תלמידים יוצאי אתיופיה הופכים מובילים בחברה ◄ תוכנית 'ספייס' בקריית ים

תכנית ספייס: פרויקט לטובת יוצאי אתיופיה (צילום: חי פה)

"ספייס" – פרויקט מיוחד לקידום תלמידים יוצאי אתיופיה בקריית ים

פרויקט מיוחד הפועל בקריית ים מעניק מעטפת ייחודית לתלמידים ממוצא אתיופי בלימודי המתמטיקה והאנגלית, בכיתות חטיבת הביניים והתיכון.

מטרת הפרויקט היא להביא את התלמידים להישגים בשני מקצועות הליבה, על ידי מתן שיעורי תיגבור וכן מרתונים המתקיימים לפני בחינות וכהכנה לבחינות הבגרות. בעזרת הלימודים המוגברים ניצבת השאיפה לאפשר ולקדם את התלמידים הללו כך שיתפתחו ויהיו מובילים בחברה.

בשנים האחרונות התגבשה המגמה לקידום תלמידים יוצאי אתיופיה, במטרה לאפשר להם לכבוש מקום משמעותי יותר בחברה בישראל. הדרך לעשות את זה היא על ידי תגבורים במקצועות הליבה ובעיקר באנגלית על מנת שהתלמידים יצאו מבית הספר התיכון עם יכולת, ידע ותעודת בגרות טובה שתאפשר לימודים אקדמיים.

הפרויקט הלאומי ליוצאי אתיופיה בישראל (תכנית ספייס) פועל מעל עשור במתן סיוע בלימודים במקצועות הליבה, בעל מנת להביא למימוש הפוטנציאל הלימודי ולהישגים מקסימליים בבגרויות. המטרה היא שהתלמידים יצאו עם בגרות איכותית, ובה 4-5 יח"ל במתמטיקה ובאנגלית, שתאפשר להם להתקבל ללימודים במוסדות אקדמיים ולהשתלב באופן המיטבי בחברה הישראלית, בכל המובנים.

הפרויקט הלאומי הינו ביוזמה ובתקצוב של הממשלה, יחד עם פדרציות יהודיות בעולם. השנה פועלת התוכנית ב-15 יישובים ברחבי הארץ.

תכנית ספייס: פרויקט לטובת יוצאי אתיופיה (צילום: חי פה)
תכנית ספייס: פרויקט לטובת תלמידים יוצאי אתיופיה בקריית ים (צילום: חי פה)

קבוצות קטנות ושיעורים פרטניים

תוכנית ספייס מופעלת על ידי זכייני גוף מפעיל, כשהזכיין שמפעיל אותה בשנה זו הוא 'ברנקו וויס'. התוכנית פועלת בשעות הקצה, כלומר בתום יום הלימודים והיא כוללת הזנה ופעילות חברתית. הלימודים מתקיימים לאורך כל השנה בקבוצות קטנות המונות 6 עד 9 תלמידים בקבוצה. לעיתים קרובות, עפ"י הצורך, מתקיימות הפעילויות בקבוצות קטנות אף יותר, וכן כשיעורים ליחידים. כל קבוצה מקבלת 4 שעות שבועיות. תלמידי החטיבה העליונה מקבלים שעות נוספות, בעיקר לפני בחינות הבגרות, לפי הצורך, כדי לאפשר להם את התנאים המיטביים להצליח בבחינות.

בעקבות ההצלחה: 20% מהתלמידים הם לא יוצאי אירופה

בעקבות הישגי התוכנית, הופנתה בקשה ממשרד החינוך והרשויות המקומיות (בתי הספר) להוסיף לתוכנית גם תלמידים שאינם יוצאי אתיופיה. כך, בחמש השנים האחרונות 20% ממשתתפי התוכנית הם תלמידים שאינם יוצאי אתיופיה.

ערך מוסף משמעותי במיוחד עלה מהתוכנית במהלך תקופת הקורונה. מנהל התכנית באזור הצפון, רחמים מלקו, מספר: "תוכנית ספייס קיימה למידה בזום במהלך הקורונה, בעיקר לתלמידי החטיבה העליונה שיש להם בגרויות. לצערנו, התנאים לא תמיד אפשרו לכולם לקיים למידה בזום, בעיקר בגלל חוסר במחשבים או בניידים חכמים, משום כך, לא מעט תלמידים יצרו פער לימודים, בעיקר בחט"ב. לכן תוכנית ספייס הייתה מענה הולם לצמצום פערים גם לאחר שחזרו ללמידה רגילה".

תכניות מיוחדות מעבר לתכנית הלימודים

תוכנית ספייס מקיימת גם מרתון לימודים בחופשת הפסח ובמהלך הקיץ. בנוסף לסיוע בלימודים, תוכנית ספייס מפעילה גם תוכניות נלוות:

אנגלית מדוברת – לכיתות ט': תוכנית תוספתית שמטרתה להביא לרמת דיבור טובה של אנגלית. בתום השנה התלמידים נדרשים להגיש פרויקט באנגלית, כשמבצעי הפרויקטים הטובים ביותר יוצאים למחנה קיץ בארה"ב לחודש ימים.

תוכנית תיאו"ד – (תיעוד יהדות אתיופיה ודרכה לא"י), מיועדת לכיתות י': התלמידים עוברים תהליך למידה של קיום ראיון. לאחר מכן מראיינים התלמידים את הוריהם או אנשי קהילה מבוגרים, ומתעדים את סיפור עלייתם ארצה. בתום איסוף החומר יוצא ספר הכולל את כל הראיונות. בשנת תשפ"ב ייצא הספר השלישי.

תוכנית מנהיגות – לכיתות ח': התלמידים מקבלים סדנאות מנהיגות עם דמויות מוכרות, בעיקר דמויות מהקהילה הנחשבות דמויות לחיקוי ולהצלחה. המטרה גם שחלקם ישתלב במועצות התלמידים בבתי הספר בהם הם לומדים.

בית הספר לוינסון בקריית ים: 120 תלמידים זוכים להעשרה

כאמור, בקריית ים מופעלת התוכנית בבית הספר השש שנתי לוינסון ומשתתפים בה 120 תלמידים, המגיעים להישגים טובים עם מספר בגרויות גבוה באנגלית ובמתמטיקה.

"אני משתתף בפרויקט מכיתה ח'", אומר ש', תלמיד כיתה י' בבית הספר השש שנתי לוינסון בקריית ים. "בשנתיים הראשונות קיבלתי עזרה באנגלית. קיבלתי שיעורי העשרה שעזרו לי מאוד, והיום אני ב-5 יח"ל אנגלית. הייתי אמור לנסוע למחנה לימודים באנגלית בחו"ל, אבל בגלל הקורונה לא היו טיסות וזה התקיים בארץ.

השנה אני מקבל עזרה בעיקר במתמטיקה. הרבה תלמידים בכיתה שלי גם מקבלים את העזרה הזו. כרגע אני ב-4 יח"ל מתמטיקה, אבל יש לי סיכוי טוב לעלות ל-5 יח"ל. אין ספק שהפרויקט הזה סיפק מעטפת חשובה מאוד ללימודים שלי ב-3 השנים האחרונות, ואני מאוד שמח שקיבלתי את העזרה והתמיכה הזו. חשוב לי מאוד לסיים את בית הספר עם תעודת בגרות טובה שתאפשר לי להשתלב בלימודים ואחרי זה למצוא עבודה טובה, והפרויקט הזה עוזר לי להגיע לזה".


הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. avino אמר/ה

    כתבה מאלפת. הצלחת התלמידים, הצלחתנו כמדינה.

  2. לימבו אמר/ה

    חינוך מהבית – זה הבסיס.
    אין בסיס – אז ….

הגיבו כאן לכתבה