פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

דילול החזירים בירי יצא לדרך בחיפה – צפו

(חי פה) - תושבים בשער העלייה שמעו קולות ירי...

חיפה • חילוץ בלב ים בתנאי רוח קשים

התהפכו עם קייקים נסחפו ללב ים וחולצו על ידי...

איים להרוג את הצוות הרפואי ברמב״ם • "רוצה להיות שהיד"

(חי פה) - היום, רביעי 24.4.24, צעיר בחיפה הודיע...

55 קילו של קוקאין בשווי מיליוני שקלים נתפסו בחיפה

כ-55 קילוגרם של סם מסוג קוקאין, בשווי המוערך במיליוני...

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

היטל השבחה – ברכס הכרמל בלבד! • מועצת השינוי הפכה את החלטת העירייה

אמש, ג' בשעה 23:30, קבעו חברי המועצה שהם דוחים את התכנית שהציגה העירייה, שלפיה בכל שכונה בעיר יקבע היטל השבחה שונה (ללא היטל / 25% היטל / 50% היטל) וכי במקומה תאומץ שהוצעה ע"י סגנית ראש העיר סופי נקש וחברת המועצה שרית גולן שטיינברג, לפיה לא יחול היטל השבחה בכל שכונות העיר, אלא רק בשכונות רכס הכרמל, בהן היטל ההשבחה יעמוד על 50%.

בתגובה טענה ראש העיר עינת קליש רותם כי בזאת חברי המועצה הורסים את חיפה.

נזכיר כי המדינה החליטה כי כל עירייה תקבע באופן עצמאי את שיעור היטל ההשבחה שתחיל באזורי שטחה השונים (עפ"י מספר קריטריונים כלליים) ויהיה תקף ל-5 השנים הבאות. וכך בחודש שעבר הוצגה תכנית על ידי מנהל ההנדסה, בה נקבע היטל השבחה שונה לכל שכונה ושכונה. בישיבה אמש הובאה המצגת בפני מועצת העיר ולאחר דיון של כשעתיים, החליטה המועצה לדחות את הצעת העירייה ולהעביר הצעה חלופית תחתיה.

ההצבעה על היטלי ההשבחה. צילום מתוך אתר העירייה

פיינגולד: "הפתרון היחיד הוא לאפשר ליזמים מכפיל גבוה יותר"

אחד הדוברים הראשונים היה חבר המועצה יעקב פיינגולד, שהוא גם יזם במקצועו, שטען שהכי טוב יהיה לבחור מכפיל אחיד לכל העיר ולא שיהיה מכפיל שונה לכל שכונה. לטענתו, הפתרון הוא לאפשר ליזמים לבנות יותר (כלומר לשנות את המכפיל) וככה גם העיר וגם היזמים יצאו נשכרים. "אני חושב שאם מטילים היטל השבחה על היזמים, צריך לשנות את המכפיל. אם אנחנו ניתן 25% גורף לכל העיר זה ייתן מענה לבניית תשתיות ולא נגיע לבור תקציבי, והיזם יוכל לבנות בתמורה יותר יח"ד בעיר".

רג'אא זעאתרה (צילום מסך: עיריית חיפה)

זעאתרה: "נמאס לי שלא מתחשבים בערבים בהחלטות תכנוניות"

חבר המועצה רג'א זעאתרה טען כי בענייני תכנון, אנחנו עדיין במשטר צבאי. "לא כולם מדברים עברית, וזכותם שהמידע הזה יהיה מונגש עבורם. מעבר לשאלה הטכנית של השפה, כאשר מדברים על שיתוף ציבור, זה כלי שלא נגיש לאוכלוסיה מוחלשת, עדיין, זה מה שקורה. הייתה תכנית על חליסה. הוועדה המחוזית קיבלה את ההתנגדות של התושבים בשנת 2005 ומאז התכנית תקועה".

"האוכלוסייה הערבית לא נלקחת בחשבון", אמר זעאתרה, "האם זה הגיוני להטיל היטל השבחה גבוה יותר כשמקימים יותר קומות? בדניה יכולים לשלם 50%, אבל האם הכסף בדניה ישמש רק את דניה, או יילקח לכל העיר? אני גם לא מבין את הקטע של ה-5 שנים. אי אפשר לשנות במהלך ה-5 שנים? אני ראיתי בשלוש שנים וחצי האחרונות, שההשקעה בשכונות היא עניין פוליטי. אני חייב להגיד שבדרך כלל יש לי דברים לא טובים להגיד על העירייה וראש העיר, אבל ביחס לג'נטריפיקציה ראש העיר מגלה יותר רגישות מראשי ערים אחרים".

קיריל קארטניק (צילום מסך: עיריית חיפה)

קראטניק: "כל אנשי המקצוע מתנגדים"

חבר המועצה קיריל קראטניק הודה כי עד לפני חודש כלל לא ידע מהו היטל השבחה, וכך במשך החודש האחרון ישב ולמד את הנושא וגילה שמדובר בנושא מרתק. "אנחנו מדברים על מכפילים ומספרים, אבל שכחנו פה את התושבים. התושבים של שער העלייה, עין הים, שפרינצק, בת גלים, קריית אליעזר, בשנים האחרונות הם חולמים רק על דבר אחד – דירה חדשה".

"התייעצתי עם הרבה אנשים, כי זה מה שעושים כשעוסקים בנושא לא ברור דיו", המשיך קארטניק, "כולם כאחד טענו באוזני, עורכי דין ואנשי נדל"ן, שאסור להעביר את התכנית. לטענתם, אנשי נדל"ן רצו להיפגש עם ראש העיר והיא לא אפשרה להם. כמו שאנחנו יודעים, ישנן מועצות מקומיות ועיריות שהחליטו לפטור מהיטלי השבחה לחלוטין, אני עובר באור יהודה, אני נמצא בטירת כרמל, ורואים ש-30% מהאוכלוסייה שם הם חיפאים. אנחנו איבדנו הרבה אנשים שהחליטו לעזוב את חיפה בגלל הדברים האלה. אנחנו צריכים לשמור על התושבים בחיפה, ועם התכנית הזו אנחנו שמים סוף לפינוי בינוי כאן. אני מסכים עם פיינגולד וחושב שלא כדאי לחנוק יזמים עם היטלים של 50%, במקום זה צריך לתת ליזמים לבנות יותר קומות".

הרמתי: "היטל של 50% = דירות ריקות"

יואב הרמתי טען ששכחנו את העיר ותושביה. "כשאתם מעלים את אחוזי ההשבחה, אתם מרחיקים את הצעירים מהעיר. הבעיה היא התשתיות. בצירים הראשיים, ששם יש מבנים לפרויקטים של התחדשות עירונית. כבר היום התשתיות לא מתאימות. תשתיות חדשות טובות גם לתושבים הקיימים. השבחה היא השבחת התושבים. אין כבר צעירים בשכונות. הדירות הופכות ליקרות מדי עבור הצעירים. אסור להגיע ל-50%, כי נגיע לדירות ריקות. נגיע להשבחת הקרקע, אבל לא השבחת העיר".

אלמוג: "רוצה לקבל תשובות מראש העיר"

"רציתי לשאול את ראש העיר כמה שאלות והיא איננה" (קליש יצאה לפני כן מהאולם) אמרה חברת המועצה חדווה אלמוג, שבקדנציה הקודמת שימשה בתפקיד מ"מ ראש העיר וראש מנהל ההנדסה. "מה יום מיומיים?", השיב לה חבר המועצה מהליכוד שמשון עידו.

"מה מספר התושבים שראש העיר מתכננת לשנת 2030? האם היא מקבלת את החלטת המדינה שנגיע אז ל-330,000? כמה היתרים לדעתך יינתנו ב-5 השנים? אני זוכרת שאת ונחשון צוק דיברתם על זה שאתם לא רוצים בנייה. צריך להבין שאם לא הולכים קדימה, הולכים אחורה.

כשתתכננו את נווה דוד הגענו ל-40,000 תושבים, והבנו שזה יותר מדי ולכן הלכנו אחורה. אם במקום אחד לא לוקחים היטלי השבחה ובמקום אחר כן לוקחים, האם זה סוציאליזם? האם המקום היקר יממן את הזול? אני מאוד בעד זה. יש גם היטלים ואגרו, שהם חלק מהבנייה. לא תמיד האגרות מספיקות לפיתוח. אם מישהו יגדיר לי את הכיוון, יהיה יותר קל לדעת לאיפה הולכים. השאלה כמה יח"ד ייבנו ב-5 השנים הקרובות".

חדווה אלמוג (צילום מסך: עיריית חיפה)

מהנדס העיר אריאל וטרמן השיב לאלמוג על השאלות, על אף שקליש רותם כבר שבה לאולפם הדיונים בינתיים. "הלכנו על תרחיש אופטימי – 2,000 דירות בשנה. עם כל ההכנסות, כולל אגרות והיטלים, עדיין אנחנו בגירעון גדול ולכן הכסף הזה הוא קריטי. 2,000 דירות לשנה זה יעד מאוד יפה לחיפה".

"קיוויתי לשמוע תשובה מראש העיר, אבל ממנה לא מקבלים שום דבר", הגיבה אלמוג על דברי וטרמן.

גולן שטיינברג: "אתם לא מאפשרים תכניות התחדשות עירונית

"האם אנחנו רוצים לקדם התחדשות עירונית?", גולן שטיינברג פתחה את דבריה בשאלה. "מרבית שכונות העיר זועקות להתחדשות עירונית. יש שכונות שמעוניינות בהתחדשות עירונית, אבל זה לא מתאפשר. להיפך, הם מקבלים קנסות על שהבניינים שלהם מסוכנים. השיפוט שלך פשוט לקוי, או שאתם לא מבינים איך קוראים טבלאות. בוחן המציאות שלך לקוי" אמרה גולן שטיינברג. "בשנת 2021 לא אישרנו שום תכנית. התקווה היא שבשנת 2022 ישתחרר הפקק ונתחיל לאשר תכניות מלפני שנים. אתם תוקעים את כל תכניות ההתחדשות. כל רכס הכרמל נהרס בלי שייצרתם תשתיות? תעשו מאמץ, תייצרו את האפשרות. בירושלים החליטו שלא יהיה היטל השבחה בכל העיר. השכונה הכי זולה בירושלים, המחיר למ"ר הוא מעל 25,000 ש"ח, אז כנראה הירושלמים יודעים משהו. ברכס הכרמל אני מסכימה לחלוטין שאין היתכנות להתחדשות עירונית וצריך להטיל היטל השבחה של 50%. איפה שיש סיכוי להתחדשות עירונית – אפס אחוז היטל השבחה".

שרית גולן (צילום מסך: עיריית חיפה)

"גילוי נאות – אין לי מערך של דירות באיזורי פיני בינוי ולכן אני נקי מאינטרסים", אמר יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן, "זו החלטה קריטית וחשובה לעיר ב-5 שנים הבאות וכדאי לעשות את זה בשיקול דעת. העיר זקוקה להתחדשות ורואים את זה בשכונות החוף. בנייני הרכבות משנות ה-50 דורשים התחדשות, ועל זה אין ויכוח. חסר לי היבט אחד – ההיבט הכלכלי. מקבלים החלטות שמרימים את האצבע בלי מחשבה, וזו לא הדרך שלי. הייתי מצפה לשמוע דו"ח כלכלי של שכונות שונות בעיר. על פי הדו"ח הזה יציגו לנו פתרון על פי היטלי השבחה. נווה דוד בדוח קודם הייתה עם 50% ועכשיו 25%. זו לא שכונת יוקרה. בקריית אליהו וקריית אליעזר חייבים לאפשר התחדשות עירונית. אני מרגיש שהעבודה לא התבצעה לעומק. ישנם מספר היבטים שיושפעו מההחלטה. יש סיכון שלא יבנו איפה שהיטלי ההשבחה יהיו גבוהים, אמר האן.

"פיינגולד אמר לתת עוד מכפיל אחד ליזמים. זה אומר שאם נפנה 1,000 דירות, במקום לקבל במקומם 4,000 יח"ד נקבל 5,000 יח"ד, ההבדלים הם עצומים. לכן אני לא מקבל לחלוטין את הגישה של פיינגולד, שלדעתי לא מבין מה העיר צריכה. האיזונים העדינים לא נבחנו. ירדתם ל-25% בשכונות שלפני חודש היו 50%. אני מתנגד להצעה של שרית לתת 0 לכל העיר ו-50% לכרמל הוותיק. זה יכול לייצר מציאות מאוד קשה לעיר בהחלטה שיכולה להתברר כפזיזה. כשאנחנו באים לעשות התחדשות, אנחנו רוצים גם פתרונות תחבורה. אנחנו לא רוצים שתושב יחכה חצי שעה כדי לצאת מהשכונה. אני לא רוצה להפוך את העיר שלי לסלאמס. אני רוצה שהעיר תציע איכות חיים לתושבים. הזכירו פה את חביבה רייך. חביבה רייך, אנחנו בוועדה צעקנו שאנחנו הולכים לאסון. אני חושב שזה אסון והתושבים חושבים שזה אסון. אנחנו צריכים להיזהר מזה. אני מציע עוד דיון כדי לדבר על אזורים בעייתיים".

אלי בן דיין (צילום מסך: עיריית חיפה)

בן דיין: "אחד הדיונים הכי חשובים בשנים האחרונות"

"אני, בניגוד ללוחות הזמנים והלחץ שמנסים להטיל עלינו, אני חוזר ואומר שהדיון הזה הוא אחד הדיונים הכי חשובים שנעשו בשנים האחרונות", הסביר חבר המועצה מטעם סיעת הליכוד, רו"ח אלי בן דיין. "צריך לתת לזה את הזמן הראוי וצריך להקשיב לכל אחד מהטיעונים, כדי להבין על מה אנחנו מדברים. גורמי המקצוע באים ומציגים את הטיעונים המקצועיים שלהם ושמים את הסיכונים הכרוכים במצב בו לא תתקבל החלטה. זו האמת המקצועית שלהם. אנחנו יכולים להחליט לא להתייחס למה שהם אומרים, או שאפשר לגבש החלטה שנותנת לנו פתרון, כיוון שההחלטה היא ל-5 שנים".

היועצת המשפטית עו"ד ימית קליין, אמרה שאין אפשרות לדחות את קבלת ההחלטה ליום אחר. ההצבעה הראשונה הייתה על ההצעה המקורית. 6 הצביעו בעד, 13 נגד ו-5 נמנעו.

ההצבעה השנייה הייתה שבכל העיר לא יהיה היטל השבחה ובשכונות רכס הכרמל 50%. ראש העיר עינת קליש רותם אמרה שזה הרסני לעיר.

חברי המועצה החליטו שיאריכו את הישיבה בחצי שעה. קליין ביקשה שאביהו האן יציע את ההצעה שלו. "אני לא רוצה לראות שאנחנו יוצאים בהחלטה של אפס אחוז השבחה. אני מציע שתבצעו ב-10 ימים הקרובים תיקונים ואז נעשה הצבעה. אני חושב שאפשר לבצע תיקונים אחרונים של ההצעה. חלק גדול של ההצעה הוא נכון, צריך לתקן לגבי האזורים החלשים של העיר".

גורמי המקצוע אמרו שאין אפשרות לעשות תיקונים ב-10 ימים. קליין אמרה שחייבים היום להודיע מה ההחלטה של העירייה. ההצעה הנגדית של נקש וגולן שטיינברג התקבלה, 15 חברי מועצה הצביעו בעד.

"החלטה גרועה שתורגש שנים רבות"

לאחר שהתקבלה ההחלטה, אמר אביהו האן כי זוהי אחת ההחלטות הכי גרועות שהתקבלו בשנים האחרונות במועצת העיר. ״ברור שאני בעד פטור מהיטלי השבחה בקריית אליעזר וקריית אליהו, אבל למה שיהיה פטור מהיטל השבחה ברוממה? כל דירה שם תעלה מיליונים, למה שהיזם לא ישלם על הפיתוח? אנשים לא מבינים שיש צורך בתשתיות שיעלו מאות מיליונים. לא יהיה מאיפה להביא את הכסף הזה עכשיו, אחרי שוויתרנו על היטלי השבחה ל-5 שנים. זו חגיגה ליזמים, אבל לא יהיו כבישים חדשים, לא יהיו מוסדות ציבור ולא יהיו בתי ספר עבור אלה שירצו לבוא לגור בפרויקטים החדשים בשכונות החוף. איכות החיים תהיה נמוכה מאוד וחבל. ציפיתי שקליש רותם תתערב ותגיד למנהל ההנדסה שהם צריכים שבוע לעבוד 24/7 ולהכין הצעה חדשה שאותה היינו יכולים לאשר, אבל היא לא אמרה מילה״.

אביהו האן (צילום מסך: עיריית חיפה)

הבוקר (ד' 6/4/22) אמר האן בהמשך להחלטה מאמש: "השפעותיה הקשות של ההחלטה הזו ילוו את העיר למשך שנים רבות". ההחלטה שהובלה על ידי חברי מועצת השינוי פוטרת את יזמי הנדל"ן מתשלום היטלי השבחה שנדרשים לצורך פיתוח התשתיות הנדרשות, הכוללות פתרונות תחבורה, שבילי אופניים, בתי ספר וגנים, מבני ציבור, תשתיות ביוב ומים ותשתיות נוספות שמאפשרות איכות חיים טובה בפיתוח פרויקטים של פינוי בינוי. את התשתיות אלו היזמים ורק הם נדרשים לספק".

"הכסף הנדרש לפיתוח תשתיות אלה הוא בסך של עשרות מיליוני ₪ לפרויקט ובהיקף של מאות ואף מיליארד ₪ לפרויקטים של פינוי בינוי לעיר. מועצת העיר אתמול שחררה תשלום זה מהקבלנים, ואת הכסף הזה, נחשו מי ישלמו…? כן, אתם. תושבי העיר.

החלטה רעה זו תפגע קשות באיכות חיי כלל תושבי העיר שיקבלו מגדלי פרויקטים ללא תשתיות נדרשות, ללא איכות חיים ופיתוח שכונה המבוססת על תשתיות מתקדמות.

היחידים שירוויחו הם יזמי הנדל"ן שניצחו כאן ובגדול, הם אלה שיגרפו לכיסם עוד עשרות ומאות מיליוני ₪ כאשר התושב לא ירוויח מהנכס שברשותו מלבד קבלת בסיס שהוא ממד, מעלית ומרפסת ותו לא.

המבנים שיבנו יהיו מבנים גבוהים מגדלים עם עלויות תחזוקה גבוהות ללא השירותים הנדרשים וללא פתרונות תחבורה מתאימים.

בקיצור איזורים רבים יהפכו לסלאמס למשך שנים רבות.
קליש נכשלה בגדול, כל החזון התכנוני שלה נכשל והיא אפשרה בחוסר יכולתה החלטה הרסנית לעיר.

אומר מהנדס העיר שהוא לא יוכל לקחת על עצמו קידום פרויקטים ללא יכולת לבצע תשתיות נדרשות והצדק עימו במקרה זה.

בשורה האחרונה נראה כי המערכת העירונית תפסיק לקדם פרויקטי התחדשות עירונית מפני שזה לא יהיה אפשרי.
התושבים יפסידו !
היזמים יפסידו !
העיר תפסיד !
בהחלטה של אתמול כולנו יצאנו מופסדים.
ללא ספק גורמים זרים ומתוך ראיה צרה נכנסו לשיקולים של חברי מועצת העיר וגרמו נזק כל כך גדול לתושבים.

חבל שחברי מועצת העיר נשברו תחת לחץ היזמים ו יצרו מציאות חדשה ורעה לחיפה.
אני תמיד משתדל לסיים בנימה אופטימית, הפעם קשה למצוא אופטימיות בהחלטה הרעה הזו.
אנחנו נשלם וגם ילדינו ונכדינו ישלמו!

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

17 תגובות

 1. חיפה מתכננת עקום וברוורס למגמות בעולם של תחבורה ציבורית, הוצאת הרכב הפרטי, עידוד הולכי רגל ומדרכות ופיתוח שטחים של כיכרות ומבני ציבור ברצף ללא חציית כבישים.
  אצלנו ראש אגף התנועה והדרכים (שימו לב למינוח, לא תחבורה ציבורית… דרכים ותנועה) מתגאה בראיון הפרידה שלו מהתפקיד שהוא עשה הרבה חניה כחול לבן. אתם מבינים תחבורה ציבורית לא מעניינת את העיריה כי אין ממנה אפשרות לגבות קנסות ומדחנים.. לכן המטרה של העיריה היא לתכנן גרוע. אין קוי אוטובוס מהירים לתחנות הרכבת, אז אתם תבואו ברכב, ואז הם ידפקו קנסות וינסו לצבוע כחול לבן. זה כל הפטנט.
  ככה חיפה הולכת אחורה מול העולם. אנחנו באים לאירופה מתרשמים מרחובות בלי טורי מכוניות שחונות זו על גבי זו ועל גבי מדרכות ומקשות על הליכה בעיר. נכון, שם יש תחבורה ציבורית מפותחת. להחזיק רכב זה בזבוז כסף עצום ומעמסה סתם על הזמן. יש רכבת ואוטובוס ומונית לכל מקום. מי צריך טונות של מתכת ליד הבית כדי לשנע את עצמו כמה קילומטרים??
  אנחנו צריכים הרבה היטלי השבחה. כי העיריה רוצה אותם לבנות ליד כל הפינוי בינוי והתמא 38 עוד חניות כחול לבן. ככה יוכלו לספר לכם שזה לטובתכם, שלא יחנו שם אחרים. ככה ממכרים אתכם לרכב הפרטי בלי הפסקה. במקום שהיטלי פיתוח ילכו לתוספת קוי אוטובוס, ושבלי 2 קווי אוטובוס בכל שכונה אחד שמוריד למת"ם ולרכבת ואחד לכרמל, לא יאפשרו תמא 38 בכלל אז כל השכונות נסתמות מתוספת 500-1000 כלי רכב של דירות נוספות בתמא 38 ובפינוי בינוי בנוה דוד של 500 דירות יהיו 2000 רכבים נוספים, אנשים שם יבכו שהם לא מסוגלים בכלל לצאת מהחניון ויש פקק כבר מהיציאה מהחניון כמו בשכונת אם המושבות בפתח תקוה, שם לפחות תהיה רכבת קלה ומטרו, בחיפה ברכס פשוט אין תוכניות לכלום רק ציפוף בעוד 20,000 דירות של התחדשות+גבעת זמר+פינוי בינוי ועוד 40 אלף כלי רכב כשהפקק יגיע כבר מחורב ישירות עד מרכז הכרמל תעמדו שעה וחצי. מעניין מה יקרה אז, מכות בכיכר ספר בין רכבים עומדים??

 2. יש לפזר מייד את מועצת העיר ולהביא לבחירות חדשות לראשות העיר , יש תחושה קשה שאין בעל בית ואבא לעיר שלנו!!!!

 3. פיינגולד – זה כסף, כסף ורק כסף. יזם אופייני שלא רואה תושבים, לא רואה את העיר ואיכפת לו רק מעצמו (כיסו), ושכולם יקפצו לו.

  יש למנוע בחוק בחירת חבר מועצה שהוא גם יזם. מתכון לאסון. נזק ליזמים האחרים.

 4. אין כל חשד להעשרת עובדי ציבור שהם צדיקים כולם – ראה לדוגמא את הצדיק מיכי אלפר – אף אחד אפילו לא חושב, אפילו בדמיון הפרוע ביותר, שהוא מתעשר.

 5. ככל שהחיכוך עם הרשות גדל, הפוטנציאל לקומבינות גדל. לפיכך ראוי לבטל לגמרי את היטל השבחה. גם בהעדרו כמעט אף אחד לא בונה בחיפה.

 6. התפטרות שניה במנהל ההנדסה בחיפה היום. יואב דנציגר מנהל אגף דרכים ותנועה התפטר לאחר ניר לוי מנהל האכיפה.
  אי אפשר לעבוד כשאין תקציבים.
  אם לא יהיו היטלי השבחה, הדיירים באותם פרויקטי "התחדשות" יהיו "התחרבנות עירונית" יתבעו את העירייה על פיצוצי צנרת, כבישים הרוסים, חוסר בגני משחקים ומבני ציבור. בדיוק לשם כך גובים היטלים. לא הגיוני שהארנונה של תושבי חיפה תממן התחדשות עירונית לקבלנים. הקבלנים מרויחים וצריכים לשלם לעירייה על הפיתוח התומך בהתחדשות העירונית ושנדרש כתוצאה מסלילה מחדש, גינון, ניקוי וכו'. מנהל ההנדסה בעיריית חיפה משותק ויעזבו עוד אנשים וחלק מהשיתוק זה ווטרמן אבל חלק זה גם החלטות כושלות כאלו של מועצת העיר במקרה הזה מועצת השינוי עשתה טעות קריטית בהחלטה שלה, שתהייה חייבת תיקון דחוף

 7. סוף סוף הגיע הזמן צריך לבנות בחיפה אם לא יהיה ככה העיר לא תיתפתח ונישאר מאחור גם אני פעם חשבתי אחרת אבל הבנתי שלא כך הדבר

  • לא מדובר על 'לבנות' מדובר במפלצות בינוי ומחדלי תחבורה ותשתיות – שכונות סלאמס שיהרסו את העיר. לא מדובר על כך ש'העיר תיתפתח' – אלא על חשד כבד לדחיסת דירות בצפיפות קשה ללא תשתיות, ללא פתרונות תחבורה, תוך יצירת מחסור חמור בשטחי ציבור פתוחים ובנויים – והכל תחת חשד כבד להעשרת עובדי ציבור וחלק מנבחרי הציבור – שלא כדין. במילים אחרות חיפה במדרון חלקלק ותלול במסלול ישיר לקריסה והתרסקות.

 8. כדאי להזכיר לזעתרה שאם היה מדובר במשטר צבאי הוא היה צריך להתגייס לצבא כדי לזכות בנתונים שוים למי ששלוש שנים מחייהם עושים בשבילו גם את העבודה. שיוויון זכויות למי שחולק גם בשיוויון חובות..כשהמגזר הערבי יחלוק שווה יקבל שווה.בנתיים אנחנו לא שם. להזכירך.
  \

 9. החלטה צודקת, חברתית וכלכלית ואת זאת אני אומרת כתושבת רכס הכרמל מילדות. האן טועה ומטעה. רוממה נחשבת לאחת משכונות רכס הכרמל והיא תישא ב-50% היטל השבחה. היזמים נדרשים לשלשל מכיסם סכומי עתק לתשתיות, ולמוסדות שונים לצרכי ציבור: גנים, מרכז מסחרי, בית כנסת או מקום תפילה אחר ועוד, כספים אלו מתבטאים גם בוויתור על מגרשים שנמצאים במתחם פינוי הבינוי עבור צרכים אלו וגם בבנייתם. די, נמאס מתבהלת מפלצות הבטון. לפי דוחות השימור המקובלים בכל העולם, ככל שבונים יותר לגובה ובונים חכם לגובה, כן נותרים יותר שטחים ירוקים – למעשה לא צריך דוח, מספיק היגיון פשוט.
  כל הכבוד לחברי קואליציית השינוי! הוכחתם שאתם אופציה שלטונית ראויה.

  • תגובה לגב' אסנין: אנסה להסביר את הטעות שלך: בשכונה חדשה לגמרי, בניה לגובה יכולה להשאיר יותר שטח ירוק. אולם בכרמל, הבנוי כולו, בנייה לגובה לא תשחרר שום שטח ירוק. להפך הרבה יותר תושבים, על אותו שטח ירוק הקיים ולא ניתן להגדלה. אני יכול להבין את פיינגולד, המעוניין להגביה את המגדל שלו בכיכר קרית ספר, אבל קשה להבין תושביים התומכים בכך, וחושבים שזה יגדיל את השטחים הירוקים.

  • נחמה היקרה, התיאור שהצגת הוא נראה אולי הגיוני (בחלקו) אבל הוא איננו רלבנטי לעיר חיפה. כאן בחיפה, בפרויקטים פינוי בינוי (או התחדשות עירונית) לא מקיימים בפועל את מה שהצגת. לדוגמא: פרויקט בית הקברות החדש והלא חוקי (סותר את שינוי 3 לתמ"א 19 האוסר הקמת בית קברות במקום) בחיפה (המכונה גם פינוי בינוי המלך שלמה; 1,212 דירות ותוספת של כ-7,000 מקומות קבורה חדשים, טריים המייצרים מפגע קשה לתושבי שכונת נוה דוד ולרוכשי חברת אזורים בפרויקט, ככל שיימצאו רוכשים כאלו) – שם מוסיפים 1,000 דירות חדשות ומצד שני מקטינים ומצמצמים את התשתית הירוקה (שצ"פ) – התוצאה – מחסור בשטחים פתוחים ולמעשה גם מחסור בשטחים למבני ציבור; דוגמא נוספת – שני פרויקטים לפינוי בינוי בשכונת בת גלים – פרויקט 'העליה השניה' שוב, מייצר מחסור והקטנת התשתית הירוקה (יובהר, המדריך להקצאת שטחי ציבור אוסר הקטנת התשתית הירוקה ואיש הרי לא מעלה על דעתו שתוכניות המוסיפות מאות דירות מייצרות צפיפות גדולה והקטנת השטחים הירוקים במקום) – התוצאה – בשכונת בת גלים נוצר מחסור חמור בשטחים פתוחים – תלמידי התיכון מיועדים להיות משונעים כל בוקר לבית ספר תיכון עתידי בתכנית המבואות הדרומיים ב' – בסמוך לטירת הכרמל – תלמידי חטיבת הביניים יעברו לפתרון עתידי שכביכול יקום בקרית אליעזר – פקקי תנועה בכל העיר – פקקים שמתווספים למחסור בגני ילדים ומעונות בפרויקטים חדשים – תכנית חפ/2185א (נאות פרס מזרח; כ-1,000 דירות – 'מגדלי עופר', 'פרשקובסקי' ואח') – דבר שייצר פקקי תנועה חדשים וטירחה רבה להורים שיהיו עסוקים בהסעת הילדים והפעוטות מהצד האחד של העיר לצידה השני – והכל כדי להבטיח לאפשר לייזמים מסוימים לספור יותר דירות ולו כדי לאפשר, כך על פי החשד, תשלומי שוחד בהיקף עצום. בחיפה לא מדובר בתכנון, אלא במחדל קולוסלי המבוסס, על פי החשד בשחיתות שלטונית ומעשי מרמה.

  • תגובה נוספת לגב' אסנין – בחיפה זה עובד לגמרי אחרת – למשל, פרויקט פינוי בינוי חב' אזורים – 1,212 דירות בנוה דוד (פרויקט בית הקברות הפועל להכשרת כ-7,000 חלקות קבר חדשות במקום בתים קיימים וממש בתוך שכונות נוה דוד – על מנת להחזיר 'עטרה ליושנה' – להרוס את חיי התושבים) כולל מבני מגורים קיימים בשטח 22.2 דונם – הבינוי החדש איננו מקצה שטחי ציבור חדשים מתוך השטח ומייצר רבי קומות – מפלצות בינוי – אלא מפלצות הבינוי תופסות שטח של 28.2 דונם – זאת אומרת מקצים לטובת הפרויקט מעל ל-6 דונם יותר למגורים ומסחר ממש שהיה קודם – על חשבון שטחי ציבור – בדרך של הקטנת השטח הציבורי – במיוחד השטח 'הירוק'. אין כאן תכנון המנצל צמצום הבניה במסגרת רבי קומות תוך הגדלת השטח הציבורי – יש כאן רבי קומות מפלצתיים – דירות רבות עם כיוון אוויר אחד – הפוגעות באופן אנוש באדם ובסביבה (לא צריך כל כך לדאוג, הרי מדובר על דירות שחלקן הגדול מיועד לבעלי הדירות הקיימות – תושבי שכונת נוה דוד הקיימת – שהם כידוע אנשים מוחלשים שכאן הרי לא באמת דואגים להם והם הרי חסרי זכויות בעיני מי שקובע ומי שכיסיו תופחים מהפרויקט) – ותוך הקטנה וצמצום השטחים הציבוריים – כך מנהלים 'נכון' את הבניה בחיפה – כך הורסים כאן כל חלקה טובה.

  • ממש לא נכון. זה לא מה שקורה בכרמל – כן בונים לגובה כן מצמצמים מרווחים ולא משאירים ירוק! הכל בטון – מחסלים עצים, פוגעים בגינות הירוקות הקטנות, אפילו את 15% שנקבע בתוכנית המתאר לשמר ללא בינוי לרוב לא ממלאים!!!

 10. איך בדיוק חשבתם לממן את כל השכונות שקיבלו פתור טרם הדיון?
  בתחילת הדיון עלה נושא החזירים בעיר וגם נושא האכלת חתולים
  החזירים הגיעו לשכונות לפני שנה וחצי בערך והם מקבלים מקום של כבוד בדיון שהוארך 3 פעמים
  אני בחיפה 60 שנה ובחיים לא האכילו אותי לכן אני מבקש צאו לנו מהכיס בבקשה

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

איתי אלימלך "ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה"

"ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה" איתי אלימלך, יו"ר מחוז חיפה והצפון בארגון נכי צה"ל, קרא להידוק וחיזוק הקשר בין מוסדות הממשלה והרשויות...

איסור דיג בים התיכון במהלך עונת הרבייה

עונת הרבייה והגיוס מתחילה • חל איסור על הדיג למעט חריגים וסייגים הודעה משותפת - משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מודיעים על תקופת האיסור על...

מרכז הכרמל מרכז מבקרים ומגדלור של תקווה • יוסי לובלסקי

בצומת הרחובות שער הלבנון עם הציר המרכזי שדרות הנשיא מיתמרים מעלה צמד בניני פנורמה המזוהים ומאפיינים את המרכז. מגדלי פנורמה אחד המגדלים הוא מגדל דירות...

"מבט מרענן על משמעות המלתחה שלנו" / לילי מילת תופסת מדף

בימי המלחמה, כשאני לוקחת ספר חדש ליד, אני רוצה שהוא ייקח אותי מכאן. לאנשים שונים התמודדויות שונות. אני מכירה כאלה שדווקא מחפשים ספרים שיהיו...

טֶקֶס הַדְלָקַת הַמִּשְׁוָאוֹת

אמוּל קְבַל עַם וְעֵדָה הִתְיַצְּבָה הִיא לַטֶּקֶסכֹּה זְקוּפָה, עֵרָנִית וְגֵאָה.הִיא הִרְגִּישָׁה מַמָּשׁ כְּמוֹ שֶׁלָּהּ הוּא הַנֶּכֶס,וְרַק לָהּ הִיא כָּאן זְכוּת הַדֵּעָה.בבְּיָדָהּ אָחֲזָה בָּרְשִׁימָה הַמֻּמְלֶצֶתכְּמוֹ...