מדוזה? מוטציה? • עיוות מוזר ומפתיע שהתגלה בקרקעית הים

מדוזה מוטציונית (צילום: מוטי מנדלסון)

מדוזה מוזרה מאוד

בפרסומים האחרונים דיווחנו על נחילי מדוזות חוטיות נודדות ומיני מדוזות נוספים שפקדו את חופי האזור. המדוזות ממשיכות להגיע, אומנם בכמויות פחותות, הכמויות הגדולות יותר נמצאות במרחק של כשני ק"מ מהחוף ומול טירת כרמל, לפני עליית הים האחרונה.

מדוזה מוטציונית (צילום: מוטי מנדלסון)

מה זה?

לפני מספר ימים, כאשר יצאתי לאחת מצלילותיי, תוך כדי צילום, הבחנתי לפתע במדוזה שצורתה נראתה לי משונה משהו ועוררה את סקרנותי. כאשר הוצאה מן המים, בחנתי אותה מקרוב והתברר כי אומנם מדובר בחוטית נודדת, אך היתה לה צורה מוזרה כל כך, כמוה לא ראיתי מעולם.

מדוזה מוזרה מאוד (צילום: מוטי מנדלסון)

פעמון מעוות

הפעמון (סוכך) של המדוזה היה בעל מראה מעוות לחלוטין! על שטח פניו היו מוטבעים מעין פסים גליים, במרחקים שווים זה מזה.

במבט ראשון, כשעוד היתה מוטלת על קרקעית הים, הנחתי כי מדובר במדוזה שעברה עליה "חוויה קשוחה" כלשהי, אם לנסח זאת כך. כשהוצאה מן המים והתבוננתי מקרוב במראה המיוחד, עלו בי כמה השערות. ההשערה שלעניות דעתי הכי מתקבלת על הדעת, היא שהמדוזה בעלת הצורה המיוחדת, גדלה והתפתחה בעודה כלואה בתוך כלוב או תבנית כלשהי. אפשרות נוספת היא שקרה לה דבר מה חריג עוד בהיותה פוליפ… ההשערות הללו "משוגעות" לכאורה, אך לאור המראה החד פעמי של המדוזה, הן מתקבלות על הדעת.

מדוזה מוטציונית (צילום: מוטי מנדלסון)

כמו אבטיח קובייתי

לא נמצאו כל חתכים על גופה של המדוזה ומרקמה היה שלם בין פס אחד למשנהו המוטבעים עליה. השערת התפתחותה בתוך כלוב, הזכירה לי כתבה ישנה שראיתי באחד העיתונים פעם, על אבטיחים שגודלו בתוך מתקן ריבועי וכך התפתחו להם אבטיחים בצורת קובייה. או את מסורת קשירת הראשים שהיתה נהוגה בדרום אמריקה בזמנים קדומים, שמטרתה היתה לשנות את צורת הגולגולת, מסיבות מסורתיות כאלה או אחרות.

המדוזה המוזרה (מוטי מנדלסון)

מתחת לפעמון

צורת המדוזה היתה מפתיעה אף יותר לאור העובדה שמתחת לפעמון שלה נמצאו חלקיה רגילים לחלוטין, כולל צברי הביצים, כך שלמעשה, רק הפעמון היה בעל צורה מעוותת.

איבריה האחרים רגילים (צילום: מוטי מנדלסון)

כשבמדוזה היה חור

להבדיל, פעמים רבות קורה שעל החוף או תוך צלילה, נראות מדוזות שבמרכז הפעמון שלהן פעור חור.

עיריית טירת כרמל – רחב
מדוזה שהיתה ארוחת עשירת חלבונים לדגים (צילום: מוטי מנדלסון)

ארוחת חלבונים

זכורה לי במיוחד פעם אחת, כשצללתי עם כתבת ה"ניו יורק טיימס" שהגיעה למפרץ חיפה כדי לצלם את ריכוזיות המדוזות באזור. בעודנו צוללים, הבחנו במראה מדהים של המוני דגי צנינית שהתקבצו על גבי פעמוניהן של כמה מדוזות כדי להיזון מהחלבונים שמכיל גופן. הדגים כרסמו את דרכם במרץ אל תוך הפעמונים, עד כי יצרו בהם את החורים אותם אנו רואים לאחר מכן.

דגי צנינית בארוחת חלבונים מזינה (צילום: מוטי מנדלסון)

דגים מכרסמים

תופעת הדגים המחוררים היא תופעה מוכרת בעולם, אך אותו מראה בצלילה ההיא חרוט בזיכרוני מאז בשל הכמות העצומה של דגי הצנינית שסעדו את ליבם מהמדוזות האומללות שהיו מוטלות על הקרקע, חלקן עדיין בחיים.

מדוזה מחוררת שנטרפה ע"י דגי צנינית (צילום: מוטי מנדלסון)
דגי צנינית בארוחת חלבונים מזינה (צילום: מוטי מנדלסון)

מוזרויות של הטבע

באשר למדוזה המשונה, לא אחת קורה שהטבע מפתיע אותנו עם מראות חריגים, עיוותים וצורות מוזרות ובלתי מובנות, ולא תמיד ניתן לדעת מה גרם להיווצרותן.

למשל, בתמונת הראם שלפניכם, תוכלו לראות את קרנו המעוותת שצמיחתה חריגה, וכך גם הקונכייה שבצילום כאן, שהתפתחה בצורה משונה.

ראם בעל קרן מעוותת (צילום: מוטי מנדלסון)
קונכייה בעלת צורה חריגה (צילום: מוטי מנדלסון)

כזו לא ראיתי מימיי

כאמור, לא תמיד נוכל להסביר במדויק מה גרם לתופעות הללו, ונכון הדבר גם לגבי המדוזה. ההשערות הן רבות, ובכל מקרה, מדובר במוטציה מיוחדת במינה ולבטח מעלה תהיות רבות.

לאורך השנים צברתי שעות צלילה רבות בארץ ובעולם, ולרוב אבחין מיד בתופעות ובמראות חריגים בים. אך אשוב ואציין, מדוזה בעלת מראה שכזה לא ראיתי מימיי.

מדוזה מוטציונית (צילום: מוטי מנדלסון)
מדוזה מפוספסת ומשונה (צילום: מוטי מנדלסון)
הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. דניאל משיח אמר/ה

  היי מוטי תמיד בעונת הרחצה בתקופת השיא של המדוזות היו מופיעות להקות טרחונים ( צניניות ) שהיו מכרסמות את שולי הפעמון של המדוזה וגורמות להם לצנוח לקרקעית הים. תמיד בישרתי לעמדיה המקומית שתוך 10 ימים לא יהיו מדוזות וכך היה קיבלו את מה שבישרתי כתורה מסיני

 2. רוני חסיד אמר/ה

  עוד אחת מהכתבות המעניינות של החוקר הימי מוטי מנדלסון על העולם התת מימי שכל פעם מרתקת אותנו מחדש וחושפת אותנו לתופעות הטבע המדהימות שמתרחשות מול חופי ארצנו..

 3. שלומית אמר/ה

  תודה רבה על כתבה מרתקת, כתמיד!!!

 4. גליה אמר/ה

  כתבה מעולה , המדוזות תמיד נראו לי כמו חלליות ים מרתקות. תודה מוטי על כך שאתה מעשיר אותנו בידע מופלא ממש.

 5. בטי אמר/ה

  הידע שלך מוטי הוא דבר בלתי רגיל מפליא שלאור ניסיונל הרב אתה מוצא דברים משונים ומביא אותם לידיעתם של אוהבי הים רק בריאות והמשך עשייה ברוכה

 6. שמואל שטיינר אמר/ה

  אולי אפשר להשתמש בתובנה של מוטי ובכדי למנוע נזקי "כוויות" מנחיל המדוזות כדאי כבר עכשיו שהם 2 ק"מ להביא נחיל של דגים שמכרסמים במדוזות וכך נרחיב קיץ בים פחות צורב…

הגיבו כאן לכתבה