מורשעת בהסתה ותמיכה בטרור הוזמנה לערב שירה עם סטודנטים באוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה הזמינה סטודנטים לערב שירה, כשאחת המשוררות שהשתתפו בו, דארין טאטור, הורשעה בעבר בתמיכה בטרור. טאטור הורשעה בהסתה לטרור ותמיכה בארגון טרור בעקבות פרסומים ברשתות החברתיות בשנת 2018, ונידונה ל-5 חודשי מאסר.

היא עתרה לבית המשפט ובמהלך שנת 2019 בית המשפט המחוזי זיכה אותה מעבירות של תמיכה בארגון טרור והסתה לאלימות בעקבות אחד השירים שפורסמו על ידה ברשתות החברתיות, אבל העבירה בעקבות פרסומים נוספים נשארה ללא שינוי. כאמור, טאטור ריצתה את עונשה במלואו במהלך 2018.

הסתה לאלימות ותמיכה בטרור

טאטור נעצרה על ידי המשטרה וחודש לאחר מכן הוגש נגדה כתב אישום בגין הסתה לאלימות ותמיכה בארגון טרור. היא שהתה חודשים ארוכים במעצר בית. במאי 2018 היא הורשעה כאמור בבית המשפט. המקרה של טאטור עורר עניין עולמי והיא זכתה במספר פרסים בינלאומיים. היא כתבה את סיפור חייה כהצגה יחד עם עינת וייצמן, שהועלתה בתיאטרון תמונע. בשנה שעברה היגרה טאטור לשוודיה, של קיבלה מגורים מארגון ICORN, המציע מקלט לסופרים ואמנים הנמצאים בסכנת רדיפה.

במנשר של האוניברסיטה כתוב, שטאטור הורשעה בבית משפט של הכיבוש הישראלי ונולדה בכפר ריינה בפלסטין. כפר ריינה נמצא ליד נצרת בשטחי מדינת ישראל. מי שייצגה אותה בבית המשפט היתה ח"כ גבי לסקי.

האירוע המדובר אליו הוזמנו הסטודנטים היה ערב שירה שהתקיים לפני יומיים בזום, באין מפריע. באירוע השתתפה גם הסופרת והמשוררת ג'ואנה חן.

בית המשפט 'של הכיבוש'

מנכ"ל 'בצלמו' שי גליק, שלח מכתב זועם לנשיא אוניברסיטת חיפה – פרופ' רון רובין:
"היום התפרסם שבקורס לספרות לימדה דארין טאטור את שיריה. דארין הינה מחבלת, שהורשעה בתמיכה בטרור, הסתה לטרור ועוד. במודעת האירוע נכתב שדארין נולדה בכפר ריינה בפלסטין. כפר ריינה זה ליד נצרת. לא ידעתי שכפר ישראלי בצפון הארץ מוגדר 'פלסטין'. בנוסף נכתב, שמי שדן בענייניה הוא בית המשפט של הכיבוש. האם כך מלמדים אצלכם לכבד בתי משפט? אגב, מי שייצגה אותה אז כעו"ד היתה ח"כ גבי לסקי. האם היא חברת כנסת של הכיבוש? אודה לבדיקה מקיפה של העניין".

שי שמאי גליק (צילום: אלבום אישי)
שי שמאי גליק (צילום: אלבום אישי)

לחי פה אמר גליק:
"ככל שהדבר נעשה בהוראת האוניברסיטה, מדובר בחציית קו אדום. אולם גם אם הדבר נעשה רק על ידי מרצה פרטית, חובתה של האוניברסיטה לפטר באופן מידי את המרצה שאיננה מקבלת ומבינה את חשיבות הרשות השופטת ואת קיומה של מדינת ישראל בכלל.
כל רגע שאותה מרצה עדיין עובדת שם, זה שפל שמעולם לא היה באקדמיה. נמשיך ונעקוב אחרי הסיפור המקומם הזה".

מאוניברסיטת חיפה נמסר בתגובה:
התוכן המדובר עומד בניגוד גמור לעמדות הנהלת אוניברסיטת חיפה. אך זהו מהותו של חופש הביטוי, אשר עומד למבחן דווקא בתכנים שקשים לעיכול לכולנו. הפרסום לא היה ידוע להנהלת האוניברסיטה, אינו מקובל עליה ואם הייתה יודעת עליו טרם האירוע, הייתה דורשת לתקנו. הנהלת האוניברסיטה תחדד נהלים בנושא.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. אבי כהן אמר/ה

    אין דין ואין דיין, אם היה מדובר ביהודים, המארגנים היו מורחקים.

  2. ירון חנן אמר/ה

    בדיעותי אני לא ימני ובטח לא קיצוני, אבל באוניברסיטת חיפה כבר מזמן לא מבינים היכן עובר הגבול בין חופש הביטוי להסתה, לתמיכה בטרור כדרך לגיטימית למאבק וכפירה במגילת העצמאות שמגדירה בעצם את מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית לגיטימית ובית לאומי לעם היהודי. אם לדעת האוניברסיטה צריך לתת חופש ביטוי להצהרות שכופרות בזכותה של מדינת ישראל להתקיים על פי עקרונות מגילת העצמאות ומגדירות את המדינה כ"פלסטין", אז כנראה בעיניהם גם חיפה והאוניברסיטה שלה לא נמצאים במדינת ישראל אלא ב"פלסטין"….
    אגב ברשות הפלשתינית, מי שיתבטא כך בעד מדינת ישראל יבלה את שארית חייו בכלא הנוראי שלהם ושם יבין היטב היכן עובר אצל הפלסטינים הגבול בין חופש הביטוי לכפירה בזכות קיומה של מדינת הלאום. אז שהם לא יטיפו לנו מוסר!

הגיבו כאן לכתבה