באנר קריית אתא עצמאות 080524

הצביעו בסקר: האם יש ירידה בכמות החזירים ברחובות חיפה?

(חי פה) - עיריית חיפה עושה מאמצים לדילול בירי...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

בגלריית מוחין בחיפה – כשהתותחים רועמים המוזות אינן שותקות

בעיר התחתית בצהרי יום שבת (4.5.24) נפתחה תערוכה אשר...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

"כל ילדה שרוצה לשחק כדורגל – תדע שיש לה איפה לשחק" • ידעתם שיש בחיפה קבוצת כדורגל לבנות?

נחום חלוצי, מאמן קבוצת כדורגל בנות בחיפה: "אם רוצים להגיע לשוויון צריך להיות בהכל ולא רק במה שנוח לנו"

לקראת סיום חודש מרץ – חודש האישה, ראיינו את נחום חלוצי, מאמן קבוצת כדורגל הבנות היחידה בחיפה, שנוסדה לפני כשנתיים, בתחילת משבר הקורונה. "השאיפה שלי היא שכל ילדה בעיר תוכל לשחק כדורגל ותדע שיש לה מקום לשחק".

בתחילת 2020, לפני הסגר הראשון של הקורונה, החלה להתגבש קבוצת כדורגל לבנות בחיפה. כך מספר לחי פה נחום חלוצי, מאמן קבוצת כדורגל בנות בחיפה, השייכת למועדון נווה יוסף. חלוצי מאמן את קבוצת הכדורגל יחד עם איתן ברקוביץ.

קבוצת כדורגל בנות חיפה עם המאמנים נחום חלוצי ואיתן ברקוביץ (אלבום פרטי)

"הרבה בנות רוצות לשחק כדורגל"

הרבה בנות חיפאיות רצו לשחק כדורגל ולא מצאו מסגרת. הן שיחקו בחוג או בקבוצות משותפות עם בנים. זה דבר לגיטימי לחלוטין שלבנות תהיה קבוצה משלהן שירגישו בה נוח, ושכל ילדה שתרצה לשחק כדורגל, תדע שיש לה מעטפת ומסגרת, בדיוק כמו שיש לבנים. כשיש קבוצה, יש גם לאן להתקדם ולשאוף ומקום לחשוב גם על המשך.

קבוצת כדורגל בנות חיפה (צילום: איתן ברקוביץ)

רשומות בהתאחדות הכדורגל

בקבוצה יש כרגע 26 מתאמנות, בגילים 10-12, אותן מאמנים, כאמור, נחום חלוצי ואיתן ברקוביץ. "הקבוצה שלנו כיום רשומה בהתאחדות הכדורגל תחת מועדון הכדורגל נווה יוסף – קבוצת בנות", מספר חלוצי. "בהתחלה לא היה לנו מגרש עם תאורה שעומדת בדרישות ההתאחדות לכדורגל ועל מנת להירשם בהתאחדות היינו צריכים לסדר את הנושא הזה ובסוף הצלחנו. בהתחלה האימונים היו בחיפה, אבל את המשחקים שיחקנו כל פעם במקום אחר מחוץ לחיפה, בגלל התאורה.

משחקי קבוצות הבנות הם באמצע השבוע ובמיוחד בתקופה של שעון החורף, יש צורך ממשי בתאורה. כיום, לאחר שהעניין סודר, אנחנו מארחים קבוצות בבית נגלר", הוא אומר.

קבוצת כדורגל בנות חיפה (צילום: איתן ברקוביץ)

"לשבור את הסטיגמה שכדורגל זה 'רק לבנים'"

"יש הרבה בנות שרוצות לשחק כדורגל", משתף חלוצי, "והמטרה שלנו היא שכל ילדה בחיפה שרוצה לשחק כדורגל יהיה לה מקום ומסגרת לשחק. אין לי ספק שיש בנות שכן רוצות ואוהבות כדורגל, אבל קשה יותר לגייס אותן. אני מאמין שיותר ויותר בנות ישחקו כדורגל בעתיד.

בגדול, המצב שלנו בסדר כי אנחנו שייכים למועדון. ישנו קושי שלפעמים אנחנו מתמודדים אתו לפעמים, כשילדות רוצה לשחק כדורגל, אבל ההורים שלהן לא רוצים. אנחנו מנסים לשכנע אותם לבוא ולראות. לפעמים ההורה נותן הזדמנות ואחרי שהוא רואה את הבת שלו משחקת ונהנית הוא משתחרר. יש מחסום שצריך לשבור אותו, יחד עם הסטיגמה שכדורגל כביכול, מיועד רק לבנים".

קבוצת כדורגל בנות חיפה (צילום: איתן ברקוביץ)

"משמעת, מחויבות, עבודת צוות והתמודדות עם הפסדים וניצחונות"

מה מצב כדורגל הבנות/נשים בארץ בכלל ובחיפה בפרט?
"הענף הזה לא מפותח בארץ, למרות שאני מקווה שבשנים הבאות זה כן יתפוס תאוצה. פשוט חבל, כי הענף הזה יכול לתרום לילדה שמשחקת, הוא נותן כלים להתמודד עם כל מיני דברים חשובים.

במסגרת הכדורגל הבנות נחשפות לבנות נוספות, מה שמגדיל את מעגל החברות שלהן. יש בנות מבתי ספר שונים – הרצל הריאלי ונווה יוסף, שאם לא היו משחקות באותה הקבוצה הן לא היו נפגשות. יש בספורט הזה משמעת, יש מחויבות, לומדים לעבוד בצוות, וזה רק חלק מהיתרונות בענף הזה. העבודה בצוות, לעשות דברים יחד, להתמודד עם הפסדים וניצחונות, דברים שאין אותם במקומות אחרים. אלה דברים שמאוד תורמים לבנות, זה מבגר ומגבש.

מסגרת ספורט היא מסגרת מחייבת והיא מבגרת, כי היא מחייבת לדברים מסוימים כמו להגיע בזמן, להגיע בבגדי אימון, להיות חלק מקבוצה, ממשהו חברתי ולעשות תפקידים מסוימים במשחק, כשכל אחת צריכה לבצע את התפקיד שלה".

"המשחק של הבנות פחות אגרסיבי"

יש הבדל בין לאמן בנים ולאמן בנות?
במשחק של הבנים יש יותר אגרסיביות, אצל הבנות המשחק יותר עדין. אבל המשמעת והמחויבות היא זהה אצל שני המינים, גם אצל הבנים וגם אצל הבנות. הבנות באות בשביל לשחק ולא בשביל לבזבז זמן ואני מרגיש את המחויבות שלהן. עשינו להן סיור בסמי עופר לא מזמן וכמעט כולן הגיעו.

מאמני קבוצת הבנות נחום חלוצי ואיתן ברקוביץ (אלבום פרטי)

ניצחונות מרשימים

חלוצי מספר בגאווה על הניצחונות הרבים שהיו לקבוצה: "היו לנו הרבה משחקים וניצחונות יפים. מול קבוצת יוקנעם ומול קבוצת שעב ניצחנו, ומול קבוצת חוף הכרמל, חדרה ורעננה, שהיא אחת הקבוצות הטובות, עשינו 2-2. יש לנו בנות שמשחקות טוב ויפה".

הבנות שמגיעות לשחק מגיעות לשחק כתחביב או שואפות לפתח קריירה?
זה תלוי. יש בנות שחולמות ושואפות לשחק בנבחרת ובליגות הגבוהות ויש כאלה שרואות את זה כתחביב, בדיוק כמו הבנים, יש גם וגם".

"שכל ילדה שתרצה לשחק כדורגל תדע שיש לה מקום"

מה החזון שלך?
"השאיפה שלי היא שכל ילדה בעיר תוכל לשחק כדורגל ותדע שאם היא רוצה לשחק כדורגל, יש לה איפה לעשות את זה. אני, ברמה האישית, אשמח שהבנות יגיעו לאקדמיה, לנבחרות ומעבר לזה, שכל ילדה תגיע ותגשים את החלום שלה, בטח אם יש מישהי שרוצה להיות מקצועית ותגשים את החלום, אני אהיה הכי שמח בעולם. אבל כמו כל דבר, מדובר בתהליך ויש קשיים שצריך להתגבר עליהם. אני מאמין שזה אפשרי".

האם יש קריטריונים מסוימים להתקבל לקבוצה?
"כל אחת יכולה להגיע ולהתחיל ולקבל הזדמנות. כיום אנחנו נותנים הזדמנות לכולן ולוקחים בחשבון שיש גרף שיפור", אומר חלוצי.

מאמני קבוצת הבנות נחום חלוצי ואיתן ברקוביץ (אלבום פרטי)

הזכות לבחור

"להורים שמתלבטים אני אומר, וזו רק דעתי כמובן, שצריך לתת לכל ילדה ולכל ילד את הזכות לבחור. כמו שיש חובה ללמוד והילדים מקיימים את החובה שלהם והולכים לבית הספר, צריך לתת להם גם את הזכות לבחור מה רוצים לעשות ולהיות, כדי שיגדלו להיות בוגרים טובים ועצמאיים ולא יהיו תלויים בהורים שלהם וכשיגיעו לגיל 25-26 יצטרכו לשאול את ההורים מה לעשות עם החיים שלהם. כמובן שיש כל מיני אנשים, יש כאלה שאוהבים להיות מעורבים בכל דבר כל קטן ויש כאלה שבאמת נותנים לילד לבחור ולהיות עצמאי. היה הורה שהיה סקפטי בהתחלה ולא התלהב מזה שהבת שלו רוצה לשחק כדורגל, אבל אחרי שראה אותה מתקדמת ונהנית הוא הבין שלפעמים צריך לזרום".

קבוצת כדורגל בנות חיפה (צילום: איתן ברקוביץ)

שוויון בכל התחומים

"אני מאוד מקווה שעוד בנות יצטרפו וימשיכו לשחק כדורגל ולהנות. מעבר לזה שזה ספורט וספורט קבוצתי במיוחד תורם המון. מבחינתי, אם אנחנו מדברים על הנושא המגדרי ורוצים להגיע לשוויון, אז צריך לשאוף לשוויון בהכל ולא רק במה שנוח לנו".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

תאונת דרכים בחיפה: 2 רוכבי אופנוע נפגעו מרכב

(חי פה) - 2 רוכבי אופנוע שנפגעו מרכב בשדרות ההגנה בחיפה ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 15:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א...

קריאה להחזרה (ריקול) – שמן זית כתית מעולה "GAVELIR"

הודעה זו היא בנוסף להודעת ריקול קודמת, עליה דיווחנו ב-31/05/24 ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חברת הזית שיווק שמן זית פארק התעשיה קדמת...

"אליפות שבועות", תחרות הטניס הארצית, הגיעה לסיומה

מרכז הטניס והחינוך חיפה אירח את אליפות שבועות לטניס לנוער ע"ש נחום ברק. לראשונה, התחרות התקיימה רק במתכונת זוגות. ביום חמישי 13/06/24 הגיעה לסיומה התחרות...

לילה של אמנות במגדל ארמון בחיפה • 23/06/24

מגדל ארמון המשופץ ייפתח ללילה אחד של מופעים • אירוע חינם לקהל הרחב מגדל ארמון המחודש, מהמבנים האייקונים ביותר בחיפה, יפתח ללילה אחד את חלליו...

סרטן השד: טכנולוגיה חדשה לגילוי מוקדם מגיעה לחיפה

חדש בקהילה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי: טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית חדשנית, המאפשרת לזהות גידולים ולמדוד את רמת הסיכון לפתח סרטן שד, באמצעות בדיקות...