אבא מחיפה: "הבן שלי לא התקבל לביה"ס, רק כי הוא ערבי"

אילוסטרציה - כיתה (צילום: משרד החינוך)

מחרתיים, באחד בספטמבר, 50,000 תלמידים בחיפה יתחילו את שנת הלימודים. תלמיד אחד, שהיה אמור להתחיל את שנת הלימודים יחד איתם, יישאר בבית. אביו של התלמיד: "או שהבן שלי מתחיל בבית הספר הדו-לשוני, או שהוא יושב בבית. לא מקובל עליי שרק בגלל שהוא ערבי הוא לא יתקבל".

ביום רביעי, 1/9/21, תלמיד אחד בחיפה, שאמור להתחיל כיתה א', יישב בבית, כיוון שלא התקבל לבית הספר הדו-לשוני בעיר. אביו של התלמיד לא מוכן שבנו יתחיל את שנת הלימודים בשום בית ספר אחר וכועס על כך שבנו לא התקבל לבית הספר, רק בגלל שיש ניסיון לאזן את מספר הערבים והיהודים בכיתה, לטענתו, וכרגע ישנם 20 תלמידים ערבים בכיתה, ורק 10 יהודים.

"הבן הבכור לומד בבית הספר"

"העירייה מנסה לאזן ילדים יהודים וערבים בביה"ס הדו-לשוני", אומר האב, "הבן הבכור שלי לומד בבית הספר הדו לשוני 'יד ביד'. לא ייתכן שהעירייה תמנע מהבן הקטן שלי להיכנס לבית הספר, למרות שדובר על איחוד אחים, בטענה כי הבן לא זכה בהגרלה. מנגד, ילד יהודי במצב דומה דווקא כן נכנס לבית הספר. מנהלת בית הספר מצידה טוענת כי למרות הביקוש הרב למסגרת הדו לשונית, העירייה מסרבת לפתוח כיתה א' נוספת".

"פתאום בוטל איחוד אחים"

"אנחנו בוכים יום ולילה, הילד שלי נפל לפוליטיקה של העירייה, אני ב-1/9/21 לא שולח את הילד ללימודים", הוא אומר. "בני הגדול לומד בכיתה ב', היה מוסכם שהשנה הבן הקטן יעלה לכיתה א', אמרו 'אין בעיה שיכנס אוטומטית, אח שלו כאן. בינואר הילד נרשם לבית הספר, פתאום אני רואה שהעירייה החליטה, בדקה התשעים, לבטל את נוהל איחוד אחים", מספר האב. "נעשתה הגרלה להכניס ילדים חדשים, הבן שלי לא נכנס, אבל הבן של חברי היהודי דווקא כן. אני הכי בעד להכניס עוד יהודים, אני שמח עם כל ילד יהודי שיבוא ומאמין בדו-קיום, בטח אחרי המהומות שהיו במאי, אבל אין פה עניין של איזון, כי בכיתה א' יש בערך 20 ילדים ערבים ו-10 ילדים יהודים, אז עוד ילד יהודי זה מה שיביא את האיזון? פתאום רק הבן שלי לא יכנס , הביג דיל שיהיה עוד ילד?".

תלמידים ובתי ספר בחיפה | אילוסטרציה (צילום: משרד החינוך)

"עוול לילדים ולי"

האב הגיש ערעור למשרד החינוך ולעיריית חיפה, לדבריו נאמר לו, לא להתייחס בערעורו לנושא איחוד אחים, כי אין בכך רלוונטיות, לכאורה. "זה הכי רלוונטי, זה הכי חשוב וכתבתי זאת. התייעצתי עם עורכת דין והיא אמרה שזה שלא הכניסו את בני, זה כהפרת חוזה, כי יש ערך שנקרא סמכות ביני ובין בית הספר, ואם הייתי יודע שהוא לא יכנס לא הייתי מכניס גם את בני הגדול. ממשרד החינוך נאמר לי שהם לא יכולים להיכנס לזה, ושהעירייה יכולה לעשות מה שהיא רוצה. בעירייה אמרו שהערעור לא התקבל בטענה שנסיבותיו לא מוצדקות. זה עוול לילדים וגם לי. אני רוקח שעובד קשה, בטח בתקופות אלו, גר ברחוב הרדוף ומובן שמעדיף להסיע את שני הילדים לבי"ס 'יד ביד' שהוא בשער העלייה (בתוך בי"ס חופית).

"הביקוש עולה על ההיצע"

ד"ר מירב בן נון, שהייתה בין מקימות הגן הדו-שפתי והקהילה שסביבו, הסבירה כי כל הרישום לבית הספר הוא בידי העירייה. "כל עוד אין לנו שתי כיתות (ועל זה אנחנו נאבקים כבר הרבה שנים), הביקוש בהחלט עולה על ההיצע", היא אומרת.

דו קיום • תלמידים ובתי ספר בחיפה | אילוסטרציה (צילום: משרד החינוך)

יש לציין שזה כבר שנים שהביקוש לגנים ולכיתות הדו-לשוניות עולה בהרבה על מספר המקומות המוקצים להם. העמותה מבקשת מהעירייה, שוב ושוב, להקצות לה מבנה עבור בית הספר והגנים על מנת שיהיו יותר כיתות וחללים, אך העירייה, לאורך שנים, מצד אחד אוהבת לקרוא לעצמה עירייה שתומכת בדו קיום ובעירה יש יחסים טובים בין ערבים ליהודים וכמובן, מערכת החינוך הדו-לשונית היא חלק מכך, אבל בפועל, לא מאפשרת למסגרת המיוחדת הזו להתרחב ולא מקצה עבורה מקום. שוב ושוב, גם כעת, מספר הכיתות קטן בהרבה מהביקוש.

תגובת העירייה תצורף כשתתקבל.

תגובה
  1. תמי פינאוף אמר/ה

    נמנע מהבן שלי לקבל מגרש כמעט בחינם בכפרי הבדואים – רק בגלל שהוא יהודי. אפליה.

לא ניתן להגיב