"החזירו את תחנות האוטובוס שבוטלו" • פניית תושבים בחיפה לשרת התחבורה

מרב מיכאלי שרת התחבורה (צילום: סמר עודה כרתינג'י)

נציגים משכונת כרמל צרפתי – רמת שאול פנו במכתב לשרת התחבורה מרב מיכאלי, בבקשה להחזיר תחנות אוטובוס של קווים: 115 ו-31, שבוטלו במסגרת שדרוג מערך התחבורה הציבורית בחיפה.

כזכור, בתחילת החודש (מאי) פורסם בחי פה דבר שדרוג מערך התחבורה הציבורית במטרופולין חיפה. במסגרת השדרוג הוחלפו ושונו שבעה קווי אוטובוס, דבר שלדברי תושבים שפגע במשתמשי תחבורה ציבורית רבים וניתק שכונות רבות ממרכז העיר ויעדים מרכזיים.

בעקבות השדרוג והשינויים שנעשו במסגרתו, התקבלו במערכת חי פה פניות רבות מתושבים. במשרד התחבורה הדגישו כי "השינויים שנעשו הינם תולדה של תכנון מעמיק ובדיקה קפדנית של צרכי התושבים באזור חיפה. במסגרת התוכנית החדשה הוגברה התדירות של קווים בעלי ביקוש גבוה וצומצמו קווים לא יעילים שסבלו ממיעוט נוסעים".

נציגי שכונת כרמל צרפתי-רמת שאול שיגרו מכתב לשרה בבקשה ובתקווה שתחזיר את תחנות אוטובוס של הקווים 115 ו-31.


"שתפו את התושבים בהחלטות"

לשון המכתב:
הרינו פונים אליך בבקשה למעורבותך ועזרתך בהחזרת תחנות אוטובוס של קווים: 115 ו-31 ברחובות רמת שאול בחיפה. לאחרונה נתבשרנו על כך שבמסגרת התחדשות של התחבורה הציבורית בעיר, שני קווי אוטובוס משמעותיים של חברת אגד שעברו ברחובות פנימיים של השכונה בתדירות גבוהה, לא יעברו בתחנות אלה. לצערנו ,האמור בוצע במסגרת חשיבה מחודשת שבוצעה ללא שיתוף התושבים ובירור צרכיהם האמיתיים ואושרה על ידי משרד התחבורה.

אנו מבקשים את עזרתך ומעורבותך בהחזרת התחנות (שבוטלו) להורדת והעלאת נוסעים בשכונת רמת שאול של קווי האוטובוס מספר: 115 ו-31 וזאת מהסיבות הבאות:

 1. מדובר בשכונה שממוקמת באזור הררי ולא מישורי, שכונה עם אוכלוסייה מבוגרת המתקשה בהתניידות באופן כללי, קל וחומר בסביבה הררית.
 2. בשל נגישות של התחבורה הציבורית, לא מעט משפחות צעירות ותושבים ותיקים החליטו להתמקם בשכונה, אולם מהלך של ביטול שני קווים מאוד משמעותיים בשכונה ,שחיברו אותה לצירים עיקריים בעיר, פוגע קשות באוכלוסייה זו.  
 3. הן בחודשי הקיץ והן בחודשי החורף, לא מעט מילדי השכונה נעזרים בתחבורה ציבורית, הן בדרכם לבית הספר והן בדרכם לחוגים ולפעילות פנאי אחרת, מה שנותן תחושת נוכחות מרבית להורים בהיותם בעבודותיהם. צמצום והרחקת התחנות מאזורי המגורים פוגע קשות הן בילדים והן בתחושת הבטחון של ההורים.
 4. נגישות של תושבי השכונה למוסדות להשכלה גבוהה, הן ילדינו הסטודנטים והן ילדינו בני הנוער (נוער שוחר מדע), הורגלו להשתמש בקו 31 לנסיעה נוחה, קלה והחשוב מכולם נגישה וקרובה למקום מגוריהם, למוסד אקדמי מן הטובים בארץ, הטכניון. אולם מהלך של העברת הקווים בשכונה פוגע בהם וגם בציבור המרצים, מצריך שימוש ברכבים ואף באופן כזה או אחר פוגם בנגישותם לאקדמיה.
 5. משיחות רבות שעשו תושבי השכונה עם נציגות משרד התחבורה, נמסר כי המהלך בוצע במסגרת חידוש הקווים ותוך ראיית צרכי כלל האוכלוסייה. אך לצערנו אנו חולקים על כך שמהלך זה בוצע תוך ראיית צרכינו.
 6. אנו תוהים, איך המהלך שבוצע אמור לעודד את תושבי השכונה רמת שאול להשתמש בתחבורה ציבורית במקום ברכב הפרטי? איפה הנוחות והנגישות, הן של תושבים ותיקים, הן של צעירים וסטודנטים והן של משפחות מעוטות יכולת שנעזרות בתחבורה ציבורית ביום יום?!
 7. תחבורה ציבורית כשמה כן היא – ציבורית ומיועדת לציבור הרחב, היא אמורה להיות כלי ניוד שמסייע לאוכלוסיות חלשות ומעוטות יכולת להתנייד ברחבי העיר ולהגיע למרכזים משמעותיים. בתכנון מעמיק יש מקום לחשוב על האזרח הקטן ולעיתים אף לשאול אותו.

אנו בדעה שחידוש ושיפור התחבורה הציבורית, אמור להתבטא בהנגשתה לכלל התושבים ולהגדלת תדירותה, אולם לצערנו המהלך האחרון פגע קשות בתושבי השכונה הנעזרים בתחבורה הציבורית מדי יום.

אנו, נציגי ועד השכונה, פונים אלייך בשם אלפי תושבי השכונה ומבקשים להחזיר את התחנות של קווים 115 ו-31 לרחובותינו.

הגיבו כאן לכתבה

15 תגובות
 1. אלעד אמר/ה

  חבל שרק שכונות חזקות יוכל להלחם במהלך הזה שנועד גם הוא לא לצרכי התושבים אלא לצרכים כלכליים. כרגיל החלשים יפגעו ומי שידע לצעוק הכי חזק יצליח . חבל שבמקום לעבוד בשבילנו הממשלה עובדת בשביל משהו אחר

 2. דוד שף אמר/ה

  אם חיפאים היו עונים לסקרים בתחבורה הציבורית ,אז זה היה יכול להיות אחרת כבר מהתחלה.

 3. סרגיי אמר/ה

  בנוסף גם ביטלו קו מהיר ממרכזית המפרץ לחוף הכרמל דרך מכללת גורדון – 225 ששיפר בצורה משמעותית נסיעה בשכונות אלה. על מה חשבו מחוללי הרפורמה הזו – לא ברור

 4. אייל אמר/ה

  קו 115 ארוך נתקע בלי הפסקה בכניסתו לתוך שפרינצק ורמת שאול מוסיף רבע 'עה מיותרת מאמלל את כל שאר משתמשי הקו.
  הגיע הזמן להוסיף קווים 115א ו31א נוספים שיעברו במקום אלו.
  אבל בעיריית חרפה אין אף חבר מועצה או סגן ראש עיר שמטפל בתחבורה ציבורית ומצפצפים על כולנו

 5. רחלי אמר/ה

  זו התעללות להוריד את קו 115 שהגיע כל 12 דקות וכביכול לשים במקומו את קו 30 שמגיע כל חצי שעה! במיוחד שכל ילדי בי"ס יסודי ליאו באק עברו ללמוד ברמת הנשיא וצרכים לחכות חצי שעה לאוטובוס שמגיע מלא!!

 6. ש.ר. אמר/ה

  אמן שנצליח

 7. אהובה אמר/ה

  שכחו לבקש גם את החזרה למסלול הקודם של קו 30 ! סטודנטים הסתמכו על קו זה – ישיר לאוניברסיטה

 8. אייל אמר/ה

  במקום תוספת קווים ולקצר קווים משחקים באגד בכאילו. מבטלים קו לאיניברסיטה, מוציאים קוים משכונות כדי לקצר ולא לפצל לשני קוים נפרדים כםי שמתבקש מזמן מגודל השכונות לאחר שנוספה רמת הנשיא.
  בחיפה לא נוספו קווי אוטובוס 20 שנה. נוספו 4 שכונות חדשות אבל אין התייחסות לדוחק בקוים, לאורכם הבלתי נסבל מתחנת קצה אחת לשנייה דבר שיצר מ2008 חוסר יכולת לתזמן אותם והם נתקעים ומאחרים. לעיתים באים שני 115 יחד, ואז חצי שעה שממה. בקיצור, חיפה מלאה בעיות ותחבורה ציבורית בה היא מהמרכזיות ולאף אחד מ-4500 פקידי העירייה הנחמדים באגפיה כולל אגף תנועה.. לא אכפת. אין שיתוף ציבור כפי שהבטיחה השרה מיכאלי ו4אש העיר קליש. מצפצפים על הציבור בקשת – לא טוב שההגה בידיים של אגד, ושיפה נוף עסוקים ברכבליות ריקות במקום קידום אוטובוסים מלאים. חלם חיפה.

 9. ציוני אומלל אמר/ה

  צודקים – המצב קשה

 10. לא להצביע למפלגת האבודה אמר/ה

  כן חברת הכנסת לזימי "תפכל בשביל חיפה" ששרת התחבורה הכניסה לרשימה ועישה אפס וכלום בכנסת עבור חיפה.
  זאת מפלגת האבודה. מי שמצביע לה בחיפה מזוכיסט ממש

 11. יונה אמר/ה

  שכונת כרמל צרפתי , מוזנחת ומקופחת בכל היבט אפשרי !!!! עכשיו עניין ביטול קווי האוטובוס , ממש שערוריה !!!!!
  מי הנציגים של השכונה ?
  שלחו אמצעי תקשורת ונקים מטה רציני !

 12. מיכאל אמר/ה

  חיפה עיר מעורבת למה לעשות נזק לתושבים ?
  כי ככה ניראת תפיסת שילטון שבא לעשות שינוי
  אחרי שאזרחים כבר קיבלו שירות טוב

 13. חיפאית שלא מכירים את השכונות בכלל אמר/ה

  כרמל צרפתי זה טשניחובסקי,קו 115 עובר שם והוא יורד ומגיע לרמת שאול,(אדמונד פלג,אליהו חכים,סטפן וויז ודרך צרפת עליון)אין שום שוני,השוני היחידי שבפנייה של דרך צרפת פינת מרסיי הוא לא פונה שמאלה לשפרינצק ולרחוב בר רב האי ,לכן לא ברור בכלל על מה באים בתלונות תושבי כרמל צרפתי ורמת שאול לגבי קו 115..היחידים שנפגעים מהשינוי של 115 אלה רק הנוסעים שצריכים להגיע לרחוב מרסיי,סעדיה גאון ובר רב האי דוד..תעלו על אוטובוסים ותכירו את העיר לפני שאתם רושמים כתבות ותגובות

 14. א אמר/ה

  דמעות תנין השינויים לטובה. והיום נדרשים. האוטובוסים ריקים

 15. לודמילה אמר/ה

  "מהומה על לא מאומה"
  חבל שהתושבים לא הבינו מה זה "כלל האוכלוסייה ".
  מה הבעיה לעלות לטשרניחובסקי ומשם 115 או 31?
  או לקחת אותם מדרך צרפת/ יצחק נדב שברמת שאול?

הגיבו כאן לכתבה