תאטרון חיפה: "שתיקתכם היא האלימות" • מחאה נגד משה איבגי

נעמה לזימי (צילום: ירון כרמי)

ביום שלישי 15.02.16 הועלתה ההצגה שלא תתעורר הילדה רק שהפעם השחקן משה איבגי לא היה נוכח, בחוץ התקיימה הפגנה במתחם התאטרון ע"י עשרות פעילות פמיניסטיות שהפגינו:" "שתיקתכם היא האלימות"

 

שלטים_1.jpg

צילם : יעקב סבן

 

ביום חמישי הודיע משה איבגי: כי הוא משעה את עצמו עד תום הפרשה וכי הוא לוקח פסק זמן מעולם המשחק.
"נוכח גל הפרסומים המטלטלים את חיי וגורמים למשפחתי כאב רב החלטתי לקחת פסק זמן, אני שב ואומר כי לא פגעתי באף אדם גבר או אישה.
ככל שאדרש להתייחס לדברים אעשה זאת במקומות המוסמכים לכך ובאופן מלא"

00מפגינות_עומדות_מול_תאטרון_חיפה.jpg

צילם : יעקב סבןהפגנה אורגנה ע"י עשרות פעילות פמיניסטיות חיפאיות שמחו על התנהלות תיאטרון חיפה בפרשה שעלתה לפני כשנתיים עובדת התאטרון על הטרדה מינית.

את_ההצגה_היה_ניתן_להפסיק_לפני_שנתיים.jpg

צילם : יעקב סבןלא_נותנות_במה_למתרידים.jpg

צילם : יעקב סבןמארגנות המחאה הן רעות כהן (30) מחיפה יחד עם נעמה לזימי
הסיבות למחאה: "המערכת צריכה לדאוג קודם כל לביטחון האישי של העובדים ולא ע"י טיוח.

המערכת מתנהלת בהשתקה שלמה ועל כך אנחנו מוחות ומפגינות סולידריות עם המתלוננות".

רעות אוג'לבו: " תאטרון חיפה התנהל בצורה מבישה עם ההטרדה המינית, את איבגי היו צריכים להשהות כבר לפני שנתיים, אתמול הבנתי שדפוסי ההעסקה בתאטרון ממש גרועים ולא מסתכמים רק במטרידנים אלא גם באנשים אלימים וכוחניים כמו רוני ניניו."

עומדות_בסולידריות_עם_אחותינו.jpg

צילם : יעקב סבן

 

נעמה ליזמי: "אנחנו קבוצה של פמיניסטיות אקטיביסטיות מקומיות. מטרתה של המחאה שלנו היא להעביר מסר: אנו מצביעות על התנהלות בעיתית של התאטרון מול המתלוננת שהגישה תלונה על הטרדה מינית במקום העבודה שלה".

נעמה לזימי (צילום: ירון כרמי)נעמה

כהן: הפעילות ציפו לשמוע את הדירקטוריון שיתכנס לדון בהמשך עבודתו של השחקן משה איבגי אך משה איבגי הקדים את הדירקטוריון והודיע על פסק זמן.

קשה לנו לקבל שאנו כציבור נשי חשוף במקומות העבודה להטרדות מיניות והמעסיקים שלנו לא מגינים עלינו
חשוב לנו להעביר מסר למעסיקים לגבי החובות שלהם בתלונות של עובדות על הטרדה מינית ושיטפלו כמו שכראוי במטריד, הצורה בה תיאטרון חיפה התנהג זו התנהלות קלוקלת שמאפשרת הטרדות.

שלטים_02.jpg

צילם : יעקב סבןמתאטרון חיפה מסר בתגובה: "כארגון שהשדרה הניהולית הבכירה שלו מורכבת בעיקרה מנשים אנו רואים חשיבות רבה בפועלן להעלאת נושא ההטרדות המיניות לסדר היום התקשורתי אך היה ראוי שהיו לומדות את העובדות בטרם חרצו את הדין רק על בסיס השיח התקשורתי.
מכיוון שהנושא נמצא בבדיקה משטרתית ולרוב הפרטים אנו מנועים מלהתייחס תקשורתית או פומבית היינו שמחים אם המפגינות היו טורחות לבדוק את העובדות לאשורן לפני שהן יוצאות בהצהרות חסרות כל בסיס עובדתי.

ולעובדות: התיאטרון דוחה בתוקף את טענותיהן, אנו רואים בחומרה הטרדות מיניות ופועלים כמחויב בחוק ובאמנה למניעת הטרדות מיניות במקומות עבודה לשמירה על כבודם וביטחונם של עובדיו ואף מעבר לכך, טענתה של העובדת טופלה באופן מידי, יעיל ומתחשב והמתלוננת אף הודתה לתיאטרון על טיפולם.
כמו כן, חשוב לציין שאמש השחקן איציק כהן שיחק במקום משה איבגי וזאת לאחר התגייסות השחקנים והבמאי רוני ניניו במשך כל סוף השבוע.
מתוך מחויבות לציבור מינויי תיאטרון חיפה ולשחקנים מן הראוי היה דווקא לקבל ברכת הצלחה ממנכ"ל שח"ם שאמון על פרנסת השחקנים

שתיקתכם_היא_אלימות.jpg

צילם : יעקב סבןחדשות 2 פרסמו כי ארגון השחקנים שח"ם שלח הערב (שני) מכתב חריף למנכ"לית תיאטרון חיפה שבו הוא טוען לטיפול כושל ולא חוקי לכאורה של התיאטרון בתלונה של אותה עובדת תיאטרון על הטרדה מינית מצד איבגי.
הארגון טוען במכתב כי התיאטרון פעל לכל אורך בירור המקרה בניגוד לחוק למניעת הטרדות מיניות וטוען כי התיאטרון לא הוציא פרוטוקול של הבירור כי המתלוננת לא קיבלה כל מסמך אודות הבירור ולא הוצא דו"ח מסכם עם מסקנות והמלצות לפעולה, כך לפי הפרסום.
בתגובה לטענות אלה נמסר מתיאטרון חיפה: "כחודש ימים אחרי התפוצצות הפרשה בשעה טובה הועילו בשח"ם להשמיע את קולם, אך חבל שאת הזמן והמשאבים לא ניצלו לבדיקת העובדות גם מול התיאטרון.
התיאטרון דוחה מכל וכל את האמור במכתב התיאטרון טיפל בתלונתה של העובדת (וכפי שטרחו לציין במכתבם, לא מדובר בשחקנית) באופן מיידי, יעיל, ענייני ומתחשב ובהתאם לחוק.
הטיפול בתלונה הסתיים לשביעות רצונה המלאה של העובדת, שאף הודתה על כך לתיאטרון.
מעבר לכך, אין בכוונת התיאטרון להתדיין באשר לפרטי המקרה מול גורמים 'חיצוניים' כלשהם והוא ממילא מנוע מלעשות כן".

כתב : בן אופיר

לא ניתן להגיב