תושבים בחיפה טוענים: "נפגענו משדרוג מערך התחבורה"

אוטובוסים בחיפה (צילום: ירון כרמי)
עיריית טירת כרמל – רחב

התלונות על שדרוג מערך התחבורה במטרופולין חיפה לא מפסיקות לזרום למערכת חי פה. התושבים טוענים כי השינויים שנעשו הם לא לטובתם, חלקם אף ויתרו על הנסיעה באוטובוס וחזרו להשתמש ברכב פרטי.

כזכור לפני כשבועיים פרסמנו בחי פה השינויים שהוחלו בקווי האוטובוסים באזור חיפה, כחלק משדרוג מערך התחבורה, אשר במסגרתו שונו שבעה מסלולי קווי אוטובוסים.

לדברי שרת התחבורה מרב מיכאלי, מטרת השדרוג היא לאפשר לאזרחים לשים את הרכב הפרטי בצד, וליהנות ממהפכה בתחבורה". נכון לעכשיו לפחות, דיווחים שהגיעו מהתושבים מעידים כי המהפכה אינה חיובית במיוחד.

"חזר לרכב הפרטי"

בשיחה לחי פה סיפרה תושבת חיפה:

בעלי נסע במשך שנים בקו ישיר מרמת שאול לאוניברסיטה והבן – בקו לטכניון. מאז השינוי הם נאלצים להחליף אוטובוסים, ההמתנה בין אוטובוס אחד לשני אורכת לפחות 20 דקות וההגעה ליעד לוקח בין שעה וחצי לשעתיים. בעלי שמרצה באוניברסיטה ויתר על השימוש באוטובוס וחזר לנסוע ברכב פרטי.

'להחליף אוטובוס עם סלי קניות'

תלונות נוספות התקבלו על ביטולו של קו 101 ועל קווים רבים שיעדם היה הטכניון והאוניברסיטה, זאת בנוסף לניתוק של לא מעט שכונות ממרכזי העיר. בנוסף לכך, הרבה אנשים מבוגרים שהאמצעי היחידי שבו הם משתמשים לקניות ולסידורים הוא התחבורה הציבורית, מדווחים כי כעת, עם ביטול קווים שהיו ישירים למרכז העיר, הם נאלצים להחליף אוטובוסים תוך שהם סוחבים סלים ועגלות קניות.

במשרד התחבורה טוענים כי השינויים שנעשו הינם תולדה של תכנון מעמיק ובדיקה קפדנית של צרכי התושבים באזור. במסגרת התוכנית החדשה הוגברה התדירות של קווים בעלי ביקוש גבוה וצומצמו קווים לא יעילים, לדבריהם, שהיה בהם מיעוט נוסעים.

אוטובוסים בחיפה (צילום: ירון כרמי)

'מעודדים מעבר מרכב פרטי לתחבורה ציבורית'

ממשרד התחבורה נמסר לחי פה:
משרד התחבורה משקיע מדי שנה מאות מיליוני שקלים בשיפור התחבורה הציבורית בכל הארץ ובעידוד המעבר מרכב פרטי לשימוש בתחבורה הציבורית. בשנים האחרונות פועל המשרד להגדיל באופן משמעותי את שירותי התחבורה הציבורית באמצעות המכרזים להפעלת קווי אוטובוסים המתפרסמים על ידו.

מערך התחבורה הציבורית בחיפה עבר לאחרונה רה-ארגון בשיתוף עיריית חיפה, במטרה לספק לנוסעות ולנוסעים שירות מהיר ויעיל יותר. במסגרת הרה-ארגון, שופר מערך התחבורה הציבורית בין מרכז העיר לכל השכונות בעיר. כמו כן, שודרג השירות למוקדי ביקוש עיקריים ואזורי המסחר והשירותים של חיפה.

השינויים שנעשו הינם תולדה של תכנון מעמיק ובדיקה קפדנית של צרכי התושבים באזור חיפה. במסגרת התוכנית החדשה הוגברה התדירות של קווים בעלי ביקוש גבוה וצומצמו קווים לא יעילים שסבלו ממיעוט נוסעים. בנוסף, הוגברה הפריסה של הקווים והקישוריות בין כלל אמצעי התחבורה הציבורית בחיפה: קווי המטרונית, הרכבלית, מערך האוטובוסים ושירות "תיק-תק" של אגד, הפועל בעיר כשירות משלים".

הגיבו כאן לכתבה

25 תגובות
 1. יהודי אמיתי אמר/ה

  מירב מיכאלי היא כישלון! עוד מעט היא תעשה חמוצים בבית לבן זוגה.אפילו לא נשואה כדת משה וישראל.

  1. אני אמר/ה

   אולי נוחים לך, אך לא לאחרים !!! במקום להיות אנוכי, חשוב, מה היה קורה לך, אם היו גורעים ממך קווי תחבורה, שאותם מוסיפים לאחרים !!!
   לדעתי, אתה סתם מפוברק !

 2. יהודיה אמר/ה

  המסלולים החדשים של האוטובוסים דווקא מאד נוחים לי!
  נסיעה פעם שארכה לי 20 דקות עם המתנה של כעשר דקות לאוטובוס לוקחים לי עכשיו רבע שעה כולל המתנה!!
  תראו את הטוב במקום להתעסק ברע:)
  עם ישראל חי!

 3. יהודית אמר/ה

  המסלולים החדשים של האוטובוסים דווקא מאד נוחים לי!
  נסיעה פעם שארכה לי 20 דקות עם המתנה של כעשר דקות לאוטובוס לוקחים לי עכשיו רבע שעה כולל המתנה!!
  תראו את הטוב במקום להתעסק ברע:)
  עם ישראל חי!

 4. דני אמר/ה

  ביטול קו 146 וקו 46 אינו מאפשר לתושבים האונברסיטה ועד פרויד לרדת לרכבת חוף הכרמל. שערוריה.
  החזירו אותנו לרכב פרטי כדי לרדת לרכבת. אבל ברכבת אין חניה

 5. אפרת אמר/ה

  "בדיקה קפדנית של צרכי התושבים"… כמו שבדקו את צרכי התושבים לפני שהפכו חניות זמינות לחניות בתשלום או חניות שנקנסות אחרי שעתיים…
  גם הסעות לבתי הספר ומבתי הספר (לאלו שיש) הם מאד מחושבות… הסעה שמלכתחילה לא אמורה להגיע לפני צלצול או כזו שעוד לפני צלצול "מתנדפת" כלא הייתה בזמן שתלמידים נאלצים לחצות כביש ראשי על גשר וממש! אין להם סיכוי להגיע לתחנה… בזיון של תחבורה ציבורית (וכן… את משחקי ה"זה לא אני… זה הוא" בין משרד חינוך, עיריה, אגד וכו' כבר שמענו)..

 6. ניר אמר/ה

  קו 31 ישיר מרמת שאול לטכניון לוקח חצי שעה לפי גוגל. כנראה אספו תלונות מאנשים שלא יודעים להשתמש באינטרנט טיולים באקראי על אוטובוסים

 7. מיכל אמר/ה

  בתור תושבת רמת שאול,נדהמתי משינויי התחבורה הנוכחיים. זה מאלץ אזרחים שגרים בשכונה ללכת ברגל בימי הקיץ החמים ובימי גשם לקווים הרצופים כמו 115 ו31. מזל שיש תיקתק לא כולם יכולים להשתמש.זה ממש עןןל. שבת שלום!!!

 8. בועז לב טוב אמר/ה

  פגעו קשות בתחבורה הציבורית לכל השכונות שבין חורב לאוניברסיטה. חוסר היגיון קיצוני להוריד קווים ותכיפות ולדחוף אנשים להסתמך על רכב פרטי במקום תחב"צ. מורידים 146 ו 46 ולא מגבירים תכיפות של 54 . מורידים קו 24 מנתקים קשר לרוממות ולהדר מכיוון גאולה. צריך להגביר תכיפות בקווים ולא להוריד קווים אנשים לא מתלהבים להחליף 2 או 3 קווים בנביע עירונית קצרה כבר יעדיפו ליסוע ברכב הפרטי

 9. בועז לב טוב אמר/ה

  פגעו קשות בתחבורה הציבורית לכל השכונות שבין חורב לאוניברסיטה. חוסר היגיון קיצוני להוריד קווים ותכיפות ולדחוף אנשים להסתמך על רכב פרטי במקום תחב"צ. מורידים 146 ו 46 ולא מגבירים תכיפות של 54 . הורידו קו 30 שמהווה צורך הכרחי ש לתלמידים שנוסעים לליאו באק , מורידים קו 24 מנתקים קשר לרוממות ולהדר מכיוון גאולה. בסה"כ בקו בין חורב לאוניברסיטה הוריגו חצי מהקווים ולא הוסיפו שום דבר חוסר אחריות קיצוני . צריך להגביר תכיפות בקווים ולא להוריד קווים אנשים לא מתלהבים להחליף 2 או 3 קווים בנביע עירונית קצרה כבר יעדיפו ליסוע ברכב הפרטי

 10. יעקב ארז כהן אמר/ה

  עושים ההפך רוצים לגמור את המבוגרים הנכים בעלי מוגבליות שוכחים את השכונות הפנימיות שבתוך הערים ביטלו את הגעתם של הקווים רק מסלולים קצרים ומהירים אבל מה עם אלה שלא גרים על הכביש הראשי מעודדים לחזור לרכב לא להשאיר
  התנהלות מטומטמת של שרה מטומטמת שאין לה מושג בכלום העיקר להראות הינה עשיתי טמטום לשמה

 11. אייל אמר/ה

  בואו ספרו לתושבים את האמת:
  בחיפה לא נוספו קווי אוטובוס ב-15 השנה האחרונות בטענה של "אין גידול באוכלוסיה ובמשתמשים שמצדיק זאת"
  בעיריית חיפה אין אף גורם ואף חבר מועצה שמקבל את תיק התחבורה הציבורית, בשונה מכל מועצת עיר אחרת דבר הזוי.
  אף אחד לא רוצה להתעסק ולהתרסק עם התפוח אדמה הלוהט שנקרא כשלון התחבורה הציבורית בחיפה.
  קוי אוטובוס ארוכים שיוצאים מהתחנות המרכזיות שמרוחקות מכל השכונות ונתקעים בפקקים בצ'ק פוסט ובמת"ם בלי נתיבי אוטובוסים כי לא מרשים לאוטובוסי אגד לנוע בנת"צ של המטרונית אי לכך איחורים ופקקים אדירים.
  בבוקר האוטובוסים בירידות מהכרמל נתקעים בתוך פקקי הענק שנוצרו בדרך הים, שדרות הציונות, פרויד ודרך צרפת בגלל תמא 38 פרועה ובגלל מחירי התופת של מנהרות הכרמל שעומדות חצי ריקות ומשמשות בעיקר את העירייה שמקבלת נסיעה חינם לעובדיה כשוחד שתיקה מול מחירי התופת האלו.
  האוטובוסים הארוכים מייאשים את הציבור. והם נחוצים רק כי לא מוסיפים קוים. תחנות האוטובוס לא נוחות ולא מקבלות עדיפות והתוצאה פגיעות רבות בהולכי רגל במיוחד בצירי המטרונית שנבנו לה תחנות צרות מאד באמצע הכבישים הכי סואנים.
  שינויי התחבורה הם פארסה. מבטלים קו פה ומעבירים אותו לשם. מעבירים משם לפה חזרה. משחקים עם הציבור כדי חלילה חלילה לא להוסיף קווי אוטובוס ותדירות גבוהה יותר. להיפך יש קבוצת בעלי רכבים קולנית מאד בשכונות הכרמל שטוענת האוטובוסים במוריה הם מפגע חמור וקוראת כן מה שאתם שומעים לבטל קווי אוטובוס שעוברים בציר מוריה כי הם "מפריעים למכוניות הפרטיות". עיר שהכל בה הפוך.
  במוריה צריך לבטל לחלוטין חניות רכב פרטי כמו שעשו בצירים הראשיים בתל אביב ושם כשאין חניה ויציאה של רכבים פרטיים אז התנועה זורמת ובמקום זה הוסיפו נתיבי נת"צ לאוטובוס בלבד שלא נתקע ומקבל עדיפות ואז גם לא מאחר כרונית.
  מה שדרוש כרגע זה רשת של רחובות לאווטובוס בלבד. להוסיף ירידה מהכרמל בפרויד נתיב נוסף לאוטובוס בלבד. להפסיק התעלמות לחייב סגן ראש עיר מתוך החמישה שיהיו עם תיק התחבורה הציבורית.
  עיריית חיפה העיר הגדולה היחידה בארץ שאין אף חבר מועצה או סגן ראש עיר שמחזיק תיק התחבורה הציבורית
  זה הזוי לחלוטין קידום עוד קווי אוטובוס צריך להיות אינטרס עירוני באגף התנועה לא להתעסק רק בקנסות וחניות להתעסק בהוספת אוטובוסים ועדיפות עבורם בכבישים הפקוקים.

 12. מ אמר/ה

  ניתוק שכונות ותושבים מאזור לאזור, איפה ואיפה בהקצאת קווי תחבורה, ירידה ופגיעה בערך הדירות שנמצאים באזורים המנותקים מתחבורה ציבורית , שלא לדבר על פגיעה בעשרות אלפי תושבי השכונות השונות, שנזקקים להחליף מספר אוטובוסים, פגיעה במרבית דיירי השכונות הללו: זקנים, נכים, תלמידים, סטודנטים וכו… טוענים שהמטרה לייעל את התחבורה, לוותר על כלי רכב פרטיים ועושים את ההיפך הגמור, בהתאם לשיקולים אינרסנטיים ואחרים ! הזוי לחלוטין !

 13. ציפורי אמר/ה

  נהגי משאיות כבדות הפכו את רח' ליאון בלום לחניית משאיות בלילות ובסופי שבוע. גוזלים מתושבי הרחוב את מקומות החנייה. לפי מיטב ידיעתי, יש חוק האוסר על חניית רכב מעל 10 טון ברחבי העיר. העיריה אמורה להקצות חנייה לרכב כבד בפאתי העיר. בנוסף הם חונים בחלקם לאורך המדרכה אך חוסמים מסלול נסיעה למכוניות. פניתי בעבר למוקד 106 והגברת שענתה לי הפנתה אותי לשלוח פקס במקום שהיא תדאג לשלוח פקח כדי שיקנוס את בעלי הרכבים. ???

 14. מיקי אמר/ה

  אזה שקר קו 115 תמיד היה מלא לא יאומן שצמצמו אותו והרידו אות מהשכונות חוצפה של משרד התחבורה ממש בושה

 15. אילנה אמר/ה

  בושה בושה בושה לא חושבים על האזרח המבוגר גרמו להם להחליף מלא אוטובוסים, בטלו תחנות,
  במקום לשפר הורסים

 16. ברוך אמר/ה

  הרס התחבורה מקום לדאוג באמת לתושבי ליפה דאגו לתושבי הפריפריה קריות מוצקין אתא חיים עכו צימצום הקוים מביא אותי לשימוש גבוה ברכב פרטי וחבל. מטרה לא הושגה במתכננים שאינם תושבים

 17. קוף אדם אמר/ה

  הפתרון הוא מעבר לטוסטוסים 125 סמק כמו באסיה.

 18. רותי אמר/ה

  תגובת משרד התחבורה מעידה על ניתוק מוחלט שלא לומר טיפשות.
  היתרון היחיד שהסטודנטים למשפחותיהם הבינו את ההיפוך הגמור בין הבטחות מירב מיכאלי למעשיה..כולל הפגיעה החמורה בנשים בשינוי גיל הפרישה.שינוי שלא היה כמותו מקום המדינה.שינוי שנעשה על ידי מי שמתימרת להיות פמיניסטית.

 19. תמרי שרית אמר/ה

  שינוי התחבורה רק הטיב עם התושבים . וקיצר את הזמנים . קו 4 מגיע כל 4 עד 5 דקות . מה שלא היה בקו 101 . ובנוסף הקו פעיל עד שעות המאוחרות של הערב .

 20. ש.ר. אמר/ה

  תכנון מעמיק ובדיקה קפדנית…. בושה וכלימה. כנראה שהתושבים בכרמל צרפתי הם מוקצים. במקום לייעל את התחבורה עבורנו, מורידים לנו את מעט הקווים הקווים שיש. צריך להקים ועדת חקירה על זה. לא יתכן שדווקא את השכונות המוחלשות יחלישו יותר. משהו בדרגים המחליטים רקוב! מאד רקוב !

 21. עזרא אמר/ה

  עד שלא יסנכרנו את הרכב הציבורי( אוטובוסים/מטרוניות) עם הרמזורים , העסק לא יעבוד.

 22. ודים אמר/ה

  פגיעה רצינית במבוגרים ואנשים עובדים. תדירות קו 30 שנכנס לקרית שפרינצק 20 דקות. וזה בהשוואה לקו 115 שהיה נכנס לשכונה בתדירות 8-10 דקות בשעות שיא ו15 דקות בשאר הזמן. איפה יש פה שיפור?

  1. אבי כהן אמר/ה

   קן 115 פועל כרגיל..על מה אתה מלין?

 23. אבי כהן אמר/ה

  גם הפסקת הרכבת לנתב"ג בלילה?

הגיבו כאן לכתבה