גאווה בכיתה • תלמידים ומורים להט"בים – האם הם זוכים לקבלה והכלה בין כותלי בית הספר?

מצעד הגאווה בחיפה • ארכיון (צילום: גלעד שטיין)

האם בתי הספר בחיפה מקבלים תלמידים ומורים גאים? האם תלמידים מרגישים בנוח לשתף תלמידים אחרים ואת צוות המורים בנטייתם ללא חשש מכך שישלמו מחיר?

"לפעמים אני מלמדת בכיתה שיש בה תלמיד שכבר בכיתה ז' סיפר לכולם שהוא גיי, ופתאום אחד הילדים מטיח בתלמיד אחר 'יא הומו', ואז אני מיד מסתכלת על התלמיד ששיתף את כולם בנטייה המינית שלו ואני מתה מפחד", כך מספרת מורה בחטיבת הביניים באחד מבתי הספר בכרמל. "כשהוא יצא מהארון לפני שנה, הוא היה בן 12, לא הייתי בטוחה שהוא בכלל יודע כבר את המשמעות של העניין עד הסוף, אבל עברה מאז שנה וחצי ונראה שהוא יודע טוב מאוד. זה קטע מדהים, שלפני 10 שנים תלמידים בחטיבת ביניים לא הרשו לעצמם לספר על הנטיות המיניות שלהם, ועכשיו ילדים מרגישים בנוח לבוא ולהגיד 'אנחנו אוהבים בנים ולא בנות'. אני חושבת שזה קשור למה שקורה במדינה, אני מרגישה שהאווירה יותר סובלנית ופתוחה. יש היום הרבה אמנים ויוצרים שמעלים תמונות לרשתות החברתיות עם בן או בת הזוג שלהם וגאים בזוגיות הגאה שלהם, זה נותן אומץ לתלמידים שלנו ובעיניי זה מצוין", היא אומרת.

"כל אחד והזמן שלו"

"כמובן, יש גם מקרים של תלמידים שאני רואה בכיתה, שנראה לי שעוד יגלו על עצמם, או שהם עדיין מסתירים או לא מדברים על זה. לפעמים זה ממש בולט, ואני אף פעם לא יודעת האם התלמידים האלה יודעים על הנטייה שלהם אבל עוד קשה להם לשתף, או שהם עדיין לא יודעים בעצמם. אני מרגישה שגיל ההתבגרות הוא גיל לא קל בכל מקרה, ולא פשוט, לצד הקשיים ה'רגילים, גם לצאת מהארון. אני בהחלט מבינה את אלה שמחכים עם זה לתיכון, או אפילו לשלב יותר מאוחר, אחרי שהם מתגבשים בינם לבין עצמם. לכל אחד יש את הזמן והקצב שלו".

ואכן המילה "הומו" ומילים נוספות שבעבר היו נחשבות מילות גנאי או עלבונות, עדיין נשמעת בין התלמידים המשתמשים בהן כאילו מדובר בקללה, דבר שכיום כבר ברורה הבעייתיות שבו, בעיקר אם בכיתה יושבים תלמידים להט"בים.

גאווה בחיפה (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)

התנשקתי עם חברה – מה זה אומר עליי?

"בקיץ לפני שנה מצאתי את עצמי מתנשקת עם אחת החברות שלי", מספרת תלמידת כיתה ט' בחטיבת ביניים בעיר, "בהתחלה הייתי מאוד מבולבלת ולא ידעתי האם כמה נשיקות אומרות שאני לסבית או לא. גם לא היה לי יותר מדי את מי לשאול. ברור שאני לא אבוא עם דבר כזה לאימא שלי, היא פשוט תתפלץ. ולא עלה בדעתי לספר לחברות, או בכלל למישהו מבית הספר, שיכול לספר לכולם, ואז אני באמת לא אוכל לצאת מהבית.

פחדתי מאוד שעוד אנשים ידעו על זה, ממש ברמה שהייתי חולמת על זה בלילה מרוב היסטריה. הקשר עם אותה ילדה הפסיק ובמהלך השנה מצאתי כמה חברות שהרגשתי יותר פתוחה איתן ושיתפתי אותן. אני מקווה שאני אגלה שהן ראויות לאמון שנתתי בהן. בכל מקרה, עדיין אין לי מושג מה זה אומר עליי ומי יעניין אותי בשנת הלימודים הבאה, כשאהיה בתיכון. מה שבטוח, אני מקווה שאף אחד לא יידע על מה שקרה לי, למרות שבאמת לא עשיתי שום דבר רע או אסור".

מורים להט"בים

בבתי הספר מתמודדים עם הנושא גם כשמדובר במורים להט"בים. אין ספק שכיום נטיות מיניות ושונות בין בני אדם בכלל, מדוברות בחברה שלנו בפתיחות ובקבלה גדולות מאי פעם. מורים ומורות להט"בים מלמדים בבתי ספר, כשאורח חייהם גלוי והם עסוקים הרבה פחות, אם בכלל, בהסתרתו, בשונה ממה שהיה נהוג לפני 10 או 20 שנה. כמובן שהדרך עוד ארוכה ועדיין ישנם סטראוטיפים ודעות קדומות כלפי להט"בים ברמות כאלו ואחרות, אך ככלל, אנו חיים היום בחברה הרבה יותר מכילה ומקבלת בהשוואה לזו שהיתה כאן לפני שנים לא רבות.

עיריית טירת כרמל – רחב
משלחת ליאו באק למצעד הגאווה 2018 בחיפה (צילום – חגית אברהם)

המחנך חזר כמחנכת

רק לפני שנים ספורות, באחד מבתי הספר התיכוניים בכרמל, היה מורה שהודיע להנהלה על כוונתו לעבור תהליך שינוי מין, וכי יחזור לאחר החופש הגדול כמורה אישה. בית הספר קיבל את הדברים בצורה המכילה והפתוחה ביותר שאפשר היה לחשוב עליה. התלמידים שנפרדו מהמחנך שלהם ב-20/6 עם סיום שנת הלימודים, פגשו עם פתיחת שנת הלימודים שלאחר מכן, מורה אישה. בית הספר הוכיח פתיחות וסובלנות ואין ספק שהדבר ראוי לכל שבח. יש להניח שנדרש תהליך הסתגלות מסוים, הן מצד התלמידים והן מצד הקולגות של אותה המורה, אך עצם העובדה שהדבר התאפשר וברכת ביה"ס ניתנה, יש בכך שיעור בקבלת האדם באשר הוא, שיעור חשוב ומשמעותי לא פחות מכל שיעור אחר שנלמד בביה"ס.

משרד החינוך: מענה פרטני ומערכתי

מדריכת מגדר ממשרד החינוך במחוז, דפנה צין, מסרה לחי פה:
כחלק מהעשייה של משרד החינוך שאותה מובילה היחידה למיניות ומניעת פגיעה בילדים של השירות הפסיכולוג-ייעוצי, גם בבתי הספר במחוז חיפה, המענה ניתן הן ברמה המערכתית והן ברמה הפרטנית. המענה הפרטני כולל ליווי אישי לתלמידים על ידי יועצת בית הספר ומתן תמיכה רגשית במידת הצורך, ויצירה של מרחב בטוח. המענה המערכתי כולל עבודה עם אוכלוסיית התלמידים והמורים, במטרה לפתח סובלנות ולמנוע ביטויי להט״בופוביה .

בשנים האחרונות משרד החינוך מתקצב סדנאות לצוותים חינוכיים ולתלמידים, העוסקות בנטייה מינית ובזהות מגדרית, במסגרת התקנה התקציבית לחינוך לסובלנות.

בתי ספר רבים במחוז חיפה מזמינים כבר שנים את הארגונים הגאים להעברת סדנאות אלה.
בנוסף, כל שנה ב17/5/22 מציינים בתי הספר את יום ההבנה ומשוחחים בכיתות עם התלמידים על חשיבות הסובלנות והבעת עמדה נגד גילויי שנאה על רקע של נטייה מינית או זהות מגדרית.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. קבלה והכלה? אמר/ה

    שנים ביסודי, בחטיבה ובתיכון הוזנחתי.
    לא נפלתי בין הכיסאות, נזרקתי בניהם ונרמסתי תחת גודל הז** שהונח עליי.

    12 שנים של התעלמות מילד מורעב, מוזנח ושטוף חרדה ובעיות הסתגלות, שאין לו לאן או למי לחזור כל יום.

    קדימה, תכילו עד שתכלו את עצמכם, חבורה של אומללים.

הגיבו כאן לכתבה