים, ובניגוד גמור להחלטת המועצה, לא מתכוונת לשדר בדף הפייסבוק של העירייה את ישיבת מועצת העיר שתתכנס הערב, כך שתהיה פתוחה בפני כלל הציבור. יש מצב שתוכלו לסייע בשידור?

 10. אייל אמר/ה

  חיסולים
  מטעני צינור
  הצתת רכבים
  הצתת עסקים
  סמים רעילים
  ילדה חצי קבורה
  שוד בנק עם פקידה חטופה
  אני צפיתי במשחקי הדיונון ואמרתי:
  פחחח, ב”משחקי חיפה” התסריט יותר מוצלח.

הגיבו כאן לכתבה