"המחשבה שיש מי שמגן עלינו היא אשליה" • אייל לבקוביץ' שהותקף בשוק בחיפה, כועס ומיואש

אייל לבקוביץ' (אלבום פרטי)

שבועיים אחרי שהותקף בשוק תלפיות לבקוביץ' החליט למשוך את התלונה מהמשטרה

אייל לבקוביץ', הבעלים של חנות "גולדמונד ספרים" שהותקף לפני כשבועיים לאור יום ובאין מפריע בשוק תלפיות בחיפה, החליט למשוך את התלונה שהגיש במשטרה. "המחשבה שיש גוף שמגן עלינו היא אשליה".

כזכור, ביום 6/6/22 הותקף לבקוביץ', לאור יום, כשיצא לקניות בשוק תלפיות המקורה, יחד עם כלבו וכלב נוסף, של חבר. ביציאה מהשוק, ישב כלב מסוג רועה גרמני שהיה משוחרר וחסם את היציאה. לבקוביץ' ניסה לצאת מהמקום כשהכלב הגדול תקף את כלבו, שהוא כלב קטן, ונאלץ להשתמש ברגליו כדי למנוע ממנו לפגוע בכלבו, אז הותקף על ידי שני צעירים, כשאחד מהם איים עליו בפטיש, השני דחף אותו וירק עליו. לבקוביץ' ברח מהשוק המקורה לכיוון השוק העליון והתוקפים רדפו אחריו, עד שאחד מהם היכה בפניו באמצעות חפץ מתכתי עטוף בד שחור.

היום, כשבועיים אחרי האירוע, מספר לבקוביץ' לחי פה, כשהוא עייף ומיואש, כי החליט למשוך את התלונה שהגיש במשטרה. "בהתחלה התלבטתי אם להגיש תלונה או לא, אבל בסוף החלטתי שאגיש, בתקווה שהנושא יטופל, אבל מאז הגשת התלונה עברו שבועיים והמשטרה לא יצרה איתי קשר ולא עדכנה אותי אם משהו מתפתח, לכן החלטתי שאני מושך את התלונה", הוא אומר.

"הטיפול בסיפור הזה ע"י המשטרה עבר את הזמן הסביר מבחינתי, הרי יש במקום מצלמות והפקחים של העירייה היו עדים למה שקרה. זה לא איזה מקרה מסובך. המצב מייאש, והמחשבה שיש גוף שמגן עלינו ושניתן לפנות אליו כשאנחנו זקוקים לעזרה, היא אשליה. אני שומע מלא סיפורים על אנשים שהותקפו ולא פנו למשטרה בכלל. גם לי אמרו, מההתחלה, שאין לי מה להתלונן כי זה לא יטופל".

אייל לבקוביץ' (צילום עצמי)

כולם אמרו לי: "אל תלך למשטרה, לא יצא מזה כלום"

מוקדם יותר העלה לבקוביץ' פוסט בדף הפייסבוק שלו, הנה חלק מהדברים שכתב:

"לפני חמישה ימים נשכבתי על הכורסה המתפוררת ופלטתי אנחת רווחה מהולה בייאוש. שעה לפני-כן, ‏ניגשתי לתחנת המשטרה ומשכתי את התלונה. ‏‏
"איימו עליך?" שאל השוטר,
‏"לא", עניתי.‏ ‏
"הם אפילו לא היו צריכים", רציתי לומר.‏ ‏
במהלך השבוע שאחרי התקיפה (אשר במהלכו ישנתי שעתיים בלילה), חיפשתי כיוונים לחברות אבטחה, ‏אזעקה ומצלמות נוספות. בהדרגה חלחלה הידיעה שהכנסתי את עצמי למערכה מאוד ארוכה, שאין לי ‏את הכוחות לעמוד בה.‏

שבעה ימים, ועדיין לא קיבלתי טלפון מהתחנה, לא זימון לעימות, לא מסדר זיהוי, לא הזמנה לעדות. ‏אפילו גישה למערכת מנ"ע לא קיבלתי (מנ"ע – מערכת מידע לנפגעי עבירה שמעבירה מידע באמצעות ‏אתר אינטרנט ומערכת טלפונית ממוחשבת לנפגעי עבירות פליליות).

כל הלחץ התקשורתי שהפעלתי, ‏כל הרעש שעשיתי, ועדיין לא זכיתי להתייחסות הכי בסיסית שאמורה להינתן לאדם שמותקף ‏באלימות קשה, לאור יום, מול עשרות בני-אדם. לאחר אותו שבוע הבנתי את מה שכבר היה מובן מאליו ‏למספר אנשים שהתייעצתי איתם בעניין, וייעצו לי פה אחד:‏ 'אל תלך למשטרה, לא יצא מזה כלום'.

ואללה, חשבתי שאם אכנס בעניין הזה בכל הכוח, אז אולי דברים ישתנו.‏
רבאק, איזה מטומטם הייתי.

מאז המקרה קיבלתי טלפונים מאנשים נוספים שעברו תקיפות אלימות. כולם סובלים מפוסט-‏טראומה ברמה כזו או אחרת בעקבות התקיפות שעברו, טראומה שבחלקה נובעת מההתייחסות והטיפול של ‏המשטרה עצמה. מכל המקרים שהגיעו אלי, אפילו לא אחד הגיע להרשעה. יש אנשים בעיר הזאת שלא מפחדים מהמשטרה, והם יודעים טוב מאוד למה הם לא צריכים לפחד ‏ממנה. ‏

כשאתם באים לגור בהדר, אחד הדברים הראשונים שאתם צריכים ללמוד לעשות זה להבליג. להבליג ‏לשכנים שזורקים זבל מהחלון, להבליג לנהג שמתנגש בכם כשאתם חוצים במעבר חציה, להבליג ‏לשמוק שכמעט דורס אתכם עם אופניים חשמליים כשאתם בדרך הביתה, להבליג למופרע שצופר לכם ‏מאחורה כשאתם מנסים להחנות את הרכב. אתם לומדים להבליג כי אם לא תבליגו, יש סיכוי מאוד ‏ריאלי שהסיפור יסתיים בדקירה או בסלע בראש. להתפוצץ! כי גם אם תבליגו, בסופו של דבר יכול להגיע הפסיכופת ‏שיתקוף אתכם בלי שום הגיון. ‏

התקיפה שלי התקיימה בתוך מרחב שאיפשר את התקיפה הזאת: מרחב של חברה חולה שהאלימות ‏בה היא כלי לגיטימי לפתרון קונפליקטים, מרחב של סוחרים ועוברי אורח שלא מתערבים ולא ניגשים ‏לתת עדות בתחנת המשטרה, מרחב של פוליטיקאים חיפאים ציניים שכועסים על הפרסום השלילי ‏שזוכה לו העיר ופחות כועסים על תקיפה אלימה לאור יום. מרחב שבו אין אכיפה, אין משילות, אין ‏הרתעה, והכי גרוע – מרחב שאין בו צדק.

זה יקרה בעוד שנה, שנתיים, אולי שלוש; מתישהו התוקפים שלי יתקפו מישהו אחר, אולי יהרגו אותו, ‏אם יספיקו. הם יעשו את זה בידיעה שכנראה שלא יקרה להם כלום…

מהמשטרה נמסר לחי פה בתגובה:
"מיד עם היוודע דבר התקיפה של הקורבן, שוטרי תחנת חיפה יצרו קשר עם הקורבן, אשר סירב בתחילה להגיש תלונה. למחרת האירוע, בתום ביצוע פעולות חקירה ראשוניות, עצרו שוטרי תחנת חיפה חשוד בביצוע המעשה. לאור חוסר שיתוף הפעולה של הקורבן בנושא החקירה ובשל בקשתו לבטל את תלונתו, לא ניתן לקדם את החקירה בתיק. ביכולתו של הקורבן להתעדכן כל העת באמצעות קוד אישי שקיבל לאתר האינטרנט של משטרת ישראל, כקורבן עבירה. משטרת ישראל תמשיך לפעול כל העת במטרה לשמור על ביטחונו של הציבור ולהביא עבריינים לדין".

הגיבו כאן לכתבה

26 תגובות
 1. טלילה אמר/ה

  אייל.תסלח לי שאני אומרת .אבל אתה מתנהג באופן ילדותי. המשטרה כידוע לא מהמצטיינות בשמירה עלינו. אבל להרים ידיים ולוותר כאילו מה? אתה משחק לידיהם ואתה משחק בברוגז. ממש לא זו הדרך. צריך להגיש תביעה אפילו נגד המשטרה על אי מילוי תפקידה.תמשיך להלחם ולהאבק ותמשיך להביא לידיעת כל התקשורת את ההתפתחויות. לידע את העיתונות שהמשטרה לא נוקפת אצבע. עד שהם יתעוררו. תידע את כולם. תגרום לרעש מהומה עד שהם יתחילו לעבוד.

  1. למה שיגיש תלונה נוספת? אמר/ה

   הוא רק יקבל על זה עוד פטיש בראש,
   הסיפור מאד ברור.

  2. לימבו אמר/ה

   אולי אוים על ידי מישהו / מישהם

  3. ציקו אמר/ה

   המשטרה עצרה חשוד במעשה כך כתוב המתלונן משך את התלונה הכוונה ביטל את התלונה אז מה הטענות פה כלפי המשטרה ?

 2. אבי כהן אמר/ה

  עצוב שכך הדבר, המשטרה לא יכולה להגיש תלונה בשמו.
  הבעיה נוצרת כשאנשים כאלו לא מתלוננים במשטרה, לפחות היה שותק ולא מתלונן בתקשורת על היעדר הרתעה שהוא בעצמו יוצר.

  1. הוא בעצמו יוצר את היעדר ההרתעה? אמר/ה

   וכתבת שהבעיה נוצרת כשאנשים כאלו (?) לא מתלוננים למשטרה, אבל הוא התלונן.

   סיימת לבלבל את עצמך?
   תוריד את יתרת האספרסו בשלוק וצקצק בחזרה לבניין הבוטיק שלך בלב מרכז הכרמל המבוקש, צ'או.

  2. לאה אמר/ה

   הוראות חוק סדר הדין הפלילי מאפשרות למשטרת ישראל לפתוח בחקירה פלילית נגד חשוד בכוח, גם אם לא הוגשה נגדו תלונה בידי מתלונן, כל אימת שיודעת המשטרה על ביצוע עבירה, לכאורה, בידי אותו חשוד לכאורה

  3. לאה אמר/ה

   חקירת המשטרה [53] (תיקון מס' 82) תשע"ח-2018
   59. נודע למשטרה על ביצוע עבירה, אם על פי תלונה ואם בכל דרך אחרת, תפתח בחקירה; אולם בעבירה שאינה פשע רשאי קצין משטרה בדרגת פקד ומעלה להורות שלא לחקור אם היה סבור שנסיבות העניין בכללותן אינן מתאימות לפתיחה בחקירה או אם היתה רשות אחרת מוסמכת על פי דין לחקור בעבירה.

 3. משטרת ישראל והגסלייטינג הזה, וואו. אמר/ה

  "לאור חוסר שיתוף הפעולה של המתלונן"….
  את הראש אכלתם!

 4. אריאלה אמר/ה

  אכן, משטרת חיפה אימפוטנטית, אינה יכולה ואינה רוצה לשמור על החוק והסדר. עדין זה לא אומר שצריך לותר. צריך להלחם על כך שהמשטרה כן תפעל במקום שצריך וכן תשמור על החוק.

  1. צריך זו מילה יפה אמר/ה

   לבדו הוא לא צריך כלום ולא יעזור לו כלום.
   בינתיים, נמשיך כולנו יחד לכתוב "צריך" ואולי משהו יקרה.

 5. צ'רצ'יל אמר/ה

  תגובה המשטרה רובוטית וחסרת אמפטיה באופן מהדהד. ככה לא מחזירים את אמון הציבור!

 6. J.lee אמר/ה

  משיכת התלונה תמוהה , אולי חשש מנקמה עתידית
  רע וגרוע אם המשטרה חא תאכוף חוק וסדר.

  1. לא אוכפת אמר/ה

   אין חדש

 7. יעקב אמר/ה

  לכל הצפונבונים שמיעצים אל תהיו גיבורי מקלדת לכו תתעמתו עם הבנאדם שתקף מה חשבתם השתלטתם על העיר חיפה זו לא תל אביב אז בבקשה תחזרו למקום שממנו באתם אתם לא רצויים יללה

 8. מוטי אמר/ה

  אל תהיה צודק תהיה חכם. סמו לך את היציאה? צא מהצד השני . ( הראשי). ובאשר למשטרה, אתה צודק 100%.

 9. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד לך אייל לבקוביץ'. אתה אייל אדם אמיץ.ערב טוב.

 10. אזרח מודאג אמר/ה

  שקרים של המשטרה מטיחים כל דבר

 11. אייל אמר/ה

  משטרת ישראל, בתי המשפט בישראל, הפרקליטות בישראל
  פועלים נגד המדינה, נגד אזרחי ישראל, נגד הבטחון שלנו והעתיד שלנו
  ככל שנפנים את זה יותר מהר ונבצע תיקון מסלול ככה נחסוך לעצמנו בעתיד לינצ'ים וטרור
  ואם לא נעשה את זה העתיד יהיה שחור מאד במדינה שאין לה מוסדות שפועלים להגן עליה אלא מסייעים לפגוע בה ובאזרחיה.

 12. צ אמר/ה

  כנראה הרגיש מאויים מצד גורמים בשוק…לא סתם משך את תלונתו…..אל לנו לשפוט עד שלא נהייה במקומו…ומקווה שלא נהייה במצב כזה אף פעם…אווירת אלימות ופחד במדינה שלנו…האלימות משתלטת עלינו בכל פינה…המוסדות שאמורים לשפוט ולהגן…עלינו. לא ממש מצטיינים בכך…..השוטרים מקבלים משכורות קטנות מדיי..יש להעלות שכרם…ולתת בונוסים לשוטרים מצטיינים …לעודד אותם..לפעול….

  1. ערפי טופ ! אמר/ה

   בדיוק אבל הרבה יותר גרוע ! ליהודים אסור להסתובב בחיפה לרמלה בלוד וביהודה ושומרון . רק לערבים מותר ! עד מתי ?

 13. מה אני חושב שקורה במשטרה אמר/ה

  לדעתי משך את התלונה שלו כי יש בתוך המשטרה גורמים שפועלים עם העבריינים ובשירות העבריינים
  המטרה שלהם זה לסכל תלונות ו"הפרעות" של פשיטות משטרה ואני לא אתפלא אם אפילו גורמים בכירים
  במטה חוף יודעים ועוצמים עיניים ומקווים שזה לא יתפוצץ במשמרת שלהם עד שיוכלו להתקדם מהתחנה.

  1. ערפי טופ ! אמר/ה

   בדיוק אבל הרבה יותר גרוע ! ליהודים אסור להסתובב בחיפה לרמלה בלוד וביהודה ושומרון . רק לערבים מותר ! עד מתי ?

 14. אחת שאכפת לה אמר/ה

  התנהלות נוראית. בושה למשטרת ישראל ולעיריית חיפה. פשוט לא ייאמן.

 15. יקיצה אמר/ה

  האלימות בחיפה חוגגת באין מפריעה ואין באמת מי שיגן אין משטרה ומותר הכל. שוכנת זיו שני נערים הותקפו ע"י בעל הבית יורם וחברו בגלל חשד לגניבת מצת,
  הוגשה תלונה אחרי שאחד הנערים נזקק לטיפול רפואי
  ומה קרה אחרי שנה?!
  כלום!!
  משטרה אוכלי חינם זבל!!

 16. עמרי אמר/ה

  20% כלכלה שחורה. אף ממשלה לא מסוגלת להשתלט על זה, להיפך אפילו משחדות את מגזרי הכלכלה השחורה בעוד עשרות מליארדי ש' על בסיס דו"חות עוני מפוברקים שנוצרים על סמך נתונים שגויים כי אין דרך לסקור את הכלכלה השחורה. הכלכלה הזו מממנת גם מגזר עבריינות ופשיעה הולך וגדל (סחר בנשק, הברחות – רק אמש הותר לפרסום נסיון הברחת נשק בים המלח, קורה מדי שבוע), שמערער את הבטחון האישי וייפגע בצמיחה באופן מוחלט עד כדי בריחת הון אנושי והשקעות מישראל עקב גלי פשיעה וערעור הבטחון האישי (ע"ע פרעות ולינץ' מאי 2021). לא קשור ימין שמאל, הממשלות נשענות על מפלגות מגזריות של הכלכלה השחורה ולכן נמנעות מלעצור את המחדל הכלכלי הלאומי הקשה בתולדות ישראל וכזה שמאפשר להטות כל דו"ח חברתי-כלכלי על ידי מגזר עמותות השנור. חיפה – ב"ש – תחנות המשטרה חוסלו מבפנים, לא פועלות. מאות שוטרים ותיקים עוזבים את המשטרה במקומם נשתלים ע"י מגזרי העבריינות 'חיילים' לחבל בעבודת המשטרה בכל הארץ.

הגיבו כאן לכתבה