תופסק הפעילות הפטרוכימית במפרץ חיפה תוך עשור • החלטת הממשלה – היום 6/3/22

מפרץ חיפה (צילום: יעל הורוביץ)

רבים מברכים על החלטת הממשלה שניתנה היום בנוגע למפרץ חיפה, אך יש גם מי שאינם ממהרים לשמוח

הממשלה אישרה פה אחד את ההחלטה להפסקת הפעילות הפטרוכימית במפרץ חיפה וקידום תכנית לפיתוח תשתיות ומנועי צמיחה כלכליים במפרץ.

הבוקר, יום ראשון 6/3/22, ממשלת ישראל אישרה את הפסקת הפעילות הפטרוכימית והקמת פרויקטי תשתית רחבי היקף במפרץ חיפה.

החלטת הממשלה ביוזמת שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד גובשה על ידי משרד ראש הממשלה החליפי והמועצה הלאומית לכלכלה.

להחלטה שותפים גם שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת האנרגיה קארין אלהרר, שרת התחבורה מרב מיכאלי, השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, שר הבריאות ניצן הורוביץ ושרת הפנים איילת שקד. כמו כן שותפים להחלטה מנהל התכנון, רשות מקרקעי ישראל, ומשרד הכלכלה.

תוך עשור

על פי ההחלטה, פעילות התעשייה הפטרוכימית תופסק במפרץ חיפה תוך עשור. במקביל, תקודם תוכנית לפיתוח האזור על ידי פרויקטי תשתית, מגורים ותחבורה בהיקף של מיליארדי ₪. לצורך מימוש ההחלטה, תוקם מנהלת ייעודית לנושא, שתעסוק בהסרת חסמים, תכלול שיתופי פעולה בינמשרדיים ושיתוף השלטון המקומי והחברה האזרחית בקידום מימוש הפרויקטים ותפקח ותדווח לממשלה על העמידה בלוחות הזמנים לביצוע ההחלטה.

חה"כ לימור מגן תלם (צילום: אלעד גוטמן)

חה"כ לימור מגן תלם, ישראל ביתנו, יו"ר השדולה להבראת מפרץ חיפה:

אני מברכת על החלטת הממשלה לפינוי התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה. כחיפאית אני רואה חשיבות עליונה בפינוי תעשייה מזהמת מלב ליבה של אוכלוסייה אזרחית. תושבי חיפה והאזור סבלו רבות מהזיהום במשך שנים רבות והגיע הזמן לשים סוף לסבלם ולהפוך את מפרץ חיפה למפרץ חדשנות משגשג ופורח.

מגן תלם הוסיפה: "אני רוצה להודות לראש הממשלה החליפי יאיר לפיד ולשר האוצר אביגדור ליברמן, שהביאו החלטת ממשלה מפורטת, אחראית, ראויה ופורצת דרך".

אהרון אזולאי, מנכ״ל אשכול רשויות המפרץ, ציין:

אשכול רשויות המפרץ מברך על ההחלטה לקדם את מפרץ חיפה, לשים אותו בראש סדר העדיפויות ולשפר את חייהם של מאות אלפי תושבי המפרץ והסביבה. ישנם משתנים רבים המשפיעים על כל רשות בצורה שונה וחשוב למצוא את הנוסחה הנכונה ולדאוג שכול הרשויות יצאו נשכרות מתהליך זה. אנו מודים לשר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, שיזם את התוכנית בשיתוף עם ראש הממשלה נפתלי בנט, ושגובשה על ידי משרד ראש הממשלה החליפי בניהולה של נעמה שולץ והמועצה הלאומית לכלכלה.
אזולאי אהרון (אלבום אישי)

עוד הוסיף אזולאי: ״לצד פינוי המפעלים הפטרוכימיים ושיפור איכות הסביבה, אנו שמחים שהתוכנית מקדמת גם את נושאי התחבורה, התשתיות והפיתוח בראיה אזורית ואלו הזדמנויות מצוינות למפרץ״.

תמר זנדברג – השרה להגנת הסביבה (חי פה)

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, על אישור התכנית לשיקום מפרץ חיפה בממשלה:

החלטת הממשלה היא נדבך חשוב בהליך שסופו סגירת התעשיה הפטרוכימית במפרץ חיפה, הבראת המפרץ וסביבתו, ושיפור איכות החיים והסביבה באזור כולו. חשיבותה של ההחלטה בכך שכלל הממשלה מחויבת אליה, ובכך שהיא מספקת אופק אמיתי לתושבי חיפה והמפרץ כולו, ומשרטטת היטב את הכיוון ואת דרכי הפעולה המרכזיות על מנת להגיע אליו.

עוד לא מוציאים את השמפניות

שרית גולן, יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה במפרץ חיפה מתייחסת להחלטה | צפו

עו"ד שרית גולן, יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה במפרץ חיפה:

"החלטת ממשלת ישראל לקידום הבראת מפרץ חיפה ופינוי התעשייה הפטרוכימית מהווה יריית פתיחה להתנעת התהליך להבראת מפרץ בעבור תושבי המטרופולין שנלחמו במשך שנים בתוכניות להרחבת בז"ן.
יחד עם זאת ההחלטה לא כוללת לוחות זמנים קשיחים להיערכות משק האנרגיה הישראלי עד לשנת 2027 מה שיבטיח את פירוק המונופול וסגירת בז"ן. במצב שכזה, החשש הוא שההחלטה מותירה הכח בידי משרד האוצר ובעלי ההון. אנחנו מצפים שהממשלה כבר בחודשים הקרובים תדון במסגרת דיוני התקציב לשנת 2023 גם בהערכות משק האנרגיה וגם תביא את כלל התוכניות הנדרשות למועצה הארצית לתכנון ובנייה מה שיבטיח שההחלטה שמתקבלת היא החלטה ממשית לטובת תושבי המטרופולין."
אביהו האן – יו"ר הירוקים של חיפה במועצת העיר (צילום: ירון כרמי)

אביהו האן, יו"ר סיעת הירוקים של חיפה:

החלטת הממשלה היא חשובה מאוד ומביאה בשורה לתושבי קריית חיים, ובמרכזה פינוי חוות מכלי הדלק של תש"ן. למרות זאת, ההחלטה מכילה מספר כשלים מרכזיים שיש לשנותם. תהיה טעות משמעותית להעביר את מכלי אחסון הדלקים מחוות תש"ן והקמתם בבז"ן. יישום היבט זה יאפשר לבז"ן הרחבת פעילות ולכך לא נוכל להסכים.
נדרש לאתר, בלו"ז מהיר, פתרון למערך אחסון הדלקים מחוץ למפרץ חיפה על פי חלופות שנבחנו ע"י רשות מקרקעי ישראל. יש להגדיר לו"ז הדוק וקשיח לפינוי מתחם בז"ן תוך 5-7 שנים ולבנות סדר פעילויות מוגדר ליישום היבט זה.

האן מוסיף: "החלטת הממשלה מאפשרת למשרד האנרגיה להאריך את המשך הזיקוק במפרץ חיפה, אסור לאפשר זאת. לאורך שנים משרד האנרגיה תמך במפעלים המזהמים ולא בתושבים הסובלים. יש להיצמד ללו"ז שהוגדר ללא אופציות שינוי. נדרש להקים מיידית מנהלת שתכלול נציגות של תושבי חיפה ביישום ההחלטה. להיבט זה קיבלתי התחייבות ביצוע של ח"כ אלון טל.

הילה לאופר "הירוקים של חיפה" (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)

הילה לאופר מהירוקים של חיפה:

כפי שאנו חווים בשנים האחרונות, ממשלות מתחלפות ומבטלות החלטות קודמות, לכן מראש לא אפתח את השמפניה היוקרתית השמורה לאירועים חשובים. ולעצם העניין: על פניו נראית כהחלטה שמניעה מהלכים חיוביים וזה משמח, בכלל עצם הדיון וההתעסקות בנושא. אבל מה הם למעשה מחליטים? מה היעדים?
האם נקבעו זמנים לביצוע כל פעולה ופעולה? האם חוות במכלים תצומצם או תיסגר? אני מצטטת מההודעה שפורסמה בתקשורת הארצית "צמצום או פינוי חוות במכלים בקרית חיים", ז"א שאין אפילו החלטה על כך.
ולאן יפנו, למתחם בזן. מה המשמעות? שלמעשה פעילות בזן תורחב? כתושבת קריית חיים כמובן שארצה לראות עוד בימיי את נוף המיכלים מתחלף באנרגיה של צמיחה והתחדשות והבראת האזור.
אני לא ממהרת לשמוח, ועד שלא אראה בעיניי התחלה של שינוי, השמפניה תישאר סגורה.

"אין כאן שום התחייבות"

מעמותת "צלול" התייחסו להחלטת הממשלה לפיתוח וקידום מטרופולין מפרץ חיפה:

"מלבד הכרה חוזרת במפגעים הקשים שמייצרת התעשייה הפטרוכימית במפרץ, יש במסמך אמירות לא מחייבות בנוגע לסגירת חוות מכלי הנפט של תש"ן ב- 2026 יחד עם הרבה מלל ללא תקציב וללא לוחות זמנים.

בהחלטה הזו אף קיימת נסיגה משמעותית ביחס להמלצות ועדת המנכ"לים לפני פחות משנה. אין כאן שום התחייבות חד משמעית, הכל מותנה בגורמים חיצוניים עם מרחב גדול של אפשרויות מילוט, דחיה ותקיעה".

עיריית טירת כרמל – רחב
מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה ושי נציג מגמה ירוקה (צילום: סמר כרנתינג'י)
מור גלבוע, מנכ"ל צלול (צילום: סמר כרנתינג'י)

ב"צלול" אומרים כי כדי שאפשר יהיה לברך על ההחלטה, נדרשים, לכל הפחות, התנאים הבאים:

 1. השלמת הערכות משק האנרגיה עפ"י הדרישות המפורטות בדוח ועדת המנכ"לים עד שנת 2027. כלומר, היערכות לייבוא, ניפוק ואחסון של תזקיקים גפ"ם, ביטומן, וקונדנסט.
  מצלול נמסר שהערכות זו תשפר גם את עמדת המדינה במו"מ מול בז"ן, כיוון שתייצר תחרות שתקטין את הרווחים של בתי הזיקוק ותייתר את התלות של של ישראל בבתי הזיקוק המזהמים.
 2. בצלול דורשים בנוסף לבטל את הסעיפים הכורכים את הפסקת הזיקוק בתכנון אתרי הקבע לתזקיקים.
 3. עוד נמסר מצלול שבנוגע להקמת פארק הקישון מברכות נשר ועד מעגנת שביט דרושה התחיבות לתקצוב ממשלתי כבר מתקציב 2023. הערכת תקציב להשלמת שיקום הנחל, הגדות והקמת הפארק היא כ- 900 מליון ש"ח". הממשלה צריכה לתקצב חצי מסכום זה כאשר יתרת הסכום מובטח מקק"ל אך רק במידה והממשלה תתקצב את ההשלמה.

מור גלבוע מנכ"ל צלול מבהיר:

אסור לאפשר הקמה של מכלים חדשים במפרץ כאשר יפסיקו את הזיקוק בבז"ן. יש מיכול קיים לתזקיקים במתחם בז"ן ומכלי נפט שאפשר להסב אותם לתזקיקים.
מצער לראות שגם אחרי מאבק אזרחי נחוש של כמה עשורים, אין בהצעה הישג של ממש בנוגע למועד סגירת התעשיה הפטרוכימית המזהמת ושיקום מפרץ חיפה.

"החלטה ריקה מתוכן"

באלה שפחות מתלהבים, גם ארגון "מנקים את מפרץ חיפה" מסרבים לחגוג, ולטענתם אין כל בשורה באישור הממשלה שניתן היום:

רוית שטוסל נציגת מנקים את מפרץ חיפה:

בהחלטת הממשלה שעברה היום אין באמת בשורה למפרץ חיפה, רוקנו אותה מתוכן. אין יעדים, אין תקציבים, כן יש בה התניות להפסקת הזיקוק. בפועל לא נעשה צעד משמעותי מאז המלצות ועדת המנכ"לים הבין-משרדית וחובת ההוכחה תהא על הממשלה הנוכחית וכבר בחודשים הקרובים עם אישור תקציב 2023. מקווה שאז נזכה לרגעים היסטוריים ולקידום הקץ של המתחם המזהמים ומסוכן בישראל.
רוית שטוסל, מרכזת 'קהילת מנקים את מפרץ חיפה' (אלבום פרטי)

תומר חזן פעיל במנקים את מפרץ חיפה:

ב-4 השנים האחרונות התגלגלנו מ״כדאיות כלכלית לסגירת בז"ן החל מ-2025״ שהבטיח דו״ח מקינזי, דרך ״סגירה תוך עשור״ (נכון ל-2021) שהבטיחה ועדת המנכ״לים עד להחלטת הממשלה שאומרת ״סגירה תוך עשור במסגרת מו"מ עם החברות״.
ממשלות ישראל גררו רגליים במשך 4 שנים ולבסוף הביאו לנו החלטה נטולת כל עוקץ. הפסדנו זמן, הפסדנו חיים והפסדנו כסף. אנו מקווים שמעתה משרדי הממשלה יהיו רתומים יותר לעניין, וידחפו אף ללוחות זמנים אגרסיביים יותר, כי במציאות בה, על פי תחזיות של משרד האנרגיה, החל מ2027 צריכת הדלקים לתחבורה תלך ותפחת עקב חדירת הרכב החשמלי, אין כל הצדקה למפעל זיקוק בלב מטרופולין.

"החיים שלנו שווים יותר"

עליזה ברקן (צילום: ירון כרמי)
עליזה ברקן (צילום: ירון כרמי)

עליזה ברקן, תושבת ק. חיים וחברה בוועדת איכות הסביבה:

החלטה בכללותה יפה, אך כשנכנסים לעומק הדברים, מסתבר שהיא בעצם סוג של מסננת שאיבדה בדרך הרבה החלטות ויוזמות שיכלו לסיים את הסגה הזאת הרבה לפני סוף העשור.
יש כאן התעלמות מהעובדה שהתחלואה והמוות ממשיכים למרות שמשרד הבריאות בפירוש קבע שכאן אזור תחלואה באחוז גבוה בהרבה מהממוצע הארצי. והכל מהתעשיה.
איך מעלים החלטה שבתוכה יש תת החלטה, למו'מ עם בז'ן שהם בעצם המרעילים הראשיים?
יש נסיגה בכמה נושאים למשל הוחלט שתש'ן תיסגר ויהיו מיכלי איחסון זמניים לתזקיקים צמודים לבז'ן ,זה נעלם ופתאום יש ספק אם חוות תש'ן תיסגר או תצומצם . מבחינת ק. חיים זאת עוד מכה.
לסיכום ,הצעה נאה עם מלל נחמד בלי שום דבר מעשי כמו לו'ז מדויק, תקציב רציני והתחלת עבודה.
ראוי לציין שחלק נכבד מהמחליטים בכלל לא מבינים מה קורה כאן ולכן מבחינתי ההחלטה לא ראויה. החיים שלנו שווים יותר.

להלן עיקרי ההחלטה:

 • פעילות פטרוכימית: צמצום פעילות התעשייה הפטרוכימית והכימית במפרץ חיפה, עד לכדי סגירת המפעלים בתוך עשור, במסגרת מו"מ עם החברות.
 • היצע הדיור: התכנית תאפשר בניה של 70,000-100,000 יחידות דיור חדשות בלב מטרופולין חיפה.
 • תחבורה: התכנית כוללת שדרוג אדיר של תשתיות התחבורה הציבורית, כולל הכפלת מסילות הרכבת בין תל אביב למפרץ חיפה ומנהור הרכבת בחיפה עד שנת 2035, כך שרכבת מת"א למפרץ, במקום 80 דק' כיום – תיקח 41 דק' בלבד.
 • איכות סביבה: צמצום או פינוי חוות המיכלים בקריית חיים ופינוי התעשייה הכימית במתחם הדשנים, שיקום קרקעות מזוהמות לצורך מגורים, השקעת משאבים אדירים בשטחים ירוקים, בחופים ובנחלים, ושיקום נחל סעדיה. התכנית כוללת גם פיתוח פארק מטרופוליני לאורך עשרת הק"מ של נחל הקישון ממעגנות שביט ועד האגמים של נשר, שיהיה גדול יותר מפארק הירקון
 • בריאות: הקמת בית חולים חדש בקריית אתא עד 2029
 • רציפות אנרגתית: התכנית מבטיחה את הרציפות התפקודית של משק האנרגיה לאורך תהליך הפינוי באמצעות קידום התשתיות הנדרשות בהתאם להמלצות ועדת המנכ"לים לקידום ופיתוח מפרץ חיפה.
 • חדשנות: התכנית כוללת תכנון פארק הייטק חדש בסמוך ללב המפרץ והרכבל מהטכניון ואוניברסיטת חיפה, ובתוכו יזרום נחל סעדיה.

תגובת בז"ן על החלטת הממשלה בנושא מפרץ חיפה:
"קבוצת בזן לומדת את ההחלטה. דבר אחד ברור: גם בממשלה מבינים שפופוליזם וסיסמאות אינם תחליף למדיניות אחראית ומקצועית בניהול משק האנרגיה הלאומי. לא היינו זקוקים למשבר האנרגיה העולמי שמתחולל בשנתיים האחרונות והגיע לשיאו בימים אלה של מלחמה באוקראינה, כדי להבין את חשיבות היכולת לנהל משק אנרגיה עצמאי עבור חוסנה הלאומי של מדינת ישראל. בזן מתכוונת, כפי שהצהירה, לבוא אל המשא ומתן מול הממשלה בידיים נקיות ובנפש חפצה והיא מקווה שהשיח יתנהל על בסיס עובדות ולא כותרות.

בזן מתכוונת לעמוד על זכויותיה ועל זכויות כלל מחזיקי העניין – אלפי העובדים המתפרנסים מבזן, ציבור בעלי המניות, בעלי החוב, הספקים ומאות מפעלים שפעילות בזן קריטית לעתידם. בזן הציגה בתוכנית האסטרטגית שלה מודל היברידי למשק האנרגיה בישראל, תוכנית התואמת את החלטת הממשלה."

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. מרק אמר/ה

  הבעיה אינה בתכניות היפות הכוונות הטובות והדיבורים המליציים. הבעיה ביישום. בינתיים חנ"י חונקת את פארק הקישון, בז"ן פולטת בנזן מעל המותר והלפיד דולק חדשות לבקרים במסגרת תקלות /שיפורים / שיפוצים – מחק את המיותר. כבר היה ניתן להכריח את בז"ן לקפל את עצמם מכאן, אם על כל הפרה היו מטילים עליהם את הקנס המכסימלי, אבל מטפלים בהם בכפפות משי. ובקשר לתכנית? נו טוב, איך שרו להקת "כוורת"? נחיה, נמות (מסרטן) ואז נראה

 2. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  האם מישהו מהמתכננים את מפרץ חיפה כלא מסוכנת יותר. ובכך מתכננים לחיים בריאים יותר לאוכלוסיה הגדולה שגרה כאן, האם חשבו שכנראה בעוד עשור חלק מהאזרחים הותיקים כבר לא יהיו ביננו. ולא יחוו את ה"גן עדן" המובטח לנו, וחלק מאותם מתכננים לעשור הבא, גם כבר לא יהיו כאן. ולכן רצויי להתחיל בפרוייקט חשוב זה בהקדם האפשרי. חיכינו מספיק זמן. תודה.

 3. אייל אמר/ה

  לאור המצב ברוסיה, למקבלי ההחלטות ברור שלא ניתן להסתמך על יבוא תוצרי פטרוכימיה. היום מדינה חברה ממנה מייבאים היא מחר מדינת חסות ואויב. טווח של 10 שנים הוא מספיק ביותר כדי להזיז את התעשייה הזו, לבנות אותה מחדש. ככה היה עם מיכל האמוניה. הייתה החלטת ממשלה שלא יושמה להקמת מפעל חלופי ברמת חובב. אז מה הפתרון? ייבוא אמוניה. הפתרון של הממשלה הזו היא לייבא כל דבר. לא נוזיל את הייצור של פירות וירקות בארץ? נייבא יותר מחו"ל. ראינו מה קורה בעולם כשמחליטים לפתע לסגור את השאלטר מכל סיבה שהיא. מדינת ישראל עכשיו, במיטב המסורת, לא תעשה כלום עוד עשור, ובעוד עשור תתן ארכה של 5-10 שנים נוספות כשבז"ן ומפעלים סמוכים יטענו שלא הספיקו להיערך או שהמדינה תטען שאין חלופה לפעילותם.
  את ישום ההחלטה לכן, לא ניתן למסמס במשך שנים רבות. ההחלטה שווה כקליפת השום ללא פעולה בינמישרדית לאיתור מיקומים חלופיים לאותם מפעלים, הרחק ממפרץ חיפה. היכן – לא ענייננו. מצידנו בנו להם אי תשתיות מול תחנת הכח בחדרה. איננו צריכים לספק פתרונות, שהמומחים של הועדות הבינמשרדיות בממשלה יספקו פתרונות וחלופות. אנחנו כתושבי מפרץ חיפה צריכים לדרוש מראשי הערים שלנו מעקב צמוד ובלתי מתפשר ליישום מיידי של ההחלטות כך שבעוד 10 שנים המפעלים כבר לא יהיו בכלל בשטח, ואולי חלקו כבר יעבור ניקוי – ולא שבעוד 10 שנים נשמע שלא נעשה דבר ויש ארכה של עוד 10 שנים, אין מה לברך על ההחלטה – כרגע היא חסרת תועלת אם לא נראה את יישומה. נברך רק כשנראה יישום ותכנון להוצאת המפעלים. ועצירת ההשתלטות של חנ"י עם לוגיסטיקה לפסולת תעשייה סינית סביב הקישון. אי אפשר לספר לנו שיבנו 70 אלף דירות בסמיכות של חצי קילומטר למיכלי אחסון פסולת תעשייה רעילה במתחמי הלוגיסטיקה שרוצה חנ"י להקים על גדול הקישון תוך חיסולו כחלק מחיפה.
  ראש העיר הבא של חיפה יקבל לידיו אתגר אדיר. לכן זקוקים לאדם רציני ומעמיק מעבר לכותרות והצטלמות, שיהיה מספיק חזק לדפוק עם כל האגרוף על משרדי הממשלה בירושלים ולהביא ליישום אמיתי של ההחלטה הזאת בפועל, ולא בכאילו. יש לקבוע תאריך יעד להתחלת טיהור הקרקע עם הוצאת המפעלים. 2030 נראה לי תאריך סביר בהחלט למפעלים הראשונים שייצאו ממפרץ חיפה וניקוי הקרקע שלהם. ראש עיר צעיר נמרץ שידאג לישום הוצאת המפעלים ואיחוי חלקי חיפה, יקבל שטח עצום לפיתוח העיר, ולדעתי יוכל לקנות לעצמו תהילה כמשקם חיפה וגדול הבונים שלה. אבל זה אתגר עצום ודרוש כראש העיר הבא אדם מיוחד עם שילוב תכונות – כח מנהיגותי, פוליטי, ידע סביבתי, יכולת ביצוע של פרויקט מהגדולים במדינה, הבנה תכנונית, הבנה משפטית, תיאום תהליכי ניקוי השטח והשיווק. שתי הקדנציות הבאות בחיפה יהיו מכריעות מאד לעתיד העיר. מי שיתפוס שלטון וידאג ליישום ולהזיז את המזהמים יקנה לעצמו מעמד של גיבור על עירוני.

הגיבו כאן לכתבה