מצב הביטחון בשכונה מדאיג את התושבים בחיפה

רכב שרוף במסדה (צילום: חי פה בשטח)

תושבי הדר מחפשים פתרונות להשבת תחושת הביטחון האישי בשכונה

בחודש וחצי האחרונים התרחש ברחוב מסדה גל מקרי אלימות: שרפה במבנה של חנות ומגורים, זריקת רימון הלם, בקבוק מולוטוב ומקרי ירי. תושבי רחוב מסדה המודאגים דורשים לטפל במצב מידית. במקביל, מקיימת מועצת הדר הכרמל מול עיריית חיפה, מאמצים לשיפור מצב הביטחון בשכונה. דנה גולדרינג, מייסדת הפרויקט "מאירות בלילה" קיימה בשבוע שעבר סיור עם נציגי העירייה בנושא הביטחון האישי בשכונה.

רחוב מסדה (צילום: חי פה בשטח)
רחוב מסדה (צילום: חי פה בשטח)

אם לילדים המתגוררת ברחוב מסדה כארבע שנים, מספרת כי בארבעת החודשים האחרונים עלתה רמת האלימות בשכונה. "בתור תושבת השכונה, אני תוהה אם בטוח עבורי ועבור משפחתי להישאר כאן ולגדל את ילדיי. אנחנו אנשים צעירים בתחילת דרכינו, עם פוטנציאל להפוך את השכונה למקום נעים וטוב, אבל גם חבריי ושכניי חושבים האם לעזוב בעקבות המצב. צריכה להיות כאן נוכחות של גורמים שעושים אכיפה וסדר. אנשים רוצים להרגיש מוגנים בבתיהם ומחוץ להם. זה טיפול שלא סובל דיחוי או המתנה לתקציב".

בנוסף לשרפה שפרצה לפני חודש וחצי באחד הבניינים ברחוב, בשבוע שעבר נזרק רימון הלם, נורו יריות מאקדח ונזרקו בקבוק מולוטוב לעבר בלוני גז. השחתת רכבים, ניפוץ חלונות וונדליזם כבר הפכו כמעט לדבר שבשגרה, והתושבים מוצאים עצמם חושבים כמה פעמים לפני שהם יוצאים מהבית בשעות הערב והלילה.

רון רוזן המתגורר במסדה אמר לחי פה:

זה שבוע של אי שקט. התושבים ממש בחרדה. רחוב מסדה תחת מתקפה, כאילו אנחנו אזור לחימה בסוריה. כל כמה שעות התושבים שואלים, אחד את השני "מה זה הפיצוץ הזה" או "מה היריות האלה" וזה פשוט לא נגמר. אנחנו אובדי עצות ולא כל כך יודעים מה אפשר לעשות. בנס לא התקלחו בלוני הגז שנזרק לעברם בקבוק מולוטוב. כוחות הביטחון מגיעים מהר והמשטרה מטפלת במקרים נקודתיים, אך דרוש טיפול כולל בשורש העניין.
הבניין השרוף במסדה (צילום: חי פה בשטח)

גם נינה מזרחי, בעלת המונית "מונינה" מונית שמיועדת לנשים ולנערות (שהוקמה בדיוק בשל הצורך בביטחון האישי הלוקה בחסר), סיפרה לחי פה כי בשבועות האחרונים פרצו לרכבה שלוש פעמים, ברחוב הלל וברחובות הסמוכים. היא לא היחידה, כמובן (ראו קישור לכתבה מיום שישי האחרון 7/5/21)

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
מונינה לאחר שהושחתה (צילום: נינה מזרחי)

המאמצים של מועצת הדר הכרמל בשיתוף העירייה חיפה ומשטרת חיפה

בשנה האחרונה ביצעה מועצת הדר הכרמל פעילויות מגוונות כדי לשנות את מצב הביטחון המדורדר בשכונה: התקיימה הפגנה מול תחנת המשטרה בהדר ונערכו מפגשים עם מפקד תחנת חיפה הקודם אמיר גולדשטיין, נערכה סדרת מפגשים עם מפקד הרובע וקודמו משה אדלר ומפגש עם רכז הביטחון של עיריית חיפה. מועצת הדר כרמל קיימה סיורים עם מנכ"ל העירייה וראש מנהל התפעול. בנוסף, נציגי המשטרה הציעו לתושבים להתגייס כמתנדבים למשמר השכונה.

רכב שרוף במסדה (צילום: חי פה בשטח)

עופר פיקס, ממועצת הדר כרמל:

מועצת הדר פועלת בכל הכיוונים. נראה שעיריית חיפה מבינה את חשיבות הטיפול בנושא הביטחון האישי ואני מקווה שנראה פעולות משמעותיות בתקופה הקרובה.

סיור בנושא הביטחון האישי

ביום רביעי שעבר (5/5/21) התקיים בהדר סיור בנושא הביטחון האישי, בהובלת ביאטריז כץ רוזן, יועצת ראש העיר חיפה לקידום שיוויון מגדרי, דנה גולדרינג, יזמת חברתית מייסדת "מאירות בלילה" – מיזם לקידום ביטחון אישי ברחובות, צמרת הרשקו מארגון "אישה לאישה", נציגי מועצת הדר כרמל, נציגי עירייה שבראשם ראש מנהל תפעול – אוהד דורפמן, יאיר זילברמן אחראי ביטחון וחירום, מנהל מחלקת תאורה ומחלקות נוספות, ביחד עם התושבים.
הסיור ברחובות כלל בין היתר את הבניין שנשרף במסדה.

סיור בנושא הביטחון האישי של מאירות בלילה (מתוך עמוד הפייסבוק "מאירות בלילה" (צילום: יעקב סבן)

דנה גולדרינג, מייסדת מאירות בלילה, כתבה בעמוד המיזם לאחר הסיור:

השיח שהתקיים הוא שיח רב שנים, במטרה להאיר, לשנות ולשפר את תחושת הביטחון ברחוב עבור תושבות ותושבי שכונת הדר, החל מתאורה, גזם, תעבורה, מקרי אלימות, פריצות, הטרדות מיניות וכמובן גם טיפוח ותשתיות. השאיפה שלנו היא לשנות את המצב הקיים מתוך אמונה שצריך ואפשר אחרת.

כמו כן, "מאירות בלילה" מאפשר למלא טופס דיווח אנונימי להצעות שיפור בשכונה בכל התחומים.

ממשטרת מחוז חוף נמסר לחי פה – תאגיד החדשות:
"פעולות המשטרה נערכות בהתאם להערכות מצב המתבצעות מעת לעת. המשטרה פועלת הן במישור הגלוי והן במישור הסמוי. במסגרת אותן פעולות, המשטרה עצרה לפני זמן קצר תושב חיפה בחשד למעורבות במעשים. מעבר לאמור, לא נוכל לפרט את פעילות המשטרה באמצעי התקשורת".

18 תגובות
 1. חזיר בר אמר/ה

  קאליש והסגנית הקומוניסטית יעזרו לכם!!!

 2. יהודה אמר/ה

  העיקר העליתם פה כתבה על דו קיום לפני כמה ימים אז זהו שלא דו קיום ולא נעליים זה ערבים עושים את הדברים האלה.

 3. חיפני אמר/ה

  אני מרגיש בגוף ראשון את אזלת ידה (במקרה הטוב) או תמיכתה (במקרה הרע) נגדי מול הטרור ששכני מפעיל נגדי זה למעלה משמונה שנים ולכן לא הופתעתי.

 4. אין אני לי מי לי אמר/ה

  להתקין בכל רחוב ,ובכל מקום מצלמות כמו שנהוג במדינות מפותחות,ומיד רואים את הפורעים,שבטוח ואחר ערבים אך לפחות נוכל לזהות מי. מדינת ישראל,עיריית חיפה תתחילו להתעורר, אלה ממש פרעות !!!

 5. עודד, תושב הרחוב אמר/ה

  חשוב לטפל בנושא בהקדם האפשרי או שתהיה נהירה של האוכלוסייה הנורמטיבית מהרחוב. ביטחון זה הצורך הבסיסי ביותר שיש לבני אדם.

 6. לייבלה אמר/ה

  חיפה הנה עיר מופקרת ביטחון האזרת כלא היה ומדבר במצב חמור מאוד שאזרח ישראלי אינו יכול לנוע במרחבי חיפה במיוחד בהדר עליון וברחובות המרכזיים שמשופעים משת"פים שהיגרו לחיפה אריתראים שיכורים מסוממים ועוד ארחי פרחי שמונע בהיתנהלותו המסוכנת את ביטחון האזרח ולצערי האכיפה אינה ראוייה עם בכלל כיליד חיפה זה למעלה משבעים שנה המצב קשה חמור מצה שלא היה אף פעם

 7. אלי אמר/ה

  תושבי רח' מסדה היקרים,
  צר לי עליכם אבל אם אתם סבורים שהישועה תבוא אליכם מראשת העיר, תשכחו מכך או יותר נכון, תמשיכו לחלום. אתם לא מעניינים אותה כי הארנונה שאתם משלמים נמוכה. בנוסף, אם אתם חושבים שאלו שמשלמים יותר מקבלים יותר, גם כאן אתם טועים ובגדול. מספיק שתראו את כבישי העיר. רחובות עזה אחרי הפצצות חיל האוויר נראים יותר טוב.

 8. יוסי המודאג אמר/ה

  הגיע הזמן להחזיר את הממשל הצבאי. ולבצע עוצר על ערים כפרים ושכונות ערביות. איו יציאה מהבית ביהשעות 6:00 בערב עד 0:600 בבוקר. להפסיק לקנות מערבים ולהעסיק בעלי מקצוע ערבים. זו השפה שמבינים. תעוררו תושב חיפה אין דו קיום. יש רק חד קיום.

 9. פטישי אמר/ה

  מגיע לכם תמשיכו להעסיק אותם . וללכת למסעדות לאכול אצלם. למרות שהם יורקים ומאוננים לכם על הצלחת . בדוק עם (כולבוטק)
  הגיע הזמן לתת להם לפשוט רגל כל המסעדות במושבה הגרמנית. הם עוכריי ישראל.
  לא קונים ולא מעסיקים את המחבלים האלה !!!
  גם מאמפיתה שאוספת כספים למחבלים בעזה . לפיניי שנתיים שלושה. אז עושים להם שביתת קניות בכל חנות ועסק שלהם מהדרום ועד הצפון . במחלמה כמו המלחמה😡😡😡

 10. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  חייבת להיות נוכחות משטרתית וגם שיטור עירוני בשכונה זו בעיקר בשעות הערב. אנא ,עינת התערבי בזה. לילה טוב.

 11. אלי הכריש... אמר/ה

  בחיפה אין דו קיום יש פנטזיה קיומית חוץ ממילים מכובסות ופוליטיקה מושחתת שמושתתת על התהלכות מאד זהירה כמו של פיל בחנות חרסינה אל מול הערבים דבר ולו חצי דבר קיים פה.
  הדו קיום הוא פנטזיה שלא מומשה אף פעם מספיק לזרות מלח בעיני התושבים ואתם יהודונים חמודים תמשיכו לפרנס את אותם פורעים חה חה גדול עליכם.

 12. הכל ברור מאיפה זה מגיע אמר/ה

  הכל מעשה ידי הכנופיות הערביות וסייענים שיהב ומצנע ייבאו מהשומרון לתוך חיפה. השתלטו על עסקים במסדה דרך פשיעה איומים אלימות.
  הגיע זמן להחזיר אותם לג'נין ולשכם ועדיף הביתה לירדן ועירק.

 13. שמאל חיפאי דמעות תנין אמר/ה

  צהובים, תמיד חיבקתם אותם וצעקת בחוצות העיר דו קיום תאכלו את מה שבישלתם.
  קליש והמחבלים שלה יצילו אותכם

 14. רונן אמר/ה

  זה לא קורה רק ברחוב מסדה , גם ברחוב ליאון בלום מדליקים פחים וגורמים לשריפות .

 15. צ אמר/ה

  דו קיום תמיד היה בחיפה. עכשיו נוצר מצב מוזר. לא חושבת שהסלמה ולשפוך שמן על המדורה זה מה שיעזור. יש קיצונים. צריך לטפל בזה ..ובחומרה
  …..ולהרגיע את הרוחות..לא להלהיט אותם .

 16. דין דין אמר/ה

  פקחי העיריה יוסבו לשוטרים ובמקום לרשום דוחות חניה יטפלו בבטחון האזרחים.

 17. אלכסי אמר/ה

  לשלול מהפורעים את תעודת הזהות ורישיון הנהיגה לצמיתות!!!

 18. דוד אמר/ה

  הזוי,
  לאן הגענו ?! מדינת עולם שלישי שכונה הזובה הדר ! כי דוגמה בנתניה בשכונות ביעייתיות היכימו תחנת מישתרה ומהז שקת ! יש מספיק מבנים נטושים בהדר הפשר להפוך אותם לתחנות מישטרה ואבתחה

לא ניתן להגיב