"אם בעבר האחות נחשבה 'עוזרת של הרופא' היום היא לגמרי שותפה שלו" • יום האחיות והאחים ב'בני ציון'

יום האחות בני ציון (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

יום האחיות והאחים הבינלאומי מצוין היום, חמישי 12/5/22, בארץ ובעולם

את יום האחים והאחיות מציינים מדי שנה ביום הולדתה של מייסדת מקצוע הסיעוד המודרני – פלורנס נייטינגל, במטרה להוקיר את העשייה המקצועית והאנושית ואת תרומתם של האחים והאחיות לחברה. במהלך השבוע בו מצוין יום זה, מתקיימים בקופות החולים ובבתי החולים השונים, כינוסים, תחרויות, תערוכות ועוד, לטובת האחיות והאחים במערכת הבריאות בארץ.

אמונה ותקווה

בבית החולים "בני ציון" ציינו את היום הזה בהענקת תעודות הצטיינות לאחים ואחיות רבים, על עבודתם לאורך השנה, על תרומתם ונתינתם. האירוע התקיים תחת הכותרת "אמונה ותקווה", הושמעו שירים בנושא וכן התקיים שעשועון מוזיקלי על שירים בנושא אמונה ותקווה בו השתתפו האחים והאחיות.

חשוב לציין כי תחום הסיעוד התפתח מאוד בשנים האחרונות והוא אבן יסוד במערכת הבריאות, אך למרות חשיבותו, הסיעוד אינו מוגדר כמקצוע אלא כעיסוק וכל מי שנמצא בתחום שואף ומחכה ליום בו הסיעוד יוגדר כמקצוע.

"כל מי שעובד במערכת הבריאות מבין את החשיבות העצומה של עבודת האחים והאחיות" ◄ צפו

סגן מנהל בי"ח בני ציון ד"ר דן שטיינברג (יום האחות)

סגן מנהל בי"ח בני ציון ד"ר דן שטיינברג:

היום הזה הוא יום מאוד מיוחד. כי כל מי שעובד במערכת הבריאות מבין את החשיבות המטורפת שיש לאחים ולאחיות. בפועל האחיות נמצאות יותר זמן מהרופאים ליד החולה לפחות ברמת בית החולים. מי שנוגעת בחולה רוב הזמן ועושה את הטיפולים באישפוז היא האחות לכן החשיבות של האחות היא מטורפת. אדם שמציל בנאדם אחד נקרא גיבור האחות מצילה בקלות 100 אנשים לכן מבינים את החשיבות של המקצוע הזה. האחות נותנת סעד לחולה מדברת איתו מחזיקה לו את היד מחזיקה יד לבני המשפחה אין דבר שמשתווה.

"הסיעוד תופס תאוצה עם האקדמיזציה" ◄ צפו

אילנה פטרפרוינד, מנהלת הסיעוד – אחות ראשית בבני ציון (יום האחות)

להביע את הערכתנו

"היום הזה נותן איזשהו סוג של אתנחתא לצוותים שבמהלך השנה עובדים מאוד קשה ועוברים מצבים מאוד מאתגרים כמו הקורונה, פיגועים, אירועים חריגים למיניהם וכו', אומרת אילנה פטרפרוינד, מנהלת הסיעוד – אחות ראשית בבני ציון בראיון לחי פה, ומוסיפה: "חוץ מהשגרה השוחקת והקשה זה משהו קטן שאנחנו מציינים, כדי להוקיר תודה לאחיות. אנחנו מדברים בלשון נקבה, אבל יש לנו הרבה מאוד אחים טובים ומקצועיים. בנוסף המקצוע שלנו תפס תאוצה עם האקדמיזציה".

"האחות היא לב ליבו של הטיפול"

"בעבר אחות למדה שלוש שנים והפכה לאחות מוסמכת, היום הדרישות הרבה יותר גבוהות וכדי שהיא תעמוד בכל המטלות ובכל הדרישות היא חייבת להיות אקדמאית, היא חייבת לדעת להסתכל על תהליכים בצורה ביקורתית, לחשוב ולנהל את הטיפול. היא לא רק מטפלת בחולה אלה מנהלת את הטיפול. היא לב ליבו של הטיפול. כשחולה מגיע הוא פוגש בראש ובראשונה את האחות ולכן נדרשים להמון מיומנויות חוץ מהמיומנויות הקליניות צריך שיהיה לה מיומנויות ניהוליות כי בלי זה היא לא תוכל לתפקד בסביבה כל כך דינמית, קשה וטכנולוגית שקיימת ושהולכת ומתפתחת עם השנים".

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
יום האחות בני ציון (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"גאה במקצוע שלי"

פטרפרוינד מספרת על יוזמה שהכניסו בחודשים האחרונים לבית החולים. "ביוזמתנו הכנסנו לבית החולים תרבות שאנחנו מטמיעים אותה ושואפים להביא את בית החולים שלנו למקום בטוח, מקום שנותן חוויה חיובית לקשיש. הקשישים שלנו מגיעים לבתי החולים ויוצאים הרבה פעמים עם נזקים – נפילות, שברים ובעיות פיזיות ואלה דברים שאנחנו רוצים למנוע. חשוב לנו להסתכל על התרופות שהם מקבלים המון תרופות ונוצרת אינטראקציה בין התרופות. בשיתוף פעולה עם הרוקחות אנחנו מנסים לשפר את הנושא עם התרופות. הרבה פעמים מגיע קשיש לבית חולים ויוצא מבולבל אנחנו צריכות כאחיות לשים לב ולהדריך את המשפחה איך לעשות זאת. אנחנו הנהגנו בחודשים האחרונים מוליכים את החולים ומלמדים את המשפחות לא לפחוד להוליך את החולה גם אחרי מחלה קשה.

"אני גאה במקצוע שלי. אמנם תאורטית אני כבר לא מטפלת בחולים, אבל אני בנפשי ובליבי נותנת מכל הלב ומלמדת את הדורות הבאים איך לשאוף ולהגיע למקצוע שנקרא אחיות", מסכמת פטרפרוינד.

"נתינה אין סופית ואהבת גוף האדם" ◄ צפו

ג'ניה אחות אחראית באורתופדיה בני ציון (יום האחות)

ג'ניה, אחות אחראית באורתופדיה בבית החולים בני ציון:

בחרתי להיות אחות בגלל המקצוע שנשאר כמו פעם, מקצוע של נתינה אין סופית ללא תמורה, אהבה של גוף האדם וביולוגיה אלה הסיבות שגרמו לי ללכת ללמוד סיעוד. תחום הסיעוד מאוד התפתח עם השנים, נוספו הרבה תחומי אחריות. היום האחיות בעלות תואר ראשון ושני והרבה קורסים על בסיסיים למידה מתמשכת ממש גאווה למקצוע .

מנהלות ומרכזות

"תחום הסיעוד עדיין לא מוגדר כמקצוע ואני חושבת שכן צריך להכיר ולהגדיר את הסיעוד כמקצוע מכיוון שיש הגדרה של מקצוע, יש פעולות המוגדרות במסגרתו ואף אחד לא יכול לקחת אותן מאיתנו או חלילה שיקרה מצב שמישהו שאינו מוסמך יבצע פעולות שמותרות רק במקצוע. כשהסיעוד יוגדר כמקצוע יהיה בכך גם כדי לתת מוטיבציה לאנשים להגיע וללמוד אותו.

העבודה שאנחנו עושים היא עבודה מקצועית מאוד. אם בעבר היינו "העוזרים של הרופאים", היום אנחנו שותפים שלהם. רופא לא מסוגל לעשות צעד אחד ללא האחות. מעבר לכך אנחנו מקדמים נושאים שהם לא רק של האחיות, כמו חווית המטופל ומתן שירות, זה לא רק מתן שירות של האחות זה מתן שירות של הרופא, של המזכירה, של הטכנאי של הפיזיותרפיסטית ומקצועות נוספים. כשאנחנו רוצים לקדם בטיחות מטופל, זה לא רק של האחות, זה שייך גם לצוותים אחרים. האחיות מרכזות ומנהלות הרבה נושאים קריטיים, למשל נושא מניעת זיהומים – המחלה הרעה ביותר בבתי החולים, מי שמנהלות אותו אלה האחיות".

"מקצוע שהוא אבן יסוד של הרפואה" ◄ צפו

סגן מנהל בי"ח בני ציון ד"ר דן שטיינברג (יום האחות)

"מהמקצועות החשובים בעולם המערבי"

"למרות שלכאורה אומרים שהסיעוד הוא עיסוק, הסיעוד הוא לגמרי מקצוע", אומר בראיון לחי פה סגן מנהל בי"ח בני ציון ד"ר דן שטיינברג: "הסיעוד למעשה הוא אבן יסוד של הרפואה. אם בודקים מה יש יותר, בבית החולים יש יותר אחיות, וככל שהרפואה מתקדמת גם המקצוע נהיה יותר מורכב ומקבל בתוכו שכבות ורמות החל מהאחות המעשית שזה מה שהיה פעם. היום האחות אקדמאית ובתוך זה יש דרגות נוספות, קורסים על בסיסיים ויש אחות מומחית שזה דרגה נוספת וזה נכנס לאזור שבין הרופאים לבין מקצוע הסיעוד כך שככל שהמקצוע מתפתח ככה האפשריות גדלות. אמנם זה תחום שמוגדר כעיסוק אבל זה מקצוע ואחד המקצועות החשובים בעולם המערבי".

"מלווים את המטופלים ומשפחותיהם כל העת" ◄ צפו

יו"ר ועד עובדי בני ציון ואח ביחידת הדיאליזה (יום האחות)

יו"ר ועד עובדי בני ציון ואח ביחידת הדיאליזה

מקצוע הסיעוד הוא המקצוע הכי עיקרי בבית חולים אנחנו נמצאים בכל רגע נתון סביב מיטת המטופל, קשובים לצרכים שלו, עונים ומלווים אותו ואת המשפחה כולל גם מעבר לבית חולים ביחידות החיצוניות.

"מעיסוק למקצוע" ◄ צפו

יו"ר ועד עובדי בני ציון ואח ביחידת הדיאליזה (יום האחות)

"כיו"ר ועד העובדים יחד עם הסתדרות האחיות והאחים בראשות אילנה כהן, אנחנו רוצים להפוך את העיסוק למקצוע וכך הובטח לנו שיהיה בשלב הבא. אנחנו מתפללים שהדבר יצא לדרך כי זה חשוב שיכירו בנו וישפרו את תנאי השכר, נקווה שיעמדו בהבטחות שלהם".

הגיבו כאן לכתבה