איסור על ניתוח קיסרי צרפתי • בתי החולים בחיפה אינם מבצעים את ההליך

לידה (צילום: סומר כרנתינג'י)

(חי פה) – ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר הגר מזרחי, הורתה על בתי החולים בישראל על הפסקת ביצוע ניתוח קיסרי צרפתי, זאת בשל חשד לשיעור גבוה של סיבוכים לאם וליילוד בעקבות ההליך. בית החולים "כרמל" בחיפה היה הראשון לבצע את הניתוח בארץ בשנת 2019, אך בהנהלת בית החולים הוחלט להפסיק לבצע אותו, עוד טרם ניתנה ההוראה ממשרד הבריאות. בתי חולים אחרים שביצעו את הניתוח בישראל עד להוראת משרד הבריאות מהשבוע האחרון, הם המרכז הרפואי לגליל (נהריה) והמרכז הרפואי שמיר. בבתי החולים בני ציון ורמב"ם לא מבצעים ולא ביצעו את הניתוח הזה מעולם.


אם כן, בבתי החולים רמב"ם ובני ציון בחיפה ניתוח מסוג זה לא בוצע כלל, ובכרמל הופסק תוך זמן קצר, כאמור, אך ישנם בתי חולים בישראל בהם הניתוח בוצע עד להוראת משרד הבריאות, בין היתר במרכז הרפואי לגליל (נהריה) ובמרכז הרפואי שמיר.

ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות הורתה השבוע לבתי החולים להשהות את ביצוע הניתוח המדובר, זאת כי קיים חשד לשיעור גבוה של סיבוכים לאם וליילוד בעקבות הניתוח. למסקנה זו שותפים גם רופאי האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה ומומחי החברה הישראלית לרפואת האם והעובר, אשר ציינו את הדברים בנייר עמדה מקצועי בנושא.

מה הוא ניתוח קיסרי צרפתי ומה ההבדל בינו לבין הניתוח הקיסרי הרגיל והמוכר?

לדברי המומחים והצוותים בבתי החולים שמבצעים את הניתוח:
בניתוח קיסרי רגיל, חשיפת הרחם הינה דרך פתיחת חלל הצפק, שהנו קרום המגן על המעיים ואיברי בטן נוספים, מה שגורם לכאב בטני אחרי הניתוח.

בניתוח קיסרי צרפתי החתכים הפנימיים מתבצעים במיקום ובטכניקה שונה ואין חדירה לחלל הצפק.

בניתוח קיסרי רגיל משתמשים בקטטר שתן, לאורך מהלך הניתוח.
בניתוח קיסרי צרפתי אין צורך בשימוש בקטטר שתן לאורך מהלך הניתוח.

גם טכניקת התפירה לאחר הלידה היא שונה כאשר בניתוח קיסרי רגיל התפירה היא רוחבית, ובניתוח קיסרי צרפתי תפירת הרחם מתבצעת בתפר מעגלי. שיטת תפירה, שלדברי המומחים, מקטינה את הסיכון להיחלשות דופן הרחם ואת הסיכון לדימום. גם הצלקות מניתוח קיסרי צרפתי מחלימות טוב יותר.

בניתוח קיסרי רגיל היולדת משתחררת מבית החולים לאחר 4-5 לילות אשפוז לעומת ניתוח קיסרי צרפתי במסגרתו היולדת משתחררת אחרי 2 לילות בלבד. גם חווית הלידה היא שונה כאשר בניתוח קיסרי רגיל יש פרגוד, אשר מסתיר את חלל הבטן והוצאת היילוד לאורך כל הניתוח ובניתוח קיסרי צרפתי היולדת משתתפת בניתוח באופן פעיל וחווה את חוויית הלידה באופן הכי קרוב שניתן ללידה טבעית. ולאחר חיתוך הבטן והרחם ומרגע יציאת הראש מהבטן מוסר הפרגוד המפריד.

יתרונותיו טרם הוכחו 

ד"ר ראובן קידר מנהל חדרי הלידה בכרמל מומחה במיילדות ורפואת נשים (צילום: אלי דדון)

ד"ר ראובן קידר, מנהל חדר לידה והיחידה לרפואת אם ועובר בבית חולים כרמל, אמר בראיון לחי פה:

בית החולים כרמל אירח את הקבוצה הצרפתית (כולל המנתח המיסד) בשנת 2019 והיה בית החולים הראשון בארץ שביצע ניתוח זה.
ניתוח זה ידוע מעל ל-20 שנה, הן בצרפת והן בעולם ובכל זאת לא אומץ על ידי טובי המרכזים למיילדות, ובכל צרפת הוא מיושם בשני מרכזים פרטיים בלבד. הסיבה לכך הנה העובדה כי יתרונותיו, מעבר לסיסמאות הקשורות ביחסי ציבור, טרם הוכחו, כאשר 20 שנה, בהן מבוצע הניתוח, בהחלט מספיקות כדי להוכיח יתרון של פרוצדורה כירורגית בעולמנו.

"בניתוח הצרפתי החילוץ מתבצע באמצעות מלקחיים מתכתיות. אלו נזנחו במהלך השנים במיילדות המודרנית, עקב סיבוכים אימהיים ועובריים, מסביר ד"ר קידר.
אנו סבורים כי חזרה לשימוש באמצעי זה עלול להשיב את אותם סיבוכים לקדמת הבמה וכמו חלק מחברינו המיילדים בארץ, אנו מודעים לתחלואה המגוונת, מהמטומות ועד תחלואה נוירולוגית, להן היינו עדים בילודים שעברו את הניתוח.

לגבי הפרטים הטכניים הכירורגיים מסביר ד"ר קידר:
"הטענה כי אין כניסה לחלל הצפק בחילוץ הילוד (מה שיתכן ומפחית כאבי ביטני לאחר הניתוח) אינה עומדת במבחן המציאות, שכן לא מעט מיקרים שבהם בוצע הניתוח הצרפתי הייתה פתיחה של חלל הצפק בצורה זאת או אחרת, והאמירה כי אין הפרדה של שרירי דופן הבטן גם היא אינה מדויקת שכן אין הפרדה של שרירי הבטן בחלקה המרכזי של הבטן, אך יש הפרדה של דופן שרירי הבטן באספקט הצידי, שכן אחרת אין אפשרות להכנס לחלל החוץ צפקי".

פרט זה חייב להיות שקוף בפני הקוראים הבוחרים בניתוח זה. אנוכי וצוות מילדותי המתפעל מילדות מעולה ברפואה הציבורית ואשר ארח את הקבוצה הצרפתית (כולל המנתח המיסד) שוחח עם המנתחים ואף למד ויישם את הניתוח מבחינה כירורגית בחדרי הלידה שלנו בכרמל, שבשנת 2019 הגיע למסקנה כי אין בשלב זה לטכנולוגיה הכירורגית המוזכרת יתרונות אשר מצדיקים באופן גורף שינוי בטכנולוגיה לילוד בניתוחים קיסריים במדינת ישראל. וכבר באותה השנה החלטנו להפסיק לבצע ניתוחים מסוג זה.
בוצע מחקר פרוספקטיבי והופסק, לאחר ניסיון להשוות בין הניתוח הצרפתי לניתוח המקובל ואשר לא הראה יתרון משמעותי בהתאוששות היולדת.

מחיר ההקלה על היולדת הוא סיכון פוטנציאלי על העובר

פרופ' זאב וינר, מנהל אגף נשים ויולדות בית החולים רמב"ם (צילום: דוברות רמב"ם)

פרופ' זאב וינר, מנהל אגף נשים ויולדות בית החולים רמב"ם, אומר בראיון לחי פה:

בית החולים רמב"ם לא ביצע ולא אימץ את שיטת הניתוח הקיסרי הצרפתי, מבחירה. ראינו הדגמה של הניתוח בשנת 2019 וקיבלנו החלטה לא לאמץ ולא לבצע את הניתוח בבית החולים שלנו. זאת כי התרשמנו שיש סכנה בשיטת החילוץ של העובר/יילוד בניתוח קיסרי צרפתי. אמנם הניתוח המדובר הוא אכן פחות טראומטי לאישה מניתוח קיסרי רגיל, כי לא מכניסים לה קטטר וההתאוששות וההחלמה יותר קלים ועל זה אין ויכוח, אבל אם מחיר ההקלה על היולדת הוא סיכון פוטנציאלי על העובר, אז בהחלט שלא ניקח סיכון זה ולא נבצע את הניתוח המדובר.

אצלנו ברמב"ם הכנסנו לניתוח קיסרי את שיטת ה-ERAS ENHANCED RECOVERY AFTER SURGER (שחרור מהיר מאשפוז לאחר ניתוח).
זוהי שיטה המיושמת במגוון ניתוחים זעירים פולשניים וכעת גם לניתוחים קיסריים והפכה את ההתאוששות מהניתוח הקיסרי לקלה ומהירה יותר. מדובר בשיטת הקלה על היולדת שאינה קשורה לטכניקה של הניתוח. אבל כן יכולה להקל מבחינת הפרצדורה של ההרדמה, הוצאת קטטר ומשככי כאבים.

בשיטת זו אנחנו מסתפקים בצום של 6 שעות ולא צום ארוך ומלא לפני הניתוח, כפי שהיה בעבר. כמו כן ניתן לשתות עד שעתיים שלוש לפני הניתוח. כך שהיולדת מגיעה נינוחה יותר רגועה יותר וחזקה יותר, מה שמעלה את הסיכוי להחלמה ושיקום מהירים יותר. תהליך זה מפחית היפו-גליקמיה לאימא ולתינוק ומונע התייבשות וחולשה אצל היולדת.

אנחנו מתאימים את סוג ההרדמה לפני הניתוח וזאת ע"י קיום דיון מקדים עם היולדת. גם מתן משככי כאבים הוא שונה מבעבר – בשיטת ה EARS אנחנו נותנים משככי כאבים ככל שנידרש ומסביב לשעון ביום, יומיים שלאחר הניתוח. כאשר המטרה היא להגיע למצב בו היולדת לא תרגיש כאב כלל , כלומר שאנחנו לא מחכים למצב בו היולדת חשה כאב ואז נותנים משככים.

כאשר שיטה זו מתבצעת בצורה נכונה ומיטבית היולדת יכולה להשתחרר תוך ארבעה ימים במקום חמישה ימים ממועד הניתוח ואפילו פחות.

הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  מכירה לשמחתי רק הצלחות ושיקום מהיר לאחר הניתוח הקיסרי.

 2. חיים אמר/ה

  החלטה שכל כולה מהולה בפוליטיקה זולה של כסף.
  זכותה של אישה לבחור כיצד ללדת.
  האבסורד הוא שלידה ביתית מאושרת בחוק על אף שהיא מסוכנת בהרבה בעוד שניתוח קיסרי צרפתי נאסר למרות שלא קיים אף מקרה תמותה או אף סיבוכים כאלה או אחרים.
  משרד הבריאות מתנהל בצורה ביריונית וביזיונית בצורה שפוגעת במאות נשים.

 3. רפי רפאל - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  רק הצלחות ושיקום. בוקר טוב

 4. מיכאל אמר/ה

  יש תחושה שלא אומרים הכול !
  כניראה הניתוח הצרפתי יותר מסובך לביצוע ע"י בני דודים ????

 5. מיילדת אמר/ה

  בבני ציון עשו את הניתוח מספר פעמים וכן נעשה מחקר שבדק את יעילותו.
  וכבר זמן רב שהוא הופסק.

 6. חיים אמר/ה

  המחקר שלכם לא שווה את הנייר שהודפס עליו.
  יש בארץ מאות יולדות שעברו את הניתוח הזה וסיפרו עליו רק דברים טובים. לא שמעתי על מקרה אחד של יולדת שהתלוננה.
  כל ההחלטה הזאת זה עניין פוליטי של בצע כסף.
  אגב, יש בארץ רק שלושה מנתחים שהוכשרו לניתוח הזה. דר' הנדלר שהביא אותו ארצה ועוד שניים שהוא הכשיר כאן.
  מה שעשו בנס ציונה זה לא באמת ניתוח קיסרי צרפתי אלא איזשהו חיקוי של רופאים שלא באמת עברו הכשרה לכך.

 7. חיים אמר/ה

  מידע עדכני שהגיע זה עתה: מסתבר שבבני ציון הניתוח נעשה ללא כפות כפי שנהוג מה שאילץ ליצר חתך רחב יותר בצד הבטן ולחלץ את התינוק בידיים. זה גם גרם לזה שמשך הניתוח התארך מעל הצורך.
  משרד הבריאות הסתמך על מחקר של בני ציון על כך שהניתוח לא יעיל והאבסורד הוא שאחת הדאגות שהועלתה על ידם היא שהתינוק מחולץ באמצעות מלקחיים למרות שבבני ציון בכלל לא השתמשו במלקחיים. גם בניתוח האמיתי לא משתמשים במלקחיים אלא בכפות שכל המטרה שלהן היא להנחות את הראש של התינוק החוצה.
  אני קורא לכל הנשים היולדות להחרים את בני ציון בעקבות המחדל הזה!

 8. מורן אמר/ה

  יש אי דיוקים בכתבה. אני עברתי ניתוח קיסרי צרפתי בבית החולים בני ציון!!! עוד בשנת 2018 כאשר הניתוח היה בבית החולים במסגרת מחקר.
  הניתוח עבר בהצלחה ללא חילוץ במלקחיים, תוך שיתוף פעולה שלי בהוצאת ילדי בעזרת מנשפית והחוויה הייתה מרגשת ומפעימה. ההחלמה היתה מהירה וטובה הרבה יותר מההחלמה שעברתי בשני ניתוחים קסריים רגילים קודמים שהיו לי. זה הניתוח הקיסרי הטוב ביותר שהיה לי מכל השלושה שעברתי מכל הבחינות.

 9. גילי אמר/ה

  ואני מציעה שכבר תלך למצוא חגבים בטבע. אתה כבר ממש מציק פה עם כל התגובות האינסופיות פה . די כבר.

הגיבו כאן לכתבה